Skip to content

FVE Smirice Traditional Geocache

This cache has been archived.

vlne: Putuje do archivu, dnes uz je to tema o nicem....

More
Hidden : 9/10/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jestli vam vadi cache na toto tema, nelovte ji a hlavne si potom nestezujte na FVE ve svem logu.


Kes puvodne vznikla diky jednomu z tzv. obnovitelnych zdroju energie - fotovoltaicke elektrarne (FVE).
V te dobe byla jedna z prvnich a bral jsem ji jako technickou zajimavost.

Diky vykupnim cenam mnoho lidi FVE nenavidi (viz. logy kaceru, kteri nectou listing), ale to je zasluhou nasich zakonodarcu, technologie samotna za to nemuze.


Hint by sedel, kdyby kaceri nemeli touhu pri vraceni kesky vnest do umisteni trochu sve kreativity. Proto vzdy respektujte ulozeni dle autora a vracejte cache na puvodni misto. V opacnem pripade nebudu menit hint, ale zvolim archivaci. Kde neni cache, tam neni bod.



Investor: FVE CZECH a.s., Bubenecská 606, 160 00 Praha 6
Projektant: SILEKTRO PRAHA s.r.o., 130 00 Praha 3, Perunova 17
Zahájení stavby: 05/2009

Na vystavbu elektrarny bylo pouzito priblizne 16 000 fotovoltaickych clanku.

Pojem fotovoltaika byl donedavna v CR pomerne neznamy. Nyni rostou jako houby po desti a stavaji se trnem v oku a v penezenkach lidem, kteri nejsou sami majiteli.
Jedna se o ziskavani elektricke energie ze slunecniho zareni za pomoci fotovoltaickych clanku (zakladnich prvku) skladanych do tzv. panelu/modulu, ktere muzete videt na nekterych strechach.

POZOR: fotovoltaicky panel slouzi k vyrobe elektriny, zatimco slunecni kolektor pro ohrev vody!

Historie

Pojem fotovoltaika pochazi ze dvou slov, reckeho [phos] = svetlo a ze jmena italskeho fyzika Alessandra Volty. Objev fotovoltaickeho jevu se pak pripisuje Alexandru Edmondu Becquerelovi, ktery jej jako devatenactilety mladik odhalil pri experimentech v roce 1839. V roce 1904 jej fyzikalne popsal Albert Einstein a v roce 1921 mu byla za „prace pro rozvoj teoreticke fyziky, zejmena objev zakona fotoelektrickeho efektu“ udelena Nobelova cena. Jiz v roce 1916 pak dalsi drzitel teto ceny Robert Millikan experimentalne potvrdil platnost principu fotovoltaickeho jevu. Prvotni pokusy s fotoclanky spadaji do sedmdesatych let 19. stoleti, kdy byly poprve zjisteny zmeny vodivosti selenu pri jeho osvetleni a kolem r. 1883 byl sestrojen prvni selenovy fotoclanek s tenkou vrstvou zlata (Charles Fritts, ucinnost pod 1 %). Prvni patent na solarni clanek pak byl podan v roce 1946 Russellem Ohlem, ktery take stal na pocatku rozvoje kremikovych solarnich clanku (1941). Prvni skutecny fotovoltaicky clánek s 6 % ucinnosti byl vyroben z krystalickeho kremiku v roce 1954 v Bellovych laboratorich (G.L. Pearson, Daryl Chapin, Calvin Fuller).

Vetsi rozvoj fotovoltaiky nastava v sedesatych letech s nastupem kosmickeho vyzkumu, slunecni clanky slouzi jako zdroj energie pro druzice. Vubec prvni druzici vyuzivajici k zisku energie slunecni paprsky byl rusky Sputnik 3, vypusteny 15. kvetna 1957. Dalsim dulezitym meznikem pro rozvoj fotovoltaiky a zejmena vyzkumu a vyvoje v teto oblasti byla celosvetova ropna krize v roce 1973.

Princip

Fotovoltaika vyuziva prime premeny svetelne energie na elektrickou energii v polovodicovem prvku oznacovanem jako fotovoltaicky nebo take solarni clanek. Solarni clanek je velkoplosna dioda alespon s jednim PN prechodem. V ozarenem solarnim clanku jsou generovany elektricky nabite castice (pary elektron – dira). Elektrony a diry jsou separovany vnitrnim elektrickym polem PN prechodu. Rozdeleni naboje ma za nasledek napetovy rozdil mezi „prednim“ (-) a „zadnim“ (+) kontaktem solarniho clanku. Vnejsim obvodem zapojenym mezi oba kontakty potom proteka stejnosmerny elektricky proud, jez je primo umerny plose solarniho clanku a intenzite dopadajiciho slunecniho zareni.


Napeti jednoho clanku s hodnotou priblizne 0,5 V je prilis nizke pro dalsi bezne vyuziti. Seriovym propojenim vice clanku ziskame napeti, ktere je jiz pouzitelne v ruznych typech fotovoltaických systemu. Standardne jsou pouzivany sestavy pro jmenovite provozni napetí 12 nebo 24 V. Obvykle se do serie zapojuje 36 clanku pro 12 V nebo 72 pro 24 V. Pri seriovem zapojeni tece vsemi clanky stejny proud. Je tudiz zadouci priblizne rovnomerne osviceni vsech clanku (v pripade zastineni jen jednoho clanku okamzite klesa vykon celeho panelu.

Konstrukce

Takto vytvorene sestavy clanku v seriovem nebo i seriovo-paralelnim razeni jsou hermeticky uzavreny ve strukture krycich materialu vysledneho solarniho panelu.

Panel musi zajistit hermeticke zapouzdreni solarnich clanku, musi zajištovat dostatecnou mechanickou a klimatickou odolnost (napr. vuci silnemu vetru, krupobiti, mrazu apod.). Konstrukce solarnich panelu jsou znacne rozmanite podle druhu pouziti. Obvykle jsou po obvodu FV panely opatreny duralovymi ramy pro zpevneni cele konstrukce fotovoltaickeho panelu a zaroven k usnadneni realizace uchyceni panelu ke konstrukci FV systemu. Predni kryci material je specialni kalene sklo, které odolava i silnemu krupobiti.

Nejcasteji jsou panely chlazeny prímo okolnim vzduchem. Udavana zivotnost panelu z krystalického kremiku se pohybuje okolo 20 az 30 let. Vykon modulu se udava jako maximalni dosazitelny vykon pri osvetlení 1000 W na m2. Panely se vyrabeji ve vykonech od par do asi 200 wattu. Pro vetsi vykony se jednoduse panely skladaji do tzv. fotovoltaických poli (jinak napr. slunecních baterii). Panely lze pritom libovolne zapojovat jak seriove (scita se napeti), tak paralelne (scita se proud). Doporucuje se pouzivat v jednom solarnim poli panely jednoho vyrobce. Na tomto miste si dovolim male odlehceni tematu a otestuji, zda zejmena FTF lovci ctou listing u novych kesi. Prosim prvni nalezce, aby v logu uvedli, jake napeti ma jeden clanek a kolik clanku tvori zpravidla jeden 12V panel. Takto zjistime, po jak dlouhe dobe od publikovani zacnou kaceri cist listing pred tim, nez vyrazi na lov kesky. Konec odlehcovaci vsuvky.



Fotovoltaicke elektrarny jsou v soucasnosti popularnim odvetvim.
Duvodem je zakonem garantovany vykup po dobu 20 let.

Nebudu delat reklamu firmam zabyvajicim se dodavkou FVE, informaci o teto problematice najdete na internetu opravdu hodne.

V zadnem pripade se nesnazte narusit objekt FVE. Je dukladne hlidan kamerami, poplasnym systemem a ostrahou.

Kes se nachází kousek od hlavni silnice, je zde moznost omezeneho parkovani, dejte maximalni pozor, manipulace s vozem velice omezena!


Preji prijemny lov, uzijte si fascinující pohled na panely. V soucasnosti se elektrarna rozrusta, dockame se vetsich rozmeru.

[EN]
For information about Photovoltaic systems in English please see wikipedia.

free counters

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] mnpuenaal xehu, arav cbq xbibilz qrxyrz, cebfvz iengvg mcrg gnx, wnx wfv wv anfry. [EN] n yvsrohbl, vg'f abg haqre gur veba yvq, cynpr gur pnpur onpx va gur fnzr jnl lbh sbhaq vg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)