Skip to content

DRSNOBRIZY Mystery Cache

This cache has been archived.

BBBubak: Máme neděli 2.4., 19:15, Slunce se pomalu kloní k západu, pomalu končí krásný teplý jarní víkend. Čas udělat kešce Pá Pá.

Nechali jsme se s pejskem zlákat na nedělní cykloprojížďku. Chtěli jsme se přitom alespoň částečně vyhnout přetlaku nedělních výletníků, k čemuž byly některé odlehlejší oblasti kolem trasy Drsnobříz ideální.
Hlavním cílem bylo pěkně se projet a užít si světa, nikoliv sbírat stage odcházející multinky. Přesto jsem v rámci malého soukromého "COTO" už část trasy "uklidil".
Stavili jsme se na "hřebínku", odkud jsem odstranil jistý provázek. Podívali jsme se na i vedlejší širší hřeben, odkud jsem odnesl mikrovku stage "zákop". Tam bylo dnes obzvláště pěkně, sluníčko prosvěcovalo dosud bezlistý les a vyhřáté koberce mechu lákaly k posezení nebo k provětrání bosých nohou.
Pak jsme zabrousili do rušlemova rajónu, až k (momentálně vypuštěnému) rybníku Skalka; předtím jsem ovšem v hájku plném jaterníků a sasanek pod břízou obrostlou choroši "odloupl" stage "Citonice, hlavní nádraží".
Přes stage "bažina", kde je momentálně tak málo vody, že je to spíš suché bludiště zvířecích pěšinek vyšlapaných v rákosí zřejmě při hledání míst se zbytky vláhy (mikrovka odtamtud také skončila v batohu), jsme pak dojeli až k provizorní náhradní finálce. I tam bylo v dnešním líbezném počasí překrásně... až serdce usedalo, mezi všemi těmi kvetoucími stromy.

Přidám postupně k tomuto logu ještě pár obrázků.

Dosud skryté waypointy pro zajímavost (či pro jiné účely) zviditelním.
(Původní poznámky pro revírníka u nich většinou "cenzuruji". (...) Seznam waypointů nezachycuje trasu úplně; některá zajímavá místa po cestě byla třeba zmiňována jen v postupovkách... ale to už teď doplňovat nebudu). :)

More
Hidden : 6/17/2010
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mirne narocnejsi multi/mystery cache. Odnikud nikam cestou necestou.
Od ledna 2012 mirne upravena verze.


TAHLE KESKA ASI NENI PRO KAZDEHO. Pred pouzitim ctete pribalovy letak. :)




DLOUHE POVIDANI, KTERE OVSEM STACI PROCIST V KLIDU DOMA


... (2017)
... Nejde ale zdaleka jen o to, jestli trasu zvladne ci nezvladne kazdy - nybrz take o to, ze urcity typ lidi by to proste a jednoduse nebavilo.
Nekomu muze cesta napric lesem mimo veskere cesty pripadat zbytecne narocna, pro nekoho jineho je to naopak naramne zabavne. Plati zde, ze kazdy sveho stesti strujcem. Mozna taky jine prislovi, ze kdo se boji, nesmi do lesa.

Ty prave startovni souradnice (edit 2017) here

Pro koho by tedy tato cache mohla byt zajimava?
Predevsim pro ty, ktere na geocachingu bavi hlavne to, ze vyrazi na vylet do prirody.
Pro ty, kteri sice radi maji nejaky cil (kesku nekde v dalce), ale vubec je netrapi, kdyz na tom vylete stravi treba cely den a ziskaji tim do statistiky jen jediny mizerny bod, a mozna ani ten ne... protoze dostatecnym "cilem" pro ne muze byt i samotna cesta.
Pro ty, kteri nevyhledavaji vyhradne mainstreamove turisticke atrakce, protoze si umi najit neco krasneho ci zajimaveho i v "malych" a "obycejnych" vecech. Pro ty, kteri si radi hraji a pritom je jim blizke porekadlo, ze "svet je nase hriste", takze ke stesti ani nepotrebuji zadne komplikovane hracky, ale maji radi i ty prirozene a jednoduche. Pro ty, kteri dovedou objevovat divocinu, dobrodruzstvi a treba i "tajemne stopy davno zaniklych civilizaci" i kousek za humny. Pro ty, kteri, kdyz jdou po ceste obchazejici obloukem treba nejaky kopecek, z ni nekdy nahle odboci a vylezou se podivat, jestli nahore na tom kopecku (pripadne v udoli, v hajecku, na skalce... a tak podobne), kam zadna poradna cesta nevede, ciste naaahodou nebude neco zajimaveho. Rozhodne i pro ty, kteri tohle delali treba jen jako deti, a pozdeji na to trochu zapomneli.
Pro lidi, pro ktere chuze neni jen nutnym zlem.




PRAKTICKE INFORMACE

VYBAVENI

Nechci zde vypisovat samozrejmosti, pripomenu jen par veci.

Prestoze je asi vseobecne znamo, ze ryzi cacheri lovi v sortkach a sandalech, na tuto vypravu mohu doporucit pevnou obuv a dlouhe kalhoty. Obtizne prostupna rozhodne neni vetsina trasy, ale par narocnych useku se najde.

Podobne doporucenihodna pomucka je repelent. Opet samozrejme plati, ze drsny cacher se mnohohlasemu komarimu pisteni smeje, ale treba klistata mohou byt uz zavaznejsi problem. Budete se i brodit podrostem - tedy dalsi argument pro dlouhe nohavice, ktere navic striknete tim repelentem.

Urcite se vyplati mit ssebou i nejakou svitilnu. I kdyz pujdete ve dne (v noci to zrovna nedoporucuji), na svete jsou samozrejme i mista, kde je tma porad.

Rozhodne budete potrebovat kus papiru nebo jine zarizeni na poznamky.

Jeste me napadlo: pokud uz nemate oci jako zamlada, nezapomente bryle na cteni nebo lupu - na louskani instrukci v postupovych mikrokeskach, ktere jsou psany docela malym pismem.


DOSTUPNOST, NAROCNOST

Trasa je pomerne dlouha, nemala cast vede mimo proslapane cesty. Nekde budete muset hupnout pres potok, nekde bojovat s podrostem, v nekterych mistech potkate skaly. Dve ci tri stage jsou ponekud narocnejsi, vetsina ale spis jen naznacuje, jak drsna by teoreticky mohla byt. Vetsinou jsem volil radeji umirnenejsi variantu, i vzhledem k celkove delce trasy. Vrele ale doporucuji pridavat si vlastni bonusy, zachazky, okliky. Prilezitosti je nepocitane.

Dovolim si doporucit: necekejte na "dobre" pocasi! Je totiz otazkou, co to vlastne v tomto pripade je. Vetsinu pripravnych obchuzek jsem absolvoval ke konci kvetna a zacatkem cervna 2010, tedy v neslavnem "obdobi destu" - a muzu rict, ze se mi to nakonec libilo, nebot to k velke casti trasy docela pasovalo a dodavalo ji to zajimavou atmosferu. Navic - napriklad, krome jineho - stoji za to se v praxi a nazorne podivat, jak si v navstivenych usecich nijak neregulovany Granicky potok dovede poradit s nahle zvysenym mnozstvim vody z dlouhotrvajicich a/nebo privalovych destu ve svem povodi, jak funguji prirozene meandry, slepa ramena, rozlivove loucky a tak dale.

PAR PROSEB A DOPORUCENI

Drzte se prosim zakladnich pravidel slusneho chovani a pohybu v prirode (napr. dle zlateho zalesackeho pravidla "nezanechavej stopy"). K nim prihodim jen par konkretnejsich poznamek.
Potkate-li zeleznicni trat, nechodte po ni.
Potkate-li potok, drzte se ho co nejverneji, dokud vas sipka GPSky nelaka uplne kolmo od nej.
Potkate-li louku s vysokou travou, snazte se ji poslapat co nejmene.
! Pri pohybu mimo lidmi uzivane cesty muzete narazit nejen na mnoho ruznych zvirat, ale treba i na jejich obydli. Ke zdvorilemu a zdrzenlivemu chovani v takovem pripade vedte i sve mene uvedomele spolecniky, treba deti nebo psy. Potkate-li napriklad male blbe srnce (jak se to povedlo me pri jedne z pripravnych vyprav) nebo jine mlade, pozdravte ho mirnym hlasem, treba si ho z uctive vzdalenosti i vyfotte, ale nesahejte na nej.
! Pokud pujdete se psem, mejte ho stale pod dohledem, nenechejte ho treba samotneho slidit nekde v krovi.
Diky za pochopeni!





BLABLA
Tato keska je svym zpusobem uz velmi stara, prvni myslenka - a nazev, ktery jsem pietne zachoval - se mi v hlave zrodila snad uz pred tremi, mozna ctyrmi lety, kdy jsem si pri toulkach Granickym udolim a horem dolem po jeho svazich rikal, ze z nekolika mist by se dala udelat takova trochu zvlastni multicache, vedouci v podstate odnikud nikam a prebihajici z jedne strany udoli na druhou a zase zpatky - jen tak pro radost z pohybu a z pobytu v krasne prirode. :) Tento puvodni retizek mist, trochu zredukovany, ted tvori uvodni cast trasy. Tu myslenku jsem velmi dlouho prevaloval v hlave z jednoho zapraseneho kouta do druheho, az jsem se rozhodl se ji v ramci jarniho uklidu zbavit, a to tim zpusobem, ze tu kesku konecne sestrojim.

Kdyz uz jsem zminil nazev - to "drsno-" nema naznacovat, ze by to byla drsna cache, ale patri predevsim k tem brizam - jak budete mit na mnoha mistech moznost pozorovat, nektere rostou i v opravdu drsnych podminkach - na skalach a podobne - ale i tam jsou stale elegantni a krasne. Drsne a graciezni zaroven.



POSTUP "LOVU"

Souradnice listingu s trasou primo nesouvisi. Nedaleko se da odstavit motorove vozidlo, muzete tu okouknout kamenny most pres Granicky potok, ktery byl v roce 2008 rekonstruovan tak rozsahle, az byl vlastne postaven uplne novy. S rekonstrukci je spojena docela zajimava historka - k nalezeni je treba zde a/nebo tady.



Pokud se do blizkosti startu budete chtit dopravit autem, muzete ho teoreticky nechat na placku pobliz listingovych souradnic, mnohem spis ale doporucim nechat jej u hrbitova na Hradisti, tedy u zacatku Lesni knihovnicky.

ZDE JIZ NASLEDUJE POVIDANI, KTERE PATRI PRIMO NA TRASU, TEDY SI HO MUZETE TREBA VYTISKNOUT SSEBOU, NEBO NEKAM NAHRAT
... ale mozna bude stacit vypsat si jen par poznamek.


START
Na tech pravych startovnich souradnicich najdete skupinu skal. Ve skalach (mozna) naleznete jakousi jeskynku, kterou si prohlednete:

a) je to dutina nejasneho puvodu, vicemene pravidelneho tvaru, jakoby vydlabana
b) jde o velkou puklinu mezi dvema bloky skaly
c) jde o dutinu vzniklou z nekolika bloku skaly, strop tvori jakysi "preklad"
d) je to cele "bouda, uskok, lecka neboli chytacka", nebot zadna jeskynka ani nic podobneho tam nikde neni

Dalo by se tam v pripade nouze prenocovat?
a) naprosto krasne a pohodlne
b) moc dobre ne, protoze podlaha neni rovna, primo uprostred je neprijemne vystupujici kus skaly
c) urcite ne za deste, protoze podle stop na stenach a na zemi tam evidentne ze stropu kape a skulinami zateka

K tem pravym startovnim souradnicim prilepte nasledujici korekce: k N prihodte 2 tisiciny, od E naopak 452 tisicin odectete (takze pozor, zmeni se vam to i v radu minut).
Pak se pochopitelne odeberte na souradnice, ktere vam vysly, a tam si dobre vsimnete pozoruhodne terenni nerovnosti. :) Toto misto nam prosim slouzi jako nazorna ukazka toho, jake zajimavosti muze clovek i na relativne znamych mistech najit, kdyz jen na chvili opusti dobre proslapane cesty (a ma pritom otevrene oci a mysl). Co teprve, kdyz se vyda napric hlubokym lesem... ale nepredbihejme. Copak to tu bylo? Kamenny val, z jedne strany rovny, z druhe dosypany hlinou, nedaleko potoka, nad nim (proti smeru toku) pomerne plocha a pravidelna snizenina. Nevim, jak to (u)vidite vy (a rad si poslechnu vase teorie), ale ja to odhaduji na hraz male vodni nadrze alias prehradky. Vlevo, tesne pred zacatkem svahu udoli, mohla byt propust se stavidlem. Proc by tu ovsem byla prehradka? Ze by snad jiz jako pocatek nahonu Spaleneho mlyna (ten je pomerne daleko, ale mozne by to asi bylo), ci snad "jen" vyrovnavaci/zasobni nadrz..? Muzeme spekulovat, muzeme patrat. Je to trosku zahada, byt nejsme v hluboke dzungli, ale kousek od mesta. O nekterych vecech se totiz jen tak snadno v encyklopediich nebo na internetu nedocteme.

Tolik tedy naznaceni jednoho z hlubsich obecnych temat, ktera by tato cache mohla mimo jine nabidnout k zamysleni, a vratme se ke konkretnejsim pokynum.

Opet si trosku upravte ty prave startovni souradnice (NE ty, co vam vysly pri prvni korekci!), tentokrat tak, ze od N odectete 21 tisicin a od E odectete 448 tisicin (zase pozor, zase vam to pujde i pres celou minutu). Tim ziskate souradnice prvni postupove microcache, ktera je na velmi zajimavem miste, kde drsnobrizy laskuji se skalami. Mezi nami, par podobne zajimavych mist jste uz davno presli, ale kdybyste lezli na kazdou skalku v udoli...
Microcache je ulozena ve skalni pukline, kterou hlida nejdrsnejsi drsnobriza v okoli. Je to kus nad zemi, ale neni treba zbytecne riskovat... pokud by to neslo zespodu, zkuste to shora.

V postupove microcache najdete instrukce pro dalsi postup. Instrukce v mikrokesich jsou pokud mozno strucne, necekaji vas ani zbesile vypocty. Melo by vam pokazde stacit si vse dukladne precist a pro dalsi cestu si vypsat jen par jednoduchych poznamek.
(Pokud by vam snad u nejake instrukce ci indicie nebylo jasne, "co s ni mate delat", protoze se to tam konkretne nepise, nijak se tim netrapte. Dokud vite, kudy mate jit dal, tak proste jdete, mejte oci otevrene a neklesejte na mysli. Vse se dozvite v pravy cas. Vubec neni potreba nekde hledat nejake chytaky ci zaludnosti. Pokud napriklad v urcitem bode budou instrukce jen velmi strucne, treba jen souradnice a nazev objektu, ale nic se po vas konkretne nechce, nemusite zoufale hadat, co mate zjistit. Pravdepodobne je to jen postupovy waypoint.
Podobne to muzete brat v pripade, ze treba nekterou z indicii na danem miste nenajdete. Dokud vas to primo nebrzdi v dalsim postupu, neni treba se predcasne vzdavat..!


KONEC TEXTU PRO PRIPADNY TISK




DAVEJTE NA SEBE POZOR.

Preji prijemnou cestu plnou intenzivnich zazitku.

Additional Hints (Decrypt)

an genfr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)