Skip to content

Utajený menhir Multi-cache

Hidden : 4/28/2009
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dlouha multi ktera Vas provede kolem neznamejsich megalitickych pamatek severozapadne od Prahy. Obtiznost tkvi hlavne v nutnosti prekonat dlouhe vzdalenosti. Fyzicky narocnejsi je finalni cast, tam je nutne ujit po svych cca 6km, coz bude po popojizdeni ktere tomu bude predchazet jiste vitane.

Utajený menhir


Úvodem


Krajina rozprostírající se severozápadně od Prahy je od nepaměti domovem zemědělců. Původní lesy pokrývající naše území musely ustoupit jejich polím a políčkům, zvěři zůstaly vyhrazeny remízky a meze. Tak to fungovalo po staletí, pak přišlo nadšené socialistické zemědělství a bezohledně rozoralo meze a pole scelilo v obrovské lány. Na první pohled je tato krajina nudná, nehodná návštěvy. Obvzlášť když si vzpomeneme na okopávání řepy, jejíž řádky se táhly nekonečně daleko za obzor. Když se ale k návštěvě odhodláte, tak možná ke svému překvapení zjistíte, že přes všechna příkoří, které jí působíme, je to krajina plná života, a když odhlédnete od nepořádku, který se přirozeně váže k blízkým lidským sídlům, tak budete muset i těmto širým lánům přiznat určitou krásu.

Tenhle rozvláčný úvod zde není úplně bezúčelně. Putování, které jsme Vám připravili, začíná v Českém krasu a končí v lesích u Kounova, ale jeho hlavní část se odehrává právě v polích mezi Prahou a Žatcem. V této kulturní krajině budete hledat pamětníky, kteří tam stojí od nepaměti. O jejich magické síle svědčí i to, že přežily dobu, kdy jsme si mysleli, že poručíme větru dešti. U každého menhiru uvádím jen krátkou informaci, detaily si můžete přečíst na uvedených odkazech. Myslím, že nemá smysl opisovat to, co napsali povolanější.

Je jen na Vás, jaký způsob putování zvolíte. Domníváme se, že v okolí každé zastávky jde vymyslet kratší i delší výlet, při kterém blíže poznáte okolí, a tak Vám může tohle menhirové putování vyplnit i několik víkendů. Když se rozhodnete absolvovat celé putování v jediném dni, tak si raději přivstaňte a ujistěte se, že v nádrži svého automobilu či motocyklu máte benzín alespoň na 200km. Procházky k menhirům nejsou obvykle delší než 1km, tam, kde je to delší, na to upozorníme. Jednotlivé zastávky jsou seřazeny tak, jak bychom je projeli my, kdybychom se chtěli vrátit v kruhu zpět na Kladno, Pražákům by to tak také mělo vyhovovat. Pro rychlý náhled jsme připravili mapu.

Krom obvyklé geovýbavy budete potřebovat: pásmo či tesařský metr o délce 1m, kompas či buzolu se stupnicí umožnující odečítat s rozlišením 5° a schopnost pojmenovat stromy, které se běžně vyskytují v naší krajině.




1. zastávka: Novodobý menhir u Mořinky


U Mořinky stojí celkem vysoký menhir, který třeba jednou, po nějaké devastační válce, při níž se ztratí všechny naše dokumenty, bude považován našimi přeživšími potomky poslanými nedobrovolně opět do doby postapokalyptickoželezné, za posla dob dávno minulých. Třeba. Zatím ale jádro slouží míru a našemu hospodářskému rozkvětu a my moc dobře víme, že se jedná o taškařici, která zakončila 20. století. Více viz fotky na stránkách kpufo.cz a tulak.cz. Místo je tak trošku mimo osu hlavního putování, takže pokud chcete, použijte web, otázka je záměrně zvolena tak, aby se to dalo snadno zjistit. Návštěvu ale doporučujeme, místo je to moc pěkné.

K menhiru u Mořinky Vás zavede waypoint MOR a také cache Menhir Morinka - GCQPC3. Parkovat se dá přímo u hospůdky pod menhirem. Nahoru je to "kus" cesty, ale protože v moderní době se na komfort návštěvníků myslí, tak nahoře je připraveno k odpočinku:

  • ještě celkem zachovalé kožené křesílko MOR=0
  • klasická betonová lavička se sedákem a opěrkou ze dřeva MOR=1
  • tak akorát louka, kde si člověk může sednout kam chce, když dá pozor na binec, co rozhaduje místní omladina MOR=-1
  • křesílko vytesané z mramoru, co při západu slunce krásně hřeje naakumolovaným teplem MOR=-2
  • betonové křesílko, co při západu slunce krásně hřeje naakumulovaným teplem MOR=2


2. zastávka: Horoměřický "ohrádkový" menhir


Menhir v Horoměřicích je malý, vlastně bych ho klidně označil za patník, kdyby nestál poněkud bokem cest. Je také zvláštní, že na jeho výrobu byl použit pískovec, který se v okolí nevyskytuje. Je velkou otázkou, jestli to vůbec menhir je. Místo ale stojí za návštěvu, má hlubokou historii. Podívejte se na články na serveru rozhlas.cz a také 21stoleti.cz.

K menhiru Vás dovede kratičká multi Los menhiros - GCY3M8, případně waypoint HORO. Poznamenejte si, které tvrzení je pravdivé:

  • lavička tam není žádná, zato bince, co tam zanechali stavitelé okolních domů, je tam na několik tater HORO=-1
  • lavička je tam jedna jediná, a ještě zničená HORO=0
  • lavičky jsou tam dvě, sedák a opěrka je tvořena prkny a v zemi jsou betonové nosníky HORO=1
  • lavičky jsou tam tři, litinové konstrukce a sedák s opěrkou jsou z recyklovaného plastu HORO=2


3. zastávka: Kamenny most - náhrobek či menhir?


Tento menhir (a nebo snad "jen" náhrobek) leží zhruba 1km daleko od vesnice Kamenný most, parkovat můžete třeba u místní bytovky. Ve vesnici dokonce naleznete směrovky ukazující správný směr. Cesta vede příjemnou úvozovou cestou, která se postupně prokousává terénem, aby až na konci u menhiru vystoupila na povrch a umožnila návštěvníkům pohlédnout do okolní krajiny. Když se dostanete na povrch, tak si můžete odlovit tradiční kešku Menhir Kamenny Most - GC16EYR, pak pokračujte na waypoint KAMOST, případně prostě pořád v tom samém směru než narazíte na menhir.

Až dojdete k menhiru, poté, co dokončíte rozjímání nad tímto místem, tedy v okamžiku, kdy se rozhodnete vrátit se zpět do civilizace, tak právě tehdy položte na menhir svou GPS. Odečtěte jeho souřadnice a nechte se navigovat zpět k němu. Začnete se úvozovou cestou zanořovat pod úroveň okolních polí, občas zkontrolujte vzdálenost od menhiru, která by měla růst. Jakmile dojdete na místo, kde ze středu cesty trčí novodobý kůl, ve své celé délce bíle lakovaný a na vrcholu červeným kroužkem zdobený, tak právě zde odečtěte vzdálenost od menhiru.

Abychom se vyhli dohadování o přesnosti GPS, nabízíme varianty s přesností na 40m:

  • vzdálenost = 828 m KAMOST=1
  • vzdálenost = 868 m KAMOST=3
  • vzdálenost = 908 m KAMOST=2
  • vzdálenost = 948 m KAMOST=5
  • vzdálenost = 988 m KAMOST=4

Po zkušenosti FTF lovců jsem trochu znejistěl ohledně této indicie. Pro jistotu ji doplnuji záchranou otázkou, která se bohužel opakuje s následující zastávkou. V bezprostřední blízkosti menhiru je jediný stromek a jinak spousta keřů, jedná se o:

  • Třešeň KAMOST=1
  • Dub KAMOST=3
  • Akát KAMOST=2
  • Hrušeň/Jabloň KAMOST=5
  • Javor KAMOST=4

Jamaraja byl tak laskav, že umístil indicii KAMOST do své kešky Menhir Kamenny Most - GC16EYR, věřím že nyní s takto natřikráte posichrovanou indicií už nebudou problémy. ;)



4. zastávka: Menhiry u Řisut


V polích mezi Řisuty, Přelícem a Ledci jsou dva menhiry, respektive prý se jedná jejich celou řadu, která ovšem byla rozkradena. Podle fotek ze serveru eldar.cz kameny vypadají úplně jinak než ty, které jsme našli. Kolem Řisut je to moc pěkná procházka, a tak návštěva stojí za to.

Pokud nemáte odloveny okolní cache, tak doporučuji následující postup. Auto nechte někde v Řisutech, treba rovnou u Zvonice v Řisutech - GC1AY9Y, potom pokračujte na Tvrz Řisutskou - GC1KZNF. Od její skrýše se pokuste projít skrz remízek směrem na jih. Je to roští, ale projít se to dá, ale s malými dětmi či v kratasech bych do toho nešel. Za remízkem na jihu objevíte nově zbudovanou polní cestu, na kterou lze také pohodlně dojít z Řisut. Jděte po ní až k Dráze Martiniců - GCZKVD. Odtud je to pak k menhirům jen kousek, viz waypoint RISUTY. Takto pojatá vycházka je dlouhá cca 6km.

Poznamenejte si, zda jsou v blízkosti dva či dvě vzrostlé:

  • Hrušně/Jabloně RISUTY=-2
  • Javory RISUTY=-1
  • Duby RISUTY=0
  • Jasany RISUTY=1
  • Třešně RISUTY=2


5. zastávka: Zkamenělý pastýř


Pověst o menhiru praví, že při každém zvonění v klobuckém kostele k němu Zkamenělý pastýř postoupí o jeden krok. Až ke kostelu jednou dojde, nastane konec světa. Převzato ze serveru hrady.cz, další informace eldar.cz a mystika.cz.

K pastýři Vás zavede waypoint PASTYR. Pozor na parkování, těsně za obcí je zákaz zastavení a končí kus za menhirem, domníváme se, že na odobočkách na pole se zastavit smí. Od silnice k němu nově vede kamínky vysypaná cestička a kolem pastýře je vytvořen plácek ohraničený palisádou z kůlů zatlučených do země. Bojíte se oprávněně, Vaším úkolem je spočíst kolik těch kůlů je. Můžeme-li doporučit, tak si na každý n-tý položte kamínek a pak spočtěte kamínky, takhle se Vám spíš nazatočí hlava. :) Pro kontrolu uvedeme, že poslední číslice počtu kůlů je rovna počtu příčných klád tvořících schody bez jedné. Až tam budete, tak si nezapomeňte odlovit kešku "1.Ovecka, 2.ovecka, 3. ovecka... - GCJ9BR". Hlavně tam neusněte! ;) Sloupky jsou polámané, takže: PASTYR = 197



6. zastávka: Hřivčice: milník nebo menhir?


U prostřed obce, po pravé straně silnice směrem na Peruc, stojí štíhlý, pískovcový kámen. Je viditelně slepován na několika místech a nese cedulku "Starý ukazatel cest z r. 1680 -- Památkový úřad v Praze". Nevím, prohlíželi jsme ho důkladně, ale žádné zbytky ukazatelů směru jsme neobjevili, možná ale padly za oběť vandalům, co si chtěli vyzkoušet, co kámen vydrží. Další informace: pooh.cz, hrady.cz.

K menhiru Vás dovede waypoint HRIV, na místě se pořádně rozhlédněte. Přes silnici je pomníček připomínající osvobození Rudou armádou. Jsou na něm dvě čísla, to první 1945 Vám není k ničemu, to by bylo příliš jednoduché. Poznamenejte si to druhé.



7. zastávka: Baba


Nepodařilo se mi zjistit žádnou pověst k menhiru se vážící, je to celkem s podivem, protože je poměrně veliký. Tak tedy jen odkazy: pooh.cz, hrady.cz a eldar.cz.

K menhiru Vás dovede waypoint BABA anebo keška "Slavetinsky Menhir - Baba - GCWCYW", na místě budete mít jednoduchý úkol. Změřit vzdálenost mezi patou menhiru a kmenem stromu, jde nám o vzdálenost u země. Abychom sem nemuseli jezdit každých 20let co lípa poporoste, tak Vám dáme vybrat z několika možností.

Poznačte si které tvrzení je pravdivé:

  • vzdálenost = 72 cm BABA=13
  • vzdálenost = 77 cm BABA=15
  • vzdálenost = 82 cm BABA=17
  • vzdálenost = 87 cm BABA=19


8. zastávka: Mnich do kamene zakletý


Podle pověsti býval zakletý mnich řeholníkem žateckého kláštera, prý se zamiloval do krásné dívky, která jeho lásku opětovala, ovšem jejich láska naplnění nedošla. Mladík byl proklet převorem kláštera a dívka byla upálena. Převzato ze serveru rozhlas.cz, další informace jsou na eldar.cz, mystika.cz a hrady.cz.

K michovi Vás zavede waypoint MNICH a nebo tradiční cache "Zkamenely Mnich - GCQZGW". Až k němu dojdete, tak si určitě všimnete, že jeho slunci nakloněná strana tvoří jakési lehátko. Pohodlně se do něj opřete, svůj kompas natočte tak, aby střelka ukazovala na 0° a odečtěte úhel, kterým hledíte. Abychom eliminovali chyby odčítání úhlu, tak Vám dáme vybrat z několika možností.

Poznačte si které tvrzení je pravdivé:

  • úhel nelze určit, střelka kompasu se točí jako šílená MNICH=1
  • úhel = 180° MNICH=2
  • úhel = 210° MNICH=3
  • úhel = 240° MNICH=4
  • úhel = 270° MNICH=5


9. zastávka: Kounovské kamenné řady


Poprvé jsem kounovské kamené řady navštívil jako dítě s rodiči. Pak to magické místo upadlo v zapomnění na hodně dlouho, ale nakonec se vzpomínka vynořila a já se tam zajel znovu podívat, ale pořád jako mudla, i když 2 ze 3 tamních keší už byly na svém místě. Celá ta návštěva byla jako jedno veliké Déja vu, od mé první návětěvy mě dělilo cca 15let a přesto jsem ta místa poznával, jako bych tam byl včera. V současnosti probíhá nějaký průzkum této lokality, a tak v mlází jsou prosekány průchody podél řad (viz. satelitní snímek) a jednotlivé řady jsou očíslovány pomocí kolíků zaražených kolem cesty. Turistické značení bylo také vylepšeno. Neztratíte se zde, a tudíž ani nedostanete waypoint, kde byste mohli začít. Zkuste klasickou papírovou mapu.

No dobrá. Tak aspoň trochu poradíme. Chcete-li odlovit nejbližší kešky, tedy Celtic Calendar - GCH6R9 a Kaple sv. Vojtecha - GC1FH7C, z nichž právě ta druhá je keška, kterou prostě musíte navštívit (pak ale nemá smysl neulovit tu první - krasný ammo box), tak parkujte u nádraží Mutějovice. Pokud byste tam svého ropáka snad nechtěli nechat, tak záložním místem jsou Domoušice, doporučujeme ale to první. Nejen, že skýtá možnost zakoupit turistické známky a občerstvení, ale je tam také naprostý klid, takové zpomenuté místo se dnes ve Středních čechách opravdu obtížně hledá. No a když už tam budte parkovat, tak si ulovte i Dzban - GCHYA6 od Vašeho dopravního prostředku to nebude daleko.

Najděte Gibona a poznačte si, které tvrzení je pravdivé. Strom rostoucí nejblíže Gibonovi je:

  • smrk KOUNOV=8
  • bříza KOUNOV=11
  • borovice KOUNOV=13
  • dub KOUNOV=15

O kounovských kamených řadách toho bylo napsáno hodně. Určitě se podívejte na stránky na eldar.cz a pooh.cz. Také je vhodné mrknout na ofciální stránky Kounova, ale ze všeho nejcennější je navštívit tato místa osobně a udělat si vlastní názor.



Finále: Utajený menhir


Pro přehlednější dosazování do vzorce si můžete zjištěné údaje vepsat do tabulky:

  1. Novodobý menhir u Mořinky   MOR = ________________________
  2. Horoměřický menhir   HORO = ________________________
  3. Kamenny most   KAMOST = ________________________
  4. Řisuty   RISUTY = ________________________
  5. Zkamenělý pastýř   PASTYR = ________________________
  6. Hřivčice   HRIV = ________________________
  7. Baba   BABA = ________________________
  8. Mnich do kamene zakletý   MNICH = ________________________
  9. Kounovské kamenné řady   KOUNOV = ________________________

Jste ještě u Gibona? To je dobře. Pozorně si prohlédněte jeho okolí a dumejte, kam by se asi tak dala schovat kartička se vzorcem tak, aby zůstala čistá. Hledáte předmět velikosti kreditní karty tlustý cca 4mm, existuje jediný možný úkryt. Pokud by se snad kartička ztratila, tak najděte Pegase a tam hledejte totéž. Vzorec na destičce Vás dovede k finální schránce, tedy pokud jste něco cestou nepopletli.

Pro ty, kteří jsou raněni geoslepotou, případně pro případy, že by destičky někdo vymudlil, tak je zde vzorec:

50° [10+MNICH].[2*PASTYR-4*BABA]'N,
13° [HRIV-1945+MOR+RISUTY].[100*(KAMOST+1)+KOUNOV*4]'E

ten Vás dovede k člověkem a pro člověka vytvořenému objektu, na němž je přibita cedulka se vzorcem, ta je ale menší, jen 5x5cm a je umístěna tak, aby nebyla na první pohled vidět.

Keška

Keška je tvořena 2.6l Lock&Lock krabičkou. Při hledání se ale zaměřte na hledání objektu o slušný kus většího. Až to najdete, okamžitě pochopíte, že jste TO našli. Prostě nikde nerejte, choďte a hledejte očima. Myslete na to, že hledáte velkou věc.

Zvažte, zda má smysl do kešky umísťovat TB a GC, návštěvnost bude pravděpodobně velmi malá a je zbytečné, aby v Utajeném menhiru ležely měsíc či dva. Já bych asi neodolal a musel si pro ně zajet. Tak šetřte můj rozpočet na benzín. ;)

Doufáme, že ti, kteří se rozhodnou vyrazit na tuto dlouhou pouť, neboudou svého rozhodnutí litovat a že se jim výlet bude líbit. Moc rádi si přečteme v logách Vaše dojmy, ale důrazně prosíme, abyste se důsledně vyvarovali jakékoliv nápovědy, která by vedla k vyzrazení indicií, nebo dokonce finálního umístění. Nekažte prosím hru ostatním. Také můžete vyjádřit svou spokojenost hlasováním, pomocí obrázku vlevu, stačí kliknout a na gc.cz zvolit patřičné procentuální ohodnocení vyjadřující Váš celkový dojem z kešky.

Pokud zvládnete ulovit kešku hrubou silou či náhodou, tak nám prosím také napište prostřednictvím PM/SZ. Snažili jsme se, aby to nebylo možné, ale možná jsme něco přehlédli, a pak se rádi poučíme pro svoje budoucí počiny.


Pár slov závěrem


Menhirů a možná-menhirů je v naší krajině víc. Některé se nehodily do plánované trasy a u jiných nám přišlo, že jsou pochyby, zda jde o megalitickou památku, příliš velké. Když už budete u Kounova, tak se podívejte na informace o dalších lokalitách v oblasti Kounova. Může Vám také posloužit stránka Přehled pravděpodobných menhirů v České republice také stránky o menhirech na pooh.cz.

Umístění finální schránky jsme dlouho zvažovali. Zvolené místo se nám zdá dokonalé z několika ohledů. Nejsou tam žádné stopy po návštěvách zvěře, jako houbaře nás to místo neláká a domníváme se, že lesní dělnící s motorovými pilami ho v hledáčku také nemají. Doufáme, že tam keška vydrží a že tenhle utajený menhir zůstane před mudly utajený hodně dlouho.

Ať Vás signál provází! :)

Additional Hints (Decrypt)

zrauve

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)