Skip to content

Byvala synagoga/Gone Synagogue Traditional Geocache

This cache has been archived.

Raznamon: Vzhledem k tomu, že obnovená keška na místě vydržela tentokrát pouze týden a také k tomu, že dochází k neustálému poškozovaní okolí, nemá smysl ji udržovat při životě. Rest In Pieces....

More
Hidden : 6/30/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš má být vzpomínkou na nádhernou stavbu, která padla za obet nacistum v den obsazení Ceskoslovenska Nemci.
/This cache commemorates a beautiful structure reduced to ashes by Nazis on the first day of the German occupation of Czekoslovakia.

Pro odlovení keše není třeba cokoli nadzvedávat, páčit, rozebírat atd. Stačí zapřemýšlet, natáhnout jednu ruku a je to. Okolí začíná vypadat zdevastovaně a je to práce kačerů, kteří si pořádně nepřečtou pokyny v listingu!

Synagoga

Synagoga byla dostavena v dubnu roku 1897 podle plánu renomovaného vídenského architekta Jakoba Gartnera, který projektoval i další synagogy ve Vídni, v Debrecíne nebo v Kromeríži. Olomouctí Židé tehdy pro její stavbu koupili parcelu na dnešním Palachove námestí, které se tenkrát jmenovalo po císarovne Marii Terezii. Zvláštní monumentalitu olomoucké synagogy umocnoval její orientálne byzantský styl.

Synagoga pokojne žila ctyricet dva let svým životem až do osudného 15. brezna 1939. Co se tehdy vlastne stalo?
Již v predvecer ctrnáctého brezna se objevila v olomouckých ulicích spousta Nemcu.
Ve meste zavládl chaos, snahy mestské rady uklidnit situaci vyšly naprázdno. Ráno vjely do Chválkovic první motorizované jednotky nemecké armády.
Již kolem jedenácté hodiny prevzala okupacní vojska pod vedením plukovníka Hardeho veškerou moc ve meste a zorganizovala velkou vojenskou prehlídku.
Kolem desáté hodiny vecerní nekdo poprvé oznámil hasicum, že synagoga je v plamenech.
Petr Broch, jehož vzpomínky na událost se dochovaly, tehdy bydlel v nedaleké Havlíckove ulici. Požár sledoval jako osmiletý:
„Vysoké plameny šlehaly a olizovaly celou synagogu. Nocí se ozýval praskot a rincení skel. A všude plno štiplavého dýmu, který se valil ze synagogy,“ vzpomínal.
Na místo postupne dorazilo patnáct hasicských sboru, zkáze však nemohly zabránit. Nemecká armáda totiž hasicum zabránila delat svou práci. Synagogu vojáci nechali horet až do dopoledních hodin druhého dne.
„Nejdríve me omrácil strašný zápach spáleného dreva. Nechtel jsem verit ocím, skoro vše bylo spálené, steny od koure a plamenu cerné. Žár vyrazil i barevná okna, mel jsem obavu, že strop se každou chvíli zrítí. Nikdy na to nezapomenu,“ vyprável Petr Broch, kterému se jako jednomu z prvních podarilo dostat se do trosek synagogy.
Pri jejich likvidaci se podle vzpomínek pametníku zabil jeden z nemeckých delníku, když chtel odstranit kovovou šesticípou hvezdu, která zdobila hlavní kopuli. Její cást se prý ulomila a strhla muže dolu.
Požár synagogy predstavoval nenahraditelnou ztrátu, byl však jen zacátkem. Krátce po vypálení synagogy zborili nacisté obecní dum židovské obce v Lafayettove ulici, pozdeji byl zrušen i židovský hrbitov.
V transportech skoncilo bezmála tri a pul tisíce olomouckých Židu. Prežilo jich necelých dve ste. Jednou z obetí je i Herbert Oppenheim, hlavní osobnost spjatá se synagogou, který zahynul v koncentracním tábore v Treblince.
Zrudný komunistický pomník, u nehož slibovaly vernost idejím socialismu olomoucké deti v rudých šátcích pionýru, byl stržen hned v revolucní dobe roku 1989.

V roce 1994 zrestituovala pozemek olomoucká židovská obec. Ta dnes plochu, na níž stojí parkovište, pronajímá mestu.
Nyní probíhají jednání o možném vytvorení podzemních garáží, které by cástecne rešily nedostatek parkovacích ploch v centru Olomouce.
Ze synagogy se dochovalo jen osm oken a deset lavic na sezení. Dlouhá léta se nikomu nepodarilo vypátrat, co se s vybavením synagogy stalo. Objevovaly se ruzné dohady a spekulace, že okna byla vyvezena na Ukrajinu, nebo že se nacházejí u neznámého remeslníka v Olomouci, který okna zachránil.
Po listopadu osmdesát devet se židovská obec pokoušela okna získat. Dostala údajne nabídku na jejich odkoupení za vysoce premrštenou cenu sto tisíc marek, na kterou však nechtela pristoupit. Toto dení ale prozatím zustává zahaleno tajemstvím...

Na sousední budove Prírodovedecké fakulty je umístena pametní deska.

Pametní deska


EN
The construction of the synagogue was finished in april 1897 in comformity with the plan by renowned Viennesse architect Jakob Gartner. Jakob Gartner also designed some other synagogue in Vienna, Debrecen and Kromeríž.
Olomouc Jews bought a building plot on today´s Palach square, then named after the austrian empress Maria Theresia.  The statelines of the synagogue was emphasized by its oriental – byzantine style.

The synagogue was living its peaceful life till the crucial day of 15th march 1939. What exactly happened that day?
On the eve of 14th march lots of Germans took to the streets. The town was paralysed and even the town council trying to calm them down turned uneffective. In the morning the first motorized german troops reached Chválkovice. At 11 a.m. the occupation army headed by colonel Hard assumed all the political power over the town and organized a huge military parade. At about 10 p. m. an annoucement  of the synagogue being on fire was made to the fire brigade.
Petr Broch, then living nearby – in Havlícek street, witnessed the incident as an eight-year-old boy. He thought back:
„High flames surrounded the whole synagogue. Cracking and clinking of broken glass could be heard during the night. And everywhere there was a harsh smoke billowing from the synagogue.
Fifteen fire-brigades progressively reached  the place but the destruction couldn´t be avoided. The German army actually stopped the firefighters from doing their job. Soldiers let the synagogue on fire till afternoon.
„At first I could smell an awful stench of burnt wood. I couldn´t believe my eyes, almost everything was burnt down, the walls were black with smoke and flames. The heat even smashed the windows so I was worried the ceiling was going to fall down. I will never forget it,“ said Petr Broch who had come to the destroyed synagogue as one of the first.
According to the witnesses of contemporaries one of the German workers died when trying to get out a metal six-pointed star from the main dome. In fact a part of dome broke off and pulled the man down.
The fire of the synagogue represented an irredeemable loss but that was just a beginning. A few days later Nazis demolished the town hall of Jewish community in Lafayette street and even then abolished Jewish cemetery.
Almost 3 500 Olomouc Jews died of transports. Only less than 200 of them survived. Herbert Oppenheim, one of the victims and once closely connected with the synagogue, died in the concentration camp of Treblinka.
The montrous communist Stalin a Lenin memorial, at which Olomouc children wearing red pioneer scarves were forced to swear fealty to the socialist ideals, was pulled down during the Velvet revolution in 1989.

In 1994 the Jewish community restored back the whole place. Nowadays it rents it to the town as a parking place. To sort out the lack of parking places in Olomouc a construction of subterrestrial parking is being negotiated.
Eight windows and ten benches represent all that have been preserved from the synagogue. For a long time nobody was able to find out chat had happened to all the utilities of the synagogue. There were some speculations that the windows were transferred to Ukraine or that they can be found at some unknown Olomouc artisan´s who had managed to save them.
After november 1989 the Jewish community was trying to get the windows back but the alleged  offer to buy them at very steep price – 100 000 marks couldn´t be accepted. All that remains being a big secret...

A memorial desk is placed on the building od the University Palacký Faculty of Science.

Keš je volne prístupná, takže nic nezvedejte, nepremístujte, neotvírejte!/Cache is freely accessible!
V keši není tužka, vemte si svoji! /No pencil in the cache!

zdroj/source:
http://cs.wikipedia.org
http://olomoucky.denik.cz/

Další informace zde:/Next information here:  (Dekujeme za link MilanoXTeam)
http://kehila-olomouc.cz/rs/historie/synagoga/



Additional Hints (Decrypt)

Pybirpr, hp fr cbxber./Yrnea uhzvyvgl, zna.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)