Skip to content

3. Zeleznicna Reloaded - Prezyvky Mystery Cache

Hidden : 4/10/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache vas (opat) zoznami s oznacovanim a prezyvkami rusnov jazdiacich na nasich tratiach.


CACHE SA NENACHADZA V BLIZKOSTI KOLAJISKA.

Cache sa nenachádza na uvedených súradniciach, ale v blizkosti Poriadskeho tunela. Najjednoduchsie sa k nemu dostanete, ak hned pri parkovacom waypointe prejdete cez vyhybkove zhlavie a drevenu lavku na druhu stranu kolaji a potom budete relativne pohodlne pokracovat lesnymi chodnikmi az k tunelu. Je samozrejme mozne dostat sa k tunelu aj popri kolajach, tuto moznost vsak v zaujme vasej bezpecnosti v ziadnom pripade neodporucam. Cache je trochu netradicne ukryta, preto vas prosim o jej dokladne zamaskovanie. V blizkosti tunela sa nachadzaju piknikove stoly aj ohnisko.

7

9

Poriadsky tunel bol postaveny na trati Nove Mesto nad Vahom-Myjava firmou Ing. Kohler a Hervert Praha-Dejvice. Jeho stavba sa zacala 17.7.1926 a skoncila 28.2.1928. Tunelova rura ma stupanie 11,7 promile a je tvorena 61 tunelovymi pasmi. Nachadza sa v nej 10 bezpecnostnych vyklenkov. Nad tunelom vedie turistický chodník zo žel. stanice Poriadie na Cupec v hlavnom hrebeni Bielych Karpát.

8

Nasledujuca cast, vysvetlujuca historiu oznacovania lokomotiv, bola len s minimalnymi upravami prebrata z povodneho textu GC1P6QE 3. Zeleznicna - Prezyvky lokomotíiv). V pripade, ze ste uz jej listing v minulosti citali a pamatate si princip oznacovania lokomotiv na tratiach ZSR, muzete tuto cast preskocit a rovno sa vrhnut do lustenia hadanky.

S rozvojom zeleznic na uzemi byvaleho Ceskoslovenska (vtedy este Rakusko-Uhorska) v 19. storoci postupne dochadzalo aj k zvysovaniu poctu lokomotiv a voznov. Kedze zo zaciatku bolo lokomotiv skutocne iba par kusov, nebolo potrebne ich nejako zvlast oznacovat. Rakusko-uhorske zeleznicne spolocnosti lokomotivy oznacovali podla anglickeho vzoru menami zenskeho rodu, prvou lokomotivou vobec na ceskoslovenskom uzemi bola v roku 1838 Moravia.

Postupom casu vsak pocet lokomotiv narastol natolko, ze bolo nutne vymysliet iny system kategorizacie, zalozeny na cislach. Rakuske drahy preto v roku 1886 zaviedli nove znacenie, kde boli lokomotivy rozdelene do 4 kategórii (rychlikove, pre osobne vlaky, nakladne a pre lokalne trate). Paralelne s tymto systemom vsak boli jednotlive lokomotivy aj tak nadalej nazyvane svojimi prezyvkami.

Po vyhlaseni nezavisleho Ceskoslovenska zacal Ing. Vojtech Kryspin pracovat na novom systeme oznacovania, ktory by bol schopny reflektovat aktualne potreby. Tento system sa do platnosti dostal v roku 1923 a definitivnu podobu dostal v roku 1925. Skladal sa z pismenneho oznacenia trakcie, dvoj- alebo trociferneho oznacenia typu lokomotivy a troj- alebo stvorciferneho poradoveho cisla lokomotivy.

Vyznam jednotlivych casti pismenneho oznacenia bol nasledovny:
T - dieselova lokomotiva
TL - turbinova lokomotiva
M - motorovy vozen
E - elektricka lokomotiva na jednosmerny prud
S - elektricka lokomotiva na striedavy prud
EM - elektricky motorovy vozen na jednosmerny prud
SM - elektricky motorovy vozen na striedavy prud
N - nemotorovy vozen (sucast motorovej jednotky)
U - uzkokolajna parna lokomotiva
ES - elektricka dvojsystemova lokomotiva
bez oznacenia - parna lokomotiva

Vyznam jednotlivych cislic oznacenia typu lokomotivy:
1. cislica - pocet hnacich naprav
2. cislica - maximalna rychlost ((cislica+3.10=rychlost v km/h)
3. cislica - hmotnost na napravu (v tonach)

Priklad: Lokomotiva T 211.026 bola motorova lokomotiva s 2 hnacimi napravami, max rychlostou 40 km/h a celkovou hmotnostou priblizne 2t (1t na napravu).

Postupom casu vsak tento system prestal vyhovovat, kedže vacsina novych lokomotiv mala vyssiu konstrukcnu rychlost a hmotnost na napravu a ziskavali oznacenie 499. V roku 1988 bol preto v ramci Ceskoslovenskych drah (CSD) zavedeny uplne novy system, ktorý sa pouziva dodnes aj na Zelezniciach Slovenskej republiky (ZSR). Sklada sa zo 7 cislic, z ktorých iba prva na prvy pohlad vyjadruje vlastnosti lokomotivy. Druhá a tretia cislica vyjadrujú konstrukcnu skupinu (ktora vsak nie je viazana na konkretne vlastnosti lokomotivy), stvrta az siesta poradove cislo lokomotivy a siedma je kontrolna, ktorá sluzi na kontrolu pri automatizovanom spracovani cisla pocitacom.

Vyznam prvej cislice:
1 - elektricka lokomotiva na jednosmerny prud
2 - elektricka lokomotiva na striedavy prud
3 - elektricka lokomotiva pre oba prudove systemy
4 - elektricka jednotka na jednosmerny prud
5 - elektricka jednotka na striedavy prud
6 - elektricke jednotka na oba prudove systemy
7 - motorova lokomotiva
8 - motorovy vozen
9 - riadiaci vozen
0 - vlozeny (nemotorovy) vozen

Priklad: Jeden z motorovych voznov slavnej tzv. Cachtickej strely, jazdiacej na trati Nove Mesto nad Vahom - Vrbovce, je 810 432 - 5, kde prve cislo 8 udava kategóriu motorovy vozen.

Pocas celej existencie tychto kategorizacnych systemov vsak rusnovodici neprestali pouzivat familiarne nazvy nielen jednotlivych typov lokomotiv, ale aj konkretnych kusov. Tieto prezyvky vacsinou vyjadrovali nejake charakteristicke rysy lokomotiv a niektore boli vyslovene ironicke. Male motorove vozne, ktore prevazne stretnete na trati Nove Mesto nad Vahom - Vrbovce (rada 810), si napriklad vysluzili prezyvku Prepoteny plech, Autobus ci Plevel. Z konkretnych kusov je to napr. uz spominany vozen Cachtickej strely, ktory ma prezyvku Lassie.

Vasou ulohou bude zistit zakladne oznacenie typu lokomotiv na ZSR (prve tri cislice), z ktoreho zistite vysledne suradnice kesky. Najprv musite z laveho obrazka uhadnut prezyvku lokomotivy na pravom obrazku, a nasledne urcit aj jej ciselne oznacenie. Upozornujem, ze pribuzne typy lokomotiv maju pomerne casto rovnaku prezyvku, hadanka je vsak koncipovana tak, aby ju bolo mozne vylustit jednoznacne.

Priklad: Ak by na prvom lavom obrazku bol pomaranc, lokomotiva na pravom obrazku by bola jeho menovcom s typovym oznacenim napr. 775. Hladane A by teda bolo cislo 7.


XA0

1


XB3

2


XC7

3


XD1


4


XE1


5


XF1


6


Suradnice finalu:
48 47.ABC
17 36.DEF

Spravnost suradnic si mozete overit tu.

Zdroje: www.rail.sk, www.vlaky.net

Additional Hints (Decrypt)

zynqfv cra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)