Skip to content

Proti proudu Multi-cache

Hidden : 6/12/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Info

[cz] Tato kes vas provede malebnym udolim proti proudu Kunratickeho potoka. Nejhezci obdobi pro navstevu je jaro. Pocitejte s prochazkou v delce priblizne 4 kilometru. Vetsina je teren 1.5, az na poslednich par metru k finalce.

[en] This cache will lead you along Kunratice Brook. The valley is most beautiful in the springtime. Hike is about 4 kilometers long and quite easy.

Changelog:
1.0 ... 12.06.2010
1.1 ... 01.01.2011 ... malé změny ve vzorci
2.0 ... 19.03.2011 ... nová finálka kvůli kácení v okolí, nový vzorec, posun
3.0 ... 01.07.2015 ... nová finálka kvůli vichřici a poškození, změna ve vzorci, posun
3.1 ... 03.10.2015 ... změna ve výpočtu indicie H
3.2 ... 08.04.2018 ... po krádeži změna velikosti na mikro
4.0 ... 18.07.2018 ... nová finálka kvůli kácení stromů, nové indicie, nový vzorec, posun
4.1 ... 29.10.2019 ... úprava indicie H po poškození cedule
4.2 ... 11.02.2024 ... úprava zadání na stage 3

Udoli Kunratickeho potoka

Tato prirodni pamatka ma vyznam predevsim v tom, ze na uzemi prazske panve predstavuje jeden z nejuplnejsich, dobre pristupnych profilu celym spodnim ordovikem, vcetne hranice mezi stupni dobrotiv a beroun. V jizni casti uzemi vystupuji na povrch nejstarsi vrstvy a smerem k severu se muzeme setkat se stale mladsimi prekryvy. Nejzajimavejsi odkryv je v hradnim prikopu, ktery byl vyhlouben v roce 1411 v souvislosti se stavbou Noveho Hradku. Ukazuje nam jeden z nejlepsich profilu spodnim ordovikem na uzemi prazske panve.

Jizni a zapadni svahy udoli jsou strme, povrch tvori drobne sypave ulomky ordovickych bridlic s malym obsahem mineralnich latek vyuzitelnych pro rostliny. Proto je porusta netvarna kysela doubrava s metlickou krivolakou a bikou belavou. Mista, ktera jsou vice zazemnena, pokryva cernysova dubohabrina bikova, kde se k dubu zimnimu vyznamneji pridava habr obecny. Na hornich hranach jiznich svahu rostou teplomilne tolitove doubravy, pricemz na ojedinele sprasove naveji (na plose pouhych nekolika ctverecnich metru) se nachazi velmi zajimave spolecenstvo s tremdavou bilou a kamejkou modronachovou. Severni svahy, ktere jsou vlhci a zivnejsi, hosti vyrazne pestrejsi smes drevin - javory, jasan ztepily, lipy, habr obecny - a maji charakter sutoveho lesa. Plosina nad udolim, chuda zivinami i poctem druhu, je porostla kyselou doubravou, kde se misty vice uplatnuje lipnice hajni.

Botanicky velmi cenne jsou xerotermni skalky vystupujici na nekolika mistech na svazich nad potokem. V jarnich mesicich na nich napriklad bile sviti belozarky vetvite. Pozornost zasluhuje take vegetace skalnich vychozu v nejvychodnejsim vybezku uzemi nad Dolnomlynskym rybnikem s koniklecem lucnim ceskym, belozarkou liliovitou, vzacnymi jestrabniky a zejmena pocetnym krivatcem ceskym. Z hub je odtud znamy na svazich rostouci a v Cechach velmi vzacny mykorhizni hrib bronzovy - je to jeho jedina lokalita v Praze.

Prirozene meandrujici tok Kunratickeho potoka je stridave lemovan uzsimi nebo sirsimi porosty stremchove jaseniny a ptacincove olsiny. Dominuji v nich olse, vrby, topoly a jasany. V sirsi nive pod Kunratickym mlynem na vystupujicich pramenech jsou fragmenty podmacenych luk s ostrici trsnatou. Podel potoka je kvetena z celeho uzemi nejpestrejsi. Zejmena v jarnich mesicich vas potesi bohate koberce sasanek hajnich a pryskyrnikovitych, orseju jarnich, plicniku lekarskych, ktere pozdeji nahradi pomnenky nebo kostivaly.

V nive potoka se vyskytuje plz zavornatka kyjovita a z brouku napr. strevlicek rakosni. Nosatcovite zastupuje napr. reliktni Notaris maerkeli, na jilmech kvetopas Anthonomus ulmi, na dubech nosatec zaludovy nebo na jerabu krovak Magdalis barbicornis. Kontinualni existenci zdejsiho lesa dokazuje bezkridly nosatec Acalles echinatus. V lesnich porostech bylo nalezeno 44 druhu tesariku, mezi nimi napr. velky a velmi pekny tesarik piluna. Ze zajimavych motylu se zde na olsich vyviji bronzovnicek olsovy, krasnenka olsova ci pouzdrovnicek olsovy, na jilmech ostruhacek jilmovy a na topolech a vrbach potom velmi pekny batolec cerveny. V horni partii lesa se na zdejsich dubech vyviji napr. zajimava nesytka dubova, na habrech potom vzprimenka habrova. Primo na brezich potoka zije vzacny chladnomilny pavouk plachetnatka Bathyphantes similis. V prosvetlenejsich partiich lesa se vyskytuji teplomilni slidaci.

Na xerotermnich stanovistich ziji teplomilne druhy pavouku stepnik rudy nebo teplomil ctyrskvrnny, z reliktnich fytofagnich brouku stepni bezkridli nosatci, z blanokridlych vzacna palicatka Abia sericea a velmi vzacna hrabalka Arachnospila hedickei. Mezi motyli vazanymi na spolecenstva skalnich vychozu zde muzeme najit napr. trasnicka bileho nebo kropenatce vresoveho.

Mezi ptaky, kteri se zdrzuji ve zdejsim zalesnenem udoli jsou k videni budnicek lesni, konipas horsky, sedmihlasek hajni nebo zluna zelena. V porostech jsou dale k videni napr. datel cerny, strakapoud prostredni, hyl obecny nebo sykora parukarka.

Zdroje:

For information in english, look at ENVIS website.

Kes/Cache

[cz] A ted ke kesi samotne. Projdete postupne vsechny uvedene waypointy. Na vsech najdete nejaky ukol. Dostanete postupne pismenka A, ..., H a nyni je dosadte do vzorce:

N 50° 0(D-1).E*H+F+C-1
E 014° (B+D*E).F*G+E*B+G
Ciferace kompletnich souradnic je 4.

[en] Now about cache. On the way, you find waypoints with tasks to do. You will get values of letters A, ..., H. Formula for final coordinates is:

N 50° 0(D-1).E*H+F+C-1
E 014° (B+D*E).F*G+E*B+G
Repeated digital sum of coordinates is 4.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Cnerm [EN] Fghzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)