Skip to content

Mr. Five Multi-cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 5/18/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache je soucástí naší malé rodinné FIVE serie. Mrknete na ostatní cache ... Miss Five  a  Baby Five


 
Mr. Five
SLANOVÁNÍ :
Bežne se k slanování používají ruzné slanovací brzdy a pri volném lezení je to nejcasteji osma nebo tzv. kotlík, které má tu výhodu, že slouží i jako jistící pomucky a lehce se s ními manipuluje. Brzdy se pripínají pomocí karabiny s pojistkou k centrálnímu oku na úvaze. K slanovací osme se vždy musí používat karabina s pojistkou. V opacném prípade muže dojít k vycvaknutí osmy z karabiny a následnému pádu. Stane se to v prípade, že osmu pri slanování na moment odlehcíte, ta se pak pretocí na zámek karabiny a pri následném zatížení se zámek lehce otevre. K osme je proto nejlepší použít karabinu s bajonetovou pojistkou, která se po zavrení karabiny sama zajistí a nemusíte jí už nijak kontrolovat. Pokud používáte karabinu se šroubovací pojistkou, nezapomente ji vždy zašroubovat. Pri delších slanení se šroubovací pojistka muže obcas sama uvolnit, proto provádejte obcasnou kontrolu.

Postup pri použití slanovací osmy je následující:
- 1 - do osmy se založí lano tak, že se protáhne velkým okem a prevlíkne se pres oko malé
- 2 - do malého oka se zacvakne karabina s pojistkou
- 3 - karabina se zacvakne do centrálního oka sedáku a zašroubuje se pojistka

Pri použití jiných slanovacích brzd (gri-gri, atd.) se vždy ridte priloženým návodem.

Princip všech slanovacích brzd je založený na trení, které vzniká mezi lanem a kovem brzdy, a které zpomaluje proklouzávání lana.
Pri slanování držte jednou rukou lano pod osmou a sevrením lana regulujte rychlost slanování, druhou rukou se mužete držet lana nad osmou a udržovat tak rovnováhu. Ruka která drží lano pod osmou je ta duležitejší a pokud by jste touto rukou lano pustili následoval by rychlý pád a lano by bleskove projelo osmou.  Naopak horní rukou lze docela dobre lano pustit a využít jí napríklad k manipulaci s materiálem.
Nohy jsou natažené pred sebe a mírne pokrcené a rozkrocené tak, aby jste se nepretáceli  do stran. Nejlépe je vše si vyzkoušet v praxi treba na prudší stráni nebo položené skalní plotne.
 

Slanování na dvojím lane :
Ve vetšine situací probíhá slanování na dvojitém lane. Lano se protahuje slanákem (retez, kruh, borhák) tak, aby bylo napul a k zemi visely dva stejne dlouhé konce. Po slanení se pak lehce za jeden konec stáhne. Pri slanování na dvojitém lane se do salnovací pomucky (napr. osmy) musí založit oba dva prameny lana, jinak by hrozil pád na zem. Behem slanování pak vzniká vetší trení, s címž mohou mít problém lehcí lezci (lezkyne), kterí nekdy musí lano do osmy doslova strkat.

Jištení pri slanování.
Protože slanovací brzda není samoblokující a pri puštení lana brzdící rukou, (napr. v dusledku pádu kamenu a bezvedomí slanujícího), by došlo k nekontrolovanému pádu, je dobré pri slanování ve vyšších stenách osmu pojistit. K tomu úcelu se používá prusíkuv uzel. Na smycce z repšnury o prumeru cca 6-8 mm uvažte pod brzdící rukou na lanech prusíkuv uzel a zacvaknete jí do hlavního oka sedáku (prípadne do nohavicky). Prumer repšnury musí být menší než prumer lana, jinak by prusíkuv uzel nezadrhával, a délka smycky je taková, aby uzel nevjíždel do osmy. Pri slanování pak prusíkuv uzel posunujete brzdící rukou po lanech, v momente kdy rukou lana pustíte, prusíkuv uzel se sevre a zastaví slanování.

Špatne založené slanení:

Lano musí být vždy protaženo nekterým z clánku slanovacího retezu. Dva nýty jsou na stanovištích práve proto, aby bylo spolehlivejší. Pokud ale lezec udelá tu chybu, že jištení nebo lano pro slanení protáhne za spojovacím retezem a jeden z nýtu selže, bude už druhý nýt k nicemu. Takže k protažení lana a cvakání karabin používejte vždy pouze oka retezu.  
Jak tomu zabránit:
- soustredte se na vše, co deláte
- snažte se vždy si predstavit všechny možnosti, které mužou nastat a snažte se predejít všem chybám
- kontrolujte, kontrolujte a zase kontrolujte

 

Jak založit slanení ?
U vetšiny sportovních cest tvorí slanovací stanovište borhák, nýt nebo retez. Pokud jsou na stanovišti nýty, meli by být dva a spojené retezem nebo smyckou s kovovým kruhem. Lezec se nejprve zajistí odsedávackou (smycka s karabinou pripevnená na navazovací oko sedáku). Poté se odváže z lana, protáhne ho borhákem nebo retezem (provléknete lano skrz nejvetší oko retezu) a protáhne lano tak, aby oba konce dosahovaly na zem. Poté založí do lana osmu, pripne si jí na sedák, zruší samojištení (vycvakne z borháku odsedávacku) a slaní na zem.

Pozor ! Co osma chytí, to jen tak nepustí !
Zkušenosti s lapením se do osmy jsou dosti nepríjemné. Nejcasteji se stane, že vám osma spolkne cást odevu (rukáv, límec, šátek, remínek prilby) a nebo vlasy ci vousy. U cástí odevu hrozí casto postiženému uškrcení. U vlasu a vousu pak skalpování a to rozhodne není nic príjemného. Nejduležitejší je, okamžite prestat slanovat. Další sestup totiž vše jen zhorší. Pokud nemužete osmu odlehcit tím, že si stoupnete na skálu nebo do prusíkovací smycky ( príp. jü maru) založené na lano nad osmou, nezbývá než se snažit vtažený odev uríznout nebo utrhnout. To samé platí o vlasech, a pokud to jednou zažijete, urcite už si nikdy nezapomenete sepnout hrívu do culíku a vzít si cepici nebo šátek. Snažte se také držet hlavu dál od osmy.

 

CACHE :
Na úvodních souradnicích mužete nechat svá geovozítka a dál už po vlastních :). Pro nalezení cache musíte vylézt na dve místa  (v libovolném poradí) : skalka , dub a slanit Bresteckou skalku. Na techto místech naleznete císla ABC, DE, FG vyražené do svetlého kovu. Tato císla dosadíte do vzorecku a cache je vaše. Podívejte se na  Fotofint.
N 49° (A) (C+F). (B+E) (D) (G-D) 
E 017° (B-C) (BxD-G). (C+G+F) (B+D+F) (A+E)

 



Additional Hints (No hints available.)