Skip to content

U Robinsona 2 Traditional Geocache

This cache has been archived.

jelito: Objekt uložení již neexistuje, proto archivuju.

More
Hidden : 4/24/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

U Robinsona 2

Tato keš Vás zavede o kousek dál, než je první keš U Robinsona, ke druhému lomu, kde se v minulosti také težil vápenec. Dostanete se k ní pohodlne po ceste, ze stejného parkovacího místa. Keš je umístena kousek dál od lomu, v blízkosti cesty.Obe keše se nachází na kopci zvaném Tresín.

Chránené území bylo na Tresíne vyhlášeno již roku 1933 a do kategorie NPP a PP byla lokalita prehlášena v roce 1993. Památka leží v katastrálních územích Mladec a Meník. Rozloha NPP je cca 1 ha, Prírodní památka Tresín má asi 143 ha.

Památku tvorí prevážne zalesnený vrch Tresín (344,9 m n. m.) s povrchovými krasovými jevy a jeskynními systémy. Zde vyvinuté Mladecské jeskyne jsou paleontologické a archeologické nalezište evropského významu. Významnými zástupci jeskynní fauny je nekolik druhu zde každorocne zimujících netopýru. V chráneném území se nacházejí fragmenty prirozených listnatých lesních porostu (buciny), lokalita je severní hranicí výskytu nekterých na Morave se vyskytujících teplomilných bylin.

Hrástovitý hrbet Tresína tvorí silne zkrasovelé devonské vápence, místy prekryty sprašemi a v nive kvartérními šterky. Zlomovým svahem spadá do prulomového údolí Moravy. Na výchozech vápencu jsou vyvinuty povrchové krasové jevy jako závrty, škrapy, prudké skalnaté srázy nad údolní nivou.
Na Tresíne se vyskytují rostlinná spolecenstva rady význacných a pro CHKO méne obvyklých syntaxonu. Jsou to napríklad cernýšová dubohabrina Melampyro nemorosi-Carpinetum, breková doubrava Sorbo torminalis-Quercetum a vápnomilná bucina Cephalanthero-Fagetum. Pro Tresín je charakteristický zejména výskyt kalcifilních druhu, z tech nejvzácnejších jmenujme okrotici bílou (Cephalanthera damasonium) ci okrotici dlouholistou (Cephalanthera longifolia). Na jižních expozicích roste rada teplomilných druhu. Severní hranici rozšírení na Morave zde má mj. ruže keltská (Rosa gallica), rozchodník bílý (Sedum album) a vousatka prstnatá (Bothriochloa ischaemum).

Na severních chladných a zastínených skalních svazích naopak nalezneme druhy podhorské, mj. vesenku nachovou (Prenanthes purpurea). Dalšími zajímavými druhy území jsou osladic prehlížený (Polypodium interjectum), medovník velkokvetý (Melittis melissophyllum), cistec prímý (Stachys recta), belozárka vetevnatá (Anthericum ramosum) a pryšec mandlonovitý (Tithymalus amygdaloides). Ze vzácnejších druhu drevin se zde vyskytuje jeráb brek (Sorbus torminalis).

Do keše jsem zapomel dát tužku !!!

Nezapomente, že se pohybujete v chránené oblasti !!!

Additional Hints (No hints available.)