Skip to content

Po stopach jednoty bratrske Multi-cache

Hidden : 7/11/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vydejte se po místech v malé vesničce v Orlických horách, o kterých se dodnes učí v hodinách dějepisu.

Historie Jednoty bratrské



 Ve druhé polovine 15.století, po husitských válkách a za  vlády krále Jirího z Podebrad, vznikalo a existovalo mnoho náboženských sekt a hnutí, která hledala východiska z všeobecného mravního úpadku. Mezi tato hnutí patrili napríklad Valdenští, Vilémovští a zbytky Táborských.   V Praze se vytvorila skupina verících, v cele s bratrem Rehorem, která vycházela z ucení Petra Chelcického a shromaždovala se pod kazatelnou kališnického kneze a pražského arcibiskupa Jana Rokycany. Na jeho prímluvu u krále Jirího bylo této skupine vykázáno místo na králove Litickém panství uprostred lesu, ve vypálené a husitskými válkami znicené vsi Kunvaldu.   Správcem bratrí, kterí zacali žít v Kunvalde, se stal žamberecký knez Michal. Do Kunvaldu se natrvalo prestehoval v roce 1459. Bratri si zde postavili drevený kostelík, kterému ríkali Sbor. K jejich bohoslužbám kostelík potom sloužil devet desetiletí. Pod vlivem bratrí seskupených v kunvaldském sboru se v mnoha dalších místech v okolí zacaly vytváret nové sbory verících. Tyto sbory položily základ nové církvi, jednote bratrské, jejímž prvním biskupem byl zvolen Matej, syn sedláka z Kunvaldu.   Pozdeji, když na trun nastoupil král Ferdinand I. Habsburský, postavili se mu na odpor ceští stavové a hlavne bratrští páni. Král odpor potlacil a vypovedel jednotu z královských mest a narídil zavrení Sboru. Tehdy také vnuk pana Viléma, pan Jaroslav z Pernštejna, vydal v roce 1541 list, kterým bratry ze svého panství vypovedel a kostelík v Kunvalde uzavrel.   Jednota bratrská byla témer po celou dobu svého trvání pronásledována. Lepší casy, které však netrvaly dlouho, nastaly až za vlády Rudolfa II. Jeho Majestát zarucoval náboženskou svobodu a nekterí vypovezení bratri se vraceli zpet a obnovovali sbory.   Po bitve na Bílé hore v roce 1620 byla jednota bratrská znovu zakázána. V Cechách bylo povoleno pouze katolické náboženství a ze zeme museli odejít i všichni nekatolictí vzdelanci. Mezi nimi byl i poslední biskup jednoty bratrské Jan Amos Komenský.   Velký význam práce clenu jednoty bratrské tkví mimo jiné i v preložení bible z  hebrejštiny a rectiny do jazyka ceského. Tato první ceská šestidílná  bible  byla tajne vytištena v bratrské tiskárne v Kralicích na Morave. Jazyk bible kralické byl v pozdejší dobe vzat J. A. Komenským za základ ke spisovné ceštine. ...a kde je ta cache?? Ale ted již k samotné ceste. K jednotlivým stagím se dostanete podle popisu v listingu. Význam a historie jednotlivých míst je vetšinou popsána prímo na míste na informacních tabulích, proto ji zde nebudu príliš zminovat.

Stage 0:

Na výchozích souradnicích si mužete pohodlne nechat své gumokoly a z tabule hádat kudy asi povede vaše cesta;) Nebudeme ale dlouho otálet, neb první zastavení je co by kamenem dohodil. Porozhlídnete se kolem. Uvidíte statné lípy a mezi nimi sochu svatého... vidíte?? Výborne!

Stage 1:

Jste na míste, kde nedaleko stávala Bratrská kovárna. Dnes tam stojí Statek u sv.Jána. Vedle byly vysazeny ctyri lípy, z nichž tri stojí dodnes. Zjistete v jakém roce byl "Ke cti chwale boží" postaven tento pomník?? Když od letopoctu odectete 1715, získáte A . Kam dál, nám poradí sám svatý Jan. Vydejte se tam, kam mírí jeho zrak. Tam naleznete turistické znacení, kterého se držte... Sejdete po ceste dolu a pokracujte údolím Horského potoka. Jdete stále dále až narazíte na rozcestník místní naucné stezky se dvema ukazateli. Ten vám již prozradí kam dál. Vydej te se vlevo, nezapomente odbocit na travnatou cestu vzhuru a tam se již tycí ON

Stage 2:

... Ano sám velký učitel národů. Pocet řádků na kterých je název jeho díla vám napoví B. A kterého, na to jiste ve spolecnosti takového ucence prijdete sami. Až se rozoucíte, nechodte daleko! Vraťte se jen o několik kroků...

Stage 3:

... kde stojí domek na Sboru. Ano to je to místo o kterém byla výše tolikrát řeč. Místo, kde byl v roce 1457 založen první sbor jednoty bratrské.I zde se skrývá vaše indicie. Nemusíte pátrat v listingu stací se na domek podívat zblízka. Indicie je zde: "na míste ____ C ____ sboru staré".

Otevírací doba: Cervenec a srpen - úterý až nedele od 9 do 17 hodin – stálá pruvodcovská služba na domku Kveten, cerven a zárí - úterý až nedele od 9 do 17 hodin – na požádání u správce domku (manželé Šreflovi v cp. 4 naproti domku pres silnici) V ostatních mesících - dle dohody se správcem domku nebo s Obecním úradem Kunvald. Pro získání indicie však nemusí být otevřeno.

Cesta ubíhá. Ceká nás poslední zastavení. Vratte se k rozcestníku a vydejte se smerem k modlivému dolu... Není to daleko, cesta vede pres mostek do krásného údolí. Už jste tam?? Skvele!

Stage 4:

Na tomto míste se bratri scházeli a tak se zkuste zamyslet, cím je toto údolí zvláštní... Pokud si myslíte že tu roste dub bez listí pak D=6 Pokud si myslíte že tu roste ruže bez trnu pak D=3 . Také tu mohou rust tropické orchideje D=9 nebo tu rostou modré smrky??? D=0 . Ted už zbývá jen dopocítat, kam se bude ubírat další cesta.

50° 07,CAD'
016° 30,DBC'


Když se opřete, budete se na keš prímo dívat. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou nebo pokud jste na kole využijte nedaleké asfaltky, která vás dovede skoro na zacátek vašeho putování. Pokud budete mít chuť, můžete také pokračovat po naučné stezce dále, k Jordánu ci bratrské lípe...

ŠŤASTNÝ LOV!!!

RAZÍTKO A POLŠTÁŘEK JE SOUČÁSTÍ CACHE, PROSÍM NEBRAT!
Dekuji Matesovi-K1 za betatest;)
Budu rád za případné připomínky či zážitky zaslané na mail;)

Additional Hints (Decrypt)

Mn ibqbh mn xnzral ir iýšpr 1 z. Wr ivqrg m yáixl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)