Skip to content

Nahorany - Certuv kamen Mystery Cache

This cache has been archived.

Eleen: Ahoj milí "kešeři",
je mi to líto, ale nadobro se po mnoha letech loučíme (celá naše georodina) a rušíme i všechny založené keše.
Z Geocachingu zmizel původní smysl a za poslední roky se z něho stal obyčejný byznys.
Naše keše jsme tvořili pro ostatní rádi a dobrovolně. Nechápu tedy, proč by za to měl někdo platit a navíc ještě někomu, kdo s tím nemá nic společného a pro stvoření nebo údržbu keše nehnul prstem.
Loučí se a zdraví
Eleen s rodinou

More
Hidden : 5/25/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Geopohadka - Nahorany - Certuv kamen

Zveme Vás na pohádkovou mystery keš do šumavského podlesí.


Na uvedených souradnicicích keš nehledejte, ta se nachází približne 1 KM jinde.

Naše mysterka Vás v krátkosti provede svetem klasických ceských pohádek. Vyluštení finálových souradnic Vám nezabere mnoho casu a zvládnete to od pocítace.


Nahorany

Úvodní souradnice Vás zavedou do malé vesnicky v podhurí Šumavy – do Nahoran. Romantická náves, tvorená domy ve slohu jihoceského selského baroka, vzdálenost od vetších mest, svérázná príroda Pošumaví a blízkost celé rady historických památek - to vše dohromady láká i filmare k natácení známých filmu v tomto prostredí. Tocil se tu napríklad film Trhák a nekolik pohádek (napríklad cást princezny ze mlejna). My jsme si proto vybrali Nahorany pro svou pohádkovou mysterku.

štíty na návsiNahoranská náves je obklopena puvodními zdenými chalupami ve stylu selského baroka. Stavby pocházejí z poloviny 19. století. Tedy z období, kdy zdejší kraj prožíval hospodárský rozkvet a nekterí zemedelští podnikatelé získali dostatek prostredku na honosné prestavby svých chalup. V Nahoranech byly v této dobe prestaveny zemedelské usedlosti c. 1, 13, 15, 16 a 17 na návsi. Štíty lidového baroka jsou zde pomerne jednoduché. Autorství Jakuba Bursy nelze doložit. Lze se domnívat, že zdejší stavby nepocházejí prímo od Jakuba Bursy, ale jeho vliv je dostatecne patrný. Jakub Bursa pochází totiž z nedalekého Vlachova Brezí a v tomto období pusobil v blízkých Zechovicích.

Uprostred návsi stála zvonice, kaple postavená asi kolem roku 1750, která snad byla zasvecena sv. Anne, jejíž kult byl v celém šumavském Podlesí znacne rozšíren. Její stav byl pomerne špatný. Z toho duvodu bylo rozhodnuto, že se na jejím míste vystaví kaple, v níž by bylo možno sloužit mše svaté. Architektonický projekt kaple vytvoril pan Turek z Volyne a jeho provedení bylo svereno zednickému mistrovi z Nahoran Tomáši Smolovi. Dne 24.dubna 1884 byl položen základní kámen kaple. Postavená kaple byla zasvecena podle prání cestického faráre Mateje Kubícka a na základe usnesení nahoranských obcanu slovanským verozvestum sv. Cyrilu a Metodejovi.


Okolí

Pokud se vydáte kolem kaplicky jiházápadním smerem, dojdete kolem malého rybníka do vesnicky Dobrá Voda. V Dobré Vode se nachází lécivý pramen: kamenem vyložená studánka s chladivou, temnou vodou, nikdy nezamrzající, nikdy nevysychající, pod kamenným prekladem, na kterém je postaven obycejný porcelánový hrnícek s motivem kyticky. Již pred více než sto lety chodila ke studánce procesí verících z celé ckynské farnosti, aby v suchých letech prosila o vodu. Zdejší voda má prý lécivé úcinky, je velmi mekká, vhodná jako kojenecká. V soucasnosti bohužel o studánce nemáme bližší informace - budeme se snažit je sehnat a do listingu doplnit (presné zamerení a zda je voda ješte stále pitná).

Pokud se vydáte z Nahoran po silnici do kopce na sevorozápad, otevrou se pred vámi daleké výhledy. Další zajímavostí je zde vesnicka Krušlov. Jde o malou obec, kde místní vcelar a rezbár Josef Mach, vytvoril unikátní dílo lidové tvorivosti. Tento clovek propojil svou lásku k rezbárství a k vcelarství a stvoril celé drevené vcelí království. Jeho vyrezávaný malovaný vcelín s rezbárskou výzdobu interiéru obdivovalo v minulosti mnoho lidí z blízkého i širokého okolí. Po smrti pana Macha se o vcelín nikdo nestaral a ten je soucasné dobe v havarijním stavu a pro verejnost není bohužel prístupný. Ale blýská se na lepší casy, protože se zacíná s obnovou této zajímavosti. Aktuální informace o vcelínu by mely být na stránkách krušlovský vcelín.

Mezi vesnickami Nahorany a Dobrá voda leží na tzv. Humíncích Certuv kámen a poblíž za vrchem jiný, zvaný Babí kámen. Ríká se, že je zde upustili dábel s carodejnicí, kterí byli prekvapeni ranním kuropením, když nesli ze šumavského Bobíku balvany, aby zasypali Pražský hrad. Je to zajímavé místo uprostred lesu. Pokud jste vyznavaci lezení, vemte si s sebou své nádobícko. V posledních letech na Certove kameni místní nadšenci vytvorili nekolik lezeckých cest.


Luštení

Pro získání presných souradnic musíte prokázat, že znáte ceské pohádky (nebojte, nemelo by to být težké). Pripravili jsme pro Vás krátký (8min) film s nekolika ukázkami. Film si mužete pustit zde (youtube.cz) nebo stáhnout zde (ulozto.cz). Každá ukázka má své císlo, celkem je jich 21. Pokud poznáte pohádku vepište její název podle císla do pripraveného obrázku. Jméno pohádky pište do tajenky bez mezer. Pokud se Vám podarí pohádky poznat, získate tajné heslo. To použijte pro prístup na stránkách geopohádky a dozvíte se finální souradnice.

Další informace o keši i hint se dozvíte na stránkách geopohádky až po vyluštení tajného hesla.

Tak se pohodlne usadte, pohádka zacína.


Historie keše

datum - událost
23. 5. 2009 - keš umístena na své místo
30. 5. 2009 - publikování keše
31. 5. 2009 - FTF získal opet sHpy00n






Naši keš mužete ohodnotit. Pokud se Vám líbila, mužete navštivit i druhou keš z naší dílny Kalvarie Cestice.

Additional Hints (No hints available.)