Skip to content

Slavni rodaci - Jan Farkas Mystery Cache

Hidden : 11/20/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Asi vám meno Ján Farkaš nic nehovorí, ale s jeho dielom ste sa už urcite stretli. Ján Farkaš bol slovenský enológ a výskumník, vedúci tímu vinárov, ktorý stvoril nealkoholický hroznový nápoj Vineu.



Ján Farkaš Doc. Ing. Ján Farkaš, CSc. sa narodil v roku 1923 v Modre. Pochádzal zo starého vinohradníckeho rodu. Osirel v štyroch rokoch a jeho matka sa v rokoch velkej hospodárskej krízy musela riadne obracat, aby rodina prežila. Sotva však zmaturoval na obchodnej škole v Bratislave, zacal organizovat rodinný vinohradnícko-vinársky podnik. V pivnici rodicovského domu v polovici štyridsiatych rokov dvadsiateho storocia vybudoval prvé tri betónové cisterny obložené sklenými obkladackami, cím zvýšil kapacitu výroby vína na 50 tisíc litrov. Po skoncení strednej školy nastúpil do zamestnania a popri zamestnaní zacal študovat na Vysokej škole obchodnej v Bratislave. Dva roky po druhej svetovej vojne vyrábal 24-rocný muž už štvrt milióna litrov vína. Na povojnové casy to bolo enormné zvýšenie výroby. Farkašovo modranské víno sa nepredávalo len na Slovensku, ale aj v Prahe. Zdalo sa, že Farkaša caká skvelá kariéra, ale február 1948 všetko zmenil. Farkašovi rodinný podnik znárodnili a dovolili mu v nom pracovat ako pivnicnému majstrovi. Neskôr ho prepustili ako nadbytocnú pracovnú silu...
     Aj nová moc coskoro zistila, že vína vyrábané vo velkovýrobe ani zdaleka nedosahujú kvalitu vín vyrábaných v malovýrobe. Preto bolo nadriadeným orgánom zriadené v roku 1953 “Pokusné pracovisko Vinárskych závodov” s pôsobnostou pre celé územie republiky. Na Slovensku bolo v tom období velmi málo vedeckých pracovníkov a inžinierov a v potravinárskom priemysle neboli takmer nijakí. Ján Farkaš, hoci bol režimom ako bývalý podnikatel považovaný za cloveka druhej kategórie, prihlásil sa do výberového konania, ktoré ako skúsený odborník v oblasti vinárstva vyhral. Dostal za úlohu viest toto pracovisko v Modre, ktoré bolo iróniou osudu zriadené v jeho bývalom vinárskom podniku. Neskôr bolo pracovisko zlúcené a premenované na “Komplexný ústav vinohradnícky a vinársky”. Ján Farkaš zostal vedúcim pracoviska až do svojho odchodu do dôchodku.
    Ján Farkaš sJán Farkaši neustále rozširoval svoje vzdelanie – najprv ako samouk, potom popri zamestnaní vyštudoval Chemickotechnologickú fakultu SVŠT. O rok neskôr obhájil svoju vedeckú prácu Eliminácia bielkovinových zákalov vo víne v Prahe a získal titul kandidáta vied. O další rok neskôr už svojou dalšou prácou získal hodnost docenta v odbore technológia vinárstva.
Najvýznamnejším vedeckým dielom Jána Farkaša je kniha Technológia a biochémia vína, ktorá vyšla v roku 1973. Kniha mala mimoriadny úspech v domácich i zahranicných odborných kruhoch. V zahranicí je kniha považovaná za jednu z najkomplexnejších vedeckých kníh o víne. Aj dnes, viac ako 30 rokov od svojho vydania, je vedecky vysoko aktuálna, o com svedcí aj to, že sa neustále používa ako ucebnica na viacerých svetových univerzitách.
    Kým Ján Farkaš stvoril Vineu a napísal svoje vynikajúce odborné knihy, vyriešil množstvo praktických úloh, ktoré prinášala výroba vína. A tak ked Vinárske závody v Pezinku dostali štátnu zákazku, "vyrobit zdravý a lacný nápoj z hrozna", Farkaš sa chopil svojej šance. Podstatnou zložkou Viney je hroznový mušt, ktorý obsahuje prirodzené cukry glukózu a fruktózu, okrem toho však aj všetky dalšie pozitívne zložky muštu, ako sú organické kyseliny, minerálne látky, vitamíny, triesloviny a aromatické látky, ktoré spolu vytvárajú typickú farbu, chut a arómu. Nápoj je sýtený oxidom uhlicitým, ktorý v pohári jemne perlí a dodáva mu osviežujúcu chut. Po privatizácii štátnych vinárskych závodov sa o patent na Vineu rozpútal tvrdý súboj. Farkašovi síce v rámci reštitúcie vrátili jeho vinárstvo, ale uznania autorského nároku na Vineu sa nedožil. Patent na najslávnejší slovenský nealkoholický nápoj zostal v cudzích rukách.
    Doc. Ing. Ján Farkaš, CSc., zomrel 17. 10. 1999. 30. apríla 2008 v Modre odhalili Jánovi Farkašovi pamätnú tabulu. Nápis na nej hlása, že tohto vynachádzavého muža, skvelého pedagóga a najmä znalca vína uznávala a rešpektovala svetová vinárska verejnost.
Najvýznamnejšie vynálezy Jána Farkaša:
  • povrchová úprava velkokapacitných nádob na víno
  • zavedenie špeciálnych analytických metód do vinárstva
    • polarografia
    • elektroforéza na škrobovom géle
    • izotachoferóza
  • spôsob výroby Viney
  • stabilizacný prostriedok proti zákalom vína
  • superkomplexné círenie vína
    Vedecký záber doc. Ing. Jána Farkaša, CSc., bol skutocne obrovský a je velmi málo oblastí v technológii a analytike vína, do ktorých by neprispel osobným prínosom. Jeho knihy boli a ešte dlho budú nevycerpatelným zdrojom pre študentov, profesionálov i laikov v oblasti vinárstva. A tak pri pozdvihnutí pohára jeho Viney, ktorá je priezracná a iskrivá ako bola jeho duša, si skutocní priatelia vždy spomenú na “svojho Janka”. Ved taký okruh ludí, ktorým docent Farkaš v živote pomohol, má málokto z nás…

Cache:
    Na uvedených súradniciach cache nehladajte, je tam ale pamätná tabula.
Kedže Ján Farkaš bol predovšetkým enológ – enológia je veda o víne, vinárstve, pripravil som úlohu z tejto oblasti. Neplette si vedu o víne s profesionálnym ochutnávaním vína – someliérstvom (aj ked to tiež môže pomôct pri riešení).
    Úlohou je priradit druhu vína charakteristiku (popis) a jeho synonymum. Scítaním císiel uvedených pri charakteristike a synonyme dostanete hodnotu, ktorú dosadíte do výsledných súradníc. Charakteristiky uvedených vín sú prevzaté zo spomínaného diela doc. Farkaša a nemusia sa úplne zhodovat s charakteristikami vín, ktoré sú uvedené na webe. Namiesto googlovacky viac pomôže návšteva technickej knižnice a prelistovanie knihy doc. Farkaša.

Finál sa nachádza na súradniciach: N48 1A.BCD  E017 1E.FGH

Tabulka 1 - druh vína
(A)Frankovka modrá (B)Tramín cervený (C)Rulandské biele (D)Dievcie hrozno
(E)Portugalské modré (F)Silvánske zelené (G)Veltlínske zelené (H)Müller Thurgau

Tabulka 2 - popis (charakteristika) vína
(4)Patrí medzi najkvalitnejšie naše vína. Vyniká charakteristickou korenistou príchutou a vônou a máva vysoký obsah etanolu a zlatožltú farbu. Od ostatných vín sa predovšetkým líši nižším obsahom kyselín a jemným buketom. Chutové vlastnosti vína tejto odrody sú stále pomerne dlhé roky.
(3)Má jemnú muškátovú arómu a chut, farbu zlatozelenú. Obvykle máva nižší obsah kyselín a etanolu. Neznáša dlhšie uskladnenie a konzumuje sa prevažne ako mladé víno. Dlhším zrením sa štiepia kyseliny a víno stráca charakteristickú chut a buket. Vyrába sa ako odrodové, ale pridáva sa tiež do zmesiek, kde dáva kvalitné znackové vína.
(1)Velmi rozšírené a oblúbené na Slovensku, zvlášt v malokarpatskej oblasti. Vyniká vysokou akostou a má výrazný odrodový charakter, predovšetkým v oblasti Bratislavy, Svätom Jure, v Pezinku a Modre. Cení sa predvšetkým pre zvláštnu extraktívnost, korenistú príchut a jemný mandlový buket. Optimálnu kvalitu dosahuje do jedného roku, co je doba optimálnej spotreby.  Dlhším skladovaním v sudoch, ked je vystavené okyslicovaniu pomerne rýchlo starne.
(2)Patrí k odrodám, ktoré pomerne skoro dozrievajú, takže spravidla máva vysoký obsah etanolu. Zvlášt v priaznivých rokoch je to víno ohnivé, extraktívne, mierne nasladlé, súcasne však harmonické s jemným a výrazným buketom. Chutovo sa pokladá za jedno z najlepších vín. Priaznivé chemické zloženie a dobré chutové vlastnosti najlepšie vyniknú pri scelovaní s Tramínom, cím sa získajú velmi kvalitné a harmonicky zladené vína.
(5)Patrí medzi naše najlepšie odrody. Vyznacuje sa zlatozelenou farbou, jemnou typickou vônou a extraktívnou chutou. Pretože skoro dozrieva, máva vyšší obsah etanolu. Zložky tohoto vína sú velmi dobre zladené. Pomerne vysoký obsah alkoholu vhodne doplnuje lahodnost a extraktívnost. Velmi dobre sa hodí tiež na výrobu šumivých vín.
(2)Kvalitné odrodové víno nazelenalej farby. Má jemnú, lahodnú chut a typický odrodový buket. Je to víno plné, extraktívne a chutovo vyrovnané s menším obsahom kyselín. Velmi dobre sa uplatnuje v zmeskách s Ryzlingom rýnskym alebo Ryzlingom vlašským. S týmito odrodami dáva dokonale zladené vína.
(5)Lahšie, jemne aromatické stolové víno. V rokoch velkej úrody máva menší obsah etanolu a kyselín aj menej extraktívnych látok, takže máva prazdnejšiu chut. Najlepšiu kvalitu dosahuje v prvom roku, preto sa väcšinou konzumuje ako mladé víno, starnutím sa kvalita zhoršuje. Iba zriedkavo sa dodáva na trh ako odrodové víno, používa sa väcšinou k scelovaniu do zmesiek alebo do znackových vín.
(6)Patrí k najlepším typickým cerveným vínam. Vyznacuje sa tmavou rubínovou farbou, vyšším obsahom etanolu, vysokým extraktom, nízkym obsahom kyselín, jemnou trpkostou (adstringenciou – stahujúca chut) a charakteristickým odrodovým buketom. Na trh sa väcšinou dodáva ako odrodové víno, niekedy sa používa ako súcast prvotriednych znackových vín.

Tabulka 3 - synonymá
(2)Oportó (3)Ryvola (4)Burgund (3)Limberger
(4)Rizling – Silvaner (2)Leánka (2)Zelený muškátel (3)Cyrifandel

Finál sa nachádza na stránach modranských vinohradov. Doporucujem odlov cez den, ked je odtial pekný výhlad na Modru.

You can check your answers for this puzzle on Geochecker.com.


Za poskytnutie faktografického materiálu a odbornú pomoc dakujem MUDr. Zore Kovácovej a Ing. Jozefovi Kovácovi, PhD.

Additional Hints (Decrypt)

mryraý xnzra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)