Skip to content

Cache sv. Ludmily Mystery Cache

This cache has been archived.

wdo: Poděkujte vtipálkovi, který umístil keš do volně přístupné databáze finálních souřadnic.

This entry was edited by wdo on Friday, 13 November 2015 at 07:00:31 UTC.

More
Hidden : 9/21/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Rimicích

  Mnohé návštevníky tohoto kraje na rozhraní Jeseníku a Malé Hané prekvapí chrám v obci Rimice, který se zvláštní architekturou liší od bežných církevních staveb, na než jsme u nás zvyklí. Podle pravoslavného kríže na jeho kopulích poznáváme, že je to chrám pravoslavný a je na míste zeptat se: „Kde se tady pravoslavná církev vubec vzala?“ Lidé si vetšinou spojují pravoslavnou církev s Ruskem a Balkánem. Na Litovelsku a Olomoucku však najdeme pravoslavných chrámu více s velmi podobným architektonickým rukopisem. Proc?

  Ke vzniku pravoslavné církve v ceských zemích došlo v letech po 1. svetové válce se vznikem Ceskoslovenské republiky, která zarucila obcanum úplnou svobodu politickou i náboženskou. v rímskokatolické církvi, silne spjaté s bývalou rakousko-uherskou monarchií, se již dríve objevovala mezi duchovenstvem a verícími touha po reformách (zrušení povinného celibátu kneží a zavedení dobrovolného, povolení sloužit bohoslužby v jazycích lidu srozumitelných atd.) Výsledkem techto snah reformátoru bylo vytvorení nového církevního útvaru - národní církve ceskoslovenské, orientované k pravoslaví. Pravoslavná církev srbská, se kterou reformátori navázali styky, prislíbila mladé ceskoslovenské církvi rádné svecení biskupu a uznání místních tradic a hodnot.

  Za stavbou chrámu v Rimicích je pak treba videt dva muže. Tím prvním byl biskup Gorazd II. (obcanským jménem Matej Pavlík), který byl srbskou pravoslavnou církví vysvecen na prvního novodobého biskupa ceskoslovenské pravoslavné církve. Biskup Gorazd se zasloužil o rozvoj pravoslavné církve v predválecném Ceskoslovensku predevším podporou a organizováním samostatných církevních obcí na Morave. Mezi lety 1928 a 1942 bylo díky jeho úsilí postaveno 14 nových chrámu.

  Vladyka Gorazd zemrel mucednickou smrtí. Po atentátu na ríšského protektora Heydricha vzal na sebe odpovednost za ukrytí parašutistu v krypte chrámu sv. Cyrila a Metodeje v Resslove ulici v Praze. Chtel tímto zpusobem uchránit ostatní, kterí se na ukrývání podíleli. Nebylo to však nic platné. Byl zatcen spolu s ostatními, odsouzen k trestu smrti a 4. zárí 1942 zastrelen. 65 let poté byl v zárí 1987 svatorecen v katedrálním chrámu v Olomouci.


  Dalším mužem, který se zasloužil o výstavbu chrámu v Rimicích byl archimandrita Andrej (obcanským jménem Vsevolod Kolomacký), architekt a stavitel – samouk, který byl vladykou Gorazdem do moravské eparchie povolán z Podkarpatské Rusi. Na Morave vládla pri stavbách chrámu urcitá bezradnost. První pravoslavný chrám v Chudobíne (dnes patrí církvi ceskoslovenské-husitské), budovaný v letech 1923 - 24 stavitelem Volným, mel sice nést znaky chrámu pravoslavného, lec krome prucelní veže a nekolika detailu, snad podle balkánských vzoru, nic pravoslavného v této stavbe není. Obdobne dopadl chrám v nedalekém Vilémove. Otec Andrej byl již zkušeným stavitelem. Na Podkarpatské Rusi stál za stavbou nekolika pravoslavných chrámu a ted se mel stát hlavním architektem chrámu na Morave.

  Prvním chrámem, vybudovaným o. Andrejem na Morave, byl práve chrám sv. Ludmily, mucednice a knežny ceské, v Rimicích. Je to svérázný a puvabný chrám krížového pudorysu s protaženou polokruhovitou oltární apsidou. Západní vstupní cást je uvedena malebnou otevrenou zvonicí, opatrenou cibulovitou vežickou. Pod ní je vstupní prostor se zastrešenou chodbou, nad níž leží chrámový kur. Nad ctvercovou chrámovou lodí je vzklenutá uprostred ctyrboké strechy pomerne vysoká centrální protažená vež se ctyrmi prolomenými okny, kónický zvednutá, zakoncená cylindrem, rámovaným dvema vysunutými límci a uzavrená vetší, typicky ruskou cibulkou s krížem. Zvencí byla omítka chrámu provedena v základní barve cervené, kombinované s bílými lizény a modrými prvky ve štukových ozdobách. Poprvé zde byly vedle byzantských pletencu použity ve vnitrní výzdobe též prvky moravského lidového ornamentu, címž chrám se chrám priblížil moravskému lidu. Tento chrám projektoval sám o. Andrej a jako vzoru použil svého dríve postaveného chrámu v Rakošíne na Podkarpatsku (zdejší chrám byl bez zvonice zato se složitejší centrální veží).

  Náklady na výstavbu chrámu dosáhly cca 80 tisíc prvorepublikových korun. Verící sbírali príspevky a dary doslova po korunách a dvacetihalérích a velmi mnoho práce vykonali pri budování chrámu zdarma.

  Pomerne velmi nízké stavební náklady a zdarilý výsledek stavby, která se stala okrasou obce i širokého okolí, inspirovaly pravoslavné verící v sousedních obcích k výstavbe dalších chrámu. Postupne se o. Andrej podílel na stavbe chrámu v Chudobíne, Stremenícku, Celechovicích, Trebíci a katedrálního chrámu v Olomouci. Soucasne vytvoril vnitrní výzdobu dríve postaveného chrámu ve Vilémove. Po druhé svetové válce do roku 1948 se o. Andrej podílel na dalších stavbách pravoslavných chrámu zejména na východním Slovensku a na Morave pak v Kromeríži. v období vlády komunistu, kdy se již další chrámy stavet nesmely, pomáhal upravovat po celých Cechách bývalé katolické, starokatolické a evangelické kostely pro potreby pravoslavné církve. v roce 1957 získal zpola znicený bývalý poutní katolický kostelík s farou na Strážném vrchu za Rumburkem. Ve svých 61 letech chrám i faru zcela opravil. Strávil zde posledních 23 let svého bohatého života. Až do roku 1977 jezdil po celém bývalém Ceskoslovensku. Stavel, opravoval, budoval ikonostasy, delal ikonografickou výzdobu chrámu, podílel se na prestavbe a výzdobe desítek chrámu, úradu biskupu, metropolity pražského a dalších. Zemrel v roce 1980 ve veku 84 let.

  Rozhodnutí postavit v Rimicích pravoslavný chrám padlo ve zdejší církevní obci již v roce 1925. Postupne byl darem získán pozemek a probíhala sbírka na stavbu chrámu, avšak hospodárská krize zpusobila, že se stavba oddalovala. Zlom nastal v dubnu 1933, kdy do Rimic prijel biskup Gorazd s knezem Andrejem Kolomackým. Otec Andrej presvedcil predstavitele církevní obce, že pri stavbe chrámu bude prihlíženo k místním pomerum a že stavba nebude financne nad síly místní církevní obce, ani ji nezadluží. Sám vypracoval návrh na chrámovou budovu a slíbil, že ji dovede do úspešného záveru. Pracoval na stavbe od výkopu základu až po usazení krížu na vežích a také posléze vyprojektoval malbu interiéru a vytvoril krome jedné ikony (kopie Vasnecovské Bohorodice) všechny ikony ikonostasu i nástenné malby v kopuli a na strope. Odborný dohled nad stavbou mela firma p. stavitele Bendy z Loštic.

  Stavba byla dokoncena v roce 1934 a chrám byl téhož roku 21.kvetna vysvecen. Svetitelem chrámu byl biskup Gorazd s duchovenstvem za úcasti dvou tisíc lidí. Je zasvecen svaté mucednici a knežne ceské Ludmile, babicce sv. Václava.

  Rimický chrám se stal nakrátko chrámem katedrálním, protože do Rimic bylo na cas z Prahy presunuto centrum ceskoslovenské pravoslavné církve v cele s vladykou Gorazdem (viz pametní deska v obci).

  Po atentátu na Heydricha byla ceskoslovenská pravoslavná církev pro svoji úcast na tomto cinu zakázána, biskup Gorazd a další popraveni, kneží pozatýkáni a odvleceni na nucené práce do Nemecka, ceské pravoslavné chrámy byly zavreny a jakákoliv práce pro pravoslavnou církev ceskou byla nacisty trestána. v zárí r. 1942 byl i chrám v Rimicích nacisty vyloupen, byla rozstrílena vež chrámu a tento byl zapeceten. Teprve s osvobozením vlasti v kvetnu 1945 byl chrám sv. Ludmily opet otevren k bohoslužbám.

  Krome poválecné obnovy, chrám prodelal nekolik menších oprav, avšak zachovává si stále puvodní ráz. Poslední výraznou úpravou bylo roku 1972 provedení štuky „príchod slovanských verozvestu“ na motivy kresby Mikoláše Alše nad hlavním vchodem do chrámu. Další úpravy cekají chrám v letech 2011 a 2012, kdy by chrám mel dostat novou strechu a mely by být provedeny drobné opravy fasády. Nezávisle na tom by pri rekonstrukci elektrické síte v obci melo být soucasné vrchní vedení nahrazeno kabelovým a pohled na chrám by již nadále nemel být hyzden elektrickým vedením. Do budoucna se uvažuje o nocním nasvícení chrámu.

  Jako stavba novodobá i pres urcitý význam pro moderní ceské dejiny, není památkove chránena.

Na výchozích souradnicích cache nehledejte. Ukazují na hlavní vchod do chrámu.

Cache je umístena zde:
N 49° 43.xxx'
E 16° 58.yyy'

Additional Hints (Decrypt)

F.S.O.Z 1791 - 1872

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)