Skip to content

elektrikarska Multi-cache

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archivace..

More
Hidden : 8/22/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato multina (do 5km) Vas velmi okrajove zasveti do elektronickych soucastek. Vsechny tyto soucastky denne pouzivame v televizorech, radiich, pocitacich... proste ve vsem co obsahuje elektroniku, i kdyz dnes uz v mnohem mensi podobe. Doporucuji odlov na kole a drive-in kacerum k finalnim souradnicim dojit pesky.

Prosim s predmety jednotlivych stage zachazejte opatrne at si je mohou prohlednout i ostatni v takovem stavu jako jste je videli Vy.A davejte je presne na misto kde jste je vzali je to velice dulezite. DEKUJI.

Kes je multina o peti stagich vcetne finalky, v kazde stagi objevite souradnice nebo jednoduchý priklad (scitani,odcitani) k ziskani souradnic nasledujici stage.

Informace k odlovu:


STAGE 1
Elektronika je technicky obor, ktery studuje a vyuziva pristroju fungujicich na principu rizeni toku elektronu nebo jinych elektricky nabitych castic. Toho se dosahuje pomoci ruznych elektronickych soucastek. Soucastky rozdelujeme na aktivni a pasivni.
Pasivni soucastka je soucastka, ktera ke sve funkci nepotrebuje zdroj energie. Terminologie vychazi ze zpracovani signalu, kde existuji pasivni soucastky a aktivni soucastky, pricemz pasivnimi prochazi pouze signal, zatimco aktivni dostavaji signal a napajeni; z fyzikalniho hlediska neni mezi signalem a napajenim rozdil.
Pasivni soucastky jsou napriklad:
Rezistor - je soucastka, ktera klade pruchodu elektrickeho proudu odpor.
Kondenzator - je soucastka, ktera muze akumulovat elektricky naboj. Stejnosmerny proud jim neprochazi.
Civka - vytvari magneticke pole a naopak indukuje proud.
Na uvedenych souradnicich naleznete strom u ktereho najdete souradnice dalsi stage.


STAGE 2 - Rezistor
Rezistor je pasivni elektrotechnicka soucastka projevujici se v elektrickem obvodu v idealnim pripade jedinou vlastnosti - elektrickym odporem. Duvodem pro zarazeni rezistoru do obvodu je obvykle snizeni velikosti elektrickeho proudu nebo ziskani urciteho ubytku napeti.
Idealni rezistor by mel mit jediny parametr, tedy svuj odpor, a tento parametr by nemel byt zavisly na jakychkoliv vnejsich vlivech. Podle Ohmova zakona by se tedy proud protekajici rezistorem s odporem R a prilozenym napetim U mel rovnat:
I = U / R
nebo naopak napetovy ubytek vznikly na temze rezistoru, kterym proteka proud I:
U = I x R
Znaceni rezistoru
Zakladni jednotkou pro znaceni rezistoru je 1 ohm (znaci se reckym pismenem omega). Pokud je jasne, ze se jedna o rezistor, znak ohm se obvykle nepise. Napr. rezistor oznaceny „100k“ ma hodnotu 100 kiloohmu. Znacka radu (k, M, G…) slouzi soucasne jako desetinna tecka, takze napr. odpor „6k8“ ma hodnotu 6,8 kiloohmu, odpor „k100“ ma hodnotu 0,1 kiloohmu.
Na teto stage najdete desticku a odectete hodnotu odporu (A) a vypocitejte z prilozeneho prikladu souradnice dalsi stage.


STAGE 3 - Kondenzator
Kondenzator je elektrotechnicka soucastka pouzivana v elektrickych obvodech k docasnemu uchovani elektrickeho naboje, a tim i k uchovani potencialni elektricke energie. Zakladni vlastnosti pro hodnoceni kondenzatoru je jeho elektricka kapacita, technicky je kondenzator urcen maximalnim povolenym napetim, druhem dielektrika a provedenim vyvodu (axialni, radialni, bezvyvodovy). Nekdy se take uziva pojmu kapacitor. Pokud se mluvi o kapacitoru, je tim myslena idealni soucastka jejiz jedninou vlastnosti je kapacita. Jako kondenzator se oznacuje soucastka skutecna, ktera ma krome kapacity i dalsi parazitni vlastnosti.

Kondenzator se sklada ze dvou vodivych desek (elektrod) oddelenych dielektrikem. Na kazdou z desek se privadi elektricke naboje opacne polarity, ktere se vzajemne pritahuji elektrickou silou. Dielektrikum mezi deskami nedovoli, aby se castice s nabojem dostaly do kontaktu, a tim doslo k neutralizaci, jinak vybiti elektrickych naboju. Pritom dielektrikum svou polarizaci zmensuje silu elektrickeho pole naboju na deskach a umoznuje tak umisteni vetsiho mnozstvi naboje.

Na teto stagi najdeme prilozeny kondenzator a souradnice. Nejdrive najdete jeho kapacitu v uF (A) a jeho maximalni povolene napeti ve V (B).Z prilozeneho prikladu spocitejte dalsi souradnice.


STAGE 4 - Civka
Civka je elektrotechnicka soucastka pouzivana v elektrickych obvodech:
k vytvoreni magnetickeho pole elektrickeho proudu, ktere se dale vyuziva k pusobeni magnetickou silou - civka slouzi jako elektromagnet,
k indukci elektrickeho proudu promennym magnetickym polem - civka slouzi jako induktor (nositel indukcnosti).
Civka se sklada z vodice navinuteho na izolacni nosnou kostru. Vinuti muze byt jednovrstve nebo vicevrstve. V pripade vicevrstvych civek je treba pouzit tzv. krizove vinuti, aby se omezila vlastni elektricka kapacita civky. Navinuty vodic muze byt i samonosny - bez kostry.
Vodic v civce ma mit co nejmensi rezistivitu, aby v civce nedochazelo k velkym tepelnym ztratam. Nejcasteji pouzivanym materialem je med.
Ke zvetseni magnetickych vlastnosti se dovnitr civky vklada jadro z magneticky mekke oceli, tzn. z feromagneticke latky s malou remanentni magnetizaci. K omezeni vzniku virivych proudu v jadre se jadro sklada z nekolika vrstev oddelenych izolantem nebo z jemnych zeleznych castecek spojenych izolacni hmotou (tzv. zelezove jadro).
Kolem civky se pruchodem stejnosmerneho proudu vytvari stale magneticke pole. Magneticky indukcni tok zavisi primo umerne na indukcnosti civky a velikosti proudu. Indukcnost civky a tim i magneticke pole je mozno zesilit vlozenim jadra-magnetickeho obvodu do civky.
Civku lze pouzivat jako samostatnou soucastku (elektromagnet, tlumivka) nebo jako soucast slozeneho elektrickeho zarizeni (elektromagneticke rele, transformator, reproduktor).

Na posledni stage si prohlednete jednoduchou civku bez jadra a pak pokracujte na finalni souradnice.

KES NENI NA OPLOCENEM SOUKROMEM POZEMKU ALE MIMO!
pokud by jste potrebovali napovedu od pritele na telefonu, tak zde je tel. 776 268 639

Additional Hints (Decrypt)

1.FGEBZ 2.ZNTARG 3.ZNTARG 4.GBCBY 5.CYBG

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)