Michelska Traditional Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
(micro)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Vesnice
Neprímo byla zminována v r. 1185. K roku 1185 doloženo slovní spojení „de Michel“, 1509 - „nad Michlem“, 1509 - „nad Michlí“, 1844 - Michle. Puvodne "Michelj" = "Michluv dvur" od os. jména Michel (z Michael). V roce 1222 byla jmenována jako majetek vyšehradské kapituly, pozdeji byla majetkem brevnovského kláštera, od roku 1348 zderazského kláštera. Byl zde poplužní dvur, mlýn, louky, lesy, vinice a zahrady. Ve 14. století byla pomerne velkou osadou.
Roku 1421 si Michli privlastnili husitští pražané. Roku 1436 král Zikmund venoval ves a panství sladovníku Janu Reckovi z Ledec, zakladateli Reckovy studentské koleje. Ten roku 1438 ves Michel odkázal univerzite na založení studentské koleje. Univerzite ves patrila až do zrušení poddanství v roce 1848.
Roku 1506 nechal Jirí Kopidlanský Michli vypálit za to, že pražané stali jeho bratra.
Na konci 19. století zmizel zemedelský ráz vesnice a v r. 1900 byla Michle s 6144 obyvateli, mlýnem, cihelnou, pivovarem, zpracováním železa a zelinárstvím jednou ze vsí okresu Královské Vinohrady.
Roku 1922 byla ves Michle s 9318 obyvateli a 446 domy pripojena k Praze, v níž pak tvorila soucást obvodu Praha XIV. V roce 1949 byla severovýchodní cást k. ú. Michle priclenena k Praze 13 (s Vršovicemi a cástí Zábehlic) a druhá cást k Praze 14 (s Nuslemi, Lhotkou, a cástí Krce). V r. 1960 se vetší cást k. ú. Michle stala soucástí mestského obvodu Praha 4 a v roce 1990 soucástí mestské cásti Praha 4. Severní cást Michle, tedy vrch Bohdalec vcetne autobusových a kamiónových garáží a cást nouzové kolonie Na Slatinách, je soucástí mestského obvodu a mestské cásti Praha 10.
Nouzové kolonie
Zejména po pripojení k Praze vznikaly zejména v okolí Bohdalce a v širším území zasahujícím i do Zábehlic, Vršovic a Strašnic rozsáhlé nouzové kolonie. Malé improvizované domky vyrostly pri jižním úpatí Bohdalce (cást jich byla zborena pri rozšírení ulice U plynárny v 80. letech 20. století), rozsáhlé území s charakterem slumu vzniklo ve druhé polovine 20. let a ve 30. letech na východní strane Bohdalce a v údolí Slatinského potoka. Ackoliv dnes jsou kolonie Na Slatinách a Pod Bohdalcem oficiálne zahrádkárskými koloniemi, dosud v nich stojí mnoho puvodních staveb a nekteré z nich jsou do dnešní doby stále ješte obydleny. Od 20. let 20. století až dosud vzniklo a dosud vzniká mnoho rozvojových plánu této oblasti, ale dosud žádný celoplošný nebyl realizován: v míste cásti puvodní kolonie vznikla elektrická rozvodna a obytné domy energetiku, autobusové garáže DP, kamionové garáže patrící puvodne CSAD, severovýchodní cást odstavného nádraží Praha-jih a nekolik dalších objektu, prítomnost vysokonapetových vedení v okolí elektrorozvodny však komplikuje jiné využití území.
Mestská výstavba
V Michli se vyskytují všechny základní typy mestské zástavby, od secesních cinžovních domu z prelomu 19. a 20. století pres chudinskou zástavbu, funkcionalistické domy první poloviny 20. století, socialistickou sídlištní výstavbu (sídlište Michelská), prumyslové a obchodní zóny až po moderní komercne budované ctvrte.
Additional Hints
(Decrypt)
u= ppn 4 Hcbmbeahwv mr wr iýšxn n ar uybhoxn.