Skip to content

Synthesia-Rybitvi Mystery Cache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše...

Alex Reviewer - reviewer pro ČR

More
Hidden : 9/10/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Rybitvi Rybitvi Rybitvi...kolem tohoto zavodu dost casto jezdim(mozna ze i Vy),proto jsem se rozhodl udelat tuhle kes.Jedna se o jednoduchou a rychlou mysterku,ktera Vam priblizi neco z historie i soucastnosti výroby chemie v Rybitvi.

V lonském roce tomu již bylo 70 let, kdy byla zahájena výstavba moderního chemického závodu v Rybitví u Pardubic. Investorem výstavby byl Spolek pro chemickou a hutní výrobu Praha. Proto také nový závod nesl jméno Spolek. V prubehu let pri reorganizacích chemického prumyslu byl rybitevský závod nejprve osamostatnen a prejmenován na Východoceské chemické závody (VCHZ) a pozdeji se stal soucástí koncernu SYNTHESIA – SEMTÍN.

Proc bylo prikroceno k stavbe nového závodu Spolku? Na podzim roku 1938 ztratil náš stát pohranicí, a s ním i nejvetší chemický závod Spolku v Ústí nad Labem. Reditelství Spolku, které sídlilo v Praze, se proto rozhodlo za ztracený podnik postavit urychlene nový závod na výrobu barviv a léciv. Pres složitou hospodárskou situaci, která nastala po záboru Cech a Moravy 15. 3. 1939, bylo o výstavbe nového závodu definitivne rozhodnuto. Vhodné místo pro nový chemický závod bylo nalezeno u Pardubic vedle již stávající chemické továrny v Semtíne. Zde byla k dispozici železnicní vlecka, tepelná centrála, reka Labe s dostatkem vody a možností výstavby rícního prístavu pro lodní dopravu surovin.

Zahájení stavby bylo na podzim roku 1939.Stavbu nového závodu dostalo za úkol Organicko-Technické-Oddelení (OTO). Hned od zacátku bylo tempo výstavby vysoké. Již za rok, tj. v roce 1940, byla uvedena do provozu výrobna anilínového oleje. Presto, že vypukla druhá svetová válka, stavební práce probíhaly neprerušene. Pro výstavbu závodu byly zvoleny standartní budovy se železobetonovými sloupy, podobne jako byly staveny budovy firmy Bata ve Zlíne. Skelet byl dodatecne vyzden. Stavitel Jan VANEK z Prahy prosadil, aby sloupy byly na vnejších stranách budov. Tato myšlenka mela i svoji výhodu. Pri vedení potrubí na vnitrních stenách budov nebylo treba obcházet tyto sloupy, ponevadž steny byly rovné. Vedle stavitele Vanka se na výstavbe podíleli Ing. Dr. Dohnálek a Ing. Smíšek, kterí vdechli celému areálu zlínský chrakter. Od firmy Bata pozdeji prišel i stavbyvedoucí Jurena a z Ústí n. L. stavitel Urbanec. Soucasne s výstavbou provozu se stavely také budovy výzkumného ústavu a poloprovozu. Laboratore byly zarizovány podle návrhu Ing. Smíška. Analytickou laborator zarizoval Ing. Dr. Wanka. V rozbíhajících se laboratorích a provozech pracovali „starí spolkari“ Dr. Habada, Ing. Smíšek, Ing. Hanousek, Ing. Trávnícek aj. V laboratorích i provozech našli uplatnení také vysokoškolští ucitelé a studenti z oboru chemie ze zavrených vysokých škol. Tato skutecnost se pozitivne projevila na rychlosti, s jakou byla zahájena chemická výroba v novém rybitevském závode behem války. Po válce se samozrejme tito kvalifikovaní odborníci vrátili na vysoké školy. Jak pribývalo lidí v laboratorích i v provozech, bylo nutno zajištovat jejich ubytování. Spolek proto koupil od stavitele Horenovského radu domu v Pardubicích. Byla také zajištena výstavba kolonie v Rybitví. Pro její umístení byl zvolen prostor na západ od budoucího závodu, tj. proti smeru prevládajících vetru.

Pro Pardubice bylo postaveni zavodu v Rybitvi velkym prinosem.Nový chemický závod potreboval pro nová pracovište chemiky. Proto zástupci chemických továren v Pardubicích prišli po roce 1945 s návrhem, aby v Pardubicích byla zrízena Vysoká škola chemická. Tato žádost byla vyslyšena a v roce 1950 z rozhodnutí vlády byla otevrena VYSOKÁ ŠKOLA CHEMICKÁ V PARDUBICÍCH. Ta se postupne transformovala na Vysokou školu chemicko- technologickou (VŠCHT). Postupem casu byly vedle VŠCHT zrízeny další fakulty ruzných oboru. Tím byla dána možnost zmenit soucasnou VŠCHT na UNIVERZITU PARDUBICE.

Nový a moderní chemický závod v Rybitví prinesl do Pardubic také novou a nárocnou chemii. Ve výrobním programu nebyla jen organická barviva, ale také léciva. A práve tento obor chemického prumyslu, který se zabývá výrobou léciv, prinášel ve své dobe, kdy byla farmacie v Rybitví, dobré financní zdroje pro továrnu. A lze ríci, že dnes je farmaceutický prumysl jedním z nejvíce se rozvíjejících. Byla proto škoda, že tento obor byl z Rybitví premísten do jiných závodu. Tyto závody dnes prosperují a nemají ekonomické problémy. Prejme proto závodu Rybitví k jeho sedmdesátinám, aby mel štestí a podarilo se mu obohatit výrobní progam. Aby vedle barviv se opet objevila výroba léciv.


Zdroj:Klub pratel Pardubicka

A ted k samotne kesi,souradnice ziskate zjistenim vzorcu uvedenych chemikalii,s logikou to opravdu nema nic spolecneho,jde jen o to aby kes byla trosku stylova.

N50°03.A B C

E15°42.D E F

N 50° 03
     A                        B                        C'
uhlicitan sodný,síran hlinitý,kremicitan chromitý
E 15° 42
     D                        E                        F'
uhlicitan hlinitý,síran vápenatý,oxid manganistý

Poznámka:pokud jsou v nekterém názvu dve císla tak jejich soucet je výsledek napr.K2SO4   2+4=6

Additional Hints (No hints available.)