How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Když už jsme to nakousli v Byvalem motokrosu, tak to ted musíme dokoncit;-)

Pozemek trati je soukromý pozemek, takže je krabicka umístena naproti pres cestu na kraji lesíka.
V keši není tužka,takže si nezapomente svou.

Kešku prosím vracejte víckem dolu tak jak byla i s klínkem!!!

HISTORIE

V roce 1959 dostala svazarmovská organizace novou nápln. Byl ustanoven motoristický kroužek, který pozdeji prerostl do automotoklubu. Iniciátorem a propagátorem myšlenky motoristických akcí byl pan Alois Samohýl, který se stal nácelníkem autoklubu.
Dne 14. 6. 1959 byl zorganizován první terénní motocyklový závod sériové výroby o obsahu 100 ccm, 250 ccml. Závodu se zúcastnilo 45 jezdcu z Brezolup a okolí. Trat vedla obcí a tvorila okruh „Podcedky“, brod pres potok „Breznici“, kolem zámecké budovy, Rybnícek, Mocidla na náves. Absolutním vítezem se stal Samohýl Vladimír na stroji Jawa 250 ccm a získal krištálový pohár venovaný MNV.

SLOVÁCKÁ ROKLE
(Slováckou rokli Vám ukáže keška Byvaly Motokros - GC20GMZ)

Slovácká rokle Za pomoci predních ceskoslovenských jezdcu reprezentantu CSR byla vyhlédnuta trat pro terénní závody motocyklu – motocross a umístena v prostoru bývalého kamenolomu v Chrástkách do malebného údolí lesu a rybníka. S úpravou této trati cleny Svazarmu bylo zapocato v roce 1959. Bylo zapotrebí mnoho brigádnických hodin, využití mechanizacních prostredku, než mohl být 10. cervence 1960 odstartován I. rocník „Slovácké rokle“ jako overovací závod za úcasti jezdcu z Moravy, který se jel jako oblastní závod. Celá trat na okruhu 1300m dlouhém byla hodnocena jako velmi nárocná na zatácky, stoupání a klesání a pro diváky velmi zajímavá. Její velkou predností je, že trat je z každého místa z 80 % prehledná a pro jezdce bezpecná. Ješte téhož roku byl na této trati uskutecnen 4. zárí 1960 další terénní rychlostní závod II. „Slovácká rokle“. Po tomto závode byl vybrán nový prodloužený úsek trate o délce 1800m reprezentanty CZM Strakonice. Celá trat byla jimi hodnocena jako težká, technická, bohatá na zatácky a délkou odpovídající mezinárodním predpisum FIM. Prehledu na trati nebrání stromy, jako na vetšine motocrossových tratí. Kvalitou se vyrovná známé pražské „Šárce“, „Prerovské rokle“, „Sedlcanské kotline“, a Holicím, predcí je svou prehledností. Trat byla opet rozšírena buldozerem a nejužší místo je 4,8m široké, takže po celé délce trati umožnuje predjíždení. Má 24 zatácek a 6 strmých stoupání, 8 padáku vcetne mnoha terénních vln. Na jezdce a stroje klade maximální zatížení a fyzické vypetí. Parkovište závodních stroju (depo) je umísteno na louce za korunou hráze rybníka s vhodným nájezdem na startovací rovinku, mimo hlavní prístupové cesty pro diváky, což je velkou predností pro zabezpecení bezpecnosti. V prostoru startu a cíle byla vybudována kovová vež casomericu, vcetne rozhlasového reportéra. Dále bylo závodište upraveno - oploceno parkovište závodních stroju - proveden prívod elektrické energie na závodište - zavedeno nové startovací zarízení - potucek protínající závodní dráhu byl premosten betonovýma rourama - príjezdová komunikace byla upravena položením betonových panelu, címž bylo dosaženo príjezdu po pevné vozovce. Každorocne se celý areál závodište upravuje, aby ješte lépe sloužil motoristickému sportu. Vybudováním této motocrossové trate bylo vytvoreno sportovní zarízení v hodnote díla asi 90.000 Kcs. Dne 2. 7. 1961 se uskutecnila III. „Slovácká rokle“, poprvé jako mistrovství CSSR. Závod se jel ve ctyrech kubaturách v kategorii stroju do 175 ccm zvítezil Bohuslav Roucka, ve tríde 250 ccm František Ron, a ve tríde do 350 a 500 ccm zvítezil v obou závodech Josef Hrebecek. Od této se na trati Slovácké rokle nejezdila nižší soutež než mistrovství CSSR. Dne 30. Zárí 1962 se jela IV. „Slovácká rokle“, jako finálový závod mistrovství CSSR. Startovalo se ve trídách 175, 250, 350 a 500 ccm. Ve tríde 175 ccm startovalo 30 jezdcu, ve tríde 250 ccm 31 jezdcu, ve tríde 350 a 500 ccm 35 jezdcu. Závod se jel systémem dvou jízd v každé tríde. Trída 175 ccm 2krát 8 kol, 250 ccm 2krát 9 kol, 350 ccm a 500 ccm 2krát 10 kol. Poprvé startovali v Brezolupech všichni nejlepší jezdci CSSR, nebot v tomto termínu se nejel mezinárodní závod. Prehled jezdcu je uveden v priloženém zpravodaji IV. Slovácké rokle. Poradatelsky byl závod velmi dobre pripraven. Vítezi: 175 ccm a 250 ccm Vlastimil Válek a do trídy 500 ccm Ervín Krajcovic. U všech dosud porádaných závodu byla mimorádná ochota a obetavost všech clenu Svazarmu i obcanu, kterí ochotne privítali závodníky do svých domu a poskytli jim ubytování a pohoštení.

SOUCASNOST

Zašlá motokrosová sláva Brezolup ožívá! Parta nadšencu kolem Jirího Krena, predsedy nove vzniklého Motocross teamu Brezolupy, se snaží vzkrísit tricet let zaniklou tradici. A jsou na dobré ceste. Klub už vychovává na desítku mladých jezdcu, kterí by jednou mohli krácet ve stopách Kuchare a spol. „Brezolupy jsou od nepameti motokrosovou obcí, mají bohatou historií spjatou se Slováckou roklí, na což chceme pozvolna navázat,“ prozradil Kren. Motocross team výrazne spolupracuje s brezolupským Autoklubem, jehož hlavní doménou je dnes plochá dráha. Ješte v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století byl však na výsluní motokros. A stále ješte, když se rekne Slovácká rokle, fandum motokrosu se vybaví slavné brezolupské „podkovy“, byt poslední výsledková listina je už porádne zaprášená. Burácení silných stroju utichlo v roce 1979, po dlouhých devatenácti letech... „Tradici vnímáme, ale musíme jít krucek po krucku. Jako první se soustredíme na výchovu nejmenších talentu od peti let. A soucasne nekterí objíždejí závody Meteor cupu, preboru Moravy,“ ríká Kren. Motokrosový poter si zacíná osahávat motorku na plochodrážním oválu, který je bezpecnejší než trat v bývalých vinohradech. „Až se kluci se strojem sladí na spolecnou notu a získají jistotu, chodí dvakrát týdne trénovat na vybudovanou motokrosovou trat. Její zrod nebyl jednoduchou záležitostí, chvíli trvalo, než jsme skoupili veškeré pozemky od soukromých majitelu, ale už je všechno v pohode,“ teší predsedu klubu, který má k dispozici šest malých stroju. Fanoušci motokrosu si však na první oficiální závody v Brezolupech (po pravé strane na križovatce od Brezolup na Nedachlebice - pozn. autora) musí ješte chvíli pockat. „Závody zatím neplánujeme, opravdu se chceme hlavne venovat mladým, aby nevysedávali v hospode. A navíc motokros není levná záležitost a sponzoru je poskrovnu. Ale do budoucnosti nic nevylucuju,“ pravil Kren, který je, jak jinak, bývalým motokrosovým jezdcem.