Skip to content

Brute Force 1: Google & internet Multi-cache

This cache has been archived.

harald.cz: Jak jsem inzeroval níže, keš končí. Nechávám na místě i po archivaci - na dožití, ať si ji mohou odlovit i ti, kdo vyluštili a budou mít to štěstí, že ji ještě zastihnou při životě. Keš ale už není udržována a po vymudlení nebude možné ji logovat.

More
Hidden : 10/20/2010
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš nechávám na místě i po archivaci na dožití, ať si ji mohou odlovit i ti, kdo vyluštili a budou mít to štěstí, že ji ještě zastihnou při životě. Keš ale už není udržována a po vymudlení nebude možné ji logovat.

Brute force geocaching (brutální síla nebo jenom BF) je specifický zpusob odlovu keší. Brute force vyžaduje, abyste keš odlovili jiným zpusobem, než který autor zamýšlel a pritom nepožádali o nápovedu nekoho, kdo už keš našel. Odpurci BF tvrdí, že se jedná o rešení nepoctivé, že je to ve skutecnosti podvod. Príznivci BF naopak mívají obvykle pocit, že našli elegantnejší, rešení, než to, co vymyslel autor, nebo jsou aspon spokojeni, že našli rešení jiné. Zda je pravda na té ci oné strane, už ponechám na vašem rozhodnutí. Jednotlivé metody a postupy Brute Force se znacne liší a na každou metodu budou zrejme odlišné názory.
Tato série je urcena odpurcum i príznivcum Brute Force. Príznivci se mohou naucit jaké "fígle" jde pri lovu použít, odpurcum je naopak venována kapitola "Jak se bránit", díky které mohou svoji keš pripravit tak, aby ji kaceri museli lovit zpusobem, který autor zamýšlel.


Abychom si rozumneli - brute force pomocí googlu a internetu se vubec nezabývá tzv. googlovacími mysterkami. Googlovací mysterka má obvykle podobu kvízu, kde je potreba zodpovedet otázky na dané téma (pravidla urcitého sportu, historická událost nebo osobnost apod.) a po zadání do googlu dostaneme správné odpovedi, ze kterých už pak nejakým vzorcem získáme finální souradnice.
Google a internet jako metoda brute force se obvykle aplikuje na multikeše. Autori mají snahu provédst kacery po nejakých zajímavých místech a kacerum pritom stací se akorát pripojit na internet, chvíli se prohánet v kyberprostoru a pak si už jen dojet pro finálku.

A na internetu se dá najít ohromná spousta informací. Nehodlám prozrazovat všechny zajímavé zdroje, každý správný brutal forcer ale má pár zajímavých stránek ve svých bookmarcích. Pár linku na ukázku:
  • Obcanské sdružení Spolek pro vojenská pietní místa má na svých stránkách velmi dobre naplnený prehled pietních míst k hrdinum a obetem válek v nejširším slova smyslu a to vcetne fotografií. Dost casto jsou tam v textové podobe nápisy na pomnících.
  • Pražské kašny a fontány jsou peknou, byt poslední dva roky již neaktualizovanou databází všech možných zdroju vody, opet vcetne fotek.
  • Na serveru Praha v knihovneje k dispozici témer více než 700 elektronických pragensií. Nevýhodou je, že kvuli autorským právum je možno velkou cást z nich prohlížet pouze z pobocek mestské knihovny. Každopádne je to velmi zajímavý zdroj informací nejenom pro geokešing.

Zajímavé stránky nejsou ale pouze v textové podobe.
  • Zadáte-li adresu nebo název objektu do prohledávace obrázku (treba Google Images), nejdete spoustu zajímavých informací. Dost casto objevíte pocet oken na objektu, pocet soch na sousoší, ci jinou zajímavou informaci.
  • Praha má navíc tu výhodu, že je skoro celá popsaná pomocí Google Street View. Na serveru Google maps (centrum Prahy) se lze pretažením žlutého panácka z levého horního rohu mapy (viz obrázek napravo) na konkrétní místo na mape prepnout do pohledu, ve kterém vidíme ulice z pozice chodce. Ve street view už prestávají být skryté i takové informace jako pocet schodu ke vchodu, dopravní znacka pred domem, pocet lamp v ulici nebo detaily v dlažbe chodníku.
  • I když street view se dokáže "podívat" i nahoru, tak zábery z vyšších pater bývají pomerne nezretelné. Spoustu zajímavého na horních patrech a na strechách jde najít na panoramatických pohledech z pražských veží. Pocty komínu, obrazy na prucelích ci tvary strech jsou z techto pohledu získatelné velmi snadno - pokud se v Praze orientujete.

Jak se bránit?
Pokud nechcete, aby vaši multikeš lovili kaceri pomocí této BF techniky, existuje nekolik snadných kroku, kterým tento odlov minimálne výrazne ztížíte.
  • Zkuste si sami vyhledat informace o objektech (a adresách), které zminujete v listingu minimálne v Googlu a Google images. Pozor na citace (latinské nápisy na budove, texty na pomnících,...), ty bývají nejsnáze objevitelné.
  • Zadávejte úkoly tak, aby nebyly rozlousknutelné pomocí Google Street View. Google má takto zmapované pouze ulice, do kterých lze zajet autem a to ješte ne všechny, zejména nekteré ulice v centru zcela chybí.
  • V celku spolehlivou neprolomitelnu indicií jsou pro vetšinu kaceru císla na lampách a císla trafostanic. Ale, ruku na srdce, to nejsou zrovna indicie, které by patrily k nejzajímavejším. Navíc existují instituce (policie, záchranka, dopravní podnik), které mají k seznamu lamp nebo trafostanic prístup a kaceri zde pracující by tyto indicie louskali od pocítacu v práci.
  • Z hlediska lámání od pocítace jsou mnohem nárocnejší multikeše, kde je sice celý postup popsán v listingu, ale krome úvodních souradnic už souradnice další stagí vypocítávány. Pokud autor keše neudelá chybu a neuvede jiná vodítka, než vypocítané souradnice, pak už BF kacer neví, kde má hledat vyluštení pro druhou a další stage.

Keš k odlovu:

Nejvyšší v Praze

Stage 1: Nejvyšší kopec v Praze
N50°4.693' E014°19.155'
Vubec nejvýš v Praze je místo nazývané Telecek v katastru Sobín. Nadmorská výška 399 m.n.m odpovídá místu, kde zvolna se svažující svah protíná administrativní hranici Prahy. Souradnice tohoto místa jsou N50°3.250' E014°15.777'.
Spíš než na toto místo zamerme tedy svou pozornost na nejvyšší vrch Prahy, kterým je Bílá hora. Vrchol Bílé hory v nadmorské výšce 381 m.n.m byl od roku 1960, kdy byla pripojena Bílá Hora k Praze, až do dalšího rozšírení Prahy roku 1974, nejvyšším bodem Prahy. Na návrší na vrcholu hory se nachází Mohyla bitvy na Bílé hore. Na mohyle naleznete dva letopocty. Zjistete rozdíl obou dat. Ciferace rozdílu vám dá indicii E.

Stage 2: Nejvyšší vež v Praze
N50°4.861' E014°27.068'
Nejvyšší veží, vysokou 216 metru je Žižkovský televizní vysílac. Vež byla stavena v letech 1985 až 1993. Pražané stavbu tehdy odmítali, získala radu prezdívek. "Jakešuv prst" podle tehdejšího šéfa komunistu patrila k nejmírnejším a nejslušnejším. V roce 2005 byla na vež instalována miminka výtvarníka Davida Cerného. I když v ocích vetšiny lidí miminka stavbu "zlidštila", tak napr. server VirtualTourist.com vyhodnotil vysílac jako druhou nejošklivejší stavbu na svete. K získání indicie musíte vyjet na vyhlídovou plošinu ve výšce 93 metru a rozhlídnout se po strechách okolních budov. Na streše žluté budovy na rohu ulic Fibichovy a Krížkovského se nachází vežicka podpíraná sloupy. Jejich pocet je B.

Stage 3: Nejvyšší budova v Praze
N50°3.031' E014°26.176'
Nejvyšší budovou v Praze je bývalá budova Ceskoslovenského rozhlasu, dnes pod názvem City Tower. Výstavba byla zaháje v roce 1985, avšak záhy se zjistilo, že pro Ceský rozhlas bude príliš veliká, že je technologicky zastaralá a tak se roku 1993 výstavba prerušila. Ceský rozhlas pak v roce 2005 budovu (na tretí pokus) prodal spolecnosti ECM. Ta ji údajne roku 2009 prodala dál neznámému vlastníkovi. Budova je vysoká 109 metru a má 27 pater.
Podívejte se na budovu City Tower z ulice Hvezdovy. Zjistete kolik sloupcu sklenených tabulí tvorí její obložení. Výsledek ciferujte a dostanete indicii D. Pozor, jeden sloupec sklenených tabulí je cástecne zakryt a také prerušován betonovým skeletem. Tento sloupec do celkového poctu také pocítejte.

Stage 4: Nejvyšší socha v Praze
N50°5.305' E014°26.947'
Nejvyšší sochou v Praze je jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova na Vítkove. Sochu navrhnul sochar Bohumil Kafka v roce 1931. Dokoncení se socha dockala až v roce 1950. Socha je vysoká 9,6 metru a patrí k nejvetším jezdeckým sochám na svete. V soklu sochy je umísten hrob neznámého vojína. Kouknete se na nápis na žulové desce pro kladení vencu. Nápis se sestává z celkem AF písmen.

Stage 5: Nejvyšší most v Praze
N49°59.466' E014°22.895'
Donedávna se tímto titulem mohl honosit most pres nuselské údolí, který toto prvenství nesl mezi roky 1973 až 2010. V zárí 2010 však byl uveden do provozu úsek pražského okruhu spojující brnenskou dálnici D1 s plzenskou dálnicí D5. Soucástí okruhu se tak stalo i premostení Vltavy a Berounky poblíž Radotína. To se sestává ze dvou na sebe navazujících mostu, které nemají oficiální jména. Ten, který premostuje obe reky a dve železnicní trate merí na délku 2030 metru a jeho pilíre jsou vysoké až 40 metru. Druhý, který se zvedá nad Radotínem je vysoký až 6C metru a je tak nejvyšším mostem v Praze. Pro tuto informaci vás nebudu hnát až na jih Prahy, zkuste ji najít na internetu. Pokud najdete presnejší hodnotu než celé metry, zaokrouhlujte nahoru.

Odlov keše
Je na vás, zda keš odlovíte pomocí brute force, nebo tím, že obejdete všechny stage. Keš se nachází nedaleko jednoho z výše uvedených objektu. Budu rád, když do svého logu napíšete svuj názor na BF, jmenovite na metodu popsanou v této keši.

Keš najdete na souradnicích N50°E.(D-F)B0' E014°2D.(B-A)C0'. (Poslední císlice souradnic jsou obe nuly.) Pro odlov keše není treba vstupovat do vozovky. Po nalezení keš opet rádne zamaskujte.

Additional Hints (Decrypt)

Zbman an av fgbwvgr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)