Skip to content

Newiete dne ani hodiny Mystery Cache

This cache has been archived.

Mel-Man: [i][red]Do techto koncin se jiz nedostavame tak casto jako drive. Nemohu proto ani overit, zda je keska jeste na miste. Ukladam ji tedy do archivu.[/red][/i]

More
Hidden : 7/19/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

NEZNAME DNE ANI HODINY...
Toto uslovi patri k bezne pouzivanym. Obvykle znamena proste konstatovani, ze nikdo neumime presne urcit, kdy zemreme, ze smrt muze prijit nahle a necekane. Ne kazdy vsak vi, ze toto rceni pochazi z Bible. V Matousove evangeliu je tato veta zakoncenim Jezisova podobenstvi o deseti druzickach cekajicich na prichod zenicha:

V dobach a na mistech, kde se odehravaji deje Noveho zakona, se svatby konaly vecer. Zenich nejprve sel se svymi prateli do domu nevestinych rodicu, kde na nej cekala nevesta se svymi pritelkynemi, druzickami. Ty zenichovi vysly naproti a doprovodily ho do nevestina domu, kde se konala hostina. Bylo to tedy bezne az za tmy, a druzicky si proto musely s sebou nest lampy. Pruvod trval dlouho, a tak krome lamp bylo nutne vzit s sebou i nadoby s olejem, kterym se svitici lampy doplnovaly. Pet druzicek na zasobni nadoby nepomyslelo. Kdyz si uvedomily svou chybu a po zbylych chtely zasobni olej zapujcit, byly odmitnuty. Takze musely odejit pro olej. Jenze vzapeti na to prisel zenich a doprovodila ho jen polovina druzicek. Kdyz konecne dorazily opozdile, do domu se uz nedostaly a svatby se nemohly zucastnit. Cela prihoda konci zminenymi slovy „Nezname dne ani hodiny“, kterymi se rika, ze druzicky mely byt pripraveny, protoze zenich mohl prijit kdykoli...
Prihoda o svatbe je podobenstvim o prichodu kralovstvi nebeskeho. Nevime, kdy prijde, a proto musime byt stale pripraveni, nesmime se dopustit nejake nedbalosti, protoze by se mohlo stat, ze budeme z nebeske blazenosti vylouceni, stejne jako se pet druzicek nedostalo na svatebni hostinu.

JEHLAN - PAMATNIK
Trojboky zulovy jehlan s kouli a krizem na vrcholu pripomina konec zivotni pouti jednoho prachatickeho mestana v dobe napoleonskych valek. Nemecky napis na vsech stranach jehlanu v prekladu zni:
„Dne 3. prosince 1803 v osm hodin byl odtud odnesen umirajici Linhart Stastny a kolem devate hodiny zemrel. Boze, dej mu vecny klid". Pripojena uvaha o pomijivosti lidskeho zivota zni v prekladu: „Nic neni jistejsiho nez smrt, ale den a hodina jejiho prichodu jsou nejiste".
Linhart (Leonard) Stastny byl prachatickym reznickym mistrem, narodil se v roce 1767. V roce 1790 prevzal po smrti sveho otce Josefa reznickou zivnost i pravovarecny dum cp. 70 (tehdy to bylo cp. 64) vedle dnesni knihovny v Husove ulici. Soucasti byly i staje pro 12 kusu hoveziho dobytka. 3. prosince 1803 byla sobota a mistr Stastny vysel z mesta a stoupal podel Skalky ve smeru ke hrbitovu a dal na Husinec, kde chtel zrejme nakoupit dobytek. V miste, kde je dnes pametni jehlan, ho vsak postihla mrtvice a z bezvedomi se jiz neprobral. Byl sice prenesen do mesta, ale za hodinu zemrel. Bylo mu teprve 36 let. Pochovali ho na hrbitove u kostela sv. Petra a Pavla. Tento pametni obelisk mu dala zhotovit manzelka Terezie, rozena Vimberska.

KRIZOVA CESTA
Krizovou cestou se v evropskych katolickych zemich nazyvalo symbolicke zobrazeni utrpeni Jezise Krista na jeho posledni ceste z domu Pontia Pilata na horu Kalvarii v Jeruzaleme. Nejcasteji se krizova cesta budovala pod sirym nebem ve volne krajine a symbolicky vedla take do kopce, ktery se i casto nazyval Kalvarie. Lemovala ji jednotliva zastaveni (jejich pocet kolisal obvykle od 7 do 14), na nichz byly postupne vyobrazeny vyjevy umuceni Jezise Krista. Na vrcholu kopce se potom nalezal kriz, kapie s Bozim hrobem nebo kostel, ktery byl casto poutnim strediskem pro siroke okoli. Krome techto venkovnich se zrizovaly i krizove cesty v kostelech s vyobrazenim jednotlivych zastaveni na stenach. Na krizovych cestach konavali verici putovni poboznosti, predevsim na Velky patek. Tento obycej zalozili ve stredoveku mnisi frantiskani, kteri se tak pokusili alespon symbolicky nahradit pouti ke skutecnym svatym mistum v Palestine, ktera byla kvuli turecke expanzi pro evropske krestany vetsinou nepristupna. Frantiskani take vymohli na papezich pro poutniky po krizovych cestach stejne odpustky, ktere byly do te doby udelovany poutnikum k Bozimu hrobu v Jeruzaleme.

Prachaticka krizova cesta
Na ceste od Zizkovy skalky ke hrbitovu u kostela sv. Petra a Pavla se dochovalo celkem 10 vyklenkovych kaplicek a bozich muk z 18. a 19, stoleti, ktere tvorily krizovou cestu od SV okraje mesta k hrbitovnimu kostelu.

TRASA
Prvni zastaveni prachaticke krizove cesty nalezneme u asfaltove cesty (byvale Svatopetrske ulicky) hned za Zizkovou skalkou. Je tu i zacatek teto multi-mystery trasy. Barokni vyklenkova kaplicka tu stoji pod dvema mohutnymi lipami.
Druha kaplicka se dochovala pri vchodu do materske skolky Na Skalce, treti na rozcesti silnicek naproti obchodnimu domu COOP, dve (4.a 5.) u domu s pecovatelskou sluzbou Skalka a dalsich pet podel cesty mezi timto domem a hrbitovem.
Kazda z kaplicek ma jinou podobu a kazda ma i jinou umeleckou vyzdobu ve vyklencich.
Puvodni vyzdoba se vsak nedochovala a vetsina vyklenku kaplicek je prazdna. Jen vyjimecne je nekolik z nich druhotne vyplneno: v nektere je obraz Panny Marie s Jeziskem a maly obrazek Krista, jinde najdete obraz svateho Vojtecha (udajneho zakladatele hrbitovniho kostela sv. Petra a Pavla) od Cyrila Chramosty anebo maly obraz sv. Jana Neumanna...

KOSTEL SV. PETRA A PAVLA
Hrbitovni kostel sv. Petra a Pavla ve Starych Prachaticich patri svym puvodem k nejstarsim cirkevnim stavbam v jihozapadnich Cechach. Na miste dnesniho kostela stal jiz ve 12. stoleti romansky kostelik, u ktereho lze predpokladat sidlo zastupcu vysehradske kapituly. Ta vlastnila puvodni osadu Prachatice (az po vzniku mesta Prachatic dostala ve 14. stoleti pridomek Stare) a spravovala odtud ceskou cast vyznamne obchodni cesty, po niz se nejmene od pocatku 11. stoleti vozila pres Pasov do Cech sul z alpskych lozisek a ktera od 16. stoleti nesla nazev Zlata stezka.
V dnesni podobe je kostel rane gotickou jednolodni stavbou z druhe poloviny 13. stoleti. Na jizni strane se zachoval fragment nastenne malby zrejme z 15. stoleti. Z cetnych pozdejsich prestaveb jsou nejvyznamnejsi barokni upravy z 18. stoleti. Za zminku stoji hlavni barokni oltar z roku 1696 s pozdne gotickymi sochami sv. Petra a Pavla, socharske oltare Ukrizovani a Ctrnacti pomocniku z prvni poloviny 18. stoleti a zbytky dvou pozdne renesancnich deskovych epitafu. Zajimavy je i soubor erbovnich a figuralnich nahrobku z prelomu 16. a 17. stoleti a cervenou hlinkou psane napisy zaku prachaticke skoly ze 16. a 17. stoleti v kobce pod vezi.
Ve 20. stoleti byl kostel vyznamneji opravovan v roce 1909 a v letech 1928-1929 (strecha). V roce 1979 byl pod jeho podlahou nalezen depot 95 minci, razenych prevazne v nemeckych oblastech tehdejsi Rise a pochazejicich z 15. az z pocatku 17. stoleti. Podle nejmladsi mince z roku 1608 lze soudit, ze k ukryti depotu mohlo dojit v souvislosti s neklidnou dobou kolem vpadu Pasovskych do Cech v roce 1611.
Od kostela je krasny rozhled na Stare Prachatice a dale do udoli Zivneho potoka.

HRBITOV
Hrbitov u kostela sv. Petra a Pavla byl zalozen pred rokem 1562, vysvecen 1593. V roce 1932 byl postaven zvlastni hrbitovni vodovod.
Kolem vnitrni zdi ve stare casti hrbitova se nachazeji vyklenky se zbytky lidovych maleb a u vychodni zdi stoji barokni kaple sv. Petra a Pavla s hrobkou prachatickych dekanu. Pozoruhodna je na hrbitove dale nahrobni deska Jiriho Rosenthalera z roku 1570, zasazena do vnejsi zdi kostela, a rada rucne kovanych kovovych krizu z 18. a 19. stoleti. Na hrbitove jsou vedle rady dalsich vyznamnych prachatickych obyvatel pohrbeni i rodice zdejsiho rodaka Svateho Jana Neumanna.
Na hrbitove se pohrbivali i prespolni zemreli, i tulaci, ale v takovem pripade musela naklady za prepravu i za pohreb zesnuleho platit jejich domovska obec.
 

 CESTA ZA KESKOU
N 49° ??.???E 014° ??.???

Kudy prochazi krizova cesta z Prachatic ke hrbitovu u kostela sv. Petra a Pavla, uz vite. Stejnou trasou se muzete vydat i vy. Vsimejte si pritom pozorne jednotlivych kaplicek a bozich muk. Obrazky v nasledujici galerii je predstavuji uplne nebo jen jejich detaily. Ciselne udaje, ktere maji prirazeny, budete potrebovat ke zjisteni, kde mate hledat kesku. Nechceme vam kazit radost z objevovani, takze vam klic, podle ktereho udaje usporadate, hned neprozradime. Urcite ho ale brzy odhalite, neni to zadny rebus... ;-)
NAPOVEDA: serazujete 10 udaju (prvnich pet pro hodnotu N a zbyle pro E), a souradnice jsou v obvyklem formatu.
A taky, ze predem je dano, ze N zacina 49 a E ma na zacatku 014.

Jo - a abychom nezapomneli! Vysledek nebude uplne presne odpovidat finalovym souradnicim.
Abyste si to opravdu uzili :-), oba udaje - severni i vychodni cast - se od spravneho vysledku lisi o stejnou hodnotu, kterou bude treba jeste u obou udaju odecist !
Tento udaj neni dostupny trvale, ale jen v oteviraci dobe hrbitova, ktery ale urcite stoji za navstevu.
Je to od 1.4 do 4.11. mezi 07-20 hod. a v zime 5.11.-31.3. je to 08-17 hod. Projdete-li se trochu po hrbitove, brzy najdete hledany udaj, kterym je cislo hrobu rodicu sv. Jana Neumanna (fgnpv fr cebwvg cbqry boibqbir mqv).
Tak at se dari a libi! :-)

GALERIE

0 0 0 0 1

2 3 5 8 9

SOURADNICE SI MUZETE OVERIT NA Geochecker.com

ULOZENI CACHE
Cache nelezi uvnitr hrbitova, je dostupna i v dobe jeho uzavreni (mate-li jiz vsechny udaje).
VELKÁ PET ve specialnim maskovacim obalu. ...dekujeme :-)
Casova narocnost: cca 60-90 minut
Dostupnost autem: parkovaci moznosti jsou tu omezene, doporucili bychom nechat auto u COOPu (VIZ waypoint).
Pristupova cesta: bezproblemova, asfaltova silnicka.
 

KARMA Aktualni verze: misto c. 1, krabicka c. 3 (od 27.9.2011) Aktualni stav: archivace
Cache ke konci sveho zivota prezivala s pomoci kolegy brumlika. Dekujeme.
KEŠKY Posledni editace listingu: 30.9.2011 Posledni kontrolni navsteva: 27.9.2011

DEKUJEME ZA NAVSTEVU

Additional Hints (Decrypt)

nav hiavge, nav iraxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)