Skip to content

Chlumska hora EarthCache

Hidden : 9/10/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Chlumska  Mountain

 

Chlumská Mountain is a table rock located in the northern part of the Manetín Basin, which is a tectonically conditioned depression stretched in the direction of north – south. The basin is part of the central Bohemian Anthracolithic system. Up until the beginning of the Upper Carboniferous, the entire basin was exposed to denudation, and sedimentation, which lasted roughly until the period of the Upper Stephanian, started as late as in the Westphalian D. All carboniferous complexes of strata are developed here, even though some only partially.  

Chlumská Mountain ranks among the greatest manifestations of volcanism in terms of area in the southern forefield of the Doupov Mountains. Since the times of its formation it has been facing the effects of exogenous factors and it is gradually disappearing. However, this long-term process simultaneously enables the genesis of new forms, which are being created in the crumbling lava sheets. The gradual weathering of rocks results in rock outcrops being modelled into the shapes of rock columns, towers or rock mushrooms; rock cavities or rock basins form.  Thanks to slow sinking of blocks into the plastic subbase, on platforms there occurs the settlement of soil layers into the enlarging space of fissures between the blocks, thereby forming pseudo-sinkholes of various dimensions. However, these morphosculptures also undergo their development, which leads to their disappearance.  

 

On Chlumská Mountain we can find four marked debris fields, which always occur in a steep slope (between 30° and 40°) below the rocky edge of a platform. The width of individual fields in the upper part ranges from fifteen metres to twenty metres.  

 

Several sites occur here with rock outcrops, and only two of them can rank among the most marked ones, see Fig. 2.

 

 

To log this earthcache find, you must fulfill the following requirements:

 

1) How and when was Chlumská Mountain formed?

2) What base does predominate on Chlumská Mountain?

3) At what elevation above sea-level is the Chumska hora situated (according to guidepost)

4) Add your photo and a photo of a GPS device at the triangulation bar (spoiler)

 

The answers to the questions please send via e-mail in my profil, thanks.

 

       

 

 

 

 

Chlumska hora

 

 

        O dominantach manetinska koluje uz po staleti rada tajemnych povesti a jedna z nich vypravi i o vzniku dvou stolovych hor – Kozelky a Chlumske hory.
Na vrcholku Spicaku jednoho krasneho dne odpocival skritek, kdyz tu k nemu prisli dva obri. Oba se chteli posadit na skritkovo misto, ale nemohli se dohodnout, ktery z nich by to mel byt. Nakonec poprosili skritka, aby za ne rozhodl. Skritkovi se ovsem ze sveho mistecka vubec nechtelo a tak vymyslel lest a pravil: „Polozte se oba na zem a ten z vas, ktery bude vetsi, se posadi na me misto.“ Obrum se takove rozhodnuti zdalo spravedlive a polozili se do travy. Lstivy skritek je v tom okamziku promenil v kamen a od te doby se vedle sebe vyjimaji tyto dva vrchy (ustni podani).
        Chlumska hora je stolova hora, ktera se nachazi v severni casti Manetinske panve, coz je tektonicky podminena deprese protazena ve smeru sever–jih. Panev je soucasti stredoceskeho permokarbonu. Az do pocatku svrchniho karbonu byla cela panev vystavena denudaci a teprve ve vestfalu D zapocala sedimentace, ktera trvala zhruba do obdobi svrchniho stefanu. Jsou zde vyvinuta vsechna karbonska souvrstvi, i kdyz nektera jen castecne.
        Chlumska hora patri k plosne nejvetsim projevum vulkanismu v jiznim predpoli Doupovskych hor. Od dob sveho celi vlivum exogennich cinitelu a postupne zanika. Tento dlouhodoby proces vsak zaroven umoznuje vznik novych formem, ktere se v rozpadajicich se lavovych prikrovech vytvareji. Postupnym zvetravanim hornin jsou skalni vychozy modelovany do tvaru skalnich sloupu, vezi ci skalnich hribu, vznikaji skalni dutiny nebo skalni misy. Diky pomalemu zaborovani bloku do plastickeho podlozi dochazi na plosinach k sesedani pudnich vrstev do zvetsujiciho se prostoru puklin mezi bloky a vytvari se tak pseudozavrty ruznych rozmeru. I tyto morfoskulptury vsak prodelavaji svuj vyvoj, ktery smeruje k jejich zaniku.

Na Chlumske hore nalezneme ctyri vyrazna sutova pole, ktera se vzdy vyskytuji na strmem svahu (mezi 30° a 40°) pod skalnatym okraj

Vyskytuje se zde  nekolik lokalit se skalními výchozy, pricemž mezi ty výraznejší mužeme pocítat pouze dve viz. Obr. 2


K zalogovani earthcache je nutno odpovedet na tyto otazky :

1) Jakym zpusobem a kdy vznikla Chlumska hora?
2) Jaky podklad prevazuje na Chlumske hore?
3) Na turistickem rozcestniku zjisti nadmorskou vysku (nebo zmer pomoci GPS)
4) K logu pripojte fotografii Vas a pristroje GPS u lavicky nebo triangulacní tyce.

Odpovedi me zaslete pres profil na muj email, diky.

 

 

 

 

 

 


 

 WWW pocítadlo teto stranky ríka, ze jste navstevnik cislo

 


 

Additional Hints (No hints available.)