Skip to content

Alžbetina skala Traditional Geocache

Hidden : 8/26/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Alžbetina skala

 






 cisárovná Sissi

Cisárovná Sissi

Alžbetina
skala

Alžbetin jubilejný háj vysadený zaciatkom 20. storocia na základe inštrukcie Ministerstva orby v Budapešti z príležitosti tragickej smrti cisárovnej Alžbety 10.9.1898 a tisícrocného trvania Uhorska.

Rakúska cisárovná Alžbeta, manželka Františka Jozefa I., zavraždená v októbri 1898 na ženevskom nábreží talianskym anarchistom, bola jednou z najzaujímavejších žien, ktoré kedy nosili rakúsku cisársku korunu. Narodila sa v mníchovskom paláci rodu Wittelsbachovcov na Vianoce roku 1837 ako najmladšia dcéra princa Jozefa Maximiliána Bavorského. Tento vysoko urodzený pán si v rozpore so zvyklostami svojho rodu aj stavu vôbec nezakladal na parádnych uniformách, prepychu vládnych sídel ani na dvorných ceremóniách. Žil s rodinou na vidieckom zámku Possenhofen, kde sa mohol venovat lovu a pozorovaniu nádhernej horskej prírody a vecer posedávat s bodrými Bavorákmi v krcmicke pri pive. Alžbeta zdedila jeho povahu aj záluby. Nikto by nepovedal, že jej osudom je stat sa cisárovnou. Je však otázka, ci by si to vôbec priala, keby vedela, co to stojí. Už ako dieta si získala priazen ludí peknou tvárickou a roztomilým, bezprostredným správaním. Otec ju viedol k tomu, aby sa nijako nevyvyšovala nad obycajných vidiecanov. Napriek nesúhlasu vychovávatelky jej dovoloval hrat sa a bláznit spolu s vidieckymi detmi, co ani matka, vojvodkyna Ludovíta, nevidela velmi rada. Brával ju so sebou na turistické aj lovecké potulky. Naucil ju hrat na citaru, svoj oblúbený hudobný nástroj. Vášnivo rada jazdila aj na koni, co zodpovedalo otcovej predstave o dcérinom prirodzenom, zdravom vývine. Vyrástla z nej naozaj nápadne krásna, pružná dievcina s iskrivým temperamentom.

Alžbeta, pre ktorú sa vo Viedni ujala zdrobnenina Sissi, predovšetkým zistila, že sa ako cisárovná ocitla v zlatej klietke, kde je zo všetkých strán ostro strážená, sledovaná a spútaná starými nezmyselnými, ale prísne vyžadovanými predpismi dávno prežitého španielskeho dvorného ceremoniálu. Denne bola poucovaná, co nesmie. Toho, co mohla, bolo zúfalo málo. Ked si pri slávnostnom obede stiahla z rúk nepohodlné rukavicky, týžden sa o nicom inom nehovorilo, len akého polutovaniahodného priestupku sa cisárovná dopustila. Arcivojvodkyna Žofia sa stala jej tyrankou. Za každú malickost ju karhala, poucovala. Pred cudzími ludmi netaktne hovorila o jej chybách a nedostatkoch. Vyjadrovala sa o nej ako o decku, ktoré bolo zle vychované a nie je hodné nosit cisársku korunu. Neustále zasahovala aj do jej manželského súkromia. Ked sa Alžbeta postažovala Františkovi Jozefovi, nenašla v nom zástancu. Sám podliehal matke natolko, že sa nedokázal postavit proti jej názoru, ani ked šlo o jeho vlastné záležitosti, nieto ešte o manželkine. Coraz castejšie boli medzi manželmi nedorozumenia a hádky, ktoré nakoniec viedli k citovému ochladnutiu.

Alžbeta casto cestovala do cudziny. Jej oblúbeným miestom bola vila Miramare v Terste. Plavila sa po mori v luxusnej jachte, podnikla cestu do Afriky, Orientu... Náruživo športovala, vo svojom apartmáne vo Viedni, ale aj kdekolvek inde mala vždy poruke sadu telocvicného náradia. Casto jazdila na koni. Tejto vášne sa vzdala, až ked jej lekári konské sedlo zakázali pre gynekologické problémy. Mala rada aj knihy. Jej oblúbeným básnikom bol Heinrich Heine. Milovala Shakespeara, najmä jeho Sen noci svätojánskej. U Franza Liszta sa ucila hrat na klavíri. Pred dvorným publikom vo Viedni vystupovala niekolkokrát ako vynikajúca pianistka so skladbami Rubinštejna, Chopina a Wagnera. Inkognito jazdila na predstavenia Wagnerových opier do Bayreuthu. (Pri cestách do cudziny používala krycie meno knažná z Hohenembsu.) Do Anglicka vraj chodievala za istým generálom, ktorý bol jej intímnym priatelom. Vo Viedni sa zdržiavala len cez zimu.

Tragédia sa udiala 10. septembra 1898 v Ženeve. Presne na poludnie Alžbeta opustila v sprievode svojej dvornej dámy hotel. Chcela nastúpit na parník do Mont de Caux. Dvorná dáma, knažná Sztarayová, sa ponáhlala dopredu, aby stihla pri prístavnom mostíku kúpit lístky. Vtom sa z lavicky na Quai du Mont Blanc zdvihol muž s hranatou tvárou a fúzikmi. Bol to Talian Luigi Lucheni, nebezpecný anarchista, ktorého sledovala švajciarska polícia. Bez slova pristúpil k cisárovnej a bleskovo jej zasadil krátkou dýkou ranu do hrude. Alžbeta bez slova klesla na zem a vrah odchádzal rýchlym krokom, akoby sa nic nestalo. Knažná sa obzrela a zbadala cisárovnú na zemi. Myslela si, že jej prišlo zle od srdca. Rýchlo k nej dobehla a pomohla jej vstat. Prišli spolu k mostíku a vstúpili na lod tesne pred odrazením od brehu. Na palube Alžbeta náhle upadla do bezvedomia. Dvorná dáma sa s pomocou niekolkých cestujúcich usilovala priviest Alžbetu k vedomiu. Ked jej však rozopla šaty, objavila rozsiahlu mokvajúcu krvavú škvrnu. Cisárovná sa náhle prebrala: "Co sa stalo?" Na lodi nastal ruch. Kapitán na žiadost knažnej obrátil lod spät k brehu. Tažko ranenú, krvácajúcu Alžbetu na nosidlách odniesli do hotela. Privolaný lekár mohol konštatovat už len smrt. Anarchistický atentátnik Lucheni bol odsúdený na doživotie, 19. októbra 1910 sa vo svojej cele obesil na opasku.

Zdroj: internet

Alžbetina skala

Alžbetina skala

Skrýša

Keška vznikla ku príležitosti eventu Rozlúcka s GeoLetom 2009. V tesnej blízkosti uvedených súradníc sa nachádza skala, ktorá dostala pomenovanie po cisárovnej Alžbete. Je to zastávka c. 6 náucného chodníka Zelená cesta.

Poprosím vymienat len princeznovsko-dievcenské veci =)

Additional Hints (Decrypt)

cbq iryxlz xnzrabz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)