Skip to content

Zbesicky Multi-cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 6/9/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pekná procházka



Pozor!. Zmena finálních souradnic z duvodu omezeného prístupu na zidovský hrbitov. Majitel okolního pozemku si nepreje castý pobyt. Návsteva hrbitova je mozná po vyzvednutí klíce na obecním úrade. V Po a ST od 8 - 13 hod. Telefon 382585624, 724180879.

Zbesicky

Obec je situována 5,5 km severovýchodním smerem od Bernartic a 8 km západním smerem od Oparan.
Nejstarsí zprávy, z roku 1215, uvádejí Zbesicky (tehdy nazývané Kdesice) jako církevní majetek. Cást nálezela milevskému klásteru, cást prazskému arcibiskupství. Po nich vlastnili obec páni z Rozmberka a rod Svamberku. V obci byla v historii ruzná drobná panská sídla, která mela charakter vetsího statku. Postupne se zde vystrídalo nekolik majitelu, nejvýznamnejsí byli od konce 17. století prazstí jezuité.

Zbesicky bývaly prevázne zidovskou obcí; v 18. století se zde mohli usazovat zidé vyhnaní z jiných mest a vesnic. Byla zde i zidovská skola. Údaje priblizne z poloviny minulého století uvádejí, ze v této obci bylo celkem 48 domu a 366 obyvatel. V 16 domcích s malými místnostmi tu také zilo v jednadvaceti zidovských rodinách celkem 93 osob, více nez tehdy v Písku. Protoze tenkrát bydlelo i v okolních obcích mnoho obyvatel zidovského vyznání, napr. ve Veselícku 120 osob, byl u Zbesicek vybudován dodnes zachovaný hrbitov z poloviny 18. století. Zidé se z obce prevázne vystehovali jeste pred vypuknutím II. svetové války a represemi ze strany nacistu.

            


Historie zámecku


Ve Zbesickách vystavel roku 1822 lovecký zámek Frantisek Josef Bretfeld Chlumcanský, svobodný pán na Kronenburgu. Frantisek Josef Bretfeld Chlumcanský, svobodný pán na Kronenburgu studova práva v Praze, pak se odebral do Vídne, kde se stal pozdeji státním radou. Byl c. k. komorím, komandérem c. k. Rádu hvezdy, rytíru Maltézského rádu. Jeho strýc Vojtech Chlumcanský z Prestavlk, bývalý drzitel Hostic, jej dne 12. zárí 1820 adoptoval za syna (ucinil to ve snaze udrzet rod, ale Josef Frantisek jej v tomto smeru zklamal, protoze nemel legitimní potomky). Mel vsak právo uzívat od té doby titul svobodného pána z Bretfeldu Chlumcanského. Proslavil se jako dejepisec - archeolog. Frantisek Josef byl profesorem na universite ve Vídni a dokonce byl v roce 1822 zvolen rektorem této university.

Ve Veselícku upravil velkým nákladem hospodárská stavení a v letech 1824 - 25 vystavel lihovar na pozemku pred mlýnem. Dne 24. srpna 1830 koupil od Jana Nádherného, majitele jistebnického panství, statek Svatkovice za 17.571 zlatých. V letech 1831 až 32 tam pak vystavel hospodárské stavení i myslivnu. V léte sídlíval ve Veselícku a obveseloval sebe i poddané ruznými radovánkami. V zámku hrávala denne hudba, po rybníku projízdely pekne malované lode s vesele zpívající mládezí a detem rozhazoval pán peníze “na dracku“. Frantisek Josef Bretfeld zemrel ve Vídni 23. listopadu 1839. Za dedice ustanovil deti svých starsích bratru: Emanuela, Antonína a Josefinu z Bretfeldu.


Koncem 19. století se stal majitelem statku ve Zbesickách stavitel Ing. Vácslav Havel, pocházející ze staré prazské rodiny. Byl to deda posledního ceskoslovenského a prvního ceského prezidenta Václava Havla. Zemedelské podnikání Ing. Havla nemelo rodinnou tradici, bylo jen prechodné. V roce 1897, 12. zárí, se ve Zbesickách manzelum Vácslavu a Emilii Havlovým narodil syn, a jako prvorozený si prinesl tradicní jméno Václav. O nekolik let pozdeji Ing. Havel zámecek a statek ve Zbesickách prodal.

Od roku 1884 do roku 1957 se vystrídalo na uvedeném dvoru a zámku 16 majitelu - nájemcu. V dusledku znacných zmen majitelu a nájemcu docházelo k úpadku jak dvora, tak i zámku.

Jediným nájemcem, který cástecne opravil budovu zámku, byl pan Perman z Prahy, obchodník s látkami.

Posledním majitelem zámku i dvora byl od roku 1938 Josef Walter, továrník z Jinonic. Tento majitel dvur i zámek pronajímal az do roku 1947. Teprve od roku 1947 do roku 1949 pusobil majitel Walter trvale na zámku a vedl hospodárství. V roce 1949 prevzal do uzívání hospodárské budovy a pozemky Státní statek Tábor. Walter vlastnil zámek do roku 1957, kdy byl zámek konfiskován a byl prevzat do majetku státu.

Správou zámku byl poveren MNV Zbesicky, který pouzíval zámek jako bytový fond.

V roce 1977 koupil zámek n. p. Zelenina Praha., který vyuzíval objekt k rekreacním úcelum. V této dobe doslo k rozsáhlým stavebním úpravám a opravám. Zámek a prilehlý park pouzívali do roku 1984, a z duvodu nedostatecného vyuzití byl zámek prodán KÚSP Cernovice.

Soucasnost - Ústav sociální péce


Po prevodu zámku od n.p. Zelenina Praha na KÚSP Cernovice zacaly rozsáhlé stavební úpravy zejména hlavní budovy - zámku, ale i prilehlých provozních objektu. Byly vybudovány dílny, prádelna, k zajistení prozatímního ubytování zamestnancu ústavu a montéru byly smontovány tri ubytovací bunky typu Okal. Na prvotních stavebních pracech se podíleli zamestnanci KÚSP a sverenci z ÚSP Osek a Cernovice.
Po základních úpravách interiéru byl ústav sociální péce 16.6.1985 slavnostne otevren. Kapacita ústavu byla urcena pro 40 sverencu ve veku od 3 do 15 let. Deti byly rozdeleny dle mentální úrovne do dvou oddelení - výchovné a zdravotní.

V roce 1986 bylo zapocato s výstavbou luzkového pavilonu U-53 pro rozsírení kapacity ústavu a byla zahájena výstavba vlastní cistírny odpadních vod. Cisticka v hodnote 2,5 mil. Kcs byla uvedena do provozu koncem roku 1987, pavilon byl uveden do provozu v ríjnu 1988. Tímto doslo k rozsírení kapacity ústavu na 70 míst a od roku 1989 na soucastných 72 míst.

V letech 1992 - 95 probíhalo soudní rízení s restituenty, kterí si nárokovali vrácení zámecku, coz bylo nakonec vyreseno financním vyrovnánín.

V roce 2004 byl dostaven a otevren nový pavilon pro klienty zdravotního oddelení s moderním vybavením. Dne 21.5.2007 se zmenil název organizace na Domov pro osoby se zdravotním postizením Zbesicky. Letos 16.6.2010 bylo 25. výrocí zalození Domova.
Dnes je objekt prístupný jen prílezitostne.


Zidovský hrbitov





se nachází cca 300 m od obce. Dostaneme se k nemu od bozích muk po polní ceste do Zálsí, lezí vpravo v lese, cca 30 metru od cesty.


                         

Hrbitov byl zalozen roku 1750, uchovalo se na nem cca 100 náhrobku.
Neobvyklý hrbitov obklopující románský kostel. Je tu pres sto náhrobních kaplicek prevázne z let 1841–1854, na kazdé z nich jsou verse venované zesnulému.
Nejstarsí náhrobky jsou z doby zalození. V prvé tretine 19. století hrbitov spadal pod zidovskou nábozenskou obec v Milevsku. Bezne se zde pohrbívalo do druhé svetové války, poslední pohreb se zde konal roku 1948. Na okraji hrbitova je rekonstruovaná ctvercová márnice. Hrbitov byl restaurován v letech 1990–1991.

Spolu s zidovskými hrbitovy v Milevsku a nedalekých obcích Kvetus, Kovárov a Zbesicky tvorí zajímavý celek - svedectví o bohuzel jiz zaniklé komunite Zidu na Milevsku.

Souradnice k zidovskému hrbitovu jsou N 49°23´703 E 014°25´186






1. stage - bozí muka
  najdete na této souradnici
N 49°23´540 E 014°25´321 - letopocet oznacuje xxxC

2. stage - kaplicka   najdete na této souradnici
N 49°23´570 E 014°25´602 - pocet skel v horní cásti skleněné výplně dverí -3 = A

3. stage - dum u kaplicky se starším datem   má letopocet xxF, D
4. stage - zámecek - najdete na této souradnici   
N 49°23´545 E 014°25´464 - Kolik písmen O má nápis na bílé cedulce na sloupku u vchodu - 6 = E

pocet strešních polokulovitých oken na streše prucelí zámku =B


Finální souradnice je
N 49°23´ABC
E 014°25´DE/F-6/

Preji vám hezký odlov a hezkou procházku po Zbesickách. Od místa finálky je celkem pekný rozhled do okolí. Ráno tu vychází slunce jako nad morem! verbama


Additional Hints (Decrypt)

fbhfgebzv i cbyv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)