Skip to content

Vodarenske veze Traditional Geocache

This cache has been archived.

kokon: ponekolikate vykradeno, proto archivovano

More
Hidden : 10/17/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vodarenske veze v Hornich Pocernicich

Jedna se jednoduchou, tradicni cache, ktera vas privede na dohled k zajimavym industrialnim stavbam.


Na puvodnich souradnicich se nachazi zbytky stare kese. V dohledne dobe budou odstraneny.


Tato kes je umistena nedaleko dvou, jiz z dalky viditelnych staveb. I mnoho mistnich obcanu se domniva, ze se jedna o vodojemy. Ve skutecnosti jsou to odvzdusnovaci veze privodnich radu pitne vody z karanske vodarny do Prahy. Diky temto vezim se vzilo pojmenovani jejich okoli „Na vodarne“. V blizkosti se take nachazi restaurace IV. cenove skupiny „U vodarny“ ( N50 06.956 E14 37.569 ).


Vodarenske veze

Z historie.....

Ve druhe polovine 19. stoleti prozivala Praha dlouhodobou zdravotni krizi, zdroje pitne vody byly znehodnoceny a vznikaly epidemie. Proto byla r. 1899 na zaklade cisarova rozhodnuti ustavena spravni rada Spolecne vodarny, ktera se zacala zabyvat pripravami k projektu a stavbe vodarny pro Prahu. Projektem byl poveren Adolf Thiem, ktery provedl hydrologicka mereni v oblasti Lysa – Karany – Sojovice – Turice – Stara Boleslav a predlozil Spravni rade predbezny projekt vodarny v Karanem o vykonu 800 l/s a s moznosti rozsireni kapacity az na 1200 l/s. Vystavba vodarny byly zahajena v roce 1908. Po smrti stavebniho rady a projektanta Adolfa Thiema ridil stavbu Emil Prinz, nekdejsi Thiemuv zak. Realizoval mnoha zlepseni a prispel k vysoke technicke urovni tohoto dila.


Kladeni svodneho potrubi v Karanem

Prvni karanska voda byla sice privedena v omezenem mnozstvi do Prahy uz na podzim 1912, ale vice nez rok trvalo, nez doslo k radnemu proplachu stavajiciho, zavadnou vltavskou vodou infikovaneho prazskeho rozvodneho potrubi. Teprve 1.1. 1914 po dosazeni hygienicke nezavadnosti vody byla vodarna o stale kapacite 880 l/s uvedena do trvaleho provozu. Jimani vody bylo z 567 studni. Delka vodarenskeho systemu od nejvzdalenejsiho jimaciho bodu u Benatek nad Jizerou az po vodojemy v Praze se blizila 50 km, celkova delka svodneho a vytlacneho potrubi o profilech od 250 mm do 1 100 mm byla 70 km.
Pitna voda byla v te dobe ziskavana 2 zpusoby :
  • Prirozenou infiltraci
  • Z arteskych studni

Cerpani vody zajistovala hlavni strojovna parnimi stroji a dvoucinnymi plunzrovymi cerpadly, ktere musely tlacit vodu do 23 km dlouheho vytlacneho radu zausteneho do dvou vodojemu o objemu 11 000 m3 na Karlove a prekonat pritom prevyseni vice nez 120 m.


Kladeni potrubi vodovodniho radu Praha - Karany

V prubehu existence vodarny v Karanem dochazelo k modernizaci technickeho zarizeni, ktere si mnohdy vyzadalo i rozsahle stavebni rekonstrukce. Ve 30. letech minuleho stoleti byla vymenena parni pistova cerpadla za odstrediva, byl postaven II. vytlacny rad do Prahy a zelezobetonovy most pres reku Jizeru, ktery vyresil dopravni spojeni vodarny s jimacimi i vytlacnymi objekty. V letech 1965 – 1969 byla vybudovana umela infiltrace o vykonu 900 l/s, ktera prinesla zdvojnasobeni kapacity karanske vodarny. Vystavba nove odzelezovny pro upravu arteske vody v 70. letech nahradila dosluhujici objekty. V poslednich 20 letech byla zahajena rekonstrukce stavebnich objektu vodarny. Od roku 1986 do roku 1993 probihala vystavba III. vytlacneho radu DN 1600 Karany – Praha do vodojemu Ladvi.


Vyver arteske vody v Karanem

Po dlouhe obdobi byla vodarna v Karanem rozhodujicim zdrojem pitne vody pro Prahu. S rozvojem mesta a vzestupem poctu obyvatelstva byly postupne budovany pro Prahu dalsi vodarny Podoli a Zelivka a podil karanske vody na zasobovani hlavniho mesta klesal az na dnesnich 25 %. Do prazskeho distribucniho systemu dodava smes podzemni a infiltrovane vody.


Celkovy pohled na vodarnu v Karanem

Kvalita vody : Vyber lokality pro zasobovani Prahy pitnou vodou se dlouhodobe osvedcil. Smes podzemni a infiltrovane vody dodavane z vodarny Karany ma jednoznacne trvale nejlepsi slozeni. Je jednou z mala velkych evropskych vodaren na podzemni vodu, ktera si od sveho vzniku zachovala puvodni kapacitu i kvalitu svych zdroju. Z ukazatelu dulezitych pro zdravi cloveka se vetsina v karanske vode blizi optimalnim biogennim hodnotam. K celkove dobre kvalite karanske vody prispiva vyborna jakost vody z umele infiltrace, ktera v celkove smesi vod obsah dusicnanu snizuje hluboko pod hygienicky limit.

Pro doplneni vyse uvedeneho odstavce bych chtel uvest, ze pitna voda v prazske vodovodni siti je te nejvyssi kvality, at uz ve srovnani se zbytkem Ceske Republiky, nebo Evropy. V CR totiz vzdy platily mnohem tvrdsi normy pro kvalitu pitne vody, nez v zapadni Evrope. Se vstupem do Evropske unie sice doslo ke sjednoceni a castecnemu „zmekceni“ predchozich CSN, avsak v CR se stale pouzivaji tvrdsi kriteria stanovena vyhlaskou Ministerstva zdravotnictvi. Kvalita vody se kontroluje behem celeho procesu vyroby a distribuce (v upravnach, vodojemech, i primo v prazske siti) pravidelne a je velmi nepravdepodobne, aby doslo k nejakemu vaznemu problemu s kvalitou pitne vody. To co nekteri lide povazuji za skodlive (zakal, pach chloru, barva atd.) je bud dan za zdravotni nezavadnost (chlorovani), pripadne je to zpusobeno ve vetsine pripadu spatnym stavem domovnich rozvodu.
Vsechno co jsem tu napsal neni mineno jako reklama vodarenske spolecnosti, ale spise jako informace o tom, ze pitna voda z vodovodu rozhodne neni skodliva, vetsinou je totiz mnohem kvalitnejsi (a take neporovnatelne levnejsi) nez balena voda, ktera byva dlouho skladovana v nevhodnych podminkach a podle toho taky dost casto vypada jeji mikrobiologicka analyza....., nehlede na nesmyslnost prevazeni neceho tak jednoduse dostupneho sem a tam kamiony.


Prazska vodovodni sit


A nyni jiz k samotnym vezim.....

Odvzdusnovaci vez Horni Pocernice - stara

Na nejvyssim miste prvniho privodniho radu pitne vody DN 1100 Karany – Praha byla soucasne s nim postavena odvzdusnovaci vez v novobaroknim slohu. Hranolova 15 m vysoka vez o pudorysu 4,20 x 4,20 m ma dve poschodi, zvenci na fasade je clenena vyraznymi rimsami, strecha je mansardova, kryta prejzy. Tato vezova stavba skryva zarizeni k automatickemu odvzdusnovani vodovodniho potrubi. Byla vyrazena z provozu v roce 1939, kdy spolu s druhym privodnim radem DN 1100 Karany – Praha vznikly v jejim sousedstvi dve nove odvzdusnovaci veze.
Bohuzel, majitele (zrejme Hl. mesto Praha) stav teto historicke stavby evidentne nevzrusuje, takze dalsich sto let vzhledem ke svemu stavu tato technicka pamatka pravdepodobne nevydrzi......


Stara odvzdusnovaci vez

Odvzdusnovaci veze Horni Pocernice – nove

V ramci vystavby druheho privadece pitne vody DN 1100 Karany – Praha byla na starem i novem vodovodnim radu postavena dvoudilna odvzdusnovaci vez. Tvori ji dva kovove 15,50 m vysoke komole kuzele nahore s ochozy, ktere jsou spojene lavkou. Pravy kuzel je opatren kovovym zebrikem. Tato stavba kontrastuje se sousedni novobarokni vezi a nesvedci o prilisne citlivosti projektantu i schvalovatelu.


Nove odvzdusnovaci veze



Info ke schrance.....

Jedna se o jednoduchou, nezaludnou tradicni schranku, ktera za ma za ukol hlavne upozornit na vyse zminovane zajimave stavby.
Ke schrance se da dojit pesky, v suchem obdobi i s kolem. Naopak za mokra doporucuji vzit s sebou gumaky. Obtiznost cesty ke schrance zalezi take na stupni vzrustu a typu zemedelskych plodin.

Prakticke informace.....

Na misto se v pohode dostanete MHD a to nejlepe busem c. 273 od konecne metra B na Cernem Moste do zastavky „ Ve Zlibku“ (konecna).
S parkovanim auta nepomuzu, nebot ho k jizde po obci nepouzivam, ale v okoli je mista dost.
Snazte se prosim, ponechat ve schrance alespon jedno funkcni psaci nacini, obcas nejakou tu tuzku doplnim, ale pokazde zmizi. Co s temi spacky kdo dela, nerozumim.

Udrzba schranky.....

10.11.2009 - kontrola
8.12.2009 - opraveno ponicene vnejsi pouzdro
28.12.2009 - kontrola, vymena logbooku c.1 za novy, scan je v gallery (odkazy dole pod listingem, z gallery se to neotevre).
8.2.2010 - Po upozorneni kacera jozin.cz provedena kontrola kese. Nasledoval pokus c.1 o prokopani se vrstvou ledu. pokus c.2 bude nasledovat v nejblizsich dnech.....
9.2.2010 - pokus c.2 byl uspesny, schranka je pristupna.
16.2.2010 - schranka je znovu pod ledem a proto bude az do otepleni temporarily disabled.
27.2.2010 - schranka je OK.
13.6.2010 - kontrola : schranka je OK.
30.6.2010 - kontrola schranky a lehky uklid okoli po navsteve davu ucastniku Megaeventu, vymena logbooku c.3 za novy.
18.7.2010 - schranka znicena stavebni firmou pri stavbe noveho plotu.
24.10.2010 schranka konecne obnovena v lehce pozmenene podobe o trochu vedle.
1.11.2010 Uprava uzaveru pro snazsi otvirani.
18.11.2010 Vycisteni schranky od hliny.
13.2.2011 Oprava krytu, vycisteni a novy logbook.
22.10.2011 Kontrola schránky, znovuzprovoznení.
Srpen 2012 - opetovne poniceni schranky.
Listopad 2012 - obnoveni schranky na jinem miste.

Zdroje, literatura, fotografie......

Prazske vodni veze – J. Jasek, J. Benes , VR ATELIER, Praha 2000
Klenot mesta - J. Jasek, VR ATELIER, Praha 1997
web PVK, a.s.
web obce Karany


This cache brings you to old and new venting towers of water conduit from the oldest sources of drinking water for Prague - waterworks in Karany, distant about 15 km. Older tower in new Baroque style serve out 1939 in connection with the construction of the second water supply conduit and new venting towers.
This is a simple, guileless traditional box, which is mainly to draw attention to the above mentioned interesting buildings
Eassily, you have arrive at the place by public transport (bus No. 273) from the Metro (underground) B-line end station Cerny Most to final stop "Ve Zlibku".

free counters

    Additional Hints (Decrypt)

    cbq abunzv

    Decryption Key

    A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
    -------------------------
    N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

    (letter above equals below, and vice versa)