Skip to content

Tahanovské kríže Multi-cache

Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ludia už v dávnych vekoch, v casoch predkrestanských, venovali svoju pozornost niektorým miestam, ktoré boli v danej dobe pre nich dôležité. Stavali si rôzne stavby z kamenov, ktorým prejavoval svoju úctu. S príchodom krestanstva do našej oblasti si zacali tieto miesta prispôsobovat novému náboženstvu a venovali ich svojmu božstvu a jeho svätcom. Dialo sa tak na rôznych miestach. Uprostred obce, pri kostoloch, cintorínoch, s vysokou frekvenciou pohybu ludí, alebo na opustených horských miestach, polných, ci lesných cestách, kam len z casu na cas zavítal clovek... Clovek si staval tieto sakrálne stavby na miestach tajomných a nebezpecných, ale i brehoch riek, aby ochranovali okolie pred povodnami, alebo v tej dobe nicivými požiarmi.
K malým sakrálnym objektom patria kaplnky, božie muky, sochy svätcov, kríže, zvonice a kazetové obrázky.
Podme sa pozriet na siedme zastavenie v putovaní za pamiatkami Košíc a jeho okolia...

VII.

Tahanovské kríže

Košice - Tahanovce


1

Prvý kríž nájdeš na štartovacích súradniciach cestou od bývalej Magnezitky. Je to betónovvý kríž s korpusom z odliatku zo sivej liatiny. Okolo kríža je kovová ohrada s malou bránickou. Na kríži je kovová tabulka s nápisom INRI. Na podstavci je na mramorovej doske vyrytý nápis: Na Božiu cest postavil Andrej Eperješi s manželkou Máriou roku spásy 188A. Tento kríž dala postavit rodina bohatého gazdu.

2

Druhý kríž nájdeš na súradniciach N 48° 45.432 E 021° 15.259, alebo chod priamo pred kostol sv. Anny. Je to mramorový kríž s korpusom Krista z odliatku zo sivej liatiny. Na ramene má vyrytý nápis INRI a na cele podstavca letopocet 192B. V zadnej casti podstavca je vyrytý nápis V. Fricsovszky Košice.


3

Za tretím krížom sa vyber k domu smútku na súradnice N 48° 45.5(A-1)(B-2) E 021° 15.4(B)(B+1). Tam nájdeš jednoduchý drevený mariánsky kríž s letopoctom v tvare 19CC.

      kríž c.1  kríž c.2 

                            kríž c.1                                                                    kríž c.2                                                                     kríž c.3

4
Príd na súradnice 
N 48° 45.5(A-1)(C) E 021° 15.5(C:2)(A+2). Nachádzaš sa na tahanovskom cintoríne. Zachovaj pietu a pozri sa na prvý z piatich krížov. Na lavej strane od vchodu do cintorína sa nachádza tzv. "Rozmanov kríž". Je z mramora, korpus Krista je odliatok zo sivej liatiny. Nápis INRI je na betónovej tabulke. Na cele podstavca je vyrytý nápis: Na chvalu Božsku postavil Ondrej Rozman a jeho manželka Anna Takácová Tahanovce 193D.

5

Na súradniciach  N 48° 45.5(A)(D-1) E 021° 15.6(C-8)(B) je nový kríž, oproti vchodovej bránke cintorína. Vedie k nemu betónová panelová cesta. Kríž je z leštenej žuly s korpusom Krista z liatiny, nad ktorým je nápis In Hoc Signo Vinces. V preklade Pod tým znakom zvítazíš. Podla legendy rímsky cisár Konštantín I. Velký uvidel na nebi znak X a P (grécke písmená Chí a Ró), co bola grécka skratka mena Christos (Kristus). Bitku samozrejme Konštantín doviedol do vítazného konca. Na podstavci je pripevnená mramorová tabulka s nápisom Z vdaky Bohu a predkom Anno Domini MMIX. Spocítaj pocet písmen  v druhom riadku nápisu . Pocet je písmeno  E.

6

Šiesty kríž, na súradniciach N 48° 45.5(E-4)(A) E 021° 15.6(A)(D), už má svoje roky za sebou. Je z betónu, korpus Krista je odliatok zo sivej liatiny. Vertikálne rameno kríža je stiahnuté dvoma železnými obrucami, chrániacimi kríž pred rozpadnutím. Na podstavci zrejme boli nápisy, nedochovali sa však. Viditelný je však ornament v tvare kvietku. Železné obruce sú vzadu spojené so železnými skrutkami. Ich pocet je F.

   kríž c.4 kríž c.5 kríž c.6  

                               kríž c.4                                                               kríž c.5                                                                  kríž c.6                                       

7

Siedmy kríž na súradniciach N 48° 45.4(B)(C+1) E 021° 15.6(B)(F-2) je takisto z betónu, avšak podstavec je z mramora. Na ramene je vyrytý znak INRI. Na cele podstavca je vyrytý nápis Na chvalu Božsku postavila Maria Eperješiová rod. Forgátšová 193G Tahanovce. Tento kríž tu bol prenesený z miesta Ortaišciky, z miesta Vinárskych závodov Košice.

8

Stále ostávame na cintoríne. Poniže kríža c.7 je mramorový kríž na súradniciach N 48° 45.4(B-1)(E) E 021° 15.6(F*3)(A)s korpusom Krista zo sivej liatiny. Na ramene vyrytý nápis INRI. Na cele podstavca vyrytý nápis Na chvalu Bosku postavel Jozef Halas a jeho manželka Elizabet Eperješi 1923. Spocítaj pocet skrutiek, ktorými ke korpus Krista pripevnený ku krížu v zadnej casti kríža. Ich pocet je H.

9

Opustil si miesto cintorína a vošiel si do jednej z bocných ulíc tejto mestskej casti. Na tomto mieste N 48° 45.6(E)(G-1) E 021° 15.3(A)(H)sa nachádza drevený kríž s plechových korpusom Krista. Na kovovej tabulke je nápis INRI. Pod nohami Krista je pripevnená mosadzná tabulka s textom Na chválu Božiu dalo postavit kríž pozemkové spolocenstvo Urbariát Tahanovce v roku 2005Pochádza z roku 1921, avšak nedávno bolo historicky cenný drevený kríž nahradený novým. Kríž je postavený pri dome s popisným císlom v tvare IJ .

     kríž c.7 kríž c.8  kríž c.9

                           kríž c.7                                                                  kríž c.8                                                                 kríž c.9

10

Posledný kríž z tohoto putovania je mimo intravilánu obce. Vedie k nemu nespevnená cesta. Drevený kríž s korpusom Krista zo sivej liatinysa nachádza v lese nad obcou Tahanovce. Je krytý polkruhovou plechovou strieškou. Na kovovej tabulke je namalovaný text INRI. Vzadu, je vyrytý do dreva dátum 17. IX. 1989. Nájdeš ho nedaleko uloženia kešky ...

                           kríž c.10

                                                                             kríž c.10

Z tohoto kríža už žiadne údaje nemusíš zbierat. Ked si sa dostal až sem a poctivo si si prešiel všetky stage, pusti sa do pocítania finálnych súradníc ... a dakujem ti, že som ta dostal až sem.

                 N 48° 46.(H)(I*2)(I+J)

                 E 021° 15.(H)(E*I)(I+J)

Kešku nájdeš v dutine. Viac ti neprezradím. Len ta prosím, zamaskuj to po sebe tak, aby skrýšu nenašli nepovolaní. Aj ked to tak možno nevyzerá, okolie môže byt dost frekventované. Prajem ti pekný zážitok.

Po spracovaní listingu som si spravil svoj vlastný betatest.  Od stage c.1 ku stage c.9 mi to aj s doplnaním súradníc do GPS, trvalo pešo, pohodovým tempom približne 60 minút. Od stage c.9 ku miestu uloženia kešky je to dalších 20 minút. Prajem Ti pekný zážitok !

Dna 1.5.2010, ešte pred vypublikovaním,  v rámci geocykloeventu Krásna - Tahanovce ju našli všetci úcastníci tejto akcie ako betatesteri. 



Cerpané z

Klaudia Buganová, Marián Šangala: Kríže Košíc a okolia

Additional Hints (No hints available.)