Skip to content

Bynov zastavka Multi-cache

This cache has been archived.

Cink 1435: Z důvodu demolice budovy budu archivovat.

More
Hidden : 4/25/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache chce upozornit na železnicní zastávku Decín - Bynov na trati cislo 132 Decín - Oldrichov u Duchcova, kde byl nedávno ukoncen osobní provoz.
Trati c. 132 („Kozine“) jsou venovány i další keše: Chlumecké nádraží (GC1XPAB), Velbloud – most pres dálnici D8 (GC1ZHHR), Kozí dráha – Krupka (GC1XJP3), Žst. Telnice (GC1ZH8C).

obrázek"

V druhé polovine 19. století se díky prudkému rozvoji prumyslu zvýšily nároky na prepravu surovin, hotových výrobku i pracovní síly na delší vzdálenosti a co je duležité, hlavne rychle. Pokud se usmíváte sluvku rychle, zkuste si prosím predstavit, že neexistují auta, ani autobusy a železnice je stále v pocátku svého rozvoje. Je to doba, kdy prumysl prožívá obrovský rozvoj a to hlavne dík duležité surovine tehdejší i dnešní doby – uhlí.
No jo, jak ho ale dostat do koncin, kam je treba? Neco odvezou formani, Labem plulo nespocet šífu s uhlím, ale porád to bylo málo. Pritom vlastne jen kousek je Podkrušnohoská uhelná pánev, jak lákavé to sousto pro prumysl. Tehdy prichází JUDr. Franz Stradal s návrhem stavby trati z Duchcova do Podmokel (dnes žst. Decín), což by výrazne zlevnilo uhlí. Ona ho totiž již vozí Ustecko – teplická dráha (UTD), ale nemá konkurenci, takže ceny jsou vysoké. Navíc poptávka po uhlí sílí, nebot se rozvíj prumysl ve Šluknovském výbežku a na Liberecku.
Pres tuhý odpor konkurencní UTD získává nová spolecnost Duchcovsko – podmokelská dne 5. cervna 1869 koncesi a již 18. srpna 1869 je slavnostne zapocato se stavbou. Ne, nebyla to procházka ružovým sadem, byly problémy s výkupem pozemku i s vytycováním smeru. Tehdy mezi Duchcovem a Podmokly pracuje 3500 delníku. Pro zajímavost, mají k dispozici 990 kár, 30 vozu a 65 koní! Nelze než smeknout nad logistikou vídenské firmy Zacharias, protože s tak málo prostredky a lidmi je umení budovat železnicní trat. Ale presto se to povede, již od 1 cervence jezdí vlaky se šterkem pro stavbu trati mezi Podmokly a Bynovem a 30 srpna je uskutecnena zkušební jízda mezi Podmokly a Duchcovem.
Slavnostní otevrení trati je uskutecneno 28. zárí 1871. Spolecnost si trat udrží až do roku 1892, kdy je zestátnena a provoz prebírají Rakouské státní dráhy.

Bylo to trochu suchopárné, že ? Dám tomu tedy trošku lidskosti a tak povím takový príbeh z jedné stanice na trati. Jmenuje se Bynov. Nelekejte se, nebudu vyprávet já, dovolím si totiž se svolením autora, archiváre p. Jana Nemce, priložit príbeh z léta 1945. A nerehtejte se moc, ona byla proste taková doba a prišlo mi líto kdyby se na ten príbeh zapomnelo.

O groteskní prestrelce na bynovském nádraží
11. srpna 1945 kolem desáté hodiny vecer šli z Martinevsi (soucást mesta Jílové) po kolejích smerem k železnicní stanici Bynov (dnes Decín IX) dva príslušníci ozbrojeného sboru ochrany železnic (dále OSOŽ). Jeden z nich mel údajne spatrit dvojí krátké rozsvícení na bynovském stanicním záchodku (dosud stojí) a odešel se zeptat prednosty stanice, zda nekdo nekonal potrebu. Když zjistil, že ne, šel prozkoumat prostor u záchodku. Pri tom se mu mihla pres koleje prchající postava, na kterou zavolal „stuj!“. Jelikož však postava na rozkazy strážného nikterak nedbala a prchala dále, vypálil za ní nekolik ran z pušky, kterou byl vyzbrojen.
„ Zdenku pomoc!“, kricel druhý clen hlídky, který se nacházel pred stanicní budovou, „z druhé strany sem jdou dva lidé!“.
Oba dva príslušníci OSOŽ zacali po techto postavách pálit. Vydešený prednosta železnicní stanice Kautský ihned telefonicky zalarmoval stanici Sboru národní bezpecnosti v Podmoklech. Žádal o poskytnutí rychlé pomoci, „ježto nádraží jest prepadeno bandity v neznámém poctu, kterí strelbou ohrožují budovu a okolí.“ O prípade bylo ihned vyrozumeno okresní velitelství SNB v Decíne a stanice SNB v Belé. V pul jedenácté se rozdrncel telefon stanice SNB v Jílovém. Volal poštovní úrad v Decíne. Rozrušený poštovní úredník udal strelci Vlastimilu Hofmanovi, který hlášení prebíral, že není prepadena stanice železnicní, ale poštovní. Prozatimní velitel stanice štábní strážmistr Josef Ptácník nato odejel se ctyrmi cleny stanice služebním autem na místo strelby. Cestou do Bynova požádal Ptácník Místní správní komisi v Jílovém o poskytnutí pomoci ozbrojenými príslušníky družstva „Sociakol“ v Jílovém a jel dále do Bynova, kde již pri príjezdu do obce slyšel strelbu od nádraží. K bynovskému nádraží již dobíhal porucík Bambule ze stanice SNB v Belé. Za ním klopýtali jeho ctyri strážníci a nekolik civilních osob. Aby zduraznili prevahu, pálili do vzduchu. K smrti vydešený prednosta železnicní stanice opet volal do Podmokel a žádal posily.
„ V dusledku toho“, udal do policejního protokolu praporcík Jaroslav Koubek, „bylo vyrozumeno vojenské posádkové velitelství v Decíne a ze stanice SNB v Podmoklech bylo na místo vysláno pet mužu osobním automobilem.“ Do všeho zmatku dorazili k bynovské pošte príslušníci SNB z Jílového, kterí zjistili, že „na pošte nikdo není a také se tam nic nestalo.“ V tu dobu dorazily k pošte tri nákladní auta príslušníku Sociakolu z Jílového. „Všichni se pak odebrali k místnímu nádraží, odkud byla slyšet strelba, která dle následného vyšetrování vznikla zákrokem vojenského oddílu v Decíne.“ Celkem se kolem bynovské železnicní stanice nacházelo kolem stovky ozbrojencu, „kterí v dusledku velké tmy ztráceli prehled.“ „Hlídkou zdejší stanice a všemi ostatními složkami, které se zákroku zúcastnili, bylo prohledáno nejbližší okolí stanice a les a jelikož byla toho vecera velká tma, bylo z obavy, aby mezi vlastními jednotkami nedošlo ke strelbe a k neštestí, toto prohledávání zastaveno.“
O prípadu informují dva policejní protokoly. Jeden, který sestavil praporcík Jaroslav Koubek ze stanice SNB v Podmoklech hovorí o tom, že se neznámí bandité pokusili podkopat kolej, pricemž došlo mezi príslušníky OSOŽ a rychle prispechavší pomocí k prestrelce, pri níž se bandité stáhli do zalesnené stráne, „takže dopadení nebylo možno provésti.“ Druhý objektivnejší protokol sepsal prozatimní velitel stanice SNB v Jílovém štábní strážmistr Josef Ptácník. Ten do protokolu udal, že príslušníci OSOŽ se stali obetí mystifikace a celý prípad byl vyvolán jejich palbou.

Nyní ke keši

Výchozí souradnice Vás zavedou k budove bynovské Železnicní zastávky. Zde je nutno neco spocítat a neco uhádnout:

Nejdrív ta jednoduchá hádanka: Voko Bere = A
Nyní se dívejte okolo sebe
Pocet sloupku zábradlí schodu: B
Pocet komínu na streše + jeden kus;: C
Pocet kolejí ve stanici: D
Pocet drevených WC smerem na Jílové u Decína: E

Nyní zjištené promenné dosadte do vzorce, který Vás privede primo ke kešce:

N 50 ° 46 '(2xB, E, A: 3)
E 014 ° 09 '( D - 1, 4 x A + C - D )
(Kontrolní soucet A + B + C + D + E je 31)

Additional Hints (Decrypt)

iýenmaý xázra, znyý oengeíprx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)