Skip to content

Na kridlech do oblak / Cloudward On Wings Traditional Cache

This cache is temporarily unavailable.

oslavik: Protože byla keška po 152 ukradena, bude na čas mimo provoz.

More
Hidden : 6/20/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Short Description:
JUDr. Zdenek Lhota - ceský Ikaros / JUDr. Zdenek Lhota - Czech Icarus

Vracejte prosím krabičku zpět pod kořeny a ne do kamení.

Long Description CZ:
Cache je venována sportovním úspechum a k uctení výrocí Lhotova prvního velkého mezinárodního úspechu, kterého dosáhl ve dnech 29.7 - 1.8.1923 v Bruselu.
Nyní stojíte pred domem, kde bydlela rodina Dra. Lhoty.Tento fakt pripomínají pametní desky jedna umístená na prucelí domu (bohužel není pres vysoký plot videt) a druhá na oplocení vedle lípy.
Pri sledování stop prukopníka Ceskoslovenského civilního letectva JUDr. Zdenka Lhoty. Nelze opomenout dobový tisk, který o nem psal vždy jen v superlativech.
Pro autenticnost ponechávám velmi zkrácený text v „puvodním znení“ - ta ceština je krásná.
Text vydalo nakladatelství Mladá fronta jako zvláštní otisk k casopisu Letectví v roce 1946 k nedožitým 50. narozeninám Dra. Lhoty.

Narodil se dne 3. kvetna 1896 v Karline jako syn známého pražského advokáta. Dostalo se mu velmi peclivého vychování a dukladného vzdelání. Otec umožnil nad to dospívajícímu studentovi také pestování rady nejruznejších sportu.
Po válce vymohl si jako záložník ceskoslovenské armády preložení k letectvu, po nemž již dávno toužil.
Ve snaze propagovati praktické létání stal se spoluzakladatelem spolecnosti ,,Falco", jejímž úcelem bylo živnostenské provozování letecké a automobilové dopravy osobní i vecné, leteckých produkcí a reklamy, letecké fotokartografie a kinematografie, školy pro letce a mechaniky letecké a jiné.
Dne 18. srpna 1920 vykonal Lhota pred zkušebními komisari Cs. aviatického klubu, pól. pilotem majorem Holekou a kpt. Charvátem civilní pilotní zkoušku I. stupne, prvou toho druhu v CSR. Létal s mimorádnou zálibou, stále se zdokonaloval a vyhledával každou príležitost k podnetné práci pro naše letectví. V zárí 1920 mela již spolecnost „Falco" tri letadla, v ríjnu pak také vlastní stánek na 1. mezinárodní letecké výstave v Praze.
Nejvetší pozornost vzbudilo pokusné sportovní letadlo Avia BH 1 mladých konstruktéru firmy Avia, Pavla Beneše a Miroslava Hajna, vyznamenané podporou presidenta republiky Dra T. G. Masaryka, ve výši 100.000,- Kc. Není divu, že Dr. Lhota zajímal se od pocátku o toto letadlo, dostal záhy souhlas k jeho rízení a navázal tak spojení s Avií, jež melo se mu po mimorádných úspeších nakonec státi osudným.
Prvním vetším Lhotovým vystoupením na tomto letadle byla úcast na leteckém dnu v Plzni dne 27. srpna 1922.
Roku 1923 Lhota sám privezl si svou prvou mezinárodní trofej. Zúcastnil se ve dnech 29.7 až 1.8 1923 na sportovním letadle Avia BH 5 s motorem Anzani o 70 k.s. mezinárodních závodu turistických letadel v Bruselu, kde se umístil jako prvý. Získal tak putovní pohár belgického krále a cenu 8000 franku. Cestu tam i zpet vykonal vzduchem. Sportovní letadla Avia a tím i Ceskoslovensko vstoupily úspešne na mezinárodní kolbište.
Bezprostredne po návratu, zúcastnil se Zdenek Lhota na témže letadle rychlostního závodu o cenu presidenta republiky a umístil se prumernou rychlostí 132,7 km/hod, na 220 km trati jako první v kategorii D, t. j. mezi letadly s motory do 100 k.s. Zápisy výslovne uvádejí, že pilot predvedl po závodu ješte obdivuhodnou akrobacii.
Zaslouženého vítezství dosáhl Lhota 13. kvetna 1924, kdy nalétal na novém kurýrním letadle BH 9 a 100 km trati Kbely, Nové Benátky, Ríp, Kbely za 9 hod. 45 min. 47 vterin celkem 1200 km. Soucasne dosáhl na 100 km trati prumerné rychlosti 120,088 km/hod. Oba výsledky byly uznány za ceskoslovenské národní rekordy.
Zato dne 20. cervna 1924 mel Lhota cerný den. Letel opet na „bosicce", jak verejnost navykla si oznacovati podle immatrikulacní znacky letadla ,,BH 5" všechny malé „Avie", odvozené od tohoto typu, do Belgie. Mel tam v nastávajícím závodu o cenu belgického krále obhajovat loni dobyté vítezství. Nedoletel však, nebot havaroval bez úrazu cestou do Belgie, pri pristání u Cách. Svedcí jiste jen o houževnatosti letcove a všech zúcastnených, že již za týden, dne 27. cervna 1924 startoval opet Dr. Zdenek Lhota z Prahy na sériovém letadle BH 11 a opet s motorem Walter NZ 60 k letu do Belgie a Francie. Pres nepríznivý vítr byl cistý cas letu z Prahy do Bruselu 7 hod. 10 min. V Bruselu byl takový zájem o letadlo, že opakované predvádení letadla prodloužilo pobyt o celý týden.
Následovala ješte návšteva Londýna a návrat do Paríže.
Bylo to po prvé, co ceskoslovenské letadlo preletelo Kanál La Manche a pristálo na anglické pude.
Následoval rychlostní závod o putovní cenu presidenta republiky, konaný dne 7. zárí 1924. Tehdy zvítezil Dr. Lhota v kategorii sportovních letadel na jednosedadlovém letadle BH 10 a trati 200 km. rychlostí 155,2 km/hod.
K letu do Vídne odstartoval 5. listopadu 1924. V Ošprech predvádel akrobacii, v Budapešti a v Novém Sade pristával s velké výše pusobivou vývrtkou, létal za prudké vichrice, pujcoval letadlo zájemcum, krátce - všude budil pozornost.
Pri letu z Belehradu do Nového Sadu provedl na trati, dlouhé 7 km, celkem 53 loopingu. Zrejme nebyl již zacátecníkem, ale zkušeným a odvážným letcem.
Pri zpátecním letu predvádel svou „bosicku" i v Budapešti. Letadlo bylo však madarskými vojenskými orgány zabaveno a teprve na zákrok vyslanectví bylo propušteno s podmínkou, že bude zpet dopraveno drahou, což se také stalo. Letadlo melo totiž madarské povolení pouze pro let tam, ale nikoliv též zpet.
Dne 27. cervna 1925 oženil se Dr. Lhota a jak se dalo ocekávat, létání nezanechal.
V té dobe byl již uznávaným letcem.
Prvním verejným vystoupením JUDra. Lhoty v osudném roce 1926 byla slavnostní valná hromada Svazu cs. pilotu, konaná za jeho predsednictví dne 7. února v Obecním dome v Praze za úcasti 175 clenu a rady význacných hostí. Dne 21. brezna oznámil denní tisk, že Dr. Lhota byl vyznamenán rytírským rádem rumunské koruny . . . Podobných vyznamenání mel ostatne nekolik.
Dne 15. cervna mel se opet konati závod o cenu Coppa dltalia. Na prání Aeroklubu RCS bylo preloženo datum souteže na ríjen.
Naše letadla, urcená pro Coppa dItalia, opet Avia BH 11, byla dopravena do Ríma drahou. Pred zapocetím závodu provedli naši piloti za technické kontroly továrních zástupcu predbežné zkoušky, jež daly tak uspokojivé výsledky, že bylo rozhodnuto upustit od dalších soukromých zkoušek.
V neštastný pátek, dne 8. ríjna 1926, rozhodl se Dr. Lhota o své újme provésti zkoušku nejrychlejšího sestupu s 1000 metru na 50 metru. Letel s plným zatížením a s mechanikem Volejníkem. Pri strmém sestupu došlo k poruše levého krídla a k tragickému konci obou clenu posádky. Zárná hvezda JUDra. Zdenka Lhoty zhasla. Použité letadlo, speciálne stavené s menším bezpecnostním násobkem, nesneslo namáhání, kterému bylo pri této zkoušce vystaveno.
Nemužeme ríci, že by Dr. Lhota nemel následovníku. Jeho príklad lákal a pusobil. Treba jej však stále pripomínati! Každý z leteckých adeptu mel by vykonati pout ke hrobu Lhotovu na Vyšehrad. A každým rokem mela by býti vypisována Národní soutež v trvání letu (na dobu) o putovní cestnou cenu Dra. Zdenka Lhoty, založená bezprostredne po jeho smrti Aeroklubem RCS. Treba pripamatovati i podpurný fond, nesoucí jméno zesnulého!
Vzpomínka nebyla by úplnou, kdybychom si nepripomneli skutecnost, že tragická smrt Dra. Lhoty neodradila tehdy zbylé úcastníky od závodu, v nemž pilot Bican s Ing. Kinským skutecne zvítezili a získali tak trvale Coppu dltalia Ceskoslovensku. Dali nám rovnež krásný príklad.
Škoda, že i oni odešli cestou Ikarovou!

JUDr. Zdenek Lhota patrí mezi významné osobnosti pohrbené na Vyšehradském hrbitove (mimo Slavín)
…. Lhota Zdenko (1896 - 1926), první ceský letec, preletevší kanál La Manche, 6B-37
(podle knihy Petra Kovaríka Klíc k pražským hrbitovum; poslední údaj znamená umístení hrobu)

Další odkazy:
( Let do Bruselu )
( Letoun gen. Periny )
zde najdete video z letu repliky do Bruselu a technické parametry letounu AVIA BH
( stranky vyrobce - AVIA )

Model klub Cernošice porádá každorocne nekolik verejných souteží k uctení památky tohoto letce.

Zdenek Lhota je cestným clenem Model klubu Cernošice s licencním císlem 001

Protoze se v zapisech mnozi poznamky typu - prebehl jsem trat -zadam durazne vazene kacerstvo, aby tak v zajmu zachovani sveho zdravi necinili. Pokud tak o sve vuli a proti tomuto doporuceni ucinite, tak to prosim alespon nezapisujte do logu. Nejste vubec zadni hrdinove, ale jen zoufali hazarderi. Pokud ani po upozornění neopravíte log, bude vám tento smazán !!!

Zdroje informací:
internet
archiv Model klubu Cernošice
archiv kronikárky Cernošic, paní Krížové

Long Description ENG:
Sorry, only czech.
Dr. Zdenek Lhota was the first Czech pilot to cross The Channel with Czech-made airplane

Additional Hints (Decrypt)

prean - myhgn; iyrib, cbq xberal / oynpx - lryybj; yrsg, haqre gur ebbgf bs n gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)