Skip to content

Miss Five Multi-cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 5/28/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache je soucástí naší malé rodinné FIVE serie. Mrknete na ostatní cache ... Mr. Five  a  Baby Five


 
 

Miss Five

Díky geocachingu a hlavne díky Kutaviho petkám jsme se seznámili s lezením a slanováním. Tento adrenalinový sport nás tak nadchl, že se mu ted venujem hloubeji. Chteli bychom, abyste i Vy poznali ten nádherný pocit pri dobytí vrcholu. Tahle multina nepatrí k nejtežším, ale mužete si na ní vyzkoušet techniky lezení a práci s lanem. Toho využijete na dalších nárocnejších keších :) .
 
 LEZECKÁ STENA :

Po celé Ceské republice jsou dnes už po desítkách rozesety umelé lezecké steny. Težko najít jiný technický outdoorový sport, který by byl financne nenárocný, mohl ho provozovat kdokoliv od dvou trí let a dokázal by poskytnout pocit vítezství každému. Už dávno nenabízejí lezecká centra jen kolmou prekližku s pár desítkami umelých hrbolu. Dnes je moderní stena podobná skutecné skále a nabízí previsy, spáry a chyty a stupy všech podob a obtížností. Zatímco zacátecník bude mít radost, když vystoupá pod strechu po stupech velikosti strední cihly, šlachovitý lezecký matador dosáhne stejného bodu po extrémním vypetí na chytech o velikosti nabobtnaného hrachu. S lezením na umelé stene je možné zacít s kamarády i sám.

Umelé steny jsou tedy (hurá) zde, tak proc si to také nezkusit. Je však potreba dodržet pár zásad a osvojit si nekolik základních dovedností, které nám umožní provozovat tento sport bez vážnejších katastrof a zdravotních poškození. Na umelé stene to není bežné, ale i zde se vyskytují smrtelné úrazy.

Na stene se neprohrává

Leze si každý pro sebe, pro svuj dobrý pocit.

Lézt nejdríve ocima.
Lézt se má hlavne nohama a rukama by se mel clovek jenom pridržovat.
Dodržovat pravidlo trí pevných bodu (vyjímka muže být u lezení na sokola).
Hlavní práci nechat na nohou (na nohách clovek vydrží celý den, s rukama je to horší).
Stále kontrolovat rovnováhu. Udržovat težište nad chodidly.
Neohýbat klouby, pokud je to možné, až do krajních poloh.
V previsech držet težište co nejblíže skály (nohy blíž k rukám).
Nechat si otevrenou ústupovou cestu (co lezec vyleze, musí umet i skocit).
Dávala pozor na pohyb dalších lezcu. Není dobré stát pod lezoucím nebo spoušteným lezcem.
 VYBAVENÍ :

Lano. Zásadne používáme lana urcená pro horolezectví testovaná zkušebnou se symbolem CE nebo mezinárodní horolezeckou federací UIAA. Pro lezení na umelé stene se hodí jednoduché lano oznacené na koncovce lana císlicí 1. Pro sportovní lezení jsou absolutne nevhodná, smrtelne nebezpecná statická lana!!! Pro lezení (jumarování) po lanu a slanování jsou naopak statická lana vhodnejší protože se neprodlužují.

Úvazek. Pro lezení na umelé stene dostacuje pouze sedací úvazek. Je potreba používat úvazky urcené pro horolezectví ( ne pracovní ) testované zkušebnou CE nebo UIAA. Sedací úvazek se skládá z nohavic, spojovacího oka a opasku. Nohavice jsou nosnou cástí sedacího úvazku. Bývají opatreny stabilizacním popruhem, sloužícím k tomu, aby lano zustalo v nejvyšším bode nohavic. Spojovací oko spojuje nohavice s opaskem a slouží k procvaknutí jištení nebo slanení. Jde tudíž také o nosnou cást úvazku.

Jistící pomucka se vždy používá v kombinaci s karabinou s pojistkou. Používá se také HMS. Karabina s pojistkou v kombinaci s polovicním lodním uzlem. Cenove nejdostupnejší je slanovací osma, která ovšem není uznaná jistící pomucka. Pro použití na umelé stene však plne její funkce dostacuje. Je lepší si porídit nejakou modernejší pomucku na které je možné také slanovat, napr. Reverso,ATC... Není duležité jakou pomucku zvolíme, ale je nezbytné se s jejím používáním dokonale seznámit a na základe toho ji perfektne ovládat.

Lezecké boty tzv.“lezecky“ jsou další soucástí lezecké výbavy. Každý, kdo poznal rozdíl mezi normálními sportovními botami a lezeckami, dojde k názoru, že lezení s touto obuví je mnohem jednodušší a jistejší. Mužeme snad pripomenout, že tyto boty se kupují tesnejší než ty, v kterých bežne chodíme. Nazouvají se na bosou nohu, aby kontakt byl co nejtesnejší.

Magnezium se nalézá v pytlíku, který má lezec pripevnen v pase na zádech. Aplikuje se na ruce, zvyšuje trení a zabranuje klouzání rukou na chytech, což usporí lezci jeho silové prostredky. Magnezium se prodává v kostkách, sypané nebo tekuté. Tekuté vyžadují na nekterých stenách, ponevadž nepráší a nedelá neporádek.

JIŠTENÍ :

Prvolezec se naváže na lano, jistic založí lano do osmy a pricvakne si jí pomocí karabiny do hlavního oka sedáku (nezapomente zašroubovat pojistku na karabine).
Prvolezec pri výstupu do postupového jištení procvakává jistící lano, címž zkracuje délku prípadného pádu. Jistic lano pres osmu povoluje, pri pádu lano v osme zabrzdí.

Dynamické jištení osmou
Metoda dynamického jištení slouží k pozvolnému zbrždení a zastavení pádu. Výhodou je plynulé narustání brzdící síly, což prízniveji namáhá jistící retezec i padajícího lezce. Pri prudkém statickém zabrždení dojde k okamžitému prudkému nárustu brzdící síly. To zaprvé porádne škubne padajícím, zadruhé maximálne zatíží jištení. Je to jako když jedete autem. Když chcete zastavit, nedupnete prudce na brzdu, ale pozvolna ji sešlápnete. Žádné prudké trhnutí, ale plynulé zabrždení. To je princip dynamického jištení. Pozvolného brždení se docílí prokluzem lana pres jistící pomucku (osmu). Lano je potreba držet dál od osmy a pri zachycení pádu nechat pak kus lana proklouznout pres osmu a pri tom pozvolna pád brzdit sevrením lana rukou, kterou máte pod osmou. Není to nijak složité, nicméne naucit se dobre a spolehlive dynamicky jistit, chce cvik a trénink.
Lano držte dál od osmy (nebo jiného jistícího prvku), aby vám do ní nevjely prsty.
Neustále sledujte lezce a to i v prubehu pádu, mužete tak správne korigovat délku prokluzu a pádu.
Jistící rukou lano nikdy nepouštejte.


CACHE :
Na úvodních souradnicích naleznete verejne prístupnou lezeckou stenu s trenažerem na macky a cepíny. Pro nalezení cache musíte vylézt na tri místa (v libovolném poradí) : lezeckou stenu, trenažer na macky (vodorovná kláda), borovici. Na každém z techto míst naleznete medený plíšek velikosti cca 1 Kc, na kterých jsou vyražená císla A, B, C. Tyto císla dosadíte do vzorecku a cache je vaše. Podívejte se na  Foto Hint.
N 49° 13 . ( CxAxAxA-2B )
E 017° 40 . (BxBxBxCxA-2C)

Když budete u krabky samotné a nebudete vedet jak se dostat dovnitr, nepropadejte panice, vzpomente si na císla A B C a podívejte se po provázku :) 

Additional Hints (No hints available.)