Mlýn Napajedla
U této multi-cache se podíváme na místo, kde se dríve nacházel starý vodní mlýn, a projdeme se trasou puvodního náhonu z reky Moravy.
STAGE 1 : N 49°10.684', E 017°30.992'
Momentálne se nacházíte na míste, kde dríve stával zminovaný mlýn. První zmínky o nem pocházejí již z doby husitské. V této dobe se v okolí mlýna nacházela malá polícka, na kterých místní obyvatelé pestovali pšenici, jecmen, žito a další plodiny. Mezi nejbohatší obyvatele vesnice patril i mlynár z napajedelského vodního mlýna.
Mlýn byl vyhlášený v širokém okolí a obyvatelé z blízkých vesnicek jezdili mlít zrovna sem. Mlýn byl zboren v roce 1948 po 2. svetové válce (fotografie bohužel zachovány nejsou).
Vaším prvním úkolem, než vyrazíte na stage2, je spocítat borovice, které vidíte z místa, na nemž se nacházíte (vzdálenost max. 50m). Toto císlo dosadte za písmeno A.
STAGE 2 : N 49°11.0A1' , E 017°31.(A*81+1)'
Po ceste na STAGE 2 byste meli videt na konci sídlište Nábreží nad rekou Moravou se tycící Chmelnickou lávku. Do konce II. svetové války se na jejím míste nacházel prujezdný ocelový most, postavený v roce 1910. Níže je priložena fotografie, zachycující stav mostu po pruchodu osvobozenecké fronty. Je treba zmínit, že most byl vyhozen do povetrí 1. kvetna 1945 ustupujícími nemeckými vojsky pred osvobozením Napajedel sovetskou Rudou armádou a jednotkami Rumunu. Obdobne dopadl i druhý ze dvou tehdejších napajedelských mostu – tzv. fatrovský. Chmelnický most byl po válce „provizorne“ na dobu mnoha desetiletí nahrazen mostem dreveným. Nynejší ocelová lávka byla postavena na rekonstruovaných puvodních mostních pilírích.
(Most, který se nacházel nedaleko mlýna. )
Ted se ale už vratme k hledání. Na stage2 se již nacházíte pár metru od koryta, kterým protékala voda, pohánející mlýnské kolo. Nyní se pozorne porozhlédnete a zjistete, co se ve Vaší blízkosti (+- 15m) nachází.
- Lampa poulicního osvetlení B=2
- Stará ztrouchnivelá lavicka B=3
- Vodárna B=4
- Kanalizacní propustek B=5
STAGE 3 : N 49°11.(36*A*B-B)' , E 017°31.(B*B*B)'
Na tomto míste si rekneme neco více o historii regulace reky Moravy. V roce 1906 moravské místodržitelství povolilo cástecnou regulaci reky Moravy u Belova, Otrokovic a Napajedel, jako jeden z úseku projektovaného Dunajsko-oderského pruplavu. Pri regulaci Moravy, naprímením jejího koryta, vzniklo slepé rameno tzv. Stará Morávka (za Chmelnickou lávkou). Ostatní cásti koryta byly budto zasypány, nebo ponechány postupnému zanesení náplavami, což byl i osud nekterých cástí mlýnského náhonu. I na moderní mape je v míste stage2 znacena vodní plocha, která však, jak jste se mohli dnes sami presvedcit, již vodní plochou není. Více o regulaci lze videt na priložených mapách :
(Takhle tekla reka Morava dríve. )
(A takhle tece v soucastnosti. )
Pokud jste na správne vypocítaných souradnicích stage3, tak Váš nasledující úkol zní :
Vyberte z následujících možností, co vidíte:
- Koreny, trcící z vody C=9
- Krokodýla C=8
- Lávku pres slepé rameno C=7
- Rybárskou chatu C=6
A ješte jednou se rozhlídnete pro zjištení D:
- Hospodu D=9
- Solární panely D=8
- Kravín D=7
- Rybárskou chýši D=6
Ted už víme vše podstatné a mužeme vyrazit pro cache.
FINAL : N 49°11.(3*A)(B-1)C, E 17°30.CDD'