Skip to content

Soutok Odry a Olse - reloaded Mystery Cache

This cache has been archived.

Moravian Reviewer: Archivace listingu keše<br /><br />
<b>Moravian Reviewer - Reviewer pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj</b>

More
Hidden : 6/5/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Mystery, ktera vas zavede na misto soutoku rek Odry a Olse (Olzy) na cesko-polske hranici
[EN] Mystery that will guide you to the places of the Odra and Olse/Olza rivers junction at the Czech-Polish border

Cache NENI na uvodnich souradnicich. / The cache is NOT at initially given coordinates!  


Dne 23.9.2011 byla kes lehce modifikovana (souradnice finalky vsak zustaly stejne!). S ohledem na neprilis dobre zkusenosti, jsem zrusil funkci teto kese jakozto CWG Exchange (vsech deset vlozenych CWG bylo nakonec rozebrano bez nahrady...). Krome toho se zmenila krabka na finalnich souradnicich, protoze jsem musel priznat ze v dane lokalite nebyla puvodni verze uplne idealne zabezpecena proti promoceni.

Nova krabka je mensi (small) a prosim budte opatrni a dusledni pri jejim otevirani a zavirani. Pri zavirani kese je potreba spodni casti pootovit!


Úvod

Soutok Odry a Olse podle www.odry.cz Touto mou ctvrtou bohuminskou keskou chci pokracovat v tradici ukazovat zajimava mista v regionu historickeho bohuminskeho stavovskeho panstvi a to formou vseobecne pristupnych kesi, jejichz cilem je maly vylet po mistech, kde se setkavala a tvorila historie cesko-polsko-rakousko-nemeckych vztahu - ackoli to tak dnes tak treba vubec nevypada. V teto volne "miniserii" se muzete se jit podivat na Bohuminsky hrad / Annaberg Schloss, ci se projet do Polska vlakem diky Oderberg-Annaberg Bahn Jubileum ci zavzpominat na historicke bohuminske tramvaje u Tramvajove vozovny Bohumin. K historii kraje existuje v okoli take zajimava multina RadFy a MausX Bogun - Stary Bohumin.

A v tomto pripade bych rad ukazal i unikatni prirodni pamatku, k niz se v tomto pripade muzete dostat nejen na kole, pesky ci autem - ale i lodi. Jakze - lodi v Bohumine? Neni to nerealne - cache byla zalozena 5.6.2009 nikoli nahodou. V ten den byl totiz slavnostne pokrten cesko-polsky Vodacky pruvodce po rekach Odre a Olsi. Vodacky ruch v teto oblasti tedy zacina vzkvetat a uz to samo o sobe si kesku zaslouzi :)

Soutok Odry a Olse je rajem pro rybare Pri zapadu slunce je krasny vyhled na nedaleky zeleznicni most
Soutok Odry a Olse je rajem pro rybare Vyhled na nedaleky zeleznicni most

 

Odkud vyrazit a jak zjistim souradnice finalky?

Uvodni souradnice vas zavedou na misto nove fontany v centru mesta Bohumina venovane prave soutoku Odry s Olsi. Ta byla slavnostne odhalena 1. kvetna 2008 a je jednou z novych zajimavosti Bohumina. K ni se vazou take ctyri jednoduche otazky, diky kterym zjistite souradnice finalky. Informace muzete z podstatne casti zjistit take pres web (proto je to spise mystery nez multi-cache), ale tim byste se pripravili o zazitek videt hezky zrekonstruovane misto v centru Bohumina, ktere je uzce spjato s finalkou.Souradnice finalky naleznete skrze odpovedi na nasledujici otazky:

Odhaleni fontany v Bohumine 1. kvetna 2008 1) Fontana se oficialne nazyva (tj. nazev, ktery je mozno nalezt mj. primo na fontane):
  • a) Soutok Odry s Olší : A=0
  • b) Políbení Odry a Olše : A=8
  • c) Dve reky : A=5

2) Zakladem fontany jsou ctvercove kamenne kvadry. Jejich celkovy pocet (vcetne tech, na kterych sedi zvirata a na kterych stoji sloupy fontany) je:

  • a) 16 : B=1
  • b) 20 : B=7
  • c) 24 : B=4

3) Fontana je umistena na:

  • a) namesti dr. E. Benese : C=3
  • b) namesti T.G.Masaryka : C=7
  • c) namesti Svobody : C=2

4) Fontánu doplnují ctyri chrlice, které jsou symboly specifickych živocichu žijících u techto rek. Tyto ctyri zvirata na fontane jsou: :

  • a) bobr, volavka, had, ryba : D=2
  • b) zaba, lednácek, had, ryba : D=9
  • c) bobr, lednácek, vydra, ryba : D=5
Finalni souradnice jsou:

N 49 57.ABC
E 018 19.D(B-1)(B+1)

Uspesny lov! Doporucuji velmi vsak predtim jeste precist listing, abyste vedeli, co ceho jdete :)


Reky Odra a Olše - data, zajimavosti, historicke zlomy



Reka Olše (polsky Olza):

[Wikipedia:] Olše je reka v okresech Frýdek-Místek a Karviná v Ceské republice a ve Slezském vojvodství v Polsku, pricemž cástecne tvorí státní hranici. Je 99 km dlouhá - 83 km v CR a po státní hranici, 16 km v Polsku. Povodí má rozlohu 1118 km², z toho 479 km² na území Polska. Pramení nedaleko polské vesnice Istebna ve Slezských Beskydech v nadmorské výšce 840–880 m. V horní cásti od Jablunkova po Trinec tvorí hranici mezi Slezskými a Moravskoslezskými Beskydy. Od Tešína ke Karviné a od Závady k ústí v Bohumíne tvorí cesko-polskou hranici. Vlévá se do reky Odry ve výši 195 m n. m

V místních dialektech se rece podél toku ríkalo Olza, Olsa, Olša. Jméno Olza, dríve Oldza, pochází zrejme od slova „oliga“ [ol´ga], což v jazyce starých Slovanu oznacovalo „reku bohatou na vodu“ (a s významem „olše“ nesouvisí). V nemecky vydaných mapách se reka objevuje od roku 1493 jako Olsa (nemecky se cte Olza). Název Olsza [olša] ci Olše vznikl díky jazykovým puristum na konci 19. století.

Krajina kolem Olše inspirovala mimo jiné i Vladislava Vancuru, který ji zobrazil ve svém díle Rozmarné léto, které bylo pozdeji zfilmováno Jirím Menzelem s Janem Hrušínským a Vlastimilem Brodským v titulních rolích. Reka Olše má velký význam i pro místní polskou menšinu - k rece se vztahuje i její neoficiální hymna Plyniesz Olzo po dolinie (Plyneš Olše po doline). Jak je zmineno dale, Poláci též nazývají východní cást ceského Tešínska Zaolzie (Zaolší - oblast ležící za rekou Olší videno smerem z Polska), prestože cástecne leží i na pravém brehu reky.

Reka Odra (polsky Odra ;) ):

[Wikipedia:] Odra (nemecky Oder, slezsky Uodra, dolnolužickosrbsky Wodra, latinsky ve staroveku Viadua, Viadrus, latinsky ve stredoveku Odera, Oddera) je reka ve Strední Evrope. Pramení v Cesku a tece pres západní Polsko, dále vytvárí severní 187 km dlouhou hranici mezi Polskem a Nemeckem. Ve Štetínské delte severne od polského Štetína se reka ve trech ramenech (Dziwna, Svina a Peene) vlévá do Baltského more. Je 854 km dlouhá reka, z toho 112 km v Ceské republice, 742 km v Polsku (vcetne 187 km jako hranicní reka mezi Nemeckem a Polskem) a je druhou nejdelší rekou v Polsku. Odvádí vodu ze 118 861 km², z toho 106 056 v Polsku (89 %), 7217 v Ceské republice (6 %) a 5587 v Nemecku (5 %).
Obe reky dokazou obyvatele okolnich uzemi velmi pozlobit. Zaplavy tady byly pomerne caste a mnozi maji v zive pameti nicive povodne v roce 1997. Samotné centrum Bohumína i jeho mestské cásti zasáhla v roce 1997 nicivá povoden. Voda mnoho kilometru od obou rek, v samotnem centru mesta na hlavním námestí v Bohumíne, dosahovala do výšky 80 centimetru. Protipovodnova opatreni od te doby byla zprisnena, valy kolem rek zpevneny a mesta a obce kolem nich se znovu zrekonstruovala a vypadaji lepe nez predtim.

Povodne v roce 1997
zaplavene namesti v centru Bohumina
Povodne v roce 1997
namesti pred bohuminskou radnici
Povodne v roce 1997 - namesti pred kinem Povodne v roce 1997 - pred radnici

Meandry Odry:

Meandrum Odry je venována samostatná stejnojmenná keška (GC12JQ8) a také velmi hezká multina Do nitra Amazonie (GC12N4P), ktere je mozno (velmi efektivne :)) odlovit cestou. Zejmena na kole to muze byt hezky vylet, protoze podel obou brehu reky Odry vznikaji cyklostezky (na polske strane jsou tady uz dale) - cyklo-rozcestnik naleznete napr. v Chalupkach kousek od mistniho zamku (viz Bohuminsky hrad / Annaberg Schloss). Ale prece jen par slov k meandrum:

Tyto výjimecné meandry zacínají u hranicního prechodu Bohumín-Chalupki a vinou se širokou rícní nivou v délce 7 km až k soutoku Odry s Olší. Území pravého brehu reky Odry s Kališokem a mokrady slepých ramen od severního okraje Starého Bohumína po soutok Odry a Olše jsou jedinecná nejen svou významnou faunou, ale také flórou. Proto byla tato oblast zahrnuta do národních seznamu oblastí zvláštní ochrany jako „Meandry dolní Odry“ a byla vyhlášna jako chránená prírodní památka.

Vyhled na soutok
uprostred je vybezek ceskeho uzemi, po obou stranach polske
A vyhled ze soutoku dale po rece
...tedy z uzkeho vybezku ceskeho uzemi do Polska
Soutok - vybezek ceskeho uzemi Vyhled ze soutoku dale po rece

Plavba po zdejších rekách:

Coze? Na Odru v Bohumine - a na vodu?? Ne to neni silena myslenka, ale v posledni dobe uz vcelku hezka tradice. Diky Evropske unii a jejim dotacim na preshranicni projekty (Interreg) je postupne ve spolupraci s polskou obci Krzyzanowice zlepsovana vodacka "infrastruktura" a podminky pro plavbu z Ostravy az do Polska na kanoi. V ramci projektu byly na useku od Ostravy az k soutoku Odry s Olší a perspektivne i dale pripraveny podmínky pro plavbu na zdejších rekách - zmineny vodácký pruvodce, bezplatna pujcovna lodí i vodácký výcvik. V rámci projektu pripravuje mesto Bohumin i vydání obrazové publikace o prírode v Hranicních meandrech Odry a pripravuje se vybudování speciálních nástupních míst pro vodáky na Odre a Olši. Ta by mela vzniknout u Antošovické lávky v Pudlove a u starého hranicního mostu ve Starém Bohumíne na rece Odre a na Olši pak za jezem ve Vernovicích. V Polsku se nacházejí dve vhodná místa pod mostem za soutokem Odry s Olší a za mostem v Krzyzanowicích. [Pouzity informace z bohuminskeho informacniho serveru.]

Trocha rušné historie:

Soutok Odry a Olse je dnes hranicnim mistem mezi Ceskou republikou a Polskem, kde ceske uzemi tvori ostry vybezek v uzemi polskem - v trojuhelniku prave vyznacenem rekami Odrou a Olsi. Ackoli dnes je to jiz samozrejme, ne vzdy tomu tak bylo - jak uz jsem uvedl ve svych prechodzich historickych keskach (Bohuminsky hrad / Annaberg Schloss a Oderberg-Annaberg Bahn Jubileum) hranice v tomto regionu se menily velmi casto.

Historicky patrilo cele uzemi kolem soutoku, vcetne napr. polske obce Olza pod Bohuminske stavovske panství. Nicmene kdyz roku 1742 Marie Terezie prohrala valku s Pruskem, bylo Slezsko rozdeleno prave mj. podel hranice na Odre a Olsi na rakouskou a pruskou cast a bohuminske panstvi tak bylo rozpuleno. Tento stav trval az do konce 1. svetove valky, kdy jeste pred oficialnim podpisem kapitulace Nemecka a Rakouska vzneslo vznikajici Polsko na vznikajicim Ceskoslovensku uzemni naroky na uzemi tzv. Zaolsi.

Oslava pripojeni Karvine k Polsku v roce 1938 Jak uvadi Wikipedia: mezi lety 1918 až 1958 probíhal mezi nove vzniklými státy Ceskoslovenskem a Polskem s ruznou intenzitou územní spor o oblast Tešínska (Tešínského Slezska), který na pocátku roku 1919 vyústil v tzv. Sedmidenní válku, kdy se ceskoslovenska armada dostala na polske uzemi az k mestu Skoczow. V roce 1920 bylo pod tlakem mocnosti Dohody uzemi rozdeleno mezi Ceskoslovensko a Polsko. Hlavní mesto knížectví Tešín bylo tehdy též rozdeleno mezi obe zeme a na jeho predmestí Saská Kupa prirceném Ceskoslovensku vzniklo nové mesto Ceský Tešín. Hranice probíhá z velké cásti rekou Olší. Východní cást ceské cásti Slezska je od rozdelení v roce 1920 Poláky bežne nazývána Zaolzie [zaolžje] (tedy Zaolší, videno smerem z Polska).

Tim historie ale nekonci - Zaolsi, vcetne napr. mesta Bohumina byla v ríjnu 1938 na základe polského ultimáta pripojena k tehdejšímu Polsku (viz foto z oslavy zacleneni Karvine k Polsku v roce 1938). Pamatka na polske prace na udrzbe reky v roce 1937 Po porážce Polska za druhé svetové války se stala spolu s polským Tešínskem prímou soucástí Nemecka. Po válce byl znovu nastolen stav hranic z období pred ríjnem 1938. Unikatni upominku na polske pusobeni naleznete i dnes v lese par metru od soutoku - prekvapive na ceskem uzemi. Pozorny kacer si atm muze vsimnout poloztraceneho mramoroveho kvadru s upominkou na prace polsko-tesinskeho vodniho uradu na uprave reky v roce 1937 - viz foto.

Ceskoslovensko-polský spor o Tešínsko s konecnou platností ukoncila Smlouva mezi Ceskoslovenskou republikou a Polskou lidovou republikou o konecném vytycení státních hranic, podepsaná ve Varšave 13. cervna 1958.
Dnes uz jsou, pevne verim, hranicni rozpory za nami, jsme v Schengenu a diky EU muzou Cesi i Polaci vesele proplouvat na kanoich mezi Ostravou a Krzyzanowicemi. A pritom lovit kesule, bez ohledu na to, v ktere zemi jsou. A to je fajn, ne? :-)

- English -

Odra and Olza - the meandering rivers which flow through Bohumín prepared many a surprise. Nature lovers will surely come to their own by taking a walk on its banks. The unique peaceful spots of the border meanders are the habitat of many animals. Beavers and otters live there and kingfishers nest there. With a bit of luck a watchful visitor may see them. Every now and again the Odra washes ashore a cheek tooth or a vertebra of a mammoth which probably used to walk in its channel.View of the Olsa and Odra junction from the nearby bridge In 2004 a border stone originating from the period of Maria Theresia was found near the river in the local part of Kopytov. These extraordinary meanders begin at the Bohumín – Chalupki border--crossing and they roll through a wide river floodplain being 7 km long, up to the junction of the Odra and the Olše. The area of the right Odra bank with Kališova Lakes and wetlands of dead channels reaching from the northern border of Starý Bohumín to the junction of the Odra and the Olše are unique by their significant fauna and flora. Therefore, this area has been recommended to be listed in the national list of regions with a special protection as “Meanders of the lower Odra” and it has been proposed to be declared the regional system of NATURA 2000. The negotiations are in progress about the possibility to declare this area a “preserved natural area”.

Also the lowest place of Bohumín is at the confluence of the Odra and the Olše where the Odra leaves the Czech Republic. With the height of 189 m above sea level it is also the lowest point of the Moravian-Silesian region.

The Odra River has its source in the Oderske vrchy (Odra River Mountains) at 632 meters above the sea level. In its upper course delimitates the border between Poland and Czech Republic and in the lower, the state border between Poland and Germany. Above Gryfino it divides on two currents: one flowing into the Jezioro Dabie (Dabie Lake) the East Odra River (so called Regalica) and second that enters the centre of Szczecin flowing west of the Dabie Lake – the West Odra River. Odra sunset In the vicinity of Szczecin, in an area called Miedzyodrze the river is already divided into several river-beds from which the main ones are (besides Regalica and the West Odra River) the Dunczyca and Parnica. The section of the river near Police and Swieta created by the West Odra River between the Dabie Lake and the Zalew Szczecinski (Szczecin Lagoon) carries the name of Domiaza and the Roztoki Odrzanskie (Odra River Braids).
The total length of the river is 854,3 km (in Poland 741,9 km). The Odra River border meanders are a perfect example of a river-bed and its flooding areas natural development. On the Odra River, between the border crossing of Bohumín – Chalupki and the Olza River mouth occurs one of the last in Poland and in Czech Republic sections of this river, on which these natural processes provide for favorable conditions for the existence of valuable animal and plant species
Throughout history Great European rivers have been regulated, fastened within their banks, cut by sluices and dams. The border, meandering section of the Odra River, located between Bohumín, Chalupki and Zabelków belongs to these few places in Europe where on a large river the natural geomorphologic processes are still well preserved. Maintenance of these processes is a necessary condition for the protection of rare and endangered animal and plant species living in this area. Therefore, both on the Polish and Czech side of the River, nature protection works were undertaken allowing for preservation of the exceptional values of this area.
[source: Odra, nase reka / Odra, nasza rzeka / Odra, Our River]

Finalka - jak na ni?

Co cekat pri odlovu? Kes je plastova krabicka, ktera obsahuje logbook, tuzku, propisku, orezavatko, pravidla - tyto veci by mely v kesce take zustat! :)
Dale davam na vymenu IN: 4 x CWG ocicko, CWG Albi19, CWG MichalS&Flower, CWG Paullow, CWG Crazy Dancers Praha, CWG Wardenek, CWG Tacmud.
Tedy celkem 10 CWG, u kterych jeste jednou prosim o - dobrovolne - dodrzeni pravidel vymeny. A pro prvniho nalezce vkladam TB Health and Energy.

Na jeji odlov doporucuji odev, ktery odpovida atributu "trny" a terenu 2,5 az 3. Nicmene tento teren je pouze poslednich nekolik desitek metru ke kesce, jinak je mozno vcelku pohodlne na kole, pesky, autem i lodi do blizkosti kese dojet/dojit.

I presto, ze to tady muze vypadat dosti liduprazdne a divoce, davejte prosim pozor na mudly a kes zase zpatky dobre maskujte. Cele okoli soutoku rek je VELMI oblibenym mistem pro rybare z ceske i polske strany. A obcas a stale casteji tady muzete potkat i vodaky :)
Doporucuji si predem zjistit, na kterem brehu se keska nachazi, protoze vas muze cekat i pomerne dlouha cesta, abyste se na spravny breh dostali suchou nohou. Nicmene, pokud vam nevadi voda, muzete pri rozumnem stavu vody Olsi prebrodit - proto mezi atributy kesky davam take brodeni :)
V tom pripade idealne doporucuji "hranicni prechod" Kopytov nekolik desitek metru od soutoku. Viz fotodokumentace nize :) Nicmene upozornuji, ze odlov je bez problemu mozny i bez jakehokoli brodeni.

Nedaleko soutoku naleznete "hranicni prechod" mezi CR a Polskem
- v trave je ale snadne jej prehlednout :)
...coze toto je hranicni prechod?? Ano to je on...
...otevren ale jen od 6 do 22 h :))
Hranicni prechod Kopytov ...na tenhle prechod si nezpomente holinky :)

Pokud se v logu rozepisete o vasich zazitcich z lovu a idealne treba prilozite k logu fotografii z vasi cesty k odlovu teto kesky, budu rad.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] uyrqrw bibpr, xgrer gnz arcngev [EN] ybbx sbe n sehvg gung qbrf abg orybat gurer

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)