Skip to content

Cirkvi v Žiline Multi-cache

This cache has been archived.

dewp: Kešula si požila vzhladom na umiestnenie velmi dlhú dobu! Už sa nejdem púštat do opravy, tak dávam archive. Ak sa predsa ešte niekto rozhodne, to co tam z nej ostalo, nechávam na mieste!

More
Hidden : 7/27/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Táto multi-cache vás prevedie po siedmych žilinských cirkevných miestach. Dost sa nachodíte, preto odporúcam použit bicykel alebo využívat MHD v Žiline. K stage-om je dobrý prístup jedine stage v žilinskej nemocnici je prístupný len v otváracích hodinách nemocnice.
Môžete ju spojit s inými cache, ktoré sa nachádzajú na niektorých stage-och.

STAGE1

Rímskokatolícka cirkev Žilina


Dna 14. februára 2008 Svätý Otec Benedikt XVI. zriadil Žilinskú diecézu a za prvého žilinského diecézneho biskupa vymenoval Mons. doc. ThDr. Tomáša Galisa, PhD., dovtedy titulárneho bitského a banskobystrického pomocného biskupa. Farský kostol Najsvätejšej Trojice v Žiline ustanovil za katedrálny chrám diecézy. Mons. Tomáš Galis kánonicky prevzal úrad žilinského biskupa v Žiline dna 15. marca 2008. Latinský názov diecézy urcila Kongregácia pre biskupov v tvare „Dioecesis Žilinensis“. Nebeskými patrónmi Žilinskej diecézy sú naši slovanskí vierozvestovia svätí Cyril a Metod.

Biskup: Mons. doc. ThDr. Tomáš Galis, PhD.
Dekanáty: Cadca, KNM, Varín, Martin, Žilina, Rajec, Bytca,Považská Bystrica, Púchov, Ilava.

Úloha c. 1
Spocítajte reflektory na fasáde Kláštora Jezuitov pri bývalom farskom úrade(pocet=A) Nový farský úrad sa nachádza v budove "Comunio" na križovatke Kalinciakovej s Kuzmányho

STAGE2

Farský úrad evanjelickej cirkvi


Pre žilinský cirkevný zbor zvlášt požehnaným bolo pôsobenie farára Fedora Ruppeldta v rokoch 1921 - 1952, ktorý posledných pät rokov bol i biskupom. Jeho zdarná práca bola výnimocne dôležitá pre budovanie zboru. Bol postavený nový kostol v rokoch 1935 - 1936 a nová fara. Projekty na túto stavbu vypracoval významný slovenský architekt Michal Milan Harminc a stavebné práce robili žilinský stavitelia Michal Kovác st. (1879 - 1948) a jeho syn Michal Kovác ml. (1907-1990). Michal Kovác ml. projektoval aj budovu fary, ktorá bola postavená v rokoch 1938 - 1939. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou.

Mgr. Marián Kanuch - zborový farár; Mgr. Olga Kanuchová – zborová farárka, Ing. Mgr. Martin Ondrácek - diakon; zborový dozorca: Ing. Ján Benuch; kantori: Ing. Ján Benuch, Mgr. Ludmila Franová

Úloha c. 2
Vedla vstupu na farský úrad (na obrázku) je pozlátená tabula. Na nej je meno architekta. Pocet písmen jeho priezviska = B

STAGE3

Židovská synagóga


Židia sa v Žiline objavujú až v polovici 19. storocia. Do polovice 19. storocia mohli bývat v meste len 2 židovské rodiny, pretože viac Židov mesto nebolo ochotné akceptovat. Mohli však prichádzat cez den za obchodom, ale na noc museli mesto opustit. Prvý zápis o židoch v meste Žilina je z roku 1789, ked sa v sumári Trencianskej stolice o pocte obyvatelov v mestách a obciach konštatuje, že v Žiline bývali dve židovské rodiny – Hispaniolovci (neskôr Spanyolovci) a Wixovci. Túto skutocnost možno vysvetlit tým, že Žilina, s prevažne nemeckým meštianstvom, židovských utecencov neprijala a tí sa usadili v susedných obciach, blízkych i vzdialenejších: vo Varíne, Martine, Rajci, Cadci a inde.

Úloha c.3
Na tabuli synagógy sú uvedené roky, v ktorých bola postavená v tvare CDEF - GHIJ

STAGE4

Kaplnka sv. Kríža v Nemocnici s poliklinikou


Dna 10.12.2006 sa konala prvá svätá Liturgia v novovzniknutej Pravoslávnej cirkevnej obci (farnosti) v Žiline. Táto farnost vznikla na žiadost pravoslávnych veriacich žijúcich na území žilinského regiónu. Pravoslávni veriaci s velkou túžbou po cirkevnom spolocenstve, dokázali v spolupráci s Prešovskou pravoslávnou eparchiou (biskupský úrad) a primátorom Žiliny Ing. Jánom Slotom, v pomerne krátkom case zabezpecit docasné náhradné bohoslužobné priestory a ubytovanie pre knaza. Slávnostnú prvú svätú Liturgiu slúžil Jeho Vysokopreosvietenost vladyka Ján, arcibiskup prešovský a celého Slovenska spolu s riaditelom eparchie a novoustanoveným knazom Prot. Mgr. Jurajom Cuperom. Božskej Liturgie sa zúcastnilo približne 30 veriacich zo Žiliny, Cadce a okolia.

Správca pravoslávnej farnosti Žilina, Prot. Mgr. Juraj Cuper

Úloha c.4
Súradnice vás privedú pred jeden vchod do žilinskej nemocnice. Pre splnenie tohto stage-u musíte vstúpit do samotnej kaplnky, ktorá sa nachádza vnútri budovy, nalavo, asi 20 metrov od vstupných dverí. Úlohou je spocítat biele svetlá na strope. (pocet = K)

STAGE5

Budova Cirkvi Bratskej


Patrí k základným starokrestanským vyznaniam viery. Historické korene siahajú do obdobia reformácie v Cechách, žijú duchovným odkazom Jednoty bratskej, ktorej biskupom bol Ján Amos Komenský a ktorá vznikla v 15-tom storocí ako pevná súcast prebudeneckého hnutia v Európe, hnutia, ktoré stojí na osobnom vztahu cloveka s Bohom. Ich identitu formoval v 18-om storocí teologický vplyv Škótskej presbyterskej cirkvi a Bostonskej misie kongregacných zborov (USA), duchovné prebudenie pre nich znamenala práca Modrého kríža.

Kazatel Zboru Cirkvi bratskej v Žiline Ing. Tibor Máhrik

Úloha c.5
Z akého materiálu je vyrobený kríž na budove:
a) ocel (L = 10)
b) drevo (L = 20)
c) plast (L = 30)
d) špeciálny kamen (L = 40)

STAGE6

Budova Cirkvi adventistov siedmeho dna


Zaciatok Cirkvi adventistov na Slovensku siaha do minulého storocia príchodom viacerých evanjelistov z Nemecka a Rakúska. V roku 1903 boli v Bratislave pokrstení prví deviati clenovia a založili skupinu. Po skoncení I. svetovej vojny a vzniku Ceskoslovenska sa v roku 1919 vytvorila samostatná Ceskoslovenská únia Cirkvi adventistov. V roku 1935 mala Ceskoslovenská únia Cirkvi adventistov 3546 clenov. Rok 1938 priniesol do života cirkvi velký zlom. "Mníchovskou dohodou" stratilo Slovenské misijné pole viac ako 250 clenov, niekolkých kazatelov a 9 zborov. Po vyhlásení Slovenského štátu v roku 1939 bola cinnost cirkvi úradne zastavená. Po II. svetovej vojne, v roku 1948, vzniklo Slovenské združenie. V roku 1952 bola opät úradne pozastavená cinnost cirkvi. Majetok cirkvi bol násilne vzatý a niektorí kazatelia boli uväznení. V roku 1956 bola cinnost cirkvi ciastocne obnovená a uväznení kazatelia boli prepustení. Slovenské združenie bolo znovu zriadené až v roku 1968 a majetok cirkvi bol úplne vrátený až po roku 1989. Dnes má Slovenské združenie Cirkvi adventistov viac ako 2 000 clenov a takmer 50 zborov. Jeden zbor je aj v Žiline, ktorý má asi 45 clenov.

kazatel: František Kolesár

Úloha c.6
Na vedlajšej žltej budove je zlaté císlo na fasáde (cislo = M)

STAGE7

Gréckokatolícky Chrám Narodenia Presvätej Bohorodicky


Svätý Otec Benedikt XVI. v stredu 30. januára 2008 zriadil Gréckokatolícku metropoliu so sídlom v Prešove. Zároven Svätý Otec Benedikt XVI. povýšil Košický apoštolský exarchát na Košickú eparchiu a vyclenením z Prešovskej eparchie ustanovil novú gréckokatolícku eparchiu so sídlom v Bratislave - Bratislavskú eparchiu. Gréckokatolícka farnost v Žiline patrí pod Protopresbyterát Žilina a tá pod Bratislavskú eparchiu. V Prešove vysvätili 16. 2, 2008 prvého gréckokatolíckeho bratislavského eparchu Petra Rusnáka, ktorý sa stal sídelným biskupom novej eparchie v Bratislave.

Správca žilinskej farnosti dekan PaedDr. ThLic. Emil TURIAK.

Úloha c.7
Posledný stage tejto muti-cache. Oproti chrámu sú dve elektrické stanice. Na jednej z nich je biele císlo v ciernom obdlžniku.
(Ciferný súcet tohto císla = N, potrebujete k hintu)


Final leží symbolicky na ulici našich vierozvestcov.
Súradnice:
  N 49°C(K-E).(L-M-1)I(A-1)
  E 018°(B-3)(D-4).J(G+3)(F+3)
  Kontrolný súcet: 100
Doporucujem dodržat poradie stage-ov, aby ste sa nachodili co najmenej!

zdroje: www.zilina-gallery.sk
stránky cirkví

Additional Hints (Decrypt)

(A : 2) zrgebi i fzrer zrqmv - anšvz aáebqbz n qibzn fiägpnzv - wr fceáial fzre, cer qyušvr ehxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)