Skip to content

ENIAC Mystery Cache

This cache has been archived.

dzeidzei: Keš skutečně na místě není, obnovovat ji nebudu.
Děkuji za zajímavé logy a všem přeji úspěšný lov.

More
Hidden : 5/24/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ]
Tato keš je venována historii pocítacu, zejména pocítaci ENIAC

[EN]
This cache is dedicated to the history of computers, especially to the computer ENIAC.


672
ENIAC

ENIAC

[CZ]

V roce 1949, byly pocítace obrovskými monstry, která zabírala celé budovy ci alespon celá jejich patra. Vrcholem technologického rešení bylo použití elektronek, a napríklad tehdejší pocítac ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) jich používal 17 468 (jenom na jejich žhavení potreboval menší elektrárnu), dále obsahoval a krystalových diod, b relé, c odporu, d kondenzátoru, okolo e miliónu rucne pájených spoju, vážil f tun, zabíral g m2, spotrebovával h kW elektrické energie a jeho vývoj stál 500 000 dolaru. Byl pomerne poruchový a k závadám na elektronkách docházelo nejcasteji pri zapínání nebo vypínání pocítace. Tento problém byl jednoduše (i když nákladne) vyrešen nepretržitým provozem. Poté se závada na elektronkách vyskytla jednou za i dny, pricemž k jejímu nalezení stacilo 15 minut.

Podle nárocnosti zvládl pres j (násobení) nebo 30 (delení) operací za sekundu, pricemž operace s menšími císly provádel rychleji. Používal desítkovou soustavu. ENIAC byl programován pomocí prepínacu, avšak v roce 1948 byl modifikován, aby mohl provádet program uložený v pameti ROM. Tento zásah znemožnil paralelní provádení operací a snížil šestinásobne jeho výkon, avšak doba programování se zkrátila ze dnu na hodiny, což bylo akceptovatelné.


Jak velké budou pocítace?

Když se ve zmíneném roce 1949 redaktori casopisu "Popular Mechanics" zamysleli nad budoucím možným vývojem, vyšla jim následující perspektiva:
"Pocítace by v budoucnu mohly vážit i méne než 1,5 tuny" (Popular Mechanics, 1949).

Ve své dobe to asi byla dost odvážná veštba. Nejspíše pritom pocítali s tím, že základními stavebními kameny pocítacu budou i do budoucna elektronky. Polovodicový tranzistor byl sice vynalezen o dva roky dríve, ale kdo tehdy tušil že vývoj se bude ubírat práve touto cestou (pres samostatné tranzistory k integrovaným obvodum, mikroprocesorum atd.)?

672
Thomas J. Watson

Ostatne, k historii mikroprocesoru se vztahuje i následující výrok, hojne citovaný v odborné literature. Je pripisován dnes již neznámému inženýrovi ve stredisku Advanced Computing Systems Division firmy IBM. Ten mel v roce 1968 komentovat první mikroprocesory takto:

"Ale ... k cemu by to mohlo být dobré?" (IBM, 1968)

Kolik pocítacu bude zapotrebí?

Zustanme ješte ve ctyricátých letech a u Velké modré, alias u firmy IBM. Jeho tehdejšímu rediteli, Thomasi J. Watsonovi (šéfem IBM byl od roku 1915 až do roku 1956), jsou pripisovány následující dva vskutku "globální" výroky:

1943: "Nemyslím si, že by na svetovém trhu byla poptávka po více než peti pocítacích"
1946: "Pro pokrytí celosvetových potreb by melo stacit asi deset pocítacu"

Snad netreba dodávat, že práve firma IBM se v pozdejších letech stala zrejme nejvetším výrobcem strediskových pocítacu (tzv. mainframu), kterých rozhodne prodala více jak 5, resp. 10.

Osobní pocítace?

672
Kenneth Olsen

Vývoj výpocetní techniky se v dalších letech ubíral od mamutích mainframu smerem k menším pocítacum, a s jejich postupným zmenšováním a zlevnováním se casem objevila perspektivní možnost dát jeden takový pocítac každému uživateli k jeho výhradnímu použití. Názory na smysluplnost tohoto znacne revolucního kroku se ale lišily.

Napríklad zakladatel a šéf jiné velké pocítacové firmy oné doby (firmy DEC, Digital Equipment Corporation), pan Kenneth Olsen, se v roce 1977 na prestižní "vizionárské" konferenci World Future Society Convention vyjádril takto:

Není žádný duvod proc by lidé meli mít pocítace doma

O keši

Na zadaných souradnicích keš nehledejte, ale mužete tam zaparkovat své geovozidlo. Umístení keše zjistíte tak, že dosadíte za tucnou kurzívou psaná písmena príslušná císla a souradnice spocítáte podle následujících príkladu:

672


672


[EN]

The ENIAC was a modular computer, composed of individual panels to perform different functions. Twenty of these modules were accumulators, which could not only add and subtract but hold a ten-digit decimal number in memory. Numbers were passed between these units across a number of general-purpose buses, or trays, as they were called. In order to achieve its high speed, the panels had to send and receive numbers, compute, save the answer, and trigger the next operation — all without any moving parts. Key to its versatility was the ability to branch; It could trigger different operations that depended on the sign of a computed result.

Besides its speed, the most remarkable thing about ENIAC was its size and complexity. ENIAC contained 17,468 vacuum tubes, a crystal diodes, b relays, c resistors, d capacitors and around e million hand-soldered joints. It weighed f tons, took g m2, and consumed h kW of power. Input was possible from an IBM card reader, and an IBM card punch was used for output. These cards could be used to produce printed output offline using an IBM accounting machine, probably the IBM 405.

About Cache

You won't find the cache on the coordinates above, but you can park your car there. To get the coordinates you will have to solve the equations at the end of the Czech text. I can only come out that i=2 and j=300. Good luck.

Click to verify coordinates

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Arfpubininz fr cerq inzv [EN] V qba'g uvqr sebz lbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)