Skip to content

Velodrom Trebesin Mystery Cache

This cache has been archived.

wheel-man: dlouhá léta keš fungovala bezúdržbově.. z lokality jsem se odstěhoval před 12ti lety.... teď už není energie... tak snad se místa ujme někdo jiný

More
Hidden : 4/3/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Velodrom Trebesin




Keš je ve stavu Hibernace. Bohužel jsem na trvalo opustil Prahu a keš zarůstá jako šípková Růženka. Odlov jen pro odvážné a na vlastní riziko

Tato mysterka vas zavede k velodromu v Praze na Trebesine. KES NENÍ UKRYTA V AREALU ZAVODISTE!!!! Proto vas prosim, abyste tam nevstupovali, pokud se zrovna nepojedou nejake zavody.


Zajímavé odkazy:

Drahove discipliny

Drahove kolo



Dráha a její charakteristika i trocha historie



Strašnická cyklistická dráha je v povedomí Pražanu a cyklistu zapsána od roku 1941 jako následnice dráhy Letenské, která s oválem 1 125 m dlouhým byla asanována v roce 1932. Strašnickou dráhu širokou 6 m, dlouhou 412 m s dvema 22° klopenými zatáckami po obvodu fotbalového hrište SK Viktorie Žižkov postavil Ing. Šídlo, zrejme na popud studenta medicíny a zapáleného cyklisty. Mirka Junga,. Úspešný továrník Ing. Josef Šídlo, clen VS – NSK, sám býval úspešným závodníkem cyklistou sprinterem; byl trojnásobným mistrem ve sprintu a držitelem rekordu v jízde na 1 km s letmým startem v letech 1929 až 1937. Na tomto novém, již betonovém, „oválu“ se zacalo závodit v 16 hodin dne 7. zárí 1941 za více jak desetitisícové úcasti diváku. Na Viktorce, jak se tehdy ríkalo této dráze, závodili nejen sprinteri, stíhaci, univerzálové (bodovackári, dvojicoví i omnioví závodníci) i silnicári, ale i jezdci za motorovými vodici nebo samotní vodici na svých strojích. Uvnitr klopeného oválu byla škvárová plochá dráha a hlavne hrište fotbalové, tehdy prvoligové SK Viktorie Žižkov.

To, že tato dráha byla postavena velmi rychle, zhruba za necelé 4 jarne-letní mesíce, a bez dnes bežné techniky, vlastne amatérsky-vlastními fyzickými silami cyklistu s prispením odborných stavebních delníku a techniku i válecného cementu, který nevím jak se podarilo zajistit, se „podepsalo“ na její životnosti. Betonový ovál se zacal drobit a severní zatácka se podélne lámala protože pod ní klesal násep smerem k železnicní trati. Pozdeji byla také asanována velká krytá tribuna pro rádove 4 tisíce stojích diváku a to po jedné prudké letní bouri nad Prahou i Viktorkou.

Tak koncem sezóny v roce 1951, opet s „ brigádnickým prispením“ nezmerného nadchnutí již známého Mirka Junga, ale s láskou bylo pristoupeno k rekonstrukci pri níž zaniklo fotbalové hrište a s ním charakterická vežicka fotbalového ukazatele – hosté-domácí a pod., ale naopak vznikl malý „tunel“ pod náspem ochozu atd. V následujícím roce 1952 byl ovál dokoncen.
Zahájení druhé etapy života Viktorky, nyní v režii TJ Tesla Žižkov, ale stále pod „taktovkou Mirka Junga“ se událo 5. cervence, ale roku 1952. Dráhu 381 m dlouhou, 7 m širokou s klopením v zatáckách 22° a mírne klopenými rovinkami vyprojektoval Ing. Karel Cibula, také bývalý velmi úspešný cyklista. Dráha byla již pomerne velmi rychlá s pekným hladkým povrchem. Zase na ní vyrostla nová generace cyklistu dráharu a silnicáru. Bohužel však zub casu a stále „ujíždející“ násyp severní zatácky nutil uvažovat s ukoncením druhé etapy života Viktorky. Dráhu bylo nutno rozbourat a znovu postavit. Ale jak a za jaké prostredky? Byly vedeny, stejne jako v minulosti, nekonecné rady neplodných jednání a uvažována celá radu variant možností jakou dráhu vlastne postavit a hlavne jak získat finance a prídely materiálu na stavbu a jaké povolení získat, aby vubec prestavba mohla probehnout. Bylo to již v dobe tuhého centralizovaného plánování, kdy i toaletní papír byl plánován a presto jsme používali papír novinový, jehož jediného byl dostatek pro tehdejší denní tisk; ostatne vždy stejný a kdy se ríkalo to seženeš jen v Centrumu. Tato etapa trvala bohužel k neprospechu pražské cyklistky až príliš dlouho, celých 5 let, od roku 1966 do roku 1971. Dráha byla rozbourána po ukoncení sezóny na podzim 1966. A trvalo pet let, než v režii již nové TJ KOVO byl znovu zahájen její provoz. Teprve v cervnu roku 1971 byl otevren ovál, navržený opet Ing. Karlem Cibulou a postavený odbornými kapacitami Vojenských staveb Praha, Vodními stavbami, Metrostavem a gen.dodavatelem družstvem Triga. I tentokráte za tímto úspechem stáli jednotlivci, bývalí cyklisté a jejich sympatizanti, a zejména a konecne cyklistický svaz a jeho diplomacie. Neopominutelnou byla brigádnická cinnost predevším clenu TJ KOVO cítající nekolik tisíc hodin. Nebyla to tak jednoduchá záležitost, jak mnozí soudí a dodnes není areál dokoncen, ale ovál stál. Nebylo dokonceno zázemí stadionu vcetne hotelového zarízení (dokonceno až v roce 1976), oplocení, osvetlení a zastrešení oválu, ochozy pro diváky, kanalizace, zemní úpravy, venkovní hrište ani zlikvidováno zarízení stavenište; to však naštestí, protože je užíváno dosud. Dostavba se tak vlastne táhne dodnes.

Velodrom zacal plnit své úkoly a konaly se závody, prekonávány byly rekordy. Zkrátka dráha s hlazeným betonovým povrchem, délkou 333,33 m, šírkou 7,8m, zatáckami klopenými na 34° a rovinkami klopenými na 7° je nejrychlejší drahou v CR a jeden z nejrychlejších v „betonu“ na svete. Konají se na nem prestižní závody, vcetne druhého nejstaršího sprintérského závodu na svete Framaru.



___________________________________________________

K urceni finalni souradnice potrebujete najit odpovedi na tyto otazky:



A. Byvalym svetovym rekordmanem (dle tehdejsich pravidel nebyl nikym neprekonan) v hodinovce je cech Ondrej Sosenka. Na draze v Moskve v roce 2005 za hodinu ujel:
50 230 metru = 4
49 700 metru = 5
48 900 metru = 6

B. Na mistrovstvi sveta v roce 2002 vybojovala Lada Kozlikova zlatou medaili v:
Omniu = 2
Madisonu = 1
Scratchi = 0

C. Mistrem sveta v Omniu se stal v roce 2007 cesky zavodnik:
Alois Kankovsky = 2
Josef Kankovsky = 3
Martin Kankovsky = 4

D. Prvni zlatou olympijskou medaili pro Ceskoslovensko privezl Jiri Daler z OH v:
Melbourne 1956 = 6
Mexiko 1968 = 7
Tokio 1964 = 8

E. Disciplina Keirin, pri které zavodnici jedou za motorovimy vodici pochazi z:
USA = 8
Japonska = 9
Velke Britanie = 7

F. Muzi jezdi stihaci závod jednotlivcu na:
3 km = 4
4 km = 3
5 km = 2

G. Drahove kolo:
Ma volnobeh a nema brzdy = 6
Ma pevny prevod a brzdy = 7
Ma pevny prevod a nemá brzdy = 8

H. Nejrychlejsi discipilnou na draze je sprint, jezdci pri nem dosahuji rychlosti az:
60 km/h = 6
70 km/h = 7
80 km/h = 8


Keš naleznete na souradnicích



N 50° 0A.BCD
E 14° 2E.FGH

___________________________________________________

Keš


Keš je rozmeru 6 x 6 x 1 cm. Krabicka bude ráda pokud v ní zanecháte GC nebo nejaký menší TB.

Pokud pojedete MHD, mužete použít autobus 234 na zastávku Vackov, nebo 155 na zastávku Habrová.


Zde si muzete overit souradnice nez vyrazite.



Additional Hints (Decrypt)

fzngrw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)