Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je venována Bruno Sojkovi, závodníkovi tovární znacky Tatra, který zde tragicky zahynul. Zatácka je od té doby pojmenována po nem a je nejznámejší z celé trate.

Toto je domovská keš pro Travel Bug ECCE HOMO Sternberk (CZ).

Bruno Sojka Bruno Sojka

Po druhé svetové válce, pécí šternberského Svazarmu, byl z prostého závodu do vrchu vytvoren rychlostní okruh a jeho vítezi se stali opet tatrováci - Jaroslav Pavelka na Tatraplanu - sport a Bruno Sojka na monopostu Tatra.

Ve druhém rocníku Rychlostního okruhu v roce 1951 se vozy Tatra závodu na okruhu ECCE HOMO nezúcastnily. V sobotu odpoledne, na tréninku den pred závodem, tragicky zahynul prední jezdec Tatry Bruno Sojka. Co bylo prícinou havárie se do dnešního dne nepodarilo presne zjistit.

Zpusob jízdy bezprostredne pred nehodou byl u tak zkušeného jezdce, jakým Bruno sojka nesporne byl, natolik nenormální, až skoro podezrelý, že vyvolal okolo jeho tragické smrti mnoho dohadu.

Krátce po nehode

Zatácky v závode, je-li trat ovšem volná a jezdec není tísnen ostatními závodníky, jsou projíždeny zpravidla tak, že zatácka je najeta na vnejším obvode a zatácka samotná je projeta po vnitrní strane a vyjeta zase na vnejší stranu, aby polomer zatácky byl co nejvetší, a tím i tedy rychlost. V tréninku tomu tak bylo.

A prece Bruno Sojka již v dost velké vzdálenosti pred zatáckou z vnejší pravé strany z neznámých duvodu najednou zahnul na vnitrní levou, jel hodný kus témer až príkopem, byl nadhozen o nízkou hromádku a témer kolmo proletel zatáckou drže vuz porád v prímém smeru ostre doleva se tocící zatáckou, narazil kolmo na patník, Tatraplan - sport se saltem podél prední cásti zádí vzhuru prevrátil a doslova rozdrtil jezdce pod sebou.

Pozdeji byl pred zatáckou blízko osudného místa nalezen zabitý veliký pták. Srazil se s nekrytým jezdcem, který na okamžik byl zbaven vlády nad vozidlem?

Nebo to byla chvilková nevolnost, momentální indispozice, náhlé revmatické bolesti nohou, které mohly zpusobit i krece? To se už dnes asi nikdo nedoví - jedno je ale jisté - vuz zustal i po havárii natolik pojízdný a v porádku, že s ním Adolf Vermirovský sjel celou trat z prudkého kopce dolu až do Šternberka.

Cerpáno: " Automobily TATRA posledních dvaceti let "

Jak se dostat ke keši?

Abyste dostali finální souradnice, je treba navštívit dve stage a získat pár císel.

• Úvodní souradnice vás zavedou na první stage - start závodu, kde z cedule vyctete císla A, B a D.
  • Druhá stage se nachází blízko finálního místa. Zde naleznete pomník Bruna Sojky, ze kterého vyctete císla C a E. Souradnice druhé stage jsou: N 49°44.4401, E 17°18.7186.
Finální souradnice

N 49°44.ABCD E 17°18.CEDD

A = pocet závodních aut na fotkách na ceduli mínus 1
B = pocet vrtulníku na mape na ceduli plus 1
C = ciferný soucet (tak aby zbyla jen jedna cifra) všech císel na pomníku plus 1
D = pocet formulí 1 (F1, jako je treba Ferrari :-) na fotkách na ceduli
E = pocet písmen na pomníku deleno 10 (CH se pocítá jako dve písmena)

Upozornení

Pokud se vydáte hledat keš behem konání závodu, doporucuji zakoupit si vstupenku. Jedine s platnou vstupenkou se mužete pohybovat na startu a v prilehlém okolí trate.