Skip to content

Hodoninska Kaca Mystery Cache

This cache has been archived.

vizdalka: Kača už to má spočítané. Poslúžila snáď dobre. Možno bude nejaká iná obmena. Kača, díkes

More
Hidden : 11/10/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Železnicná trat Holíc-Hodonín

Trať medzi Holíčom a Hodonínom je dlhá len 6km, má však bohatú históriu. Bola vybudovaná ako spojovacia trať medzi Holíčom a Hodonínom. Spojila tak dve dráhy, Severnú dráhu cisára Ferdinanda (KFNB) Břeclav - Uherské Hradiště a dráhu Spoločnosti štátnej správy (StEG) z Devínskej Novej Vsi do Skalice. Trať sa najprv stavala ako vlečka do C. & k. erárnej tabakovej továrne. Neskôr sa predlžila až do Holíča. Výstavba trate stála 680 000 Korún a prevádzka tu začala 16.6.1891. Holíčska koľaj končila v Hodoníne na Wilsonovej ulici pred nádražnou budovou, túto potom presunuli na hlavné koľajisko. Podobu potom ešte ovplyvnilo premostenie cez rieku Moravu v roku 1932.


Zatiaľ poslednou významnou stavebnou úpravou bola elektrizácia sústavou 25 kV/50 Hz v rokoch 1986-1987. Urobilo sa tak z dôvodu, že sa mala použit ako odklonová trasa, ktorá mala odľahčiť preťaženému uzlu v Kútoch.

Vlastná prevádzka mala skôr lokálkový charakter, väčšinou tu jazdili vlaky v miestnej relácii a na začiatku napríklad len 3 – 4 páry denne. Až povojnový rozmach a masové prevážanie pracujúcich premenili túto trat na medzimestskú linku, na ktorej bolo do polovice 90. rokov vedené až 12 párov osobných vlakov, kmitajúcich od štvrtej hodiny rannej takmer do polnoci. Čast cestujúcich išla z hodonínskej stanice, ale robotnícke vlaky bývali zaplňované hlavne na zástavke, ktorá je blízko väcšiny podnikov na tomto priemyslovo zastavanom predmestí. Začiatkom 80. let tadiaľto dokonca chodieval aj letný rychlík 1330/1331 Katowice – Budapešt.


Nákladná doprava bola buď miestneho charakteru – prestavovacia, alebo zmiešané vlaky do Holíca, k tomu ešte vlečkové vlaky v Hodoníne. Tranzitné vlaky viedli dlhé roky „sergeje“ T 679.1 dep Přerov a Břeclav, po elektrizácii prišli ku slovu „laminátky“ S 489.0 LD Brno-Malomerice, S 499.0 RD Bratislava a samozrejme „esá“ ES 499.1 LD Přerov. Bohužial hneď s koncom starého GVD 1989/90 tu priebežná nákladná doprava úplne skončila a tak ostali buď len odklony či iné vzácne mimoriadnosti s uvedenými radami, alebo vlečkové vlaky s motorovými lokomotívami rad 721, 735 a nakoniec 742. Ale hodonínska „tabáčka“ prestala nakladať už začiatkom 90. rokov, a Lignum krátko po ukoncení osobnej doprav.

1.1.1993 nastala smutná udalost. Už vecerné osobné vlaky boli označené službukonajúcim dopravným úradníkom v žst. Hodonín ako medzinárodné. To vyvolalo rad emotívnych reakcíí - viacmenej nadávky, smutný smiech a i nedôveru v práve zmenené štátoprávne usporiadanie. Potom pomaly začali ubúdat cestujúci. Veľa ľudí cestovalo tadeto z Hodonína do Strážnice a Veselí nad Moravou. Po tom, čo sa umožnilo jazdiť z Hodonína do Strážnice cez Rohatec týchto ľudí ubudlo. A pretože sa viac začala preferovat autobusová doprava, ktorá bola pohodlnejšia (autobusy zo Skalice a z Holíča išli z centier miest) a hlavne bola lacnejšia, prestali cestujúci jazdiť úplne. Takže sa stalo to, že posledný "verejný" vlak tadiaľto prešiel 10.12.2004.

Trať ale aj napriek tomu naďalej funguje ako záložná trat Kúty-Breclav. V roku 2006 ju využili pri oprave mostu cez rieku Moravu pri Lanžhote. V roku 2009 bola opät využitá na obchádzku. Na trati Kúty - Breclav boli stavebné úpravy. Osobné vlaky boli nahradené autobusmi, diaľkové vlaky išli odklonenou trasou cez Hodonín a Holíč nad Moravou, meškanie týchto vlakov bolo cca 60minút. Výluka bola v prázdninových mesiacoch. Občas na trati vídavam traťováčik, a ak si prejdete trať tak uvidíte, že jeden most už je opravený a je to most, kde sa križuje parovod so železnicou. Žeby sa blýskalo na lepšie časy?

Poslednú dobu jazdí na trati kača do Hodonína. Z tajného zdroja som zistila, že pravdepodobne jazdí kača čerpať naftu do Hodonína, bo je to bližšie než sa trmácať do Bratislavy. Tak na trati pozor ;-) !

V roku 2019 bola trať znova využívaná na osobnú prepravu, počas odstávky cesty č. 51 medzi Holíčom a Hdonínom.

Zdroj:
www.rail.sk
www.cdcargo.cz
www.zsr.sk

****************************************************************

A teraz ku keške. Tú som založila k päťročnému výročiu uzatvorenia trate. Na uvedených súradniciach krabku nehľadajte. Tam nájdete len kolaj, z ktorej jazdila Hodonínska Kača do Hodonína. Finálne súradnice nájdete pomocou detailu výpletu mojej squashovej rakety. Prajem, úspešný odlov. :-)


 

Additional Hints (No hints available.)