Skip to content

Trpaslici poklad Mystery Cache

Hidden : 7/27/2010
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Malí vzrůstem, velcí srdcem.
Každý určitě ví, kdo je to trpaslík a jak vypadá. Určitě si vzpomenete na známé trpaslíky z fantazy filmů či knížek nebo třeba ty zahradní s krompáčem a červeným kloboučkem. 
Touto keší bych Vám rád představil Trpaslíky, jak fantazijní, tak i reálné a na jejich počest stvořil tuto "památku", neboť to, co se zde dozvíte, Vás možná překvapí.

Trpaslík

Vzhled:
Trpaslík je v podstatě člověk nízkého vzrůstu. Kůže trpaslíka je narozdíl od obyčejného člověka tvrdá a drsná. Jejich končtetiny jsou sice krátké, ale tvrdé a velice silné, což tedy dokazuje jejich vysokou fyzickou odolnost a neuvěřitelnou sílu, kterou využívají ve svých povoláních, ať už jako kovář, horník nebo třeba válečník. Bohužel díky svým krátkým končetinám jsou pomalí. Každého trpaslíka zdobí husté a dlouhé vlasy, kníry a fousy, o které pečuje už od narození (tím nechci říct, že když se narodí, tak hned mají kníry fousy a dlouhé vlasy ).
Trpaslík je výškově vzrostlý zhruba do 140 cm, v některých případech je možnost, že je vysoký do 150 cm. Ačkoli se nezdá, trpaslík neváží zas tolik, jak bychom si mysleli, jeho váha činí do 100 kg, někdy do 120 kg.

Charakter:
Trpaslík není moc upovídaný, mluví jen, když je potřeba a jeho smysl pro humor je docela mizivá, pokud už udělá vtip, tak pouze typu "černý humor" a jejich inteligence není zrovna vysoká. Tvrdohlavost je u něj přirozená, takže pokoušet se ho "usmlouvat" jde opravdu jen stěží. Trpaslíci si potrpí na cti a odvaze, kterou si dokazují různými formami, např. hospodskou bitvou atd. Pokud trpaslík nebojuje se ctí nebo vykonává věci, které snižují jeho čest, zkracuje si na důkaz toho svůj plnovous. Když už je trpaslík v bitvě, bojuje do posledního dechu, i když třeba vidí, že jeho boj je marný.
Trpaslíci jsou ovšem také lakomí, když se jedná o bohatství a majetek. Jakmile se jedná o zlato nebo o drahé kameny, snaží se snížit cenu na co nejmenší.

Způsob života a hierarchie
Trpaslík žije na mnoha místech, např. lesy (spíše jehličnaté) nebo přímo v horách.
Nejvíce však žije pod horami v podzemí, kde z bludiště tunelů a různých cest buduje své sídlo. Většinou pod největšími horami v okolí sídlí trpasličí město, kde vládne král společně se svými rádci, vojskem a civilním obyvatelstvem. Po boku krále je i královna, která sice nevládne oficiálně, ale pokud má možnost, může také nařizovat různé úkoly. Rádcové jsou velmi vzdělaní a moudří a radí králi ve věcech, kde dolovat, bitevní strategii apod.

Kováři, kteří jsou zalezlí ve svých dílnách, konají vynikající práce - velice kvalitní a vzácné věci, ať už se jedná o zbraně nebo různé doplňky. Stavaři jsou nesmírně vynalézaví, protože takové stavby se jen tak nevidí. Ohromné a velice krásně zdobené. Horníci dolují zlato a drahé kameny klidně i celé dny a stojí to za to.

Pokud se trpaslík dá do královských služeb jako voják, nemusí se bát, že přijde o všechno, jelikož pro něj je to čest a největší pocta. Bojovníci nejraději a nejvíce používají zbraně typu: sekera, kladivo. Meče moc ne, neboť s ním jsou neohrabaní. Jejich zbroje jsou velice těžké, ale zato odolné a překrásné zdobené, ať už se jedná o kroužkovou nebo plátovou zbroj.

Muž a žena se od sebe moc neliší, neboť jsou si velice podobni, jen těžko někdo pozná, kdo je muž a kdo žena. Bohužel žen je méně než mužů, zhruba 1/3 celého trpaslictva. Žena je totiž oděna stejně, vzhledově vypadá stejně, jen její výška je poněkud nižší a je méně zarostlá. Ženy jsou výborné alchymistky, neboť jejich vynalézavost překvapuje i muže. Většinou se ženy nacházejí ve svých sídlech, ven moc nevycházejí a starají se o domov.

Trpaslík se dožívá poměrně dlouhého věku... 160 let!

Náboženství trpaslíků

Matkou všech trpaslíků je bohyně nazývaná Valorie.
Je to něco jako bohyně plodnosti. Uctívají jí hlavně trpasličí ženy a je velmi důležitá pro nově založené kmeny. Bez její přízně nemají velkou šanci na růst populace a proto jí bývají dávány oběti (živé oběti si vyžaduje jen za výjimečných okolností, normálně jí stačí různé bylinkové lektvary, či šperky). Bývá vyobrazována jako malá nahá žena plných (trpasličích) tvarů s vousy. 

Dalším hojně uctívaným trpasličím bohem je Xaroz – pán války. Je znám jako největší trpaslík. Je prý o celých deset centimetrů větší než nejvyšší žijící trpaslík. Má až neskutečně svalnatou postavu a dlouhé, hojně spletené vousy. V rukou vždy dřímá mohutné válečné kladivo. Co se týče přesného vyobrazení (např. tvář), každý kmen si jej upravuje podle svého. Před důležitými bitvami požaduje Xaroz oběť jednoho vojáka z vlastních řad trpaslíků. Bůh bojovník slibuje, že tato oběť bude jedinou ztrátou z armády…


Severská mytologie tvrdí, že...
Trpaslíci byli jako poslední zplozeni. Snad pocházeli z Ymiho končetin nebo vznikli ve svalech prvního obra v podobě červů, které pak bohové obdařili rozumem. Trpaslíci bydleli v jeskyních, horách a skalách Midgardu, o čemž by svědčilo i staroseverské slovo dvergmál (výrok trpaslíka), které se používá pro pojem ozvěna.

Nejznámější fantazy trpaslík
Kdo viděl Pána prstenů, určitě si hnedka vzpomene na trpaslíka jménem Gimli, syn Glóinův, který putoval společně s čarodějem Gandalfem, hraničářem Aragornem, elfem Legolasem, synem královským Boromirem a hobity Froda, Sama, Smíška a Pipina.
Popisovat vám jej nebudu, neboť jste (snad) viděli, jak společně s Legolasem "soutěží", kdo zabije víc skřetů, jeho věčné pokuřování fajfkou a jak dával dobré rady.
Za připomenutí to ale rozhodně stojí!

Zpátky do reality

I nyní v současnosti můžeme potkat trpaslíky nebo-li tzv. lidské trpaslíky. Kdo to ovšem jsou?

Jsou to lidé, kteří bohužel trpí tzv. Achondroplazii, což jinak znamená v překladu z řečtiny  nedostatečná tvorba chrupavky. Jedná se o vrozenou poruchu kostry, u níž je kromě malého vzrůstu nápadný rozdíl v tělesných proporcích. Paže a nohy jsou kratší oproti trupu a v prvních měsících života se neobvykle rychle zvětšuje obvod hlavy.
Z dalších příznaků je to nižší svalové napětí, vyšší roztažitelnost kloubů, náchylnost k infekcím horních cest dýchacích a zánětům středouší. Kvůli krátkým končetinám se lidé malého vzrůstu musí při chůzi hodně namáhat, u mnoha z nich se tedy ve školním věku objeví různě silné zakřivení nohou.

Mezi české trpaslíky patří i Jiří Krytinář, známý herec a bavič, které jistě znáte z televize. Tento komik bohužel už od narození trpí nemocí zvanou osteochondrodysplazie, což je vrozeným onemocnění postihujícím růstové zóny kostí a chrupavky.

I tato keš patří na jeho počest (jak je již v úvodu uvedeno).


O cachi

Asi jste opět plakali nad sáhodlouhým listingem, ale je to prostě můj styl. Proč jsem Vám zde připomenul tolik informací o trpaslících a podobně? Že bych vytvořil opět nějaké luštící řešení na téma Pán prstenů a bylo by to nudný??
Ne, takových témat už je několik a pokud ne, určitě se někdo najde, kdo něco na PP vytvoří. Důvodem, proč jsem toto vytvořil, byla zajímavá událost, která se mi přihodila nedávno.



Když jsme stěhovali u našeho strýce půdu, nedaleko Humpolce, všiml jsem si, jak se za popraskanou zdí něco blýská. Prorazil jsem tu zeď a nevěřil vlasním očím... jaká-si malá místnůstka, kde se nacházela jen malá kovová bedýnka, celá zaprášená. Otevřel jsem ji a radoval se z nálezu. Když jsem se ptal strýčka, na nějaké příhody z minulosti, vyprávěl mi příběh o trpasličích městech a pokladech. Říkal, že kdysi tu trpaslíci byli a zanechali tu poklad, jenže nikdo neví, kde se skrývá. Poté, co jsem mu ukázal nález, napadlo ho, co to může být. Přesněji Vám to neřeknu, co to je... Ale můžu vám to ukázat.












Vypadá to zajímavě, viďte? Co myslíte, že to je? Návod, jak najít trpasličí poklad nebo jen zajímavě dlouhý trpasličí recept na jejich specialitu?? Ať tak či onak, pečlivě si prostudujte jejich jazyk! A být vámi, raději bych si vzal  do terénu nějakou pomůcku pro pokračování, bude se Vám to náramně hodit .


Ve volném čase jsem našel ještě další místa, kde se trpaslíci nacházeli, například zde:
Invaze trpasliku GC2E84X Stredocesky kraj - Bukov
Poklad trpaslika Godriksona GC1BCGJ Plzensky kraj - Krasíkov
Pomoc trpaslíka Godriksona GC1TFNA Plzensky kraj - Krasíkov
Trpaslici! GC30EZM Jihomoravsky kraj - Brno
Trpaslici domecek u akvaduktu v lese GC117AF Jihomoravsky kraj - Znojmo
Trpaslicí GC12QEC Stredocesky kraj - Kletecné
Trpaslici jeskyne - Dwarfish cave GC18Y1D Ustecky kraj - Decin
Trpaslik GC2CERD Ustecky kraj - Jirikov
Trpaslikuv pramen GC2DJDN Jihomoravsky kraj - Útechov





Additional Hints (Decrypt)

Shgunex NBR An ilpubmvpu fbhenqavpvpu avp aruyrqrw!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)