Skip to content

První elektrifikovaná Mystery Cache

This cache has been archived.

Peatree: tak končíme, terén nepřeje uložení ;-)

More
Hidden : 1/31/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Prvni elektrifikovana



Velevazene kacerstvo zveme vas na projizdku legendarnim vlakem, kteremu se rika Bechynka, nebo take Elinka. Vasim ukolem na ceste z Tabora do Bechyne bude jen pohodlne sedet, pozorovat pomalu ubihajici krajinu ( vlak neni z nejrychlejsich -24 km za cca 50 min) a zjistit potrebne udaje k nalezeni finalky. Vsechny udaje lze zjistit z vlaku ( nemusite z nej vystupovat).


Jiz od sklonku 19.stoleti usilovali Bechynsti o zeleznicni spojeni mesta s Taborem s eventuelni moznosti do Tyna nad Vltavou a Vodnan. V cele “Druzstva bechynske drahy” stanul starosta mesta MUDr.Hynek Daniel. Druzstvo získalo brzy prizen vlady a zemskeho snemu a tak jiz v roce 1896 rozhodl snem kralovstvi Ceskeho prevzit zaruku za stavbu drahy z Tabora do Bechyne. Priblizne ve stejne dobe podnika sve pokusy s elektrickym pohonem na zeleznici “cesky Edison” Frantisek Krizik, ktery vytrvale a houzevnate presvedcuje o vyhodach moderni elektricke dopravy.
A tak po spolecnem usili druzstva a firmy Krizik bylo 29.12.1900 udeleno povoleni k vypracovani projektu pro elektricky pohon. Slozita jednaní “Druzstva bechynske drahy” byla dne 19.4.1902 korunovana udelenim koncese na stavbu drahy s elektrickym pohonem Tabor - Bechyne. Udelena koncese stanovila, ze stavba ma byt hotova do konce roku 1904, ale zemsky vybor posunul tento termin na 1.6.1903. Stavba byla dokoncena presne v terminu a prvni zkusebni jizda se uskutecnila 1.6.1903! Nasledovaly komisionelni prohlidky vsech zarizeni a po jejich skonceni byl dne 21.6.1903 slavnostne zahajen pravidelny provoz. Prvni elektrifikovana draha tehdejsiho Rakousko-Uherska byla na svete. Zahajovaci jizdy se zucastnila rada osobnosti verejneho zivota: mistodrzitel kralovstvi ceskeho hrabe Coudenhove, predseda zemskeho vyboru hrabe Schönborn, nejvyssi marsalek kralovstvi knize Jiri Lobkovic, vynalezce ing.Frantisek Krizik a dalsi. Myslenka na prodlouzeni teto trati do Tyna nad Vltavou a Vodnan jiz realizovana nebyla. Az do roku 1928 koncila trat na levem brehu Luznice v dnesnim prostoru “stareho nadrazi ”. Spolu s otevrenim noveho mostu pres Luznici v roce 1928 byla trat prodlouzena az do dnesniho nadrazi ve meste.
Ve sve dobe to byla jedina draha v celem Rakousko-Uhersku, ktera ani alternativne nepocitala s parnim provozem a jeho pripadne zavedeni cinilo pomerne velke provozni obtize. Alternativa, ktera predchazela konecne verzi stavby trate, pocitala s parnim provozem a tudiz i s mensimi sklony (25 promile). To, ze byla tato trat postavena nakonec pro provoz ciste elektricky vsak neni pouze zasluha stavebniho druzstva, ale i firmy Krizik, ktera vyvinula nemalo usili na to, aby jeho cleny o teto moderni doprave presvedcila. Hlavnim argumentem bylo podstatne zlevneni stavby, pouziti lehcich a tudiz i levnejsich hnacich i tazenych vozidel, zvyseni poctu zastavek a temer zadne zemni prace. Oproti parnimu provozu bylo vsak nutne vystavet pevne trakcni zarizeni vcetne napajeci stanice (elektrarny u reky Luznice). Pro napajeni trati konstrukteri Krizik, List a Rosa zvolili trivodicovy system 2x700 V stejnosmernych, kde strednm vodicem byla kolejnice. Timto resenim se Krizik vyhnul argumentum verejnosti, ze prilis vysoke napeti muze byt zdrojem nebezpecnych urazu, avsak vysoke napeti pouzil, nebot trakcni motory napajel napetim 1400 V. Trolejove vodice byly zaveseny na drevenych branach a cela trat byla napajena jednosmerne z elektrarny v Tabore. Vyrobu elektricke energie zajistovala tri dynama, ktera byla pohanena parnimi stroji. V pripade poruchy nektereho parniho stroje ci dynama byla v teto elektrarne umistena sada akumulatoru, ktera zajistovala jizdu vlaku z Tabora do Bechyne. Trat merila celkem 23 km a mela nejvyssi stouani 41 promile. Nejmensi pouzity polomer oblouku cinil 125 m. Dopravu na trati zajistovaly zpocatku dva elektricke motorove vozy, pozdeji oznacene radou M 400.001 a 002. (vozovou cast vyrobila firma Ringhofer na Smichove, elektrickou cast dodala firma Krizik v Karline). V roce 1905 byl dodan dalsi vuz in.c. 003, v roce 1908 vuz in.c. 004. Maximalni rychlost byla stanovena na 25 km/hod., v obloucich 15 km/hod. Jizdni doba byla 1.08 a 1.15 hod. podle druhu vlaku. Vuz M 400.004 v roce 1940 vyhorel a byl nahrazen vozem M 410 na jehoz konstrukci se podilely firmy Skoda a Kralovopolske Brno. V roce 1931 bylo zapocato s rekonstrukcemi uvedenych vozu, ktere provadela firma Skoda Plzen. Cilem bylo zmodernizovani; vozu, zvyseni vykonu a priprava techto vozidel na provoz po nove rekonstruovane trati, ktera probehla v roce 1938 a jeji parametry odpovidaly tehdejsimu evropskemu standardu. Trolej byla zavesena na ocelovych sloupech, vedeni bylo jednopotencialove.
.


A ted hura na cestu



Tábor N 49° 24.818 E 014° 40.595
Vasim ukolem je spocitat lampy primo u nastupiste Bechynky= B

Slapy N 49° 23.075 E 014° 37.717
Zjistete kolik oken je na nadrazni budove = C

Malšice N 49° 21.622 E 014° 35.156
Jaky strom je napravo (smerem do Tabora) od nadrazni budovy:
a) smrk =5
b) borovice = 6
c) modrin = 4
tim zjistite hodnotu D

Sudomerice u Bechyne> N 49° 17.725 E 014° 32.490
Pred nadrazni budovou jsou drevene sloupy - kolik lich je = E

Abyste zjistili cislo A musite spravne odpovedet na nasledujici tezkou otazku:

Kdo muze za elektrifikaci teto trate?
a) Frantisek Kriznik = 5
b) Frantisek Krizik = 8
c) Frantisek Krizek = 6
d) Frantisek Krizak = 7

Mate-li vsechny potrebne indicie nezbyva nic jineho než spravne dosadit cisla do vzorecku a vydat se na finalku, ktera je na techto souradnicich:
N 49° 17.B A (D-3)
E 014° 28.(C+2) D (E*3)

Prejeme vsem stastnou cestu a pohodovy odlov.

Additional Hints (Decrypt)

Gnz, xqr qeíir oenyv ibqh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)