Skip to content

Avifauna - CB Traditional Geocache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Zadna reakce autora na stavajici stav...

Sopdet Reviewer, reviewer pro CR, predevším Jihoceský, Plzenský a Karlovarský kraj

More
Hidden : 4/25/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


AVIFAUNA / PTACTVO - CESKÝCH BUDEJOVIC

Výskyt:

V letech 1985 – 1996 probehl v hnízdní dobe na území Ceských Budejovice ornitologický výzkum, který zjistil výskyt více jak 150 druhu ptactva, z nichž zde 120 druhu zároven hnízdilo. Tato vysoká druhová pestrost ptactva (avifauny) svedcí o ruznorodosti stanovišt na území mesta.

Ornitologicky nejbohatším územím jsou prímestské zóny prírodního charakteru a zejména oblast prírodní rezervace Vrbenské rybníky, park Stromovka a nekterá území kolem Malše nebo okolí Dobré Vody. V centru mesta žije asi 40 ptacích druhu, predevším tam kde je zástavba prostoupena mestskou zelení. Napr. v parku Na Sadech bylo v roce 1990 na ploše pouhých 3,5 ha zjišteno hnízdení 112 páru 23 druhu ptáku. Dominantou parku jsou kolonie havrana polního doprovázena výskytem kosa cerného, penkavy obecné, zvonce zeleného ci hrdlicky zahradní.

Podle Mlýnské stoky se do centra mesta dostávají i druhy vázané na vodu. Je to napr. konipas horský a kachna divoká, která úspešne vyhnízdila také v dutine stromu nedaleko pomníku A. Lanny.

Pozoruhodný nárust zaznamenala také populace havranu. První 3 páry zahnízdily Na Sadech v roce 1984 a vroce 1997 cinila mestská populace již pres 300 páru. Hnízdní kolonie havranu vznikaly dále v areálu nemocnice, na Vrchlického nábreží, u staromestského kostela svatého Prokopa a svatého Jana Krtitele.

Vysoká lokální koncentrace techto havranu vyvolává odmítavé reakce nekterých obyvatel. Zaznely dokonce požadavky na jejich vypuzení z mesta. Vážnejší problémy však v centru mesta vyvolávají zdivocelý holubi domácí, kdy jejich pocet  byl v dubnu roku 1996 odhadován asi na 6.000 kusu. Tito holuby pusobí trusem škody na památkových objektech Ceských Budejovic. Proto také mestský úrad v roce 1996 rozhodl jejich pocet umele regulovat odchytem více jak 3.352 kusu.

V centru mesta mužeme dále pozorovat výskyt rehka domácího, puvodne skalního druhu, který nyní hnízdí ve výklencích nejruznejších budov. Na budovách je dále hnízdište rorýse obecného, kavky obecné ci ve mestech již vzácné vlaštovky obecné.

Tito skalní a dutinový druhy ptáku jsou na konci 20. století tak vázáni na prostory mestských budov a staveb, že se ve volné prírode prakticky nevyskytují a nebo jen zrídka. Z tohoto pohledu je silne ohroženým druhem napr. kavka obecná.

Tito dutinový ptáci v Ceských Budejovicích hnízdí predevším v pudních prostorách velkých budov, jako napr. úradu mesta ci Justicního paláce. Prostredí panelových sídlišt se dokázala nejvíce prizpusobit jiricka, kde na nekterých blocích muže být až 100 hnízd.

Nejvzácnejším druhem ptáka, který je vázán na výskyt budov je sýcek obecný. Koncem 80 let se na území mesta CB vyskytovaly nejméne 4 páry. Ze sov jsou hojne zastoupeni kalous ušatý a puštík obecný, kdy kalous ušatý se vyskytuje predevším v okrajových cástech mesta, kde hnízdí ve starých hnízdech strak. Naproti tomu puštík obecný proniká do centra mesta casteji což je zpusobeno také tím, že hnízdí v dutinách stromu podél Malše, ale je k videní také i Na Sadech ci v zahrade Hardtmutovy vily. Jeho hlasité houkání v zimním a jarním období bývá casto považováno za volání sýcka.

Osidlování:

Osidlování Ceských Budejovic ptáky probíhalo postupne od založení mesta. Kdy jednotlivé druhy mesto kolonizovaly, vetšinou není známo; proces osidlování novými druhy stále pokracuje. Za posledních 150 let jich pribylo minimálne 14. V polovine 19. století to byl napr. kos cerný a zvonihlav zahradní, pozdeji pak drozd zpevný a drozd kvícala, který osídluje okraje mesta v posledních desetiletích 20. Století. Ve 40 letech se objevila hrdlicka zahradní a asi v 70. Letech poštolka obecná a holub hrivnác, který hnízdí mimo jiné v parku u kostela svatého Prokopa a svatého Jana Krtitele nebo také na Sokolském ostrove.

Dominantou mesta jsou bezesporu volne žijící labute velké, které se sem presunuly z Vrbenských rybníku, kde poprvé hnízdili v roce (1953). Od pocátku 60. let pak hnízdí labute na rybnících na území mesta CB pravidelne. Pocet hnízdících páru kulminuje, kdy se kolem 80 let pohyboval okolo 6 – 8 a v 90 letech okolo 3 – 5 páru. Nyní jsou pravidelnými hnízdišti labutí rybníky u Ceského Vrbého, Haklových Dvoru, rybníku Bor u Slévárny Ceské Budejovice a pred vypuštením také Lišovský rybník u Zavadilky.

Prekvapující jsou na území mesta hnízdní kolonie brehulí rícních, které jsou docasne zakládány v cástecne odtežených hromadách písku ci škváry.

V Ceských Budejovicích se nalézají také dve hnízdište cápa bílého – v Ceském Vrbném asi od roku 1852 a na komíne v areálu pivovaru Samson od roku 1976.

Ze vzácných druhu, které v 70. – 90. letech osídlili mesto ci jeho okraje, je významný moudivlácek lužní, cecetka zimní a slavík modrácek stredoevropský.

zdroj: Encyklopedie Ceských Budejovic, mesto Ceské Budejovice, 1998    

Cacheka

Cacheka se nachází na pravém brehu Malše, respektive na protejším brehu nežli vede modrá turistická trasa. Táhne se k ní pekná cesticka, která se klikatí podél reky. Putování lze zacít napr. v Mladém v ulici Fr. Halase, kde mužeme také zaparkovat naše auto. Malé parkovište je u velké luxusní vily. Sice jde jet dál ulicí U Cerveného Dvora po asfaltové silnici, která vede k volejbalovým kurtum a mostíku se železným zábradlím, kde také zacíná pešinka a dá se zde zaparkovat, ale je zbytecné jezdit autem až sem.

Ve chvíli kdy jsme na mostíku s železným zábradlím se vydáme podél reky až dojdeme k tzv. jezu u Špacku. Zde máme dve možnosti. Bud jez prebrodíme, nebo preskocíme a v tom prípade se mužeme vydat rovnou podél reky a nebo pokud si na brod ci skok netroufáme, tak mužeme jez obejít kolem Tune u Špacku a vrátit se na pešinku táhnoucí se vedle reky po vyšlapané prachové ceste, která vede polem pod elektrickým vedením.

Další zpusob jak se ke cacheke dostat je z druhé strany po Vidovské ulici která vede z Nových Hodejovic do Vidova. Po pravé strane (záleží z jaké strany pojedeme) budeme mít Hodejovický rybník. K nemu vede panelová cesta na kterou mužeme sjet, pokud je tedy otevrená brána. Zaparkujeme a na konci panelové cesty zahneme doleva a dáme se po proudu reky smerem k Ceským Budejovicím. Zanedlouho jsme tam, kde chceme být a mužeme zacít lovit!

 

Additional Hints (No hints available.)