Skip to content

Mestske hradby Traditional Geocache

This cache has been archived.

jancode: Nenasiel som rozumne umiestnenie, v zahrade umenia keska nevydrzi. Prvotina s mnohymi chybami.
Uvolnujem miesto, vsetkym nalezcom dakujem.

More
Hidden : 8/13/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache poukazujucu na mestske hradby v Presove som sa rozhodol umiestnit do priestorov Zahrady umenia. Tato verejne pristupna lokalita je pozoruhodna najma kvoli suvislemu zachovanemu muru opevnenia. Ucelom Zahrady umenia je sluzit poulicnemu umeniu. Tiez jej historia je prinajmensom zaujimava. Ak sa chcete dozvediet viac aj o Zahrade umenia, precitajte si listing mapujuci hradby od budovania az po ich zanik a pomerne strucny vypocet zachovanych pozostatkov.

PresovDolezitym pravom stredovekych miest bolo pravo postavit si mestske opevnenie. Hradby tak po starocia nielen chranili zivoty a majetok mestanov, no zaroven pretvorili mesta na skutocne pevnosti. Mohutne brany, veze a basty opevnenia sa pritom stali vyznamnymi dominantami historickych miest. Presov mal uz v stredoveku svoj fortifikacny system (system opevnenia), ktory zohral v jeho dejinach pomerne velku ulohu. Nasledkom viacerych skutocnosti sa vsak z neho do dnesnych dni zachovalo iba torzo.

Pravo obohnat svoje mesto hradobnym murom dostali Presovcania od krala Ludovita I. v roku 1374. Aby pri budovani hradieb ulahcil mestskej rade a jej pokladnici, udelil im zaroven privilegia budinskych obchodnikov, neskor urcil na presovske opevnenie celu rocnu dan troch toryskych miest: Presova, Sabinova a Velkeho Sarisa. Okrem toho poslal do mesta majstra Ambroza z Diosgioru, ktory mal viest odborne stavebne prace. Napriek tymto ulavam pokracovali mestania v stavbe opevnenia iba velmi pomaly, a preto im novy panovnik Zigmund Luxembursky udelil dalsie privilegia a vyhody. Od roku 1404 smeli Presovcania kdekolvek na kralovskej pode rubat drevo, lamat kamen a palit vapno urcene na vystavbu hradieb, pricom od r. 1405 im v tom museli pomahat aj mestania Velkeho Sarisa. V roku 1433 im kardinal Julianus dokonca dovolil pracovat v nedelu i vo sviatok. Prace vsak nadalej pokracovali iba velmi pomalym tempom a urychlilo ich az nebezpecenstvo utoku husitskeho vojska na mesto v 20. a 30. rokoch 15. storocia.

Budovanie mestskeho opevnenia bolo ukoncene v polovici 30. rokov 15. storocia. Medzitym ho museli este na zapadnej strane zburat, aby ustupilo novej ulici (Jarkova) na mieste niekdajsej priekopy, a potom ho opat vystavali na novom mieste.

Presov Povodny fortifikacny system pozostaval z dvoch prstencov murov prestupenych bastami, vezami a priekopou, naplnanou pocas nebezpecenstva vodou z Mlynskeho jarku. (Vzhladom na to, ze mlyny existovali v Presove uz v 13. st., mozeme dnes uz nefuncne koryto Mlynskeho jarku a jeho okolie povazovat za jednu z najstarsich casti mesta.) Od mesta ho oddelovali dve velke brany (severna a juzna) a dve male branky na zapadnej a vychodnej strane. Stredoveke opevnenie bolo v priebehu dalsich storoci viackrat prebudovane, doplnene a zmodernizovane. Mesto dostalo mohutne delove basty a neskor polygonalne bastiony, ktore ho v 17. - 18. st. pretvorili na mohutnu pevnost. Cast opevnenia bola zaciatkom 70. rokov 17. st. zburana a neskor nahradena modernejsim za ucast mesta na protihabsburskom odboji.

Dokonaly fortifikacny system chranil mesto Presov pocas viacerych obliehani cisarskym, povstaleckym i cudzim vojskom, naposledy r. 1710. Povodne branili Presov ozbrojeni mestania a basty spravidla niesli meno cechu, ktory ich mal na starosti. Neskor sa obrana stala vecou armady. Ked v priebehu 18. storocia prestala byt aktualnou vojenska fukcia mesta, r. 1751 Maria Terezia vydala prikaz na zrusenie mestskeho opevnenia a vsetky zbrane dala odviezt do Kosic. Od konca 18. st. museli postupne brany, basty a hradby uvolnit miesto novej vystavbe a dnes, po viac ako dvoch storociach, sa z nich zachovali iba male zvysky.

Najvacsim objektom spomedzi zachovanych casti mestskeho opevnenia je Florianova brana na zapadnej strane historickeho jadra (Florianova ulica). Povodne sluzila ako branka pre pesich a vyustenie mestskeho kanalu do hradobnej priekopy. PresovDo dnesnej podoby bola upravena az na konci 18. storocia. V prilahlej budove, adaptovanej z hradboveho muru, bola na zaciatku 19. st. umiestnena mestska verejna nemocnica, chudobinec a tzv. "saleny dom" (utulok pre dusevne chorych). Dovtedy mestanom sluzila katolicka nemocnica na Spitalskej ulici. V sucasnosti patri cely komplex Hotelovej akademii v Presove. Na vonkajsej strane Florianovej brany (k Mlynskemu jarku) prilieha k objektu novsia secesna stavba. Povodne sluzila ako vchod na mestske klzisko, co dnes pripomina pekny secesny relief korculiarov zo zacatku 20. storocia. Oproti Florianovej brane, na druhej strane dnes uz zasypaneho Mlynskeho jarku (ktoreho miesto zaujala Okruzna ulica) bola v 19. st. Floegelova zahrada s obrovskymi stromami, sluziaca ako miesto oddychu mestanov. Poslednym svedkom tychto cias je dnes iba starobyly platan, patriaci uz viac ako jedno storocie k vyznamnym pozoruhodnostiam Presova.

Jedinou zo zachovanych delovych bast je polygonalny bastion z poslednej fazy vystavby opevnenia, stojaci vychodne od frantiskanskeho kostola. V sucasnosti sluzi ako vyhliadkova plosina a niekedy aj na kulturne ucely. V jeho susedstve, pod Kmetovym stromoradim, sa tiahne zachovana, scasti vymurovana priekopa. PresovPatri viacerym objektom, na juznej strane sa v nej rozprestiera Zahrada umenia, kde este v 70. rokoch 20. storocia bolo kupalisko. Zaujimavemu ucelu v minulosti sluzila tzv. vodna basta alebo Kumst na dnesnej Ulici ku Kumstu. Od 16. st. bolo v suterene nepouzivanej basty umiestnene technicky pozoruhodne zariadenie na cerpanie vody z Mlynskeho jarku s rozvodom v drevenych rurach po meste (Machina hydraulica). Pohanane bolo konskou silou. Basta neskor spustla a obnovena bola r. 1930, ked v nej naslo priestory zidovske muzeum. Dnes je v objekte depozitar Krajskeho muzea v Presove. Zvysky bastionu hornej (severnej) brany a prilahlych murov sa daju rozoznat v zadnych castiach domov na severe Hlavnej ulice, ktora bola zakoncena openvenou mestskou branou, nazyvanou Ober thor (Horna brana). Podobnym sposobom bola opevnena i juzna strana mesta s Dolnou branou (Nieder thor).

Velkou vzacnostou v Zahrade umenia je Ginko dvojlalocne (Ginkgo biloba L.) - stromovy jedinec, ktory je botanickym sperkom v systeme zelene mesta. Je to nevsedny zastupca rastlinneho rodu, ktory biologicky nepatri ani medzi ihlicnate ani listnate dreviny, ale povazuje sa za dokaz ich vyvojoveho prepojenia. Ma prastary rodokmen, v geologickom vyvoji Zeme bol najviac rozsireny v druhohorach. Najviac fosilii ginka sa naslo v Cine, preto sa za jeho povodnu domovinu povazuje juhovychodna Azia. Zachranil sa vdaka cinskym mnichom, ktori ho ako raritu pestovali v klastornych zahradach. Z Japonska do Europy bol dovezeny v roku 1730 a pestoval sa v zbierkovych fondoch botanickych zahrad. Do hradobnej priekopy v Presove sa zastupca toho vzacneho druhu dostal v medzivojnovom obdobi 20. storocia a dodnes jeho symetricka koruna s priebeznym, v hornej casti rozdvojenym kmenom, dominuje centralnemu priestoru Zahrady umenia. Typicky je tvar jeho listov, ktore maju vejarovitu listovu cepel spojenych ihlic rozdelenu na dva laloky. Ich farba je svetlozelena a v jeseni sa sfarbuje do svietivo zlatozltej. Iny zastupca tohto rodu v takom veku sa na uzemi mesta Presov nenachadza.

Pouzita literatura:
Sprievodca po historickom Presove (Peter Svorc)
http://www.presov.sk


Krabicku prosim starostlivo zamaskujte a budte opatrni, teoreticky ste v zornom poli kamery mestskej policie.
Ceruka NIE JE na vymenu

Additional Hints (Decrypt)

FX: avmxb RA: ybj

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)