Skip to content

Steganos graphos Mystery Cache

This cache has been archived.

Tesman Pavel: Adie keško. Uvolníme místo pro jinou keš a snad podarenejší než byla tato.

More
Hidden : 3/8/2010
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

KDO MÁ ZÁJEM O ODLOV AT TAK NEPRODLENE UCINÍ ! . v provozu bude cca do konce zárí po té bude archivována !!!Na vychozich souradnicich kes nehledej. Zde je byvala budova BIS!

 

Steganografie

Slovo steganografie pochází z rectiny - ze slov steganos (schovaný) a graphein (psát). Je to veda o utajení komunikace prostrednictvím ukrytí zprávy. Do oblasti steganografie patrí napríklad neviditelné inkousty nebo mikrotecky. Steganografie má obecne tu závadu, že sice poskytuje jistý stupen utajení, ale když už se zprávu podarí odhalit, je celý její obsah prozrazen - pouhé zachycení zprávy se rovná i prozrazení jejího obsahu. Steganofrafie se proto zpravidla kombinuje s kryptografií.

První zdokumentovaný prípad steganografie pochází z 5. století pred naším letopoctem, kdy Rek Demaratus, žijící v Susách poslal varování o perských prípravách na invazi do Recka vyryté do voskové psací tabulky, z níž nejprve seškrábal vosk a po vyškrábání zprávy do dreveného podkladu ji voskem opetovne zakryl. V jiném prípade který se odehrál jen nekolik desítek let po této události, byla otrokovy oholena hlava, zpráva napsána na jeho holou lebku a on byl vyslán s poselstvím na cestu poté, co mu vlasy dorostly.

Podobne "zajímavou" metodu prenosu zpráv vymysleli i starí Cínané, kterí cas od casu psaly tajné zprávy na jemné hedvábí, které pak zmackaly do malé kulicky a zalili voskem. Posel pak voskovou kulicku polkl. Vetšina steganografu však dávala prednost ponekud... pohodlnejším a konvencnejším metodám - zprávy se schovávaly v ruzne dumyslných, nápaditých i zcela prostých skrýších, jako byli napríklad berle, protézy, fury hnoje, nebo fekální vozy - informace se tedy v podstate schovávali velmi podobne jako každý kontraband (drogy etc.). Pokud jde o specializované steganografické praktiky, pak šlo predevším o "neviditelné inkousty" z mlécné štávy pampelišky nebo citronové štávy, které se zviditelnovaly po zahrátí, prípadne pozdeji o inkousty ze složitejších syntetických sloucenin viditelných jen pod speciálním svetelným zdrojem, nebo po pretrení jinou chemikálií. Krátké zprávy se psaly pod poštovní známky a nakonec se objevili i tzv. mikrotecky - mikroskopické zmenšeniny, kdy na jednom milimetru byla vtlacena treba celá stránka textu, kterou tak bylo možné ukrýt napríklad v tecce za vetou, a posléze s odpovídajícím zvetšovacím prístrojem bez problému precíst.

Dalším zajímavým typem "moderní" steganografie je její kombinace s kódy , kdy prostrednictvím verejných sdelovacích prostredku (rozhlas, rádio), denního tisku (inzeráty, nekrology), nebo cenzurované korespondence obe strany komunikují díky zprávám zdánlive nevinného významu (nositelem informace zde muže být napríklad jen odlišná formulace stejného - a samostatne vcelku bezvýznamného - sdelení, napríklad popisu pocasí, kvalit inzerovaného výrobku, nebo utrpení truchlící rodiny "zesnulého").

Velké možnosti dnes nabízí tzv. digitální steganografie - žijeme ve veku pocítacu a v nich se nachází spousta datových formátu ve kterých je velmi snadné zprávu ukrýt, aniž by ji normální clovek byl schopen odhalit. Zprávu je možné "pribalit" i do textových, nebo datových souboru, ale nejlépe se informace schovávají ve grafických (bitmap), nebo zvukových formátech, které prirozene (s)nesou urcitý "šum", aniž by zjevne byly znehodnoceny a u nichž jsou také veškeré vedlejší vlivy na "funkci" souboru eliminovány prirozenou nedokonalostí lidských smyslu.

Nejvetší pozornosti se u digitální steganografie teší ukrývání informací do obrázku, zrejme proto, že obrázky lze bez problému umístnit na web a relativne diskrétne si je prohlédnout na každém pocítaci, zatímco hudba vyžaduje prece jen specializovanejší software i hardware a pokud neužíváme sluchátka, ruší okolí. Digitální formáty obrázku jsou v podstate dvojí - komprimované (jpg, gif) a pevné (bmp, tiff). Pro steganografii jsou obecne vhodnejší formáty pevné a to hned ze dvou duvodu. Prvním je jejich velikost, která nám dovoluje do nich bud uschovat vetší objem dat, nebo stejný objem dat více rozptýlit a tím jej i o neco lépe ukrýt. Druhý duvod souvisí s asi nejpodstatnejším problémem digitální steganografie, který spocívá v tom, že jakýkoliv editacní zásah do souboru (napríklad otocení obrázku o 90 stupnu) s sebou nese vysoké riziko úplného znehodnocení celé zprávy. Každá taková úprava totiž znamená, že se zpráva prožene matematickým algoritmem, který samozrejme s ukrytou steganografickou zprávou nepocítá a nebere na ni ohled. U komprimovaných formátu je pochopitelne takový algoritmus "drastictejší", nicméne ani pevné formáty nejsou vuci tomuto efektu nejak zvlášt imunní - napríklad i nepatrná zmena velikosti obrázku je naprosto jistou cestou ke spolehlivé likvidaci steganograficky ukryté zprávy, o zmene formátu vubec nemluve. Jinak jsou pro ukrytí zprávy ideální takové soubory, které obsahují mnoho "detailu" - obrázek na nemž je jednolitá azurová obloha, nebo zvukový záznam pravidelne odtikávajícího chronometru zkrátka není práve tím nejvhodnejším. Ackoliv v tomto ohledu není duvod podléhat nejakému zvláštnímu perfekcionismu, zpráva se prece jen musí mít "kde schovat" a na bílém pozadí, ci v nahrávce "hlubokého ticha" se schová jen velmi težko.

Pokud jde o zpusob aplikace digitální steganografie, specializovaný software proste do souboru podle urcitých zákonitostí - které jsou vyjádreny klícem jež zná pouze odesilatel a príjemce - "prisype" urcitá data. Není-li pomer mezi "nevinnými" a zabezpecovanými daty vyložene nevhodne zvolen, je velmi obtížné cokoliv postrehnout. A z toho nám vyplývá hned další omezení, jímž je prenosová kapacita. Velikost ukryté zprávy zkrátka nemuže být vetší než velikost nosného média, ale musí být naopak podstatne menší. Zpravidla se volí pomer kolem 1:10 - vetší "hustota" muže zvýšit riziko odhalení, nižší je naopak nepraktická z hlediska objemu prenášených dat.

Proti každé zbrani existuje i protizbran a ani moderní steganografie není výjimkou. Nekteré její problémy jsme si už nastínily. Zbývá dodat snad jen tolik, že stejne jako existuje specializovaný software pro ukrývání zpráv, existuje i podobný software urcený k jejich vyhledávání. Bližší informace o této oblasti se mi bohužel nepodarilo získat.

Digitální steganografie dnes nachází rozsáhlé využití napríklad pri ochrane autorských práv - umístníte-li napríklad na svém webu obrázek stažený z komercní stránky Playboje aniž by jste jej nejak upravovaly, existuje možnost vás z této krádeže usvedcit práve prostrednictvím steganografie, tedy jakýmsi "digitálním vodoznakem". Ve státech kde je šifrování drasticky omezeno zákonem (napr. Francie) - zpravidla pod záminkou boje s organizovaným zlocinem ci terorismem - steganografie bývá casto zcela legální (podle "politické logiky") a jde tedy jít o príhodnou alternativu. Jinak je její použití pravdepodobne relativne vzácné - pro prenos kratších zpráv se za výhodnejší považují kódová slova, u delších zpráv prevažuje šifrování.

 

Co vidíš ?

Co je tohle za keš ?

Jak se to reší ?

Pomuže mi nekdo ?

Vykašlu se na to ?

Zvládnu to ?

Additional Hints (Decrypt)

uvc 2.1

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)