ZAKLADATEL TÉTO KEŠE NÁS NADOBRO OPUSTIL 8.1.2025 A ODLOVIL 3,445 KEŠÍ. SÁM ZALOŽIL 18 KEŠÍ O KTERÉ SE SNAŽÍM I NADÁLE PEČOVAT. PROSÍM O SCHOVÍVAVOST A PŘEDEVŠÍM DĚKUJI ZA ÚCTU K ZAKLADATELI TÉTO KEŠE. VZPOMÍNEJTE NA PLEBEDA1 S LÁSKOU. MOC DĚKUJI SLAVICEKJL.
I malé vesnicky mohou skrývat zajímavá místa. Dokladem toho je i vesnicka s podivným názvem Skury. Osada patrila již v 10. století k Budecskému kostelu a je pripomínaná i v letech 1262 a 1374. V soucasnosti je jednou z místních cástí obce Hobšovice, má i s chalupári cca 50 obyvatel a je zde krásný klid. Zajímavosti, za kterými bychom vás chteli pozvat, jsou
- Ctyrhranná drevená zvonice se šindelovou stanovou strechou a s kamennou podezdívkou. Patrila k místnímu filiálnímu kostelu sv. Bartolomeje. Jde o jeden z mála prípadu, kdy zvonice prežila kostel, ke kterému patrila. Puvodne byly na zvonici 3 zvony, nejstarší z nich zvaný „polednícek“ z r. 1403 byl v r. 1893 venován pražskému museu. Zvonice je státem chránenou památkou.
- Pozustatky zboreného kostela sv. Bartolomeje, postaveného v r. 1384 a zboreného v r. 1873, dnes umístené ve zdi hrbitova. Jde o 2 konzoly ve forme lidských hlav, z nichž vycházelo žebroví a kulatý svorník s reliéfem Kristovy hlavy, hledící z pulmesíce. Na pametních deskách je uvedeno, kdy a kdo nechal tyto pozustatky do zdi zabudovat.
- Záhadná stéla ze železitého pískovce o rozmerech 0,65x1,6x0,5?m a hmotnosti cca 1,2 tuny s rytinami reckých krížu a slunce, jejichž význam se dosud nepodarilo objasnit. Podle nekterých badatelu (napr. p. Špurka, zabývajícího se výzkumem menhiru na našem území) jde o menhir, který spolecne se Zkamenelým sluhou v pražských Chabrech tvoril pomyslnou slunovratovou spojnici. Puvodne mel stát na míste, zvaném „U kamene“ severne od vesnice a do hrbitovní zdi mel být zabudován patrne ve druhé polovine 19. století.
Jak na keš:
Souradnice vás zavedou prímo k záhadnému kameni na vnější straně hřbitovní zdi. Až si jej prohlédnete, podívejte se vlevo dolu na zacátek betonového soklu, kde uvidíte letopocet. To jsou indicie ABCD .
Zvedavost vás jiste zavede také na hrbitov. Hned za brankou uvidíte vlevo zmínenou zvonici. Na dverích je modrá tabulka s bílým nápisem. Pocet slov nápisu je indicie E .
Pujdete-li od branky rovne po chodnícku, dojdete až ke hrbitovní zdi, do níž jsou zabudovány pozustatky kostela sv. Gabriela. Nápis na pametní desce praví: „Zde jest památka, ostatky chrámu Páne zdejšího, zazdená dne 5. cervence FGHI" . Nebudete-li moci letopocet precíst vezte, že je shodný s letopoctem na tabulce vlevo.
A máte vše potrebné k tomu, abyste mohli zacít pocítat.
Keš se nachází na souradnicích:
N 50°16.(B)(C+E)(I+E+F); E 014°10.(A-F)(G-H) (D-I)
Závorky se mezi sebou nenásobí. Lovu zdar !
Historie:
Verze 1: zmizela kolem 10.10.2010
Verze 2: uložena 13.10.2010, nové místo, upraven vzorec pro výpocet, upraven hint, indicie se nemení
Verze 3: uložena 23.4.2012, nové místo, upraven vzorec pro výpočet, upraven hint, indicie se nemění
Nové poslání:
Vyhledem k tomu,že nám pri cestování zahynulo už vetší množství cestovních predmetu, rozhodli jsme se "pochovat" je v této keši. Pokud se nekomu bude toto místo zdát jako vhodné pro klidný spánek jeho "zesnulých" travel items, má k jejich pochování náš souhlas. Nehledejte mimo zdi.