Masív Výhonu (355 m n.m.) je nápadnou geomorfologickou dominantou pri okraji nivy reky Svratky jižne od Brna vystupující nad hladinu reky o více než 170 metru.
Celé území navrhovaného prírodního parku je silne antropogenne ovlivneno a upraveno. Prudké svahy jsou dnes charakterizovány mozaikou vinohradu, intenzívních a extenzívních sadu, polícek a zahrad, travnatých mezí podél cest a stepních travnatých lad. Na rovinatejších místech, predevším v horních partiích Výhonu, jsou velké plochy vinohradu a orné pudy. Nekolik menších lesíku nemá prirozenou druhovou skladbu drevin a je poznamenáno výsadbami trnovníku bílého - akátu (Robinia pseudoacacia) a borovice lesní (Pinus sylvestris).
Masív Výhonu je dnes bez pravidelných povrchových vod. Jen hluboce zaríznuté strže dávají tušit drívejší pravidelnejší potucky: Dodnes mužeme na svazích objevit nekolik "vyschlých" prameništ' s porosty rákosu obecného (Phragmites communis) a jiných mokradních rostlin. V minulosti dokonce býval na Cezavách rybník. V soucasné dobe se vyhloubenými koryty valí jen prívalové vody za silných bourek. Klimaticky náleží území parku do teplé oblasti s mírnými zimami a menšími srážkami.
Turisticky není Výhon dostatecne docenen, ac jde o neobycejne významné území, at už z hlediska paleontologického, kulturne historického, zoologického ci botanického.
Jedna z nejcennejších lokalit na Výhonu (lom cihelny pri severním okraji Židlochovic) byla donedávna využívána k motokrosu presto, že jde o paleontologickou lokalitu mezinárodního významu. Zoologicky je pak významná hnízdením zvlášte chránených druhu ptáku (vlhy pestré, brambornícka cernohlavého, peníce vlašské a tuhýka obecného).
Pole, vinohrady, sady a zahrady se nadále obhospodarují. Narustá tendence k oplocování pozemku, k výstavbám chat a zahrádkárských prístrešku. Trvalý trend zvyšování techto aktivit má negativní dopady na krajinný ráz a charakter celého území a je doprovázený nežádoucími zmenami v druhové pestrostí organismu, která je zde navzdory antropogenním vlivum neobvykle vysoká.
Vetšinu území navrhovaného prírodního parku mužeme za soucasného stavu považovat za príkladnou ukázku koexistence prírody s lidskými sídly a zemedelským využíváním krajiny. Území Výhonu, které je neobycejne pusobivé z krajinárského hlediska, skýtá daleké výhledy do okolní rovinaté krajiny Dyjsko - Svrateckého úvalu.
STAGE 1 - N 49° 02.360 E 016° 37.129
Na výchozích souradnicích se nachází informacní tabule, z které zjistíš císlo AB udávající celkovou rozlohu prírodní památky Výhon
STAGE 2 - N 49° 02.689 E 016° 37.426
Mel bys stát pred dreveným sloupem, ne kterém najdi trojciferné císlo a zapiš si jako C jeho druhou cifru
STAGE 3 - N 49° 02.699 E 016° 37.690
Tady si za D dosad pocet motýlu zobrazených na blízké informacní tabuli
STAGE 4 - N 49° 02.686 E 016° 38.150
Na blízké informacní tabuli najdeš E, a to ve tvaru Ž3 B"E"
STAGE 5 - FINAL
Dosad zištené císla do vzorce: 49° 02.(C)(E-2D-A)(2A+D), 16° 38.(B-D-A)(E-D)(E-C-A)
Na finálních souradnicích si ješte opiš z informacní tabule jako F dvouciferné císlo století, z kterého pochází rytina Výhonu. Bude se Ti to hodit pro zjištení hintu