Skip to content

Smirice - Obora Mystery Cache

This cache has been archived.

Aqualung Reviewer: Archive

More
Hidden : 4/25/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Smirice - Obora

Biocentrum obora patrí k významným, umele vytvoreným krajinným prvkum,
které cástecne nahrazuje puvodní prirozené vodní plochy slepých ramen meandru Labe.

II. ekologicka zona

Neco málo technických údaju:
Zahájení výstavby: 1995
Dokoncení výstavby: 1999

Úcel díla:
I. ekologická zóna (zákaz vstupu) - je umístena za delící lávkou a oznacena zákazem vstupu
II. rekreacní zóna - vstup a koupaní jen na vlastní nebezpecí

Uživatel a provozovatel: Mesto Smirice
Nadmorská výška: 240m n. m.
Celková rozloha: 41,98 ha
Rozloha vodní plochy: 6,05 ba
Maximální hloubka: 5m
Napájení nádrže: spodní voda a cástecne atmosférické srážky


Biocentrum OBORA
Území biocentra s protilehlým koridorem Smržovského potoka patrí k umele vytvoreným krajinným prvkum v oblasti východního Polabí. Cástecne nahrazuje puvodní prirozené vodní plochy slepých ramen a meandru Labe, které díky regulaci toku a intenzifikací zemedelství v druhé polovine 20. století celoplošne zanikly. Modernizace zemedelství tak prispela ke snížení druhové skladby (biodiverziti) a oslabení stability krajiny.
Ekologický zámer zakládání biocenter "klidových zón" ostrovu života, budování vodních ploch a hnízdní podpory ptactva príznive pusobí na návrat rozmanitosti a ekologické stability krajiny. Ochrana a tvorba prírody napomáhá vytváret rovnovážný vztah cloveka s krajinou, a proto by veškeré úsilí zlepšit životní prostredí melo být cílem nás všech a sloužit jako dar dalším generacím.

I. ekologicka zona

Popis lokality
Areál je rozdelen lávkou na rekreacní a ekologickou zónu. Vzhledem k umelému zarybnení hlavní vodní plochy jsou na brezích ekologické zóny vytvorena oddelená jezírka pro bezobratlé živocichy a pro rozmnožování obojživelníku. Velmi duležitým prvkem je strmý severovýchodní breh urcený pro hnízdení brehulí. K areálu tesne priléhá biokoridor Smržovského potoka se záplavovými lavicemi. Biokoridor umožnuje migraci i drobnejším živocichum a výskyt mokradních spolecenstev. Lokalita by mela prirozeným vývojem postupne smerovat ke stabilnímu prirozenému ekosystému.

Návštevníci jsou žádáni k dodržování techto ustanovení:
- nevstupovat do prostoru ekologické zóny a do ostatních oznacených úseku
- udržovat cistotu a porádek
- žádným zpusobem neznecištovat vodní nádrž
- nerušit chránené a volne žijící oraganismy
- nepoškozovat zarízení (provozní budovu, informacní tabule, oplocenky)
- respektovat požadavky hlídek poverených MeÚ Smirice

NEDODRŽOVÁNÍ PORÁDKU BUDE POKUTOVÁNO V SOULADU S PRÁVNÍMI PREDPISY


Pozorování z jara (rok 2009)
- u vodní plochy biocentra bylo v polovine dubna až 51 labutí
- k videní zde bylo i pocetné hejno kormoránu

Labute, jaro 2009

Dríve všude hojná ješterka obecná rychle mizí z naší prírody a podobne je na tom i slepýš krehký a další druhy plazu. Mezi místa, kde se ješterky ješte vyskytují, patrí i nejbližší okolí a areál stanice pro handicapované živocichy v Jaromeri. Na ješterky zde nevhodne pusobí nekolik faktoru, jakými jsou napríklad nedostatek vhodných zimovišt, líhništ, úkrytu, slabá potravní základna a pod. Vetšinu techto faktoru muže pomoci eliminovat výstavba suchých, skládaných, kamenných zídek. Pro ješterky je žádoucí do nich navíc zabudovat jakési "pískové kapsy a pece", do nichž kladou vajícka. Staví se líhnište a zimovište pro užovky a další druhy plazu - v roce 2004 zimovište a líhnište cca 4x4m s prední stenou tvorenou skládanou zídkou z kamenu. Substrát v zimovištích a líhništích se pravidelne každorocne doplnuje. Zídky jsou využívány pro prezimování všech vývojových stádií ješterek i slepýšu, rovnež i jako úkryty pred prirozenými nepráteli a neprízní pocasí. Zároven se pecuje i o nekolik dalších populací plazu na Velko-Jaromersku. Podpora spocívá vetšinou v brzdení náletu drevin a prílišnému rozvoji vegetace, která znacne zastinuje a nicí stanovište plazu.

Péce o hnízdní steny brehule rícní
V roce 2006 byl zahájen Záchranný program pro brehuli rícní pro Královehradeck kraj. Jeho cílem bylo nejprve zmapovat nejlépe všechny známé kolonie v Královehradeckém kraji, zjistit míry a príciny ohrožení jednotlivých kolonií a následne se snažit co nejvíce všechny negativní vlivy eliminovat. Pro zatím bylo zmapováno pres 37 známých, historických a potencionálních hnízdních lokalit. Zjišteno zde bylo 14 hnízdních kolonií. O hnízdení chránených brehulí byli informováni i nekterí vlastníci ci uživatelé pozemku, se kterými byl dojednán zpusob ochrany a podpory v následujících letech.

Od roku 2002 je každorocne udržována hnízdní stena pro brehule rícní v zatopeném písníku Biocentra Obora ve Smiricích, kde od té doby pravidelne hnízdí témer sto páru brehulí.

V roce 2004 byla zahájena obnova hnízdní steny pro brehule v Jaromeri v písníku na Jakubském predmestí. Bohužel stena zatím nebyla obsazena, proto pred ní v predjarí roku 2006 byli vyrezány náletové dreviny a stena tak byla ješte výrazne rozšírena.

Pred mnoha lety, kdy reka Labe ješte nebyla zregulována a spoutána do umele vybudovaných koryt, vytvárela na svém toku mnoho píscitých sten, ve kterých si pravidelne hloubily své nory brehule rícní. Bohužel tyto casy jsou již dávno pryc. Dnes na celém toku Labe od pramene až k Hradci Králové neexistuje jediná píscitá stena, kde by tito ptáci mohli hnízdit. Ti se proto v zájmu prežití museli prizpusobit. Zacali proto hnízdit v kolmých stenách písníku, kde erozní cinnost vody nahrazují bagry težící písek. Jak všichni dobre víme, neteží bagry písek kvuli brehulím, a proto jsou tato hnízdište casto znicena postupující težbou. Problém je však o to složitejší, že brehule potrebuje každý rok cerste stržené kolmé brehy (v minulosti toto zajištovala každorocní jarní velká voda). To znamená, že z písníku kde se prestal težit písek, brehule za nekolik let vymizí. Na území Velkého-Jaromerska takovýmto zpusobem zanikla všechna historická hnízdište. Poslední místo, kde brehule hnízdily, se nacházelo v bývalém písníku dnešního biocentra Obora u Smiric. Poslední tri páry brehulí zde hnízdily v roce 2000. Ve spolupráci s prírodovedným kroužkem Anax Smirice bylo rozhodnuto o obnovení tohoto hnízdište. Behem dvouch dnu, v tretí dekáde dubna 2002 byla tato stena upravena do podoby vhodné ke hnízdení. Již 29. dubna 2002 létal okolo nove zbudované steny jeden dospelý pták brehule rícní. O ctyri dny pozdeji, tedy 3. kvetna 2002, bylo možno sledovat 15 brehulí, jak si vyhrabávají ve vybudované stene hnízdní nory. Behem týdne se na lokalite vyskytovalo okolo osmdesáti jedincu, kterí zde zacali rovnež hnízdit. Ptáci nakonec vyhloubili 57 hnízdních nor, ze kterých úspešne vyvedli mládata.

Hnízdní stena je od té doby obsazena každorocne. V roce 2005 zde hnízdilo 90-95 páru brehulí. Každý rok na podzim, nebo v predjarí, je hnízdní stena znovu upravována, aby byla pripravena na další hnízdní sezónu.

1) Prosíme, aby jste se v této oblasti chovali slušne a potichu, aby jste nevyplašili zdejší vzácnou faunu.
2) Odlov za tmy skutecne není doporucován !!!!!
3) Budeme rádi, když pri lovení kešky vyfotíte nejaké pekné zátiší nebo živocichy zde žijící.

V léte se zde vyskytuje vetší množství koupajících se lidí, proto prosíme dávejte pozor pri vyzvedávání a ukládání pokladu. V ranních hodinách tu najdete taky nekolik tichých bláznu - neboli rybáru. Nerušte je a oni si vás nebudou všímat.



K úspešnému odlovu bude potreba správne odpovedet na následující otázky

Biocentrum obora je...
a = ? umele vytvorený krajinný prvek (8)
a = ? prírodní krajinný prvek (2)

Kolik paru brehulí zde hnízdilo v roce 2005 ? (berte vyšší císlo)
b = ?

Kolik labutí bylo zpozorováno z jara roku 2009 ?
c = ?

Kolik let trvala výstavba obory ?
d = ?

Jaké jsou rozmery zídky, který slouží jako líhnište a zimovište užovky ?
e = ? (soucin)

Na kolik zón je obora rozdelena ?
f = ?

Jaká je maximální hloubka nádrže ?
g = ?

Jak je areál lávkou rozdelen ?
h = ? na rekreacní zónu (8)
h = ? na ekologickou zónu (5)
h = ? na rekreacní a ekologickou zónu (3)

Proc se zakládají ekologická biocentra ?
i = protože pusobí na návrat rozmanitosti a stability krajiny (7)
i = aby bylo možné produkovat biovýživu (9)
i = aby bylo možné pestovat ryby ve velkém množství a oznacit je logem "BIO" (6)

Kolik hnízdních lokalit brehule rícní bylo zmapováno ?
j = ?

Který z uvedených živocichu rychle mizí z naší prírody ?
k = pes, kocka, krecek (11)
k = ješterka obecný, slepýš krehký a další druhy plazu (10)
k = komár, klíšte, vodomerka (12)

Existuje na toku Labe od jeho pramene až ke Hradci Králové alespon jedna píscitá stena, ve které by mohla brehule rícní hnízdit ?
l = ano (4)
l = ne (1)

Kdy zanikly puvodní prirozené vodní plochy slepých ramen a meandru Labe ? (století)
m = ?

Kolik hnízdních nor vybudovali brehule rícní ze kterých úspešne vyvedli svá mládata ?
n = ?

N = (N-I)° (G+D+A), (K-F) (H+L) (E-A)
E = ((C-J)+L)° (B-M-E-I), (L+A) (I+L) H



KEŠ JE UMÍSTENA TESNE NA HRANICI PRVNÍ EKOLOGICKÉ ZÓNY
Odlov je doporucován z pravého brehu od parkovište.

Additional Hints (Decrypt)

i xberarpu obebivpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)