Skip to content

Pijte dzus! Mystery Cache

Hidden : 10/20/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Toto je náš příspěvek do poměrně rozrostlé série pijte...! Takže nazdraví.

Cache na úvodních souřadnicích nehledejte!

Na výchozích souřadnicích se nachází velkosklad ovoce a zeleniny.

 co o džusu říká wikipedie:


Džus je tekutina připravená mačkáním ovoce nebo zeleniny, při kterém se z nich dostává jejich šťáva. Existují džusy jednodruhové nebo smíšené z několika druhů rostlin. Oblíbený je například pomerančový džus, který je vyráběn z plodů pomerančovníku. Džusy se dodávají i ve formě koncentrátu a ředí se pak do původní hustoty vodou. Koncentrát může být vyroben na místě sběru a převezen do jiného zpracovatelského závodu poblíž místa prodeje a doplněn vodou tam (v podstatě to znamená vyloučení vody, která je v ovoci nebo zelenině obsažena, z procesu přepravy na místo určení a tedy i určité snížení nákladů). Většinou ale dojde i k nepatrné degradaci chuti. Džusy z čerstvého ovoce nebo zeleniny, které neprošly dehydratací, jsou většinou chutnější a dražší. Většinou se prodávají 100%, které by měly dosahovat stejného poměru obsažených látek jako původní šťáva, k dostání jsou ale i levnější řidší varianty (ty se nazývají nektary). Aby se zvýšila trvanlivost džusů při běžném prodeji, jsou pasterizovány, podobně jako mléko. Protože na ovocný obsah má vliv sluneční světlo, balí se džusy do světlu nepropustných krabic. Při delším působení běžné teploty a světla může u některých džusů (např. jablečných) docházet k fermentaci.
            
Složení typického pomerančového džusu na 100 ml:
Bílkoviny 1,00 g
Sacharidy 10,00 g
Tuky 0,25 g
Vláknina(v případě, že je obsažena i dřeň) 0,10 g
Vitamín C 0,04 g


 dělení:


Ne všechno, čemu říkáme džus, je opravdu džus – z hlediska legislativy se nealkoholické nápoje s obsahem ovoce nebo zeleniny rozdělují na ovocné šťávy (tj. džusy), ovocné nektary, ovocné nápoje a ovocné limonády. Záleží především na podílu ovocné a zeleninové složky v tom kterém nápoji, ale i na způsobu jejího zpracování a na obsahu dalších látek.
Jestli je výrobek, který držíme v ruce, džus, nektar nebo ovocný nápoj, zpravidla na první pohled nepoznáme. Na přední straně obalu totiž obvykle najdeme jen název ovoce, z něhož je nápoj vyroben – například Multivitamin červené ovoce, Jablko s lahodnou dužinou, Pomeranč se španělskou mandarinkou, Brusinka nebo také Brazilský pomeranč 100%, Ananas 100%, Pikantní rajče 100% apod.. Více o výrobku se dočteme na zadní straně obalu – například Rajčatová šťáva se 100% podílem zeleninové šťávy, Jablečný nektar s obsahem ovoce 50 % nebo Brusinko-jablkový nápoj s podílem ovocné šťávy 15 %.

Ovocná šťáva má 100% podíl ovocné nebo zeleninové složky a může být označena jako džus. Ovocné šťávy neboli džusy mohou obsahovat přírodní cukry pro úpravu kyselé chuti, vitamíny, minerály a například kyselinu citrónovou (kolik čeho může obsahovat ten který džus, je přesně dáno legislativou). Co naopak obsahovat nesmí, to jsou konzervanty, sladidla, barviva a jiné přídatné látky.

Ovocný nektar je nápoj s nižším než 100% podílem ovocné nebo zeleninové složky – její minimální obsah se liší podle druhu ovoce (dolní hranice se pohybuje kolem 25 %). Nektary mohou být doslazovány přírodními cukry, sladidly nebo medem, mohou být obohaceny o vitamíny a minerály, ale nesmí obsahovat barviva, konzervanty ani jiné přídatné látky.

Ovocný nápoj má podíl ovoce nebo zeleniny nižší, než je stanoveno pro nektar (záleží na druhu ovoce) – obecně je podíl ovocné nebo zeleninové složky u ovocných nápojů nižší než 25 %. Ovocné nápoje mohou kromě vitaminů, minerálů, přírodních cukrů a sladidel obsahovat také přídatné látky (například konzervanty, barviva, aromata).

Ovocná limonáda obsahuje zpravidla jen velmi malé množství ovocné složky a bývá sycená oxidem uhličitým. Stejně jako ovocné nápoje může obsahovat přídatné látky. Pokud ovšem nealkoholický nápoj vůbec neobsahuje ovocnou složku, nelze ho označit za ovocný, ale pouze za nealkoholický nápoj s příchutí.

 recepty:


Jahodový džus
Plně zralé,ale nikoliv přezralé jahody zbavíme stopek a kališních lístků.Pod jemnou sprchou je šetrně opereme.Podlijeme je menším množstvím vody,asi 0,2 l na 1 kg plodů,a při teplotě 70 až 75°C je rozvaříme do kašovité konzistence.Dřeň ještě zahorka propasírujeme nejprve sítem s otvory o průměru 1 až 2 mm a poté sítem s otvory 0,5 mm.Takto propasírovanou dřeň ještě rozmixujeme. K 1 kg jahodového protlaku přidáme 1,8 litru vody,200 g cukru a 4 g kyseliny citrónové.Nejprve k protlaku přidáváme vodu a teprve po zahřátí na 80°C přidáváme cukr a kyselinu citrónovou.Po úplném rozpuštění cukru i kyseliny džus zahříváme ještě 5 minut.Potom jej naplníme do obalu a sterilujeme.

Karotkový džus
Karotku - mrkev důkladně kartáčem opereme,zbavíme ji zelených částí a rozkrájíme na menší díly.Rozkrájenou mrkev podlijeme vodou v množství asi 0,5 na 1 kg mrkve a při mírném varu ji rozvaříme do měkké až kašovité konzistence.Při míchání se snažíme mrkev co nejvíce rozetřít.Mrkvovou dřeň zahorka propasírujeme nejprve na sítech s většími otvory a nakonec s otvory 0,5 mm velikými.Po posledním pasírování dřeň ještě rozmixujeme při nejvyšších otáčkách s připadným přidáním potřebného množství vody, které však předem odměříme,abychom je mohli odečíst od celkového množství vody určeného recepturou.
Na 1 kg mrkvového protlaku použijeme 1,5 l vody, 180 g cukru a 2 g kyseliny citrónové.Po přidání vody dřeň zahřejeme na 75 až 80°C a rozpustíme v ní cukr a kyselinu citrónovou.Džus pak naplníme do obalu a sterilujeme.

 zajímavost:


K výrobě jednoho litru pomerančového džusu je potřeba zhruba 2,5 kg (asi 15 kusů) pomerančů, k výrobě jednoho litru jablečného džusu přibližně 2 kg (15 až 18 kusů) jablek. Převážná většina džusů, nektary a další ovocné nápoje se však nevyrábí přímo z ovoce, ale z ovocných koncentrátů.

 džusy na českém trhu:


Užitečné informace o "džusech", které lze najít v regálech obchodů najdete v následujícím videu:
Video není potřeba k vyluštění šifry.


 série:


Pokud vám nechutná džus, můžete se napít:
čaje, francovky, kávy, kofoly, koktejlů, maté, medoviny, mléka, piva, rumu, sektu, vína, vody nebo zelené.

 cache:


[CZ]: Pro zjištění finálových souřadnic je potřeba pořádně si prohlédnout náš nejoblíbenější džus, který podle názvu pochází nejspíš ze Španělska.
[EN]: If you want to find the final coordinates, you just have to take a good look at our most favourite juice, which is according to name probably from Spain.

 zdroje:


wikipedie
juice vyroba
dama.cz
Zvláštní poděkování patří kešerovi EP-CZ. Poskytl materiály, které měl připravené na stejnou cache.
Vsevjednom.cz   


1.5.2010 cache změněna na klasickou lock&lock - souřadnice zůstávají

Additional Hints (Decrypt)

[šifra] Fgnpv fv anyvg [cache] Cbq arwilffvz cnermrz i bxbyv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)