Skip to content

Pruskorakouska valka - Povesti UH c. 2 Mystery Cache

This cache has been archived.

kedars: Bohužel keš je poškozena a nemám již možnost ji obnovit. Místo bude nyní volné.

More
Hidden : 9/20/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache byla soucástí série POVESTI UHERSKOHRADIŠTSKÉ.



PRUSKORAKOUSKÁ VÁLKA
V roce 1866 zastihla kraj veliká neúroda a mor. K tomu ješte toho roku vypukla válka s Prušáky a Taliány. Rakouské vojsko bylo rozprášeno u Králové Hradce od Prusu a zahnáno až na Moravu. Pres Bílovice nejdríve prchalo vojsko rakouské a v den pred svátkem patrona rolníku a rodicek prišlí první Prušáci. Brzy vypukla mezi vojáky cholera. Nejdríve zustal ležet a silnici jeden, brzy potom další. Nekterí, když se u nich objevily první príznaky nemoci, zahrabávali peníze, které meli, aby je treba lidé neokradli. Témer okamžite vypukla cholera i mezi obyvatelstvem a vybrala si vysokou dan. Mrtvoly byly pochovány nedríve na hrbitove u kostela, pozdeji museli zrídit zvláštní hrbitovy a jeden byl na kopci Nadrybnicí u "Léšníka".
Tak jednou prý jeli panští pacholci orat na ten kopec. Poslední najednou o neco zavadil a nemohl dále. Zacal tak láterit, že se prední pacholci zastavili a šli se podívat, co se stalo. Prijdou a vidí, že je Francek i s voly a pluhem po pás v zemi. Když ho vytáhli, našli v díre, do které zapadl, spoustu stríbrných a zlatých penez.
Starenka Višenková vypravuje: Nejaký Žuja oral blízko hrbitova a vyoral veliký medený kotel, zavázaný koží z bubna. Rozpáral obal a zustal radostí skoro bez sebe.. Kotlík byl plný zlatých vecí, Smýká jím, ale kotel se nehýbá. Rozhlíží se a vidí, že za úvozem orá Jan Polášku. Vybehne na mez a kricí, co mu hrdlo stací: „Jankuuu, pod mne pomoct! To je zuatááá‘
Ale sotva vykrikl, uslyšel za sebou rachot. Milý kotel se propadl do zeme a po penezích ani památky.
K místu pohrebište u „Léšníka“ se tradovala i další povest. Kdysi prý vnikli do bílovického kostela zlodeji a ukradli monstranci s ciboriem. S ukradenými vecmi se ubírali kolem „Léšníka“ k Mistricím. Zde se na chvíli zastavili, aby si odpocinuli a zároven prohlédli co naloupili. Pritom do trávy vytrousili hostie a nechali je tam ležet. Ráno na louku prihnal stádo obecní pastýr. Sotva pasoucí krávy prišly na místo, kde byly vytroušené hostie, všechny poklekly. Pastýr se tomu polekal a bežel do vesnice pro pomoc, mysle si, že dobytek nekdo ocaroval. Když vesnicané pribehli na místo a videli rozsypané hostie s klecícími zvíraty kolem, prepadl je strach. Knez pak toto místo vysvetil a nikdy se tam již nepáslo. Když se potom hledalo místo pro cholerový hrbitov, bylo práve ono zvoleno. Tolik povest.

[použité zdroje: B. B. Buchlovan: Vlastivedné ctení z povestí hradištského okresu, 1935,  Pavel Krystýn: Krátké vyprávení o Bílovicích, 2006, www.bilovice.cz ]

Od povesti k realite

Ve farní kronice se uvádí, že 31. brezna 1857 byl bílovický kostel skutecne vykraden a ztratila se monstrance s ciboriem. Skutecne na hrbituvku u „Léšníka“ zrízeném na tehdy obecní louce cekají na spasení své duše farníci z Javorovce, Mistric, Knežpole, Vcelar, Nedachlebic a Bílovic, což dokládá listina z 18. srpna 1877, v níž se zavazují obecní zastupitelstva jmenovaných vesnic prispívat na jeho údržbu. Z vybraných penez nechali farníci postavit železný kríž na kamenném podstavci, který se jako jediný hmatatelný pozustatek tohoto cholerového hrbitova zachoval dodnes.
K tomuto ale došlo až po v povesti uvádeném roce 1866. Byl to rok, kdy v Bílovicích a okolí skutecne rádila cholera, které podlehlo 288 lidí. Aby lidé alespon trochu zamezili nebezpecí nákazy touto chorobou, preventivne užívali cesnek namocený ve slivovici. Pohrbívalo se ve dvou nove zrízených hrbitovech z nichž první se nacházel na hranici mezi Bílovicemi a Topolnou v blízkosti trati „Ploštiny“, a druhý na obecní louce v blízkosti „Léšníka“. Zrizování nových cholerových hrbitovu souviselo s narízením c.k. úradu, v nemž se zakazovalo pohrbívat mrtvé ve stávajících hrbitovech z duvodu možné infekce a s tím i související zákaz smutecních pruvodu pres vesnice.

ZMENA UMÍSTENÍ KEŠE - DEFINITIVNÍ UMÍSTENÍ (po zmenách v zárí 2010 a cervenci 2011)

O keši

Výchozí souradnice vás zavedou na prostranství mezi bílovickým kostelem sv. Jana Krtitele a prilehlým hribitovem; zde však keš nehledejte.

Pro nalezení keše musíte urcit, ve který den (D) a mesíc (M) prišla pruská armáda do Bílovic. Údaje pak dosadte do následujících vzorcu:

49° 05.[(M - 3) x D x M + (M - 5)] 017° 33.[(M - 2) x (D - 3) + 6]

Zmena umístení na definitivní místo znamená i zmenu terénu - z puvodních 2,5 na 4. K odlovu doporucuji úcast ve dvojici, urcite je to bezpecnejší a pohodlnejší. K úkrytu se prosím chovejte ohleduplne, tak aby jeho provedení nejakou dobu vydrželo.
GCM Validátor
Click to verify coordinates

Additional Hints (No hints available.)