Skip to content

Zidovstvi v Bucovicich Multi-cache

This cache has been archived.

Aqualung Reviewer: Archivace listingu kese
Aqualung Reviewer pro CZ kraje Jihomoravský, Královéhradecký a Pardubický

More
Hidden : 6/21/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Židovství v Bucovicích

 

Úvodní souradnice vás zavedou na místo, kde ješte do roku 1965 stávala synagoga v novorománském stylu.

 

Ale pekne od zacátku:

Nejstarším známým dokladem prítomnosti židovského obyvatelstva v Bucovicích je kámen s hebrejským nápisem, objevený pri bourání synagogy v roce 1965, dnes uložený v bucovickém muzeu.  Nápis s biblickým citátem ríká, kdy byla první synagoga dokoncena (Datum neuvádím zámerne). OBR-1 To je ale dokladem jen toho, že již pred tím zde musela být zastoupená pocetná skupina židovského obyvatelstva. Už v roce 1690 ale Židé staveli na stejném míste nový chrám. Podle vyškovského historika Františka Jordána zrejme proto, že puvodní synagogu znicili Švédové, již mesto s výjimkou srdnate hájeného zámku vydrancovali v roce 1645. Nová synagogu je zakreslena i na mape Bucovic z roku 1723.

Synagoga z roku 1690 v dobe prevratných zmen a všeobecného rozvoje po roce 1848 nemohla stacit potrebám financne i pocetne sílící židovské bucovické obce. V roce 1850 zde bylo 169 židovských rodin. Není tedy divu, že se její predstavení rozhodli stavet nový chrám. Podle Rosenthala už v roce 1853 nová synagoga stála.

Predstavu o podobe synagogy dávají staré snímky a také podrobný popis z pera Jaroslava Klenovského, který dává také plastickou predstavu o tom, jak vypadal interiér chrámu: „Byla to samostatne stojící, dvoupodlažní halová stavba, približne obdélného pudorysu, komponovaná na hlavní podélnou osu, se sedlovou strechou krytou bridlicí. Svatostánek nebyl orientován k východu, ale vzhledem k místní situaci k jihovýchodu. Dispozice synagogy byla tradicní. Nástup mužu a žen vedl samostatne od severozápadu, ze Židovské ulice. Muži vcházeli stredem do predsíne a dále do hlavního sálu, jenž z boku prosvetlovala vždy tri vyšší okna, celní stenu sálu pak tvoril svatostánek. Drevené lavice stály v radách smerujících ke svatostánku po obou stranách stredové ulicky (obsahovaly asi tri stovky sedadel). Ženy nastupovaly dvema bocními vchody do „veží“ s kamennými tocitými schodišti na galerii v patre rozvinutou po trech stranách hlavního sálu.

Synagoga zrejme obsahovala zpevácký chór s varhanami. Nosný systém galerie tvorily zajímavé litinové konzolové prvky, na nichž byl též obdobne o patro výš zavešen stropní podhled predstavující drevenou nepravou klenbu. Venkovní fasády obsahovaly prvky novorománské a zcásti novoempírové. Všechna okna a dvere byla ukoncena pulobloukem. Hlavní duraz byl kladen na pusobení vstupního prucelí: náznaky bocních veží a trojúhelný štít zakoncovaly clenité nástavby a kamenné desatero (v ose). Uprostred štítu pak zaujal méne obvyklý prvek – ciferník hodin. Nad hlavním vstupem byl pravdepodobne ješte umísten hebrejský nápis.“

V roce 1857 prevzal bucovický rabinát literát a známý kazatel Bernhard Löwenstein(1821-1889). Práve do dob jeho pusobení lze klást jakousi zlatou éru bucovických Židu. Jejich podíl zejména na prumyslovém rozvoji Bucovic v té dobe byl zcela zásadní.Nedá se ani hovorit, že byli menšinou, v té dobe byl každý ctvrtý obyvatel mesta židovského vyznání.

Židé meli i vlastní nemeckou školu, od roku 1871 verejnou, která byla zrušena v roce 1918. K tomu je treba dodat, že bucovictí židé se stejne jako ostatní moravští židé hlásili k nemecké národnosti. Meli i vlastní spolecenský a spolkový život. Scházeli se v židovské kavárne, v dnes již zborené budove na rohu Komenského ulice.

Konec židovské komunity privodilo houfné stehování do Brna a poté nemecká okupace. Na jare 1942 nacisté deportovali bucovické Židy do soustredovacího ghetta v Terezíne a pak postupne do vyhlazovacích táboru na východe. Z šestactyriceti odvlecených lidí neprežil válku nikdo.

Synagoga najednou nemela komu sloužit a zacali v ní hospodarit nacisté, kterí tam skladovali ukoristený židovský majetek  a budovu zároven predali bucovickým hasicum jako zbrojnici. Po válce synagoga, kterou využívali hasici, pripadla v restituci Židovské náboženské obci v Kyjove, která ji pronajala mestu. Kyjovská židovská náboženská obec záhy zanikla, takže od roku 1953 spravovala synagogu Židovská náboženská obec v Brne.

Synagoga bohužel dále chátrala a rozhodujícím pro její osud byl rok 1964, kdy Okresní stavební podnik dostavel novou požární zbrojnici a tak Templ nemel další využití a jeho technický stav zacal být neúnosný. I když se židovská komunita snažila o jeho záchranu nemela dostatek financních prostredku na jeho opravu.Samotné bourání synagogy spadá do jara 1966. Cihly si rozebírali lidé jako stavební materiál, pri demolici pomáhali vojáci z tamní posádky. Ješte v listopadu 1966 byly vystavovány faktury za cihly ze synagogy.

A to byl konec židovské menšiny v Bucovicích. Výrazná stopa v dejinách mesta však po nich zustala, a to nejen v literárních pramenech, ale i v podobe židovského hrbitova. Ten dlouhá léta zustával v nezájmu a starala se o nej jen sama príroda. V posledním dobe jsou zde již patrné i zásahy cloveka (kácení náletových drevin, sekání trávy, postavení nekolika pomníku). Doufejme, že tato snaha nebude marná.

        

Židovský hrbitov byl založený v 17. století o rozloze 47,43ar. Je zde pres 400 náhrobku, z nichž velká vetšina je již nenávratne poškozena. Prameny udávají, že nejstarší je z roku 1767. Treba budete mít štestí a najdete ho.

K samotné keš:

Jedná se o krátkou multinku, kde musíte získat dve indicie.

1. Na úvodních souradnicích naleznete krome nevzhledných garáží i dva domecky z pozustalé židovské ulicky. Opište si císlo popisné toho levého a získáte tak císla ABC.
2. Na souradnicích Stage 1 nalezete židovský hrbitov. Zde nad dvermi staré obradní síne zjistete pocet židovských hvezd a získáte císlo D.

Samotnou keš potom najdete na techto souradnicích:

N 49° 09.204/(A+C)
E017°00.170*(B+D)

Použitá literatura:  Vyškovský deník

POZOR POZOR POZOR

Až budete vyzvedávat samotnou finálku, dejte pozor kam saháte. I když jsem se snažil vycistit místo od veškerého smetí, a to i nebezpecného, je možné, že jsem neco prehlédl.

Additional Hints (Decrypt)

Xnzraaé zvzvxel h cnermh m wnfnah - gnurw wra iavgerx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)