Skip to content

Nad Radavou Traditional Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 9/2/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš se nachází v lese nad kempem Radavou pri Orlické prehrade.

Prostrednictvím této keše bychom Vás rádi zavedli na místa, která se nám pred nekolika lety zalíbila natolik, že se stala naším druhým domovem. Trávíme zde veškeré naše volné víkendy a dovolené, a to v "domecku na dvou kolech".
Kemp Radava leží na pravém brehu Orlické prehrady. Svým rekreantum nabízí ubytování nejen v karavanech, ale i v maringotkách, chatkách a samozrejme nabízí také místa ke stanování. Svuj volný cas mužete vyplnit rybarením, windsurfingem, pozorováním jachet nebo treba jen tak brnkáním na kytaru.
Okolí Radavy láká k turistice, houbarení, poznávání památek a samozrejme také ke geocachingu.
Mezi kempem Radava a Vámi hledanou keší se nachází Sportovní areál Radava, který vedle výborných hranolek a úžasne ledového bazénu nabízí také možnost zahrát si tenis, nohejbal nebo plážový volejbal, ci snad ping-pong. U tohoto areálu mimojiné doporucujeme ponechat Vaše geovozidlo.



Pár informací o domeckách na dvou kolech:
Karavan = obytný príves. Jedná se o prípojné vozidlo za osobní nebo ostatní vozidlo vybavené tažným zarízením. Dle podvozku, souvisejícím s celkovou hmotností, jsou karavany brždené (tzv. nájezdová brzda) a nebrždené.
Vetšina dnešních karavanu je standartne vybavena kuchyní, obsahující drez, tekoucí vodu, plynový varic, lednici, koupelnou s chemickým WC a umyvadlem, vetšinou plynovým topením, u vetších karavanu samostatnou ložnicí, u menších je stolek po rozložení sloužící jako postel.
Steny karavanu jsou tvoreny tzv. sendvici. Vnejší strana je z hliníkového plechu, vnitrní strana bývá obložena slabou prekližkou. Prostor mezi je vyplnen polystyrenem. Pro nábytek se používají lehké prekližky.

Trocha historie Caravaningu
Karavaning muže být životním stylem – únik od mestského provozu, pocítace, práce atd. Ackoliv je dnes karavaning módní záležitostí, rozhodne není žádnou novinkou.
Na našem starém kontinente to jako první vyzkoušeli kocovníci bez domova ?, jejichž pojízdné obydlí bylo primitivní , tvoril je povoz s plachtou. K premístení „karavanu“ musela postacit síla vlastní ci zvírecí (kone, buvoli).
Zajímavé je pak i svedectví Marka Pola o válecném vozidle Turku, ve kterém mel jejich nácelník veškeré pohodlí. Sloužilo mu i jako velitelské stanovište. A máme tady první karavan ze 13. století.
Lidstvo si však muselo pockat až do 16. století, kdy se pohyblivým rodinným „krbum“ dostalo jednotného názvu, který se všeobecne rozšíril a je používán dodnes. Název se zrodil ve slavné Persii. Zalíbil se tehdy Anglicanum, kterí si slovo karawan prizpusobili na karavan.
V 19. století se chopili príležitosti slavní cestovatelé, kterí správne vytušili tyto nebývalé možnosti. Podle dostupných dokumentu zahájili novou éru Anglicané a Francouzi.
Nejvetší rozruch kolem této novinky, která vyvolávala nadšené i nenávistné polemiky, udelal spisovatel Gordon Stables. Mel velkou fantazii a dal si svého „Wanderera“ (vandrovníka) postavit podle vlastních návrhu. Naplánoval si dva tisíce kilometru dlouhou pout po Anglii a vzal si na cestu i harmonium, hrací strojky a mnoho dalších vecí. Kuchyn, ložnice, jídelna a pracovna mu skýtaly veškeré pohodlí. Stables fakticky zorganizoval první dlouhodobou a novinami peclive sledovanou karavanovou expedici. Všude, kam prijel, budil velký rozruch, všude se to hemžilo lidmi, až je nakonec muselo služebnictvo, které Stablese doprovázelo, odhánet.
Mezi pozoruhodné následovníky patril bezesporu i pan Barker, který putoval celých šest mesícu a po skoncení této kolosální dovolené prohlásil: „Kdyby kolem celé zemekoule vedla cesta, putoval bych dál a dál.“
Za otce novodobého zpusobu trávení dovolených muže být oznacen princ Oldenburg, který si usmyslil, že projede Evropou a pokorí i Kavkaz. Požadoval mimo jiné, aby jeho pojízdný exponát mel i koupelnu a WC s tekoucí vodou. Roku 1897 se expedice vydala na cestu rychlostí 30 km/h. Mladý Oldenburg se stal stredem pozornosti, k pohodlí mu nic nechybelo, na streše karavanu mel i minizahradu, kde rád odpocíval. Pro ochranu nezvyklé soupravy si princ vezl i psy, kterí meli pod podlahou speciální klece. Ovšem dosáhnout svého hlavního cíle – prejet Kavkaz – se mu nepodarilo.
V dubnu r. 1902 odstartovala z Londýna „cesta kolem sveta s karavanem“ pana Lehwese. Cesta pres Paríž, Berlín, Varšavu a další mesta probehla hladce. Výprava v opojení však zapomnela vzít v úvahu neprekonatelného neprítele v podobe ruské zimy. Neznámá Rus se svými krutými mrazy a neutuchajícími vánicemi pohrbila ve snehu Lehwesovu expedici. Anglican, který tyto útrapy špatne snášel, se rozhodl v Novgorodu svuj projekt „prerušit“. Príves tam nechal a rychle se vrátil domu.
První sériové karavany – v Birminghamu se konal v prosinci 1919 autosalón. Prímo pred vchodem umístila firma pozoruhodný novátorský model karavanu. Povrch mel kovový, vnitrek konstrukce byl potažen plstí a obložen mahagonem. ‚Exponát se stal šlágrem prehlídky a necekane triumfoval nad automobily. Odborníkum z Ecclesu se podarilo už roku 1920 dodat zájemcum 50 prívesu. Byla to v historii karavaninku první sériová výroba. Skoncila svetová válka a armáda se zbavovala nepotrebné výzbroje, k níž patrily i sanitní vozy Cerveného kríže. Odkoupil je velmi lacine podnik Crosvenor a prebudoval je na první samohybné karavany. Opravdovou kolébkou se tedy stala Anglie, která predbehla ostatní zeme o mnoho let.
Zárodky nového prumyslového odvetví se zacaly rodit i v dalších zemích, predevším v Nemecku. Jako kometa ta zazárilo jméno významného konstruktéra Dethleffse, který se stal zakladatelem nového lidového pojetí karavanu. Arist Dethleffs se nesmírne tešil na potomka, kterého se mel vbrzku dockat. A tak se rozhodl tuto velkou událost oslavit opravdu nevídane. V podstate bez plánu a s minimálními zkušenostmi zacal pro svého prvorozeného stavet príves. Mel predstavu, že to bude jejich druhý domov, ve kterém musí mít díte veškeré pohodlí. Proto zabudoval do prívesu i kolébku a dokonce i pracku na plínky. Tato pracka využívala otresu prívesu pri jízde, takže stacilo trochu mýdlové vody a po ujetí asi 50 kilometru bylo vypráno. Príves mel i lednicku. Díky bláznivému nápadu existuje firma Dethleffs dodnes a patrí prirozene mezi nejstarší výrobce karavanu. Má i zajímavé historické muzeum, kde je vystaven legendární první príves i s kolébkou.
A jak to bylo u nás? Koumaví Ceši po príjezdu domu z dovolených v Jugoslávii, získaných na devizový príslib ci na pozvání, premýšlí, jak si porídit karavany, které v zahranicí obdivovali. V casopisech pro kutily se zacínají objevovat návody, jak si sami takový karavan postavit, pri využití ruzných soucástek z jiných dostupných zarízení. Ceskoslovensko je zemí, kde vzniká nejvetší pocet typu karavan, nebot každý stavitel si svuj vyrobil podle svých predstav…
My jsme v kempu Radava našli hned nekolik bodu z celé této karavaningové historie – náš malý kacírek vstoupil do karavanu ješte ve veku, kdy mu byl kolébkou, první noc nás ponaucila porádná zima, v našich ocích stejná jako postihla výše zmíneného pana Lehwese v neznámé Rusy (ale na rozdíl od nej jsme to nevzdali), naši sousedé mají karavany postavené podle onech casopisu pro kutily a naším snem je pravidlo, na které si potrpí Holandané – na jednu rodinu minimálne jeden obytný príves a tak si všichni plánujeme, jak se, v zatím ješte daleké budoucnosti, budou karavany naší rodiny množit….

za informace dekujeme www.karavanklubchomutov.eu

Additional Hints (Decrypt)

cbq xhebh i cnermbir punybhcpr haqre gur onex va gur ubhfr bs fghzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)