Skip to content

Kostel sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu Mystery Cache

This cache has been archived.

TheBeneja: Sérii varnsdorfských kostelu po dvou letech stahuji, její stav už je poslední dobou mrzutý a celé pojetí by si zasloužilo revizi. Radeji než stále dokola na pravidelnou údržbu bych se ted treba podíval na nejaký nový projekt... No treba se nekdy ješte docká obnovy... ;-)

More
Hidden : 9/23/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kostel sv. Petra a Pavla


Stavba nového kostela

Pomerne malý prostor starého kostela ze 13. století už dávno nestacil pro potreby peti tisíc varnsdorfských katolíku. Dne 8. srpna 1740 uhodil do starého kostela blesk a napáchal v nem obrovské škody. Místní farní obec se snažila uvést svuj svatostánek opet do porádku. Ukázalo se však, že jeho zkáza je neodvratná. Proto se farár s rychtári trí varnsdorfských vesnic obrátili na správce patronátu, aby tlumocili knížeti Josefu Wenzelovi Liechtensteinovi prosbu o výstavbu nového dustojného chrámu. Již v únoru roku 1765 bylo zapocato s výkopy základu pro nový barokní kostel, a to dosud kolem stojícího starého kostela. Ten poté co jej rumburský stavitel Josef Eiselt nechal takto obkopat, byl v dubnu 1766 stržen.

Podoba varnsdorfského námestí se starým kostelem, rok 1719.

Základní kámen byl, za prítomnosti knížete Josepha Wenzela Liechtensteina, položen 26. cervna 1766. Stavba pomerne rychle pokracovala. Na podzim roku 1767 však nastaly potíže. Z Varnsdorfu do Jiretína preložený farár Gottfried Ließner zacal po svém odchodu vymáhat desátky od novousedlíku v nove založených varnsdorfských vesnicích. Odpor k placení desátku nakonec prerostl do všeobecné vzpoury, kterou zkrotilo až privolané vojsko. Knížete Liechtensteina tato událost pobourila natolik, že okamžite zastavil tok penez na stavbu kostelu. Teprve po jeho smrti roku 1772 mela deputace varnsdorfských farníku u nového knížete Franze Josefa I. Liechtensteina úspech. Ten povolil dotaci ve výši 10 tisíc zlatých a stavba se tak znovu po letech rozbehla. Ale po roce, roku 1775, opet ustala. Na vine bylo další povstání. Bohoslužby se tak konaly v novostavbe provizorne zakryté prkny. Kostel byl dokoncen v roce 1777. Vešlo se do nej prý dva tisíce pet set lidí a bylo v nem tisíc sto tricet sedm míst v lavicích. Uvádí se, že puvodní plány kostela pochází od rumburského zednického mistra Eiselta, který mel vést první etapu stavby (1766 -1767). V pametním spisu porízeném v roce 1766, pri kladení základního kamene, však již figuruje decínský stavitel Johann Wenzel Kosch, který mel podle kronikáre Palmeho prevzít stavbu až v druhé etape (1774 -1777). Je tedy pravdepodobné, že Eiselt stavbu pouze provádel. Autorem výmalby kostela byl jiretínský malír Anton Donath a rumburský lakýrník Anton Mänschel.


Pár fotek z historie:



Kostel sv. Petra a Pavla se starou farou.

Kostel sv. Petra a Pavla s novou farou.

Kostel sv. Petra a Pavla s dnes již neexistujícím hotelem burza.

Dnešní námestí E. Beneše na konci 19. století.


Velký požár v roce 1829

Dnem hruzy, nárku a bídy byl dle deníkových záznamu Aloise Stolle 28. brezen roku 1829, kdy ohen znicil jedenáct domu, dve stodoly a výrazne poškodil varnsdorfský kostel.

,,Ohen tehdy vypukl o poledních hodinách u vdovy Kathariny Prasse v cp. 4 v Altwarnsdorfu (v dnešní ulici Legií), ale nepodarilo se zjistit prícinu. Proslýchá se, že ve stodole za domem vyrábel nejaký cizí muž koštata a kouril pri tom dýmku. Patnáct minut po poledni se od úst k ústum šírilo hrozné slovo: Ohen! První byl u požáru ucitel Johann Vinzenz Richter (škola byla od horícího domu vzdálena pár kroku). Ackoli se vynaložily všechny prostredky na záchranu horícího domu, bylo jasné, že podlehne plamenum. Dále se tedy cinila opatrení na ochranu sousedních domu, ale ohen se šíril rychle a preskocil na dum Josefa Stolle cp. 2 (dum, který stával za starou farou). I když byla zadní obytná budova cp. 2 vystavena z cihel a kamene, tonula behem chvíle v plamenech. Nyní šlo o záchranu našeho kostela, který byl v tesném sousedství horícího domu. Z preventivních duvodu se z kostela vynesly všechny cenné veci, otevrena byla i hrobka, kam byly odneseny nejvetší poklady. Již pri zachranování vnitrního zarízení horela strecha v zadní cásti kostela nad hrbitovem. Z kostela byly vyneseny všechny sochy, obrazy, tabernákl, zkrátka bylo vyneseno všechno, co nebylo pevne prichyceno." (Ohen se dále rozšíril na stodoly za Burzou a na domy v dnešní Moravské, Erbenove a Nemocnicní ulici.)

,,Rucicky kostelních hodin zustaly stát na tri ctvrti na jednu. Z toho je jasne videt, jak rychle ohen postupoval. Od vypuknutí ohne ve ctvrt na jednu a požárem strechy uplynula pouhá pulhodina. Behem požáru byly roztaveny zvony, zniceny byly i varhany, a to i presto, že nebyly ohnem zasaženy. Varhanní skrín se totiž zrítila, cást píštal byla znicena, cást rozkradena. Pri pádu kostelní báne se na kousky rozbily hodinové zvonky a makovice padla za hrbitovní zed. Naštestí nebyly poniceny spisy v makovici uložené…“

Anonymní kresba, zachytila požár ve Varnsdorfu v roce 1829.

,,V nedeli 29. brezna 1829 v 8 hodin ráno byla ve vyhorelém kostele sloužena mše svatá. Když se verící lid shromáždil ke druhé mši v deset hodin, spadl venku s velkým rachotem kus rímsy a kdosi zavolal dovnitr kostela: Bortí se kostelní vež! Nastalo všeobecné zdešení a panika. Každý chtel rychle kostel opustit. Lidé padali pres sebe, kriceli, káceli lavice, ale díky Bohu se nic vážnejšího nestalo… 30.brezna dorazily do Varnsdorfu tisíce lidí, aby si prohlédli spoušt, kterou ohen napáchal. O den pozdeji dorazil do Rumburku vrchnostenský hejtman Vinzenz Schmidt, který vyslechl lidi, u kterých ohen vypukl. Na míste rovnež narídil, aby byl kostel provizorne zastrešen, což se ukázalo být nanejvýš prozíravé, ponevadž od 17. dubna dva týdny nepretržite pršelo. 1. dubna byl do kostela nastehován veškerý inventár, v následujících dnech bylo v kostele zameteno, vybíleno a ve veži se rozeznel malý zvon zapujcený z Rumburku.“


Missa Solemnis

Dne 29. cervna 1830 po desáté hodine dopoledne se ve varnsdorfském chrámu sv. Petra a Pavla sešla témer stovka amatérských zpeváku a instrumentalistu z Varnsdorfu i okolí, aby po rocní intenzivní príprave pod vedením autodidakta Johanna Vinzenze Richtera uskutecnili dodnes obdivovaný cin: liturgické provedení Beethovenovy slavnostní mše Missa Solemnis.

Liturgické provedení melo svuj význam mj. také v souvislosti se zámerem skladatelovým: ,,Jak u zpívajících tak u posluchacu probouzet náboženské city a ucinit je trvalými, to je mým cílem pri komponování mše.“ (L. v. Beethoven v dopise nakladateli z 16. zárí 1824). Na to, zda ve Varnsdorfu šlo skutecne o liturgickou premiéru, jsou ruzné názory. Prokazatelne byly v roce 1824 ve Vídni koncertne provedeny tri její cásti, spolehlive nejsou doložena provedení napríklad v Petrohrade a Brne. Jisté ovšem je, že v žádném z uvedených prípadu nedošlo k ucelenému a liturgickému provedení tohoto díla. (Ve Vídni zaznela Missa Solemnis v úplnosti až o patnáct let pozdeji.)

Premiéra Beethovenovy mše se podarila, snad až na malé zakolísání pri Credu, kdy bylo nutno zacít znovu. Sóla zpívali: soprán dcera zedníka Telzerová a dcera truhláre Egerová, alt Richteruv syn Johann, tenor továrník Neumann, bas varnsdorfský hostinský Richter a krejcí Muller z Jiretína. Pevecký sbor byl témer ctyriceticlenný, v altech mj. zpíval Richteruv syn Pius, pozdeji dvorní kapelník ve Vídni. Orchestr byl složen z místních amatéru a prizvaných hostu (ze 17ti mest a obcí), mezi nimi napríklad Anton Proksch. Jeho bratr Josef Proskch, pozdejší Smetanuv ucitel hudby, sedel mezi diváky a provedení mše velmi pozitivne hodnotil. Houslová sóla hráli továrník Ohmann a ucitel Scheufler, na violoncello barvír Menzel a jako výpomoc mestský hlásný Schwarzbach z Löbau. Hoboje hráli Steinborn a Schneider ze žitavské vojenské kapely, za varhany usedl majitel železárství Josef Klaus ze Siefersdorfu. Sbormistr a dirigent Johann Vinzenz Richter koncert skvele zvládl a zapsal tak sebe i Varnsdorf do hudební historie.
obrázek
Pametní deska na slavnostní mši Missa Solemnis, nad vstupem do kostela.



Pár fotek ze soucasnosti:





CACHE:

Jedná se o mystery-multi cache, tvorenou tremi body. První bod = kostel sv. Petra a Pavla, na techto souradnicích nic nehledejte, nenajdete. Vyrešením hádanky získáte polohu druhého bodu (Stage 2), na kterém najdete schránku velikosti microcache s dalšími instrukcemi. Vyrešením tohoto úkolu již získáte polohu tretího, cílového bodu (Final Stage).
Už druhý bod není prístupný autem! Nejlépe se dá zaparkovat na míste vzdáleném 1,5km (viz. waypointy), odkud je to také velmi pekná procházka. Ale melo by se dát zajet i dál a pešky pokracovat až z místa vzdáleného 600metru. Vzdálenost mezi druhým a cílovým bodem je približne 300 metru.

Pravidla cache:

  • Prosím nenicte a neodnášejte instrukce obsažené ve schránce na stage2.
  • Neríkejte nikomu, kde se cíl keše nachází. Když si to vyreší sami, budou z toho mít vetší radost. Pokud by mel nekdo s hádankou problém, napište mi, rád vám poradím.
  • Neríkejte o keši mudlum! Jakmile se o ní dozví širší okruh mudlu, zacne se keš zpravidla ztrácet. A zároven dávejte pozor at vás nevidí pri pobytu u keše (to platí zejména pro stage2) ...Tento pokyn mírím hlavne na ty nejmladší kacery, kterí mají ve zvyku o keších navyprávet všem a brát sebou na lov kde koho.
  • A nakonec, mente fér! Za predmet vkládejte pouze další predmet, stejné nebo vyšší hodnoty! Sami dobre víte, co by jste si z keše vzali a co ne, tak podle toho vkládejte takové predmety pri výmene. ;-)

HÁDANKA:

Bod A... Nxx° xx' xx,xx'' Exx° xx' xx,xx''
00110010/00110110/00100101/00110110//00001110/00100100/00110011/00010000//

Bod B... Nxx° xx' xx,xx'' Exx° xx' xx,xx''
00110010/00110110/00011101/00101101//00001110/00100101/00001101/00100100//

Vyluštením získáte bod A a bod B, vzdálenost AB je 500metru. Najdi bod P, který leží na úsecce AB, když víš, že |AP|= 3/5 |AB|. Poté stací už jen najít místo vzdálené od bodu P 3000 metru pod azimutem 210 stupnu a máš presnou polohu stage2.
Stage2 je na velmi nápadném míste, když tedy pri merení nebudete stoprocentne presní, nemusíte si delat starosti, že by jste to nenašli... ;-) Obrázek níže je jen nácrt pro ilustraci.



Jsem skaut!

Skautské stredisko Lužan Varnsdorf (www.varnsdorf.skauting.cz)
Ctvrtý chlapecký oddíl / geocaching (www.varnsdorf.skauting.cz/4oddil/geocaching)

Additional Hints (Decrypt)

Aácbirqn x uáqnapr: 128-64-32-16-8-4-2-1 Aácbirqn ceb Fgntr 2: Uyrqrw xbyrz xnzraaéub xeížxh. Aácbirqn ceb Svany fgntr: An mrzv wí aranwqrš.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)