Skip to content

Prochazka Jabloncem Multi-cache

Hidden : 10/10/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nenárocná procházka po Jablonci nad Nisou

Kde zacneme? Možná nejdríve u historie Jablonce nad Nisou

První zmínka o Jablonci pochází z roku 1356. Místo bylo vypáleno behem husitských válek a behem vlády Jirího z Podebrad. K trvalému osídlení došlo až v 16. století, predevším v souvislosti s rozvojem sklárství. Od druhé poloviny 17. století nastává bourlivý rozvoj práve sklárství a poté zejména bižuterního prumyslu ve století osmnáctém.

Rozvoji místa a jeho povýšení na mestys ci mesto dlouho bránila další mesta v okolí, která se obávala konkurence. Teprve až roku 1808 byl Jablonec povýšen na mestys a v roce 1866 dekretem císare Františka Josefa I. na mesto. Jmenovací dekret však Jablonec obdržel až v roce 1906, kdy si tehdejší starosta vydání dekretu u císare údajne doslova „vysedel“.

Jablonec se stal svetove proslulým strediskem obchodu s bižuterií. K tomu ješte prispelo napojení mesta na železnicní sít v roce 1888. Železnicní trat byla zanedlouho prodloužena z Jablonce pres Smržovku a Tanvald až do Korenova a tam napojena na sít tehdejších pruských železnic. To vše výrazne prispelo k rozvoji zdejšího obchodu a prumyslu.

V Jablonci došlo také i k výraznému rozvoji architektury. Hlavne secese výrazne zasáhla do tváre mesta v mnoha exportérských domech. V této dobe vznikl i výjimecný secesní kostel Povýšení nejsvetejšího kríže (viz keška GC1ERMB). Mnoho staveb ve meste má také tvár dobového historismu, napr. novorenesancní budova pošty, budova mestského divadla se secesními interiéry, ci stavba evangelického kostela ve stylu novogotiky.

V meziválecném období vznikly i dve dominanty ve stylu funkcionalismu - nová radnice a katolický kostel Nejsvetejšího srdce Ježíšova. A po krátké exkurzi do minulosti mužeme vyrazit na procházku soucasným Jabloncem.


Stage 1: Divadlo - N 50° 43.499 E 015° 10.004

Naše putování zacneme u mestského divadla.
Mestské divadlo bylo postaveno v letech 1906 – 1907 v secesním stylu firmou Fellner a Helmer.

Divadlo bylo v 90. letech 20.století nákladne zrekonstruováno. Nesídlí v nem stálý divadelní soubor.

K nejcennejší soucásti interiéru divadla v Jablonci nad Nisou patrí soubor 114 kusu puvodních secesních lustru a násteníku zachovaných v šestnácti rozdílných typech. Soubor je unikátní tím, že se z velké cásti zachoval v puvodním stavu, jak byl v roce 1907 dodán vídenskou firmou Zeisser & Habiger. Umeleckoremeslné zpracování svítidel je klasicky pasírské s použitím tlacených, litých a soustružených kovových dílu. Zdobeny jsou technikou prorezávání a rýhování. Cásti z leštené mosazi doplnují sklenená stínítka z foukaného a broušeného skla a ovesy z olovnatého krištálu.

Naproti hlavnímu vchodu do divadla je kamenná zídka. Na ní najdete vytesané císlo IJ.K.

A = J + K

Stage 2: Sokolovna - N 50° 43.309 E 015° 10.004

Dalším zastavením je jablonecká sokolovna. Jedná se o monumentální novorenesancní objekt sloužící pro telovýchovné aktivity již od roku 1898. Ve své dobe byla sokolovna jednou z nejvetších telocvicen v Cechách. Sokolovna sousedí s mestským Tyršovým parkem.

Hlavní vchod do budovy je lemován L sloupy.

B = L + 3

Stage 3: Kostel sv. Anny - N 50° 43.358 E 015° 10.101

Kostel svaté Anny je nejstarším dochovaným jabloneckým kostelem.
Stojí na míste puvodního dreveného kostelíka. Soucasný kostel je puvodne barokní stavba z let 1685 – 1687. Vež byla pristavena až roku 1706 a roku 1842 byla pristavena i sakristie situovaná do svahu za kostelem. V té dobe byla fasáda kostela upravena v neorenesancním stylu. Kostel byl nedávno zrekonstruován a nyní se zde porádají ruzné kulturní akce. Pred kostelem je umísten smírcí kríž z roku 1666, premístený od jabloneckého pivovaru.

Jen kousek vedle smírcího kríže se nachází bocní vchod do kostela. Pocet kruhu na techto dverích je naše císlo M.

C = M - 3

Stage 4: Stará radnice - N 50° 43.391 E 015° 10.237

Stará radnice byla postavena nedlouho po povýšení Jablonce na mesto, v letech 1867 – 1869.

V neorenesancní stavbe krome mestského úradu sídlila i pošta a pozdeji i okresní úrad. Po postavení nové radnice ve tricátých letech 20. století byla do staré radnice premístena mestská knihovna, která zde sídlí dodnes.

Vlevo od vchodu do knihovny se nachází 3 tabulky. Soucet všech císlic na techto tabulkách je naše císlo R

D = R - 7

Stage 5: Muzeum skla a bižuterie - N 50° 43.364 E 015° 10.326

Muzeum shromažduje sbírku hmotných dokladu, vztahujících se k historii i soucasnosti ceského sklárství, šperkarství, výroby bižuterie a mincovnictví ceské i zahranicní provenience, zejména však z území Ceské republiky. Zvláštní zretel je brán na severoceskou sklárskou a bižuterní produkcní oblast. Budova muzea je príkladný typ jablonecké secesní architektury.

Když stojíte pred hlavním vchodem do muzea, tak vidíte na streše budovy O velkých zdobených štítu (rozlišujte štíty a vežicky!!).

E = O - 3

Stage 6: Nová radnice - N 50° 43.441 E 015° 10.250

Petipatrová funkcionalistická budova byla postavena podle plánu libereckého nemeckého architekta Karla Wintera v letech 1931 – 1933, tedy v letech hospodárské krize.

Výstavba prinesla množství pracovních príležitostí v tehdejší težké dobe. V objektu bylo od zacátku umísteno kino, kavárny a restaurace. Radnici v poválecné dobe postihly neštastné úpravy vnitrních prostor. Dnes je objekt sídlem mestského úradu, informacních stredisek a kina. V prízemních prostorách jsou umísteny obchody. V léte lze s pruvodcem vystoupat na radnicní vež, odkud je nádherný kruhový rozhled.

Zde je vaším úkolem spocítat na levé strane radnice pocet dvojoken na radnicní veži od kamenného znaku mesta do ochozu veže (císlo P).

F = P - 2

Stage 7: Kostel Nejsvetejšího srdce Ježíšova - N 50° 43.617 E 015° 10.274

Rímskokatolický kostel Nejsvetejšího srdce Ježíšova byl postaven podle plánu Josefa Zascheho, který jej navrhl ješte ve stylu secesním, ale pozdeji plány upravil v tehdy aktuálním stylu funkcionalistickém.

Tento trojlodní chrám byl vybudován v letech 1930 -1932. Na hlavním oltári je umístena bronzová socha Krista od vídenského sochare Arnolda Hartiga z roku 1930. Kostel byl rekonstruován na konci 20.století. Sídlí zde dekanský úrad.

Na zadaných souradnicích stojíte pred dreveným krížem. Pocet holubic uprostred kríže je vaše císlo Q.

G = Q + 3

Stage 8: Jablonecká prehrada - N 50° 44.015 E 015° 10.218

Údolní nádrž Mšeno nebo také prehrada Mšeno, obecne nazývaná jablonecká prehrada, je nejvetší prehrada v povodí Lužické Nisy. Nalézá se nedaleko centra Jablonce nad Nisou a v bezprostrední blízkosti jeho sídlištní zástavby. Je napájena Mšenským potokem. Prehrada patrí mezi nejvetší mestské nádrže ve strední Evrope a tvorí údajne nejvetší vnitromestskou plochu v Evrope na východ od Ženevského jezera. Postavena byla v letech 1906–1908 pražskou stavební firmou Franz Schön a synové.

Z místa, na kterém stojíte je krásne videt kamenná hráz jablonecké prehrady. Na hrázi je Z vežicek.

H = Z + 7

Tak a ted už vzhuru na finálku. Jen pro kontrolu, ciferný soucet vypoctených souradnic by Vám mel vyjít 50.

Souradnice finálky

N 50° 4A.BCD
E 015° 1E.FGH

Prejeme dobré pocasí a klidný lov :)

Additional Hints (Decrypt)

fzex

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)