Skip to content

Tesinsko - Cesky Tesin/Cieszyn Multi-cache

This cache has been archived.

CoWayger: Je to zbytecné - nevydržela by. :( škoda

More
Hidden : 6/23/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Klasická mestská cache. Pozor multina!!!
Clasical town cache. Attention Multicache!!!!

První ze série Tešínských kešek.
First part of Tesin caches

Ceský Tešín

V zajímavé, pestré, dlouhé a spletité historii mesta Tešín se odráží kultura a dejiny nekolika národu, najdeme zde památky románské, gotické, renesancní, barokní, klasicistní, secesní, kubistické a funkcionalistické.

Podle legendy se zde v roce 810 setkali po dlouhém putování tri knížecí synové – Bolko, Leško a Ceško a nad objevenou studánkou ze samé radosti, tešíce se ze spolecného setkání, rozhodli se založit novou osadu. Dali jí jméno Tešín...

První písemná zmínka o Tešíne je uvedena v listine papeže Hadriána IV. pro vratislavského biskupa Valtera z 23. dubna roku 1155. Jednalo se o hrad Tešín (Tescin), který byl strediskem hradského obvodu – kastelánie. Z podhradí na opevneném ostrohu nad rekou Olší, které je uvádeno již v roce 1223, vzniklo mesto. Mestská práva jsou bezpecne doložena k roku 1290. V té dobe již byl sídelním mestem tešínského knížete Meška I. Piastovce. Kníže Mešek I. se stal nejen zakladatelem tešínské linie Piastovcu, ale také prvním knížetem sídlícím na tešínském hrade. Vzniklo samostatné tešínské knížectví a mesto Tešín se díky své výhodné poloze na križovatce obchodních cest stalo správním a obchodním centrem regionu.

Piastovci v Tešíne vládli až do roku 1653, kdy zemrela Alžbeta Lukrécie, poslední tešínská knežna z rodu Piastovcu. Tešínské knížectví prešlo jako odumrelé léno na Ceskou korunu a pripadlo Habsburkum, kterí zde potom vládli až do roku 1918.

Mesto, které se rychle rozvíjelo, obdrželo od svých knížat radu výsad a privilegií. Knížata zde razila své vlastní mince, rozvíjela se remesla. Tešínští rucnikári vyrábeli krásne zdobené lovecké pušky svérázného typu, tzv. tešínky, které jsou dodnes ozdobou mnohých muzeí a zámku u nás i po celé Evrope.

Mesto také na krátkou dobu proslavil po celé Evrope tzv. Tešínský mír, který zde byl podepsán 13. kvetna 1779, v den narozenin Marie Terezie, za prítomnosti delegátu sedmi zúcastnených zemí – Rakouska, Pruska, Saska, Bavorska, Francie, Ruska a vévodství Zweibrucken. Tešínský mír ukoncil válku o bavorské dedictví mezi Marií Terezií a pruským králem Fridrichem.

O nekolik let pozdeji (v roce 1789) bylo témer celé mesto i se zámkem zniceno požárem. Postupne byly jednotlivé domy a místa obnoveny, hradby demolovány a predmestí spojována s mestem. Mesto získávalo nekde puvodní, jinde novou a v nekterých svých cástech dokonce už i soucasnou tvár.

Pronikavý rozvoj mesta nastává po roce 1870, kdy byl zahájen provoz na košicko-bohumínské dráze. Od této doby až do první svetové války byly budovány zejména mestské ctvrti, které dnes tvorí Ceský Tešín. Duležitou roli sehrál Tešín ješte za první svetové války, kdy zde byl v letech 1914 - 1917 umísten generální štáb a hlavní velitelství rakousko-uherské armády.

První svetová válka prinesla rozpad Rakouska-Uherska a vznik nových nástupnických státu. Území Tešínska si nárokovala jak Ceskoslovenská republika, tak Polsko. Spor, který nabral dramatických zvratu, mel být rešen plebiscitem a do Tešína byly vyslány mezinárodní komise a vojenské jednotky k udržení porádku. Nakonec však bylo Tešínsko rozdeleno rozhodnutím velvyslanecké konference dohodových mocností 28. cervence 1920 v belgických lázních Spa. Již následující mesíc, dne 10. srpna 1920, byly v Tešíne sejmuty vlajky ctyr dozorcích mocností a zástupci ceskoslovenské a polské administrativy prevzali z rukou mezispojenecké plebiscitní komise správu pridelených území. Historický Tešín se stal dvojmestím Cieszyn – Ceský Tešín, reka Olše byla stanovena státní hranicí, historická cást mesta na pravém brehu reky pripadla Polsku, levobrežní cást mesta pripadla Ceskoslovensku. Ceský Tešín se stal z predmestí okresním mestem.

Rodící se Ceský Tešín byl tehdy malou obcí, na katastru 2,66 km2 zde žilo neco málo pres 8000 obyvatel. Nove vznikající mesto však melo pred sebou slibné perspektivy rozvoje. Na jeho katastru se nacházelo nádraží, odkud vyjíždely vlaky jak do Trince, Jablunkova a na Slovensko až do Košic, tak do blízké hornické Karviné a do železnicního uzlu v Bohumíne, odkud pak vedlo spojení pres Ostravu do Brna i do Prahy. To byl základ demografického i urbanistického rozvoje mesta.

Znacnou úlohu sehrál v této souvislosti i místní prumysl a živnosti. Nejvýznamnejším místním výrobním odvetvím byly stavitelské firmy, kterým byla tehdy sverena výstavba rady verejných objektu – nemocnice, škol, kostelu i mestské radnice. Krome budov financovaných státem nebo mestem se rozvíjela také výstavba družstevních a soukromých objektu. Vzniklo mnoho obchodu a restaurací. Centrem spolecenského a kulturního života se po roce 1933 stala kavárna Avion, pristavená ke starému hotelu National, prímo u mostu pod zámkem. Významným místním podnikem byla tiskárna a nakladatelství K. Prochasky. Ceský Tešín se v prvním období své samostatné existence vyvíjel jako moderní mestské centrum nejvýchodnejšího cípu ceských zemí, jako mesto položené sice znacne excentricky na samých hranicích státu, avšak težící silne ze svého správne administrativního urcení a polohy železnicního uzlu. Mesto nebylo zatíženo jednostrannou vazbou na nekteré odvetví výroby jako mnohá nedaleká hornická a hutnická mesta, hospodárské aktivity byly zamereny prevážne na spotrebu vysoce koncentrovaného obyvatelstva a nejbližšího okolí a na znacne rozsáhlou terciální sféru. Mesto tak skýtalo solidní základ pracovních príležitostí a spolecenského uplatnení vubec, bylo migracne pritažlivé a ve svém pocátecním stadiu rychle rostlo.

Po Mnichovské konferenci v roce 1938 byla ceská cást Tešínského Slezska pripojena k Polsku. Již 1. zárí 1939, po vypuknutí II. svetové války, bylo zabrané území obsazeno hitlerovským Nemeckem a oficiálne zacleneno do Nemecké ríše. Obe mesta byla spojena v jeden celek. Dne 3. kvetna 1945 byl Tešín osvobozen sovetskou armádou a krátce nato byly státní hranice obnoveny v jejich predválecné podobe.

Po roce 1945 nastaly veliké zmeny ve výstavbe obou mest – Ceského Tešína i Cieszyna. Mesta se podstatne zvetšila díky administrativnímu pripojení okolních vesnic. V roce 1960 ztratil Ceský Tešín statut okresního mesta. Na okrajích mesta vzniklo nekolik sídlišt. Na míste bývalé továrny na nábytek Thonet-Mundus vzniklo autobusové nádraží. V centru mesta byly postupne zastavovány proluky, napr. na námestí, ale ne vždy ve sjednocené architektonické forme. Bylo postaveno nekolik škol, jiné byly rozšíreny prístavbou. V roce 1961 byl slavnostne otevren nový kulturní dum s divadlem – ceskou a polskou scénou, knihovnou a hvezdárnou. V osmdesátých letech se stal Ceský Tešín známý zejména jako stredisko papírenského a polygrafického prumyslu.

V devadesátých letech, soucasne se zmenou politického režimu, se hranice obou státu opet otevrely. Vzrustající provoz na hranici si vynutil stavbu nového hranicního prechodu poblíž mesta v Chotebuzi, který byl otevren v roce 1991. Stále vetšího významu nabývá preshranicní spolupráce v nejruznejších oblastech života, zejména se darí spolupráce na poli kulturním.

Zdroj: Internet
______________________________________________________________________
EN:
In the interesting, varied and rich history of the town of Tešín, the culture and history of several nations are reflected; we can find Romanesque, Gothic, Renaissance, Baroque, Classicist, Secession, Cubist and Functionalist monuments. According to a legend, in 810 three sons of a prince– Bolko, Leško and Teško, met here after a long pilgrimage, found a spring, and in their happiness decided to found a new settlement. They called it Tešín…

The first written reference about Tešín is in a document from Pope Hadrianus IV. for the Wroclaw Bishop Valter from 23rd April 1155. It was about the castle of Tešín (Tescin), which was the centre of the castle periphery – castellany. Around the castle a town was founded on a fortified headland above the Olza River, which is mentioned as early as in 1223. The municipal rights are documented as of 1290. At that time, it was already the seat of the Tešín Prince Mešek I. Piastovec.

Prince Mešek I. became not only the founder of the Tešín line of Piasts, but also the first prince to reside in Tešín castle. An independent Tešín princedom was created and the town of Tešín, thanks to its convenient location at the crossroads of trading routes, became the administrative and commercial centre of the region. The Piasts ruled in Tešín till 1653, when Alžbeta Lukrécie, the last Tešín princess from the Piast dynasty, died. The Tešín princedom passed on as an extinct feud to the Czech Crown and devolved to the Hapsburgs, who reigned there till 1918.

The town, which developed very quickly, received a number of liberties and privileges. Princes coined their own money there. Trades also developed. Tešín rifle makers produced beautifully decorated weapons of a specific type, the so-called tešínky, which are still treasured by museums and castles in our country and throughout Europe.

The town was also famous around Europe for some time for the so-called Peace of Teschen, which was concluded on 13th May 1779 on Maria Theresa’s birthday, with the presence of representatives of the seven countries concerned – Austria, Prussia, Saxony, Bavaria, France, Russia and the Duchy of Zweibrucken. The Peace of Teschen ended the War of Bavarian Succession between Maria Theresa and the King Friedrich of Prussia.

A few years later (in 1789), the whole town as well as the castle was destroyed by a fire. Gradually, houses and places were restored, the town walls demolished and suburbs connected with the town. The town was in part restored to its original appearance, while some parts took on a new look. Rapid development of the town started after 1870, when the Košice-Bohumín railway started running. From this time till WW1 the neighbourhood areas which now make up Ceský Tešín, were built. Tešín also played an important role during WW1, when in the years 1914-1917 the headquarters and the General Command of the Austro-Hungarian army were located there.

WW1 brought about the break-up of Austro-Hungary and the creation of succession states. The Tešín region was demanded by both the Czechoslovak Republic and Poland. The dispute, which caused great convulsions, was to be solved by a plebiscite, and international committees and military units were sent to Tešín to maintain order. In the end, the Tešín region was divided by a decree of the ambassadorial conference of the allied powers on 28th July 1920 in the Belgian town of Spa. In the following month, on 10th August 1920, the flags of the four supervising powers were dropped and representatives of the Czechoslovak and Polish administration took over the administration of the allocated regions from the allied plebiscite committee. The historic Tešín became the twin-town of Cieszyn – Ceský Tešín, the Olza River creating the state border, and the historic part of the town on the right bank of the river falling to Poland, the left-bank part to Czechoslovakia. Ceský Tešín became a district town.

The emerging town of Ceský Tešín was then only small, covering an area of 2.66 km2 there lived just over 8 000 inhabitants. However, the town had promising prospects for development. On its cadastre there was a railway station, from where trains left for Trinec, Jablunkov and even Slovakian Košice, as well as the nearby miners’ hospital in Karviná and to the railway junction in Bohumín, from where there was a connection through Ostrava to Brno and even Prague.

This was the foundation of the demographic as well as urban development of the town. An important role was also played by local industry and trade. The most significant local production was construction companies, who were then entrusted with the construction of a number of buildings – the hospital, schools, churches as well as the town hall. Besides buildings financed by the state or the town, construction of cooperative and private buildings also developed. Many shops and restaurants were built. The centre of social and cultural life after 1933 became the Avion café, which was annexed to the old National hotel, right by the bridge below the castle. Important local companies included the printing mills and K. Prochaska’s publishing house.

Ceský Tešín developed in the first period of its independence as a modern municipal centre of the easternmost edge of Czech lands, as a town lying rather eccentrically on the very borders of the state, yet making full use of its administrative function and location of the railway junction. The town was not limited by any one-sided link to some of the production fields like many nearby mining and metallurgical centres, business activities were aimed in particular at the needs of highly concentrated population and surrounding areas, and at the significantly large tertiary industry. The town provided a good basis for work opportunities and social life in general, it was attractive to move to and grew very quickly in the initial stage.

After the Munich Conference in 1938, the Czech part of Tešín Silesia was annexed to Poland. As early as on 1st September 1939, at the beginning of WW2, the annexed region was occupied by Hitler’s Germany and officially incorporated into the Third Reich. Both towns were merged into one unit. On 3rd May 1945, Tešín was liberated by the Soviet army and shortly afterwards, the state borders were restored to their pre-war look.

After 1945, there were big changes in the development of both towns – Ceský Tešín as well as Cieszyn. The towns grew significantly thanks to the administrative connection of the neighbouring villages. In 1960, Ceský Tešín lost its statute as a district town. On the outskirts of the town several settlements were created. On the site of a former plant for the production of furniture - Thonet-Mundus -, a bus station was created. In the town centre vacant sites were gradually built up, e.g. on the square, but not always in a unified architectural form. Several schools were built, others were extended. In 1961 a new house of culture with a theatre was built – the Czech and Polish stages, a library and an observatory.

In the 80s, Ceský Tešín became known as a centre of the paper and polygraphic industries. In the 90s, together with the change in the political regime, the borders of both states opened up again. Increasing traffic at the border required the construction of a new border crossing close to the town – in Chotebuz - which was opened in 1991. Trans-border cooperation is of increasing significance in various areas of life, in particular the cultural sphere.

Source: Internet
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A ted k samotné kesi, souradnice získáte následovne:
Na výchozích souradnicích se nachází studna tri bratri která má 3 tabule - jedna je napsaná v polštine, hned na zacátku textu je letopocet, ten oznacte ABC.

Vedle je tabule v latine - z te neberte císla!!! :) Hledejte letopocet podle slova "ODREMONTOVALO" na tabuli v popredí studny... ten oznacte DEFG
Finále:
49º 44.AA (F-G)
18º 37.(A-B) A (B*C+E)

Vyzvedávání doporucuji v noci kdy jsou místní ulice prekrásne tajemné, nezapomente v takovém prípade na baterku!!
Pri vyzvedávání cache si dejte pozor na kolemjdoucí a budte jak vždy opatrní!

Nezapomente si opsat bonusové císlo!!!

EN:
And now to cache, coordinates you get by the formula but you must state:
On default coordinates you find 3 tables, At the begin of one is number its ABC.
In the front of fountain is table, there is a number of rebuilding of grate (you can find it by the word "ODREMONTOVALO". Its DEFG

Final:

49º 44.AA (F-G)
18º 37.(A-B) A (B*C+E)

In taking of cache be careful and look out at passers !!!

Don´t forget on bonus number!!!

Additional Hints (Decrypt)

(PM): 2 zrgel ilfbxb (RA):2 zrgref uvtu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)