
Presneji to bylo 2. prosince 1805, kdy se v bitve u Slavkova postavili proti sobe francouzský císar Napoleon Bonaparte na strane jedné a na strane druhé rakouský císar František I. a ruský car Alexandr - spojenci.
Rozepisovat se zde o celé bitve není treba-však jsou jí venovány jiné keše (napr. Bitva trí císaru), které vedou samotným bojištem a jsou lemovány naucnými tabulemi.
Náš príbeh se odehrává o den dríve, 1.prosince 1805. Zacíná zima, prší, cesty i okolní pole jsou blátivá. Napoleon zrídil svoje velitelské stanovište na kopci Žurán, zatímco spojenecká vojska mela svuj hlavní stan práve zde-v obci Krenovice. Mezi vojskem panuje relativni klid, vojáci sedí u ohnu, vetsina se chysta spat. Zitra je ceka velka bitva, ktera rozhodne o osudu Evropy. Netusi, ze pro mnoho z nich je toto posledni noc, ze uz se domu nikdy nevrati. (Spojenecká vojska citala 85 000 vojaku, a uvadi se ztraty okolo 20 000).
Do mist, kde tabori pluk, prijizdi povoz s valecnou pokladnou. V pokladne je 6 sudu se zlatými mincemi a 6 sudu ze stríbrnými mincemi. Tyto penize jsou vypláceny jako žold pro vojáky, kupuje se za ne jidlo a krmení pro kone. Protoze ve spojeneckem veleni panuje cim dal vetsi zmatek, ocitne se najednou pokladna nebezpecne blizko nepríteli. Nedaleko dojde dokonce ke stretu s fancouzskou hlidkou. Kridelni pobocnik gardoveho pluku, porucik Udom, dostane rozkaz vybrat 50 schopných muzu a zakopat pokladnu, aby pri prípadnem náhlem ustupu nepadla do rukou neprítele. Vojaci kopou jeden sah hluboke jamy, do kterych ukladaji sudy se zlatem a stribrem. Pro mnoho z nich je lakavou myslenkou, ze toto zlato by patrilo prave jim. Ze vsech sil se snazi zapamatovat si misto, kde poklad zakopavaji. Ovsem toto misto neni nicim vyjimecne a proto to
neni lehke.
Druhý den se odehraje bitva, kterou mnoho z nich neprezije. A ti co preziji, prchaji spolu se zbytkem vojska, pred Napoleonem, zpet do Ruska. Na vyzvednuti pokladu neni cas, zastavi se az v Moskve.
Az po bezmala 20 letech od teto udalosti objevi rakouske urady ruskeho zbeha...Josifa Andrejevskije- jednoho z vojaku, ktery zakopaval ruskou pokladnu. Ten se rozhodl vypovedet, kde je poklad zakopan, pod podminkou, ze mu bude umozneno zustat v Rakousku-Uhersku.
Podle jeho vypovedi se ma poklad nachazet deset metru od brehu vodního toku tekoucího smerem ke Slavkovu. Jina vypraveni jeste pridavaji informaci o tom, že z mista ulozeni pokladu maji byt videt veze 3 kostelu.
Poklad ovsem nikdy nalezen nebyl! Pokouselo se o to jiz mnoho generaci hledacu, ale nikdo zatim nebyl uspesny. Mozna je to tim, ze Andrejevskij, at uz umyslne ci neumyslne, neprozradil pravdivou polohu pokladu. Dalsim duvodem muze byt i to, ze zadny takovy tok smerující na Slavkov již dnes neexistuje a pravdepodobne se zmenil jen na nejakou dolinku v polich, takze nikdo nevi, kde presne hledat.Cim dal vice lidi se priklani k nazoru ze poklad byl vyzvednut nekolik dni po bitve, at uz francouzskym vojskem ci jinymi lidmi. At uz je to jakkoliv, prozatim to zustava zahadou. A je to dobre, protoze legenda o slavkovskem pokladu muze dal vzbuzovat vzruseni u dalsich a dalsich generaci...
Ted k samotné keši:
Keš slouží pouze pro výmenu mincí ruzných druhu a hodnot (mince platné i neplatné, z ruznych zemi a svetadilu) + výmenu track.items. Prosím respektujte to a udrzujte v ni poradek. Pokud budete mit chut, podelte se s ostatnimi v logu, jaké mince jste v kesi vymenili.Nevkládejte do ní žádné jídlo ani vonave predmety-zviratka maji dobry cich a velky hlad!Kes se sklada celkem ze dvou krabicek-jedna je pro vymenu minci, v druhe je logbook, tuzka, trackables atd.Viko kese vracejte zpet vzdy presne tak, jako bylo, kdyz jste kes nasli-tj. aby sipka ukazovala k "otviratku".
Proc práve taková keš na takovém míste?
Keš se puvodne nacházela tesne u nove vysázeného stromoradí, které zacíná u Krenovic a mirí smerem k obci Vázany n.Litavou. Z duvodu opakovaného vykrádání byla kes premístena cca o 500m oproti puvodním souradnicim. Pokud zaparkujete vase geoauto na ulici Siroká v Krenovicích ceká vás cca 1,2 km dlouhá procházka po polní ceste s rozhledem do okoli. Pokud zaparkujete u vyusteni polni cesty na silnici u Vazan, bude vase prochazka o neco kratsi,ale za to pujdete okolo pomniku cetníka padlého ve sluzbe roku 1937. Dojet autem se dá i prímo ke kesi ,ale proc se okrádat o krátkou procházku a zbytecne si nicit a spinit auto na polní ceste, ze? Navíc nebudete tak napadni, nikdy totiz nevíte kdo vás kde sleduje,ze?:-)
Z puvodniho místa (WAYPOINT) ulození kese jsou videt výse zmínené veze 3 kostelu. Pokud se postavíte na cestu, celem na západ, uvidíte po pravé strane vež kostela v Krenovicích, po levé strane vež kostela ve Vážanech a prímo pred vámi, v dálce vež kostela v Šaraticích.( V nedávné dobe nám ve výhledu pribyla 4. vez a to nove postavené kaplicky v Hruskách.) Na soucasnych souradnicich v zimnim obdobi tyto veze taky uvidite, v letnim obdobi mizi vez v Saraticich za listy stromu. To, jestli tudy tekl nekdy potok, se už asi nedozvime. Ale poklad v podobe truhlice s mincemi zde urcite najdete. A komu by to nestacilo, muže se pokusit najít zmínených 12 sudu s pokladem. Hledání mužete zacít na puvodních souradnicích a pokracovat az na soucasne. Ceka vas peknych par hektaru polností-potencionálních úkrytu pokladu:-)
poznámka: Pri deštivém pocasí si pridejte tak pul hvezdicky k terénu-polní cesta se snadno rozbahní.
Puvodni hodnota pokladu:
2 TOLAR - Slovinsko - 1x
1 SCHILLING - Rakousko - 3x
10 GROSCHEN -Rakousko - 3x
1 PFENNIG - SRN - 1x
10 PFENNIG - SRN - 5x
50 PFENNIG- SRN - 1x
1 MARK - SRN - 1x
5 PFENNIG - NDR - 1x
20 FILLER -Madarsko - 1x
10 GROSZ - Polsko - 1x 1
STOTINKA - Bulharsko - 1x 20
CENTIMES - Francie - 1x
10 a 20 hal. - CR -1+1x
10 hal. - CSSR -1x
posleni kontrola:25.3.2012