Skip to content

Cassiehouicz Multi-cache

Hidden : 4/19/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cesta ke kesi vam v hrubych rysech nastini historii mista a predstavi nektere pametihodnosti mestecka Kasejovice v okrese Plzen-jih.

                

Cassiehouicz je jeden z mnoha nazvu, pod kterymi se mohou v latinskych textech skryvat Kasejovice (ale rovnez jako Kaseowicz, v nemeckych pramenech Kafsegowitz, Kasejowitz ). Od konce 19.stoleti jiz mesto, se nachazi priblizne na polovicni ceste mezi Nepomukem a Blatnou. Prvni spolehlivou pisemnou zminku o Kasejovicich mame z r.1264, kdy je dolozen pobyt Zdeslava z Kasejovic na dvore krale Premysla Otakara II., v Pisku. Rod z Kasejovic postupne vlastnil radu obci v oblasti, tez na Lnarsku, Horazdovicku, polovinu mesta Susice a jeste par jednotlivych vsi na Klatovsku, resp.Domazlicku. K rozvoji mesta napomahala zminena vyhodna poloha na obchodni a spojovaci trase z Plzne do Pisku (pres Nepomuk). Kolem roku 1350 byla obec povysena na mestecko a zejmena v druhe polovine 15.stoleti pak dochazi k jejimu vyznamnemu rozkvetu. Tehdejsi majitele – Zmrzlikove, udelili Kasejovicim pravo pivovarne, byly zde masne kramy, lazne. Za Habsburku pak i kasejovicti obdrzeli prava na poradani vyrocnich trhu, tydenni trhy s konmi a dobytkem, pravo hrdelni. V okoli se jiz od ranejsiho stredoveku s ruznymi uspechy dolovalo zlato. Tradici mely take kasejovicke vysivky, jez proslavily mesto i za hranicemi. Znama byla i vyroba drevenych dymek "kasovek" a keramiky s vyraznym dekorem.                                                    Kasejovice pomerne casto vzdorovaly pozarum, i epidemiim infekcnich nemoci. V r.1680 zemrelo na mor 300 osob, další morove „rany“ nasledovaly ve stoleti osmnactem. V 19.tu pro zmenu radila cholera. Zasahy do zivota mestecka znamenaly i pobyty bavorskych a francouzskych vojsk v 18.veku. V r. 1850 zde i tak zilo 2116 obyvatel. V r. 1878 byly Kasejovice povyseny na mesto, ktere obrzelo svuj znak a v roce 1998 obec ziskala i prapor.

Cestu mesteckem zahajime nejlepe na uvodnich souradnicich, na namesti, kde lze i zaparkovat. Na severni strane stoji dominantni budova kostela sv.Jakuba (stage 1 – N 49°27.900´ E 013°44.400´). Kostel sv.Jakuba Starsiho (patrona horniku) byl postaven jako goticka stavba jiz v druhe polovine 13.stoleti. Pred polovinou 18.byl zbarokizovan, dalsi upravy se datuji do roku 1856, takze z puvodniho nezustalo mnoho. Obdobne lze konstatovat o vnitrni vybave. Z puvodnich peti oltaru zustaly tri. V literature je zminovana zajimava kazatelna, monstrance z r.1727 resp.kamenna krtitelnice z podobneho casu (nevidel jsem). Varhany jsou datovany do druhe poloviny 18.stoleti. K objektu kostela prileha i tahly hrbitov. Nez k nemu hlavni branou z namesti dojdeme, vsimneme si poctu krizu umistenych na kovanych vratech ve vchodu ke kostelu - C. Hrbitov byl puvodne jen kolem kostela, ale v souvislosti s morovymi nakazami kapacitne nestacil, a tak vznikl za mestem dalsi „morovy“. Kdyz vstoupil koncem 18. stoleti v platnost cisarsky zakaz pohrbivat ve mestech a kolem kostelu, dokoupili mistni pozemky na sever od kostela a tim se posunul hrbitov k severu. A tak se pry stalo ješte nekolikrat, a proto ma dnes takovy tahly charakter.

     

Az se budeme ze hrbitova vracet a smerovat k budove nove radnice, mineme hned na severnim okraji namesti pamatnik na osvobozeni obce americkou armadou. V pravem hornim rohu kamenneho kola je dvouciferne cislo, kteri si poznamenejte a do geocacherstiny prekladejte jako AB.

Zastavku u zbytku stare kasejovicke tvrze si odpustime (drobna rezidua v narozich nekolika domu) a pujdeme k nove radnici (stage 2 – N 49°27.762´ E013°44.426´). Vznikla po roce 1694 jako nastupnice starsi na jinem miste stojici, opakovanymi pozary ponicene. V r.1701 k ni byla doplnena vezova nastavba s hodinami. Pozary se nevyhnuly ani tomuto novejsimu objektu, aktualni podoba je proto az z druhé poloviny 19.stoleti. Po obou stranach hlavnich vstupnich dveri jsou pripevneny dve kovove desky na pamatku obeti I.svetove valky z rad kasejovickych obyvatel. Jejich celkovy pocet (obeti), dvojmistne cislo je DE.

Vratime se kousek zpet ve smeru ke kostelu sv.Jakuba a zahneme nenapadnou ulickou doleva. Priblizujeme se do mist byvaleho zidovskeho ghetta.                    

                    

Zide tvorili dulezitou slozku mistniho obyvatelstva od 16. stoleti. Zabyvali se zejmena reznictvim, sklenarstvim, kozeluzstvim a krejcovstvim. Obchodovali s latkami, platnem, kuzemi, s konmi.... Rozsirene bylo tradicni pujcovani penez. Caste spory mezi zidy a ostatnimi kasejovickymi obcany vedly v letech 1725 - 1730 k založení zidovskeho mesta (ghetta) pod Pivovarskym rybnikem. V jeho centru byla synagoga (stage 3 – N 49°27.769´ E013°44.295), ktera se nam dochovala do dnesni doby. Je postavena v pozdne baroknim slohu (v 2.pol.18.stoleti) s radou pozdejsich uprav - nutnost po pozarech. Budova poskytovala samozrejme bohosluzebnou cinnost, ale byla take vyuzivana k vyucovani a vykladani bible, byla tak vlastne rovnez skolou. V r. 1828 byla pro zidovskou komunitu postavena samostatna skolni budova, v jejimz cele stal rabin a dva ucitele. Fungovala do r.1909, kdy doslo k vyznamnemu poklesu mistniho zidovskeho obyvatelstva a zbyli zaci byli „preveleni“ do bezne obecne skoly.                                                            "Konec" pro kasejovicke zidy znamenala II.svetova valka, v listopadu 1942 byli vsichni zbyli odvezeni do ghetta v Terezine a odtud do Osvetimi a dalsich likvidacnich taboru. Az na jednu zenu nikdo z nich nacisticka zverstva neprezil. Synagoga za valky slouzila jako sklad zidovskeho nabytku. Vetsi opravy se znovu dockala po sametove revoluci. Od.r.1994 je si ji mozne v letnich mesicich o sobotach a nedelich v case mezi 11 a 12 hod.i prohlednout. Docteme se o tom na hlavnich vstupnich dverich objektu. Pro cestu za keskou je dulezite i cislo popisne synagogy – FGH, ktere najdeme take na hlavnim pruceli.

Cele mesto s okolim si prehledne prohledneme pri zaverecnem vystupu k zidovskemu hrbitovu, lezicim na sever od Kasejovic. Otvira se nam postupne i vyhled na panorama vrcholku jiznich a jihozapadnich hranic zeme, na Sumavu. Aby toho nebylo malo, tak po vystupu uvidime podobne rozsahly vyhled k severu a severovychodu. Nad nekolika rybniky, jimz dominuje Metelsky, se zelenaji brdske lesy, z nichz majestatne vycniva vrcholek Tremsina. Poslednim zachytnym bodem na souradnicich N 49°28.125´ E013°44.262´je zidovsky hrbitov (stage 4).

     

Nejstarsi pisemna zprava o nem pochazi z r. 1669, nejstarsi dochovany nahrobek je z r.1710. Naopak posledni pohreb se zde konal pred rokem 1943. V prubehu 18. stol. byl hrbitov nekolikrát rozsirovan i pro potreby zidu z sirsiho okoli, coz pozname z napisu na nahrobcich. Mel take specialni detske oddeleni. Vetsi cast dochovanych nahrobku je barokniho a klasicistniho typu.    Vstup do hrbitova, za byvalym hrobnickym domkem, tvori brana v jejimz pravem hornim rohu je zrejmy jeden letopocet. Poznamenejte ve tvaru – IJKL.

Az si prohlednete a nafotite, muzete se konecne pustit do pocitani a kompletace finalnich souradnic. Preji uspesny a snadny odlov. A dekuji za spolecnost pri doufam prijemne prochazce Kasejovicemi.                                

   N 49°B(A+B+C).CH(D+G) E 013°E(F+I).L(J-A)(K-I)

 

K tvorbe listeningu pouzity ruzne zdroje, nejvice ale internetove stranky obce, kde navstevniky seznami s historii a pamatkami clanky od J.Kozeluha a F.Kapara. Panove, dekuji za vase informace.

Additional Hints (Decrypt)

Ceiav hgyn fxhcvaxn fgebzh anyrib bq prfgl, an xenwv zrmr. Mnxelgn xnzral n genibh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)